Přenáší se olizováním dudlíku na dítě zubní kaz?

Zodpovězené
19. lis 2018

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala, jestli je pravda, že se olizováním dudlíku přenáší na dítě zubní kaz? My teda dudlíky nevedeme (dcera je nechce, ikdyž já bych byla za něj občas ráda 🙂 ), ale říkám si, že stejné to bude se lžičkou při příkrmech, at.. Varovala mě před tím kamarádka, že se tímto způsobem údajně mají/mohou přenášet bakterie šířící zubní kazy. Co je na tom pravdy?

Děkuji Vám.

Dobrý den,

ano, je to tak. Olizováním dudlíku , lžičky a dalších věcí můžete způsobit přenos bakterií, které mají na svědomí vznik zubního kazu. Tyto bakterie se u tak malých dětí jinak nevyskytují. Pokud dudlík nepoužíváte, dbejte u příkrmů na to, abyste nepoužívala stejnou lžičku na zamíchání, ochutnání apod. jako Vaše dítě. Mějte svou lžíci a nemusíte mít strach. Samozřejmostí je i důsledné čištění od prvních zoubků.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová