Léčba bakterie Streptococcus mutans. Je vhodné podstoupit ji společně s dcerou?

Zodpovězené
13. led 2020

Dobrý den, paní doktorko,

zajímal by mě Váš názor a případně i doporučení.
Dvouletá dcerka (stále ještě kojená) má kaz na pravé horní dvojce. Na ošetření jsme již objednaní.
Dceři jsem nikdy neolizovala příbor, neochutnávala pokrm, nelíbala přímo na ústa, nefoukala do teplého jídla apod. Velice důsledně jsem dbala na hygienu. Přesto dcerka kaz má, a dokonce jsem si všimla i demineralizovaných skvrn na horních trojkách.

Zajímalo by mě, jakou formou se mohla Streptokokem mutans infikovat?

My, jakožto rodiče, máme dle vyjádření stomatologa, kazivost střední.

Bylo by snad rozumným řešením podstoupit společně s dcerkou léčbu S. mutans?
Jaký lék se užívá? A je vhodný i pro dvouleté dítě?

Přináší léčba nějaká rizika, jako např. narušení mikrobiomu v ústech a tím i větší náchylnost k jiným kmenům bakterií?
Bylo by vhodné léčbu zahájit co nejdříve? Nebo počkat a léčbu započít až tehdy, kdy se dceři začne prořezávat stálý chrup?

Děkuji za případnou odpověď.
Přeji příjemný den.
B.

Dobrý den,

jako první věc bych s Vaším lékařem projednala techniku čištění zoubků, stravovací návyky a tam hledala chyby (nedostatečné mechanické očištění zubů, sladké pití, granulované čaje, sladidla, příliš časté noční kojení atd.) Nevidím důvod, proč kvůli kazu preléčovat dítě antibiotiky.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová