Stálá jednička roste za mléčnou jedničkou. Je to v pořádku?

Zodpovězené
20. pro 2018

Dobrý den,

ráda bych se zeptala - dcerce (5,5 let) se začíná kývat jednička (mléčná) dole. Občas ale říká, že ji to bolí a všimla jsem si, že za starou jedničkou už se jí klube nová jednička, má jakoby dva zuby za sebou. Myslela jsem si (i podle starší dcery), že vždy nejdříve vypadne dočasná jednička a teprve potom roste nová, stálá. Je třeba to nějak řešit se zubařem, měla by se jednička vytrhnout, aby měla ta další více místa nebo máme nechat zub, aby vypadl sám? Druhá jednička se jí ještě neviklá, ale taky už tam jde vidět, jak se klube další nový zub.

Děkuji za odpověď. 🙂

Dobrý den,

pokud se prořezává stálý zub v poloze jakou popisujete, bude nejlepší zajít za Vaším lékařem. Dočasnou jedničku vytrhne. Poloha zubu v kosti je daná, takže se může stát, že se začne prořezávat jinde než přímo na místě dočasného zubu, pak je na místě dočasnému zoubku "pomoct" ven. Neznamená to ale nutně, že dítěti zuby porostou křivě a bude třeba nosit rovnátka.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová