Strach. Co mám dělat?

Zodpovězené
26. dub 2021

Dobrý den,

mám hrozný strach ze zubaře. Odmala do asi 17 jsem chodila k jedné, ale ona nikdy nepíchla injekci, vždy razila, že když to bude bolet, tak se třeba budu víc starat, přitom jsem se starala dost, vždy pomlouvala minulé pacienty přede mnou atd. No, šílené prostě, ale nevěděla jsem, že to jde i jinak, tak jsem tam chodila. Až pak, když mi čistila kanálky snad hodinu bez umrtvení, a pak že bude tahat nervy, tak jsem utekla. Problém je, že první tři horní mám mrtvé po úraze a měla jsem je jen nastavené, jenže včera jsem prostě kousla do rohlíku a celý ten jeden zub pryč. Zbyl mi akorát na hoře kousek, ale je vidět i dáseň a ještě k tomu z toho visí jakási vložka, co mi tam zřejmě kdysi vložila, měla jsem i zánět okostice, nebo tak nějak.

No, vypadám zkrátka šíleně a vzhledem k tomu, že je mi teprve 23 a už jsem takovou dobu nikde nebyla a teď jsem ještě k tomu těhotná, tak vůbec netuším, co mám dělat. Hrozně se stydím a bojím, že když už někam půjdu, tak si budou všichni myslet a koukat na mě, jak když mám v puse příšeru...

Děkuji

Dobrý den,

v dnešní době se dá každý nepříjemný zákrok řešit lokální anestezií. Vzhledem k těhotenství doporučuji si nového stomatologa najít co možná nejrychleji, aby se případně ložiska zánětu ošetřila. Další a stejně důležitá věc je estetika. V takovém věku nechce být nikdo bez předních zubů. Vybírejte podle zkušeností svých blizkych, nechte si doporučit někoho, u koho se bát nebudete. Počítejte však s nutností návštěv dentální hygienistky a finanční spoluúčasti na léčbě.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová