Preventivní extrakce osmiček u dítěte?

Zodpovězené
3. led 2019

Dobrý den,

.13-ti letý syn nosí již několik let snímací rovnátka (nijak výrazná vada, měl větší mezeru mezi horními jedničkami), nyní již prý posledním rokem. Dle panoramatického rtg ortodontistka usoudila, že budoucí osmičky by se možná nemusely do dásně vejít a mohly by zuby opět za pár let zkřivit a bude chtít syna poslat na jejich preventivní odstranění. Nad mými dalšími dotazy mávla rukou, že prý je to v dnešní době zcela běžný zákrok. Mám z toho docela obavu, já se svými zuby žádný problém nemám a preventivní odstranění zubů, se kterými ani syn nemusí mít v budoucnu problémy, mi přijde zbytečné. Vím, že bez rtg snímku nemůžete situaci posoudit, ale mohu se přesto zeptat na Váš teoretický názor na preventivní extrakci osmých zubů?

Děkuji moc.

Dobrý den,

máte pravdu, bez RTG nelze situaci vůbec posoudit. Vy ale máte možnost navštívit jiného lékaře, konzultovat s ním daný problém a poté se rozhodnout. Osobně bych se ale přikláněla k názoru ještě počkat, za 2 roky zhotovit snímek znovu a rozhodnout se jak postupovat dále.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová