Trhání zoubků u dětí. Kdy rostou druhé zuby?

Zodpovězené
23. dub 2019

Dobrý den,

dnes jsme byli s dětmi u paní zubařky. Obě děti mají zoubky ve špatném stavu, tudíž jsme pro oba dostali žádanku na extrakci v narkóze. Jenže starší dcerka dělala cavyky a mám obavu, že nám paní doktorka omylem prohodila jména na žádankách. V žádance dcerky jsou vypsané mj. zoubky 71 a 81, jedná se o spodní "jedničky"? Dcerka bude mít 6let, obě jedničky má již vypadlé a vyrostlé nové, nezkažené, takže bych byla nerada, kdyby o ně nechtěnou chybou přišla.

A druhý dotaz - když jsou pod zkaženými zoubky připravené druhé-stálé zuby, kdy se dá očekávat jejich růst? Případně jak se to dá řešit jinak, aby mohly děti třeba dobře jíst a mluvit?

Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ano zuby 71 a 81 jsou dočasné jedničky. Pokud paní doktorka omylem zaměnila jména, raději si zajděte pro nové žádanky. I když omylem by zdravé stálé jedničky určitě nikde nevytáhli. Co se týká druhé otázky, každý zub se prořezává v jiném věku, tabulku přibližné doby prořezání najdete např. na Wikipedii. Pokud dítě přijde o dočasné zuby a čas prořezání stálých zubů je za dlouho, dají se zhotovit snímatelné částečné nebo celkové náhrady(protézky) pro děti, které usnadňují řeč, jídlo apod.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová