Kontaminace zubní ordinace párami rtuti. Jaké je riziko kontaminace?

Zodpovězené
28. lis 2019

Dobrý den, paní doktorko,

kamarádka se mi dnes svěřila, že podstoupila odstranění amalgámové výplně, přičemž stomatolog zrovna provedl preventivní prohlídku i jejímu ročnímu synovi, na které nebyli předem domluveni.

A mě tak napadlo, jak vysoké bylo v tu chvíli riziko kontaminace zubní ordinace včetně kamarádčiného oblečení z odstraněné amalgámové výplně, a tím pádem zatížení ročního dítěte párami rtuti?

Jak dlouho v ordinaci a na oblečení přetrvávají páry rtuti po manipulaci s amalgámem?

Děkuji za případnou odpověď.
Příjemný den přeji.
L.

Dobrý den,

kontaminace je minimální, spíše mizivá. Představte si, jak zatížený je zubní lékař, který staré amalgámové výplně odstraňuje několikrát denně. Nevím o žádném riziku pro člověka, který se vyskytuje v místnosti, ve které se provádí takovýto zákrok, takže se kamarádka nemusí bát o sebe ani o syna.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová