Šedé skvrny na spodních řezácích - dítě 2 roky. Co to je?

Zodpovězené
15. bře 2021

Krásný den, paní doktorko,

nevěděla byste prosím, co to má moje dvouletá dcera na spodních řezácích?

Jsou to takové šedé skvrny, má je už pár měsíců. Jsou hladké, nijak vystouplé, barvu nemění, ani se nerozšiřují, aspoň myslím. Seškrábat to nejde.
Zuby se snažíme čistit poctivě, zatím tedy pastou bez fluoridů (Weleda), protože zatím dcera neumí pusu vyplachovat. Myslela jsem, že to je demineralizace, ale takto zabarvenou došeda jsem ji nikde neviděla...

Předem moc děkuji za Vaši odpověď!

Dobrý den,

z fotky ještě v takové horší kvalitě lze těžko soudit, ale vypadá to spíše na pigmentové skvrny. Můžou být způsobené jídlem/pitím. Často se vyskytují v dočasném chrupu, kartáčkem se jich nezbavíte. Dají se odstranit například u dentální hygienistky, brzy se ale vytvoří znovu. Pokud čistíte zuby správně, kazu se bát nemusíte, i když to esteticky škodí.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová