Vývoj zubů u dětí. Může je ovlivnit typ porodu?

Zodpovězené
21. zář 2020

Dobrý den,

mám dceru (6let), syna (3roky), oba narozené císařským řezem. Kazí se jim zuby, i přestože pečlivě čistíme zuby (zubní pasta Elmex a Elmex gel). Slyšela jsem, že dětem narozeným císařským řezem se kazí zuby, protože při normálním porodu se jim do úst dostanou bakterie z porodních cest, které pak ovlivňují správnou rovnováhu mikrobů v ústech, a proto se nekazí zuby. Tím pádem děti po císaři nemají tyto spravné bakterie a kazí se jim zuby. A taky proto se dětem na druhých zubech dělají zámečky, aby se jim nové zuby nekazily.

Je to pravda o tom porodu i o těch zámečcích?

Děkuji

Dobrý den,

nevím, jaké zámečky máte na mysli. Pokud jde o tzv. pečetění fissur, tak se provádí v indikovaných případech a nezáleží na typu porodu. Ano, je pravdou, že typ porodu má vliv na imunitu dítěte, ale to by byla spíše otázka pro gynekologa. Můžu Vám doporučit jedině důkladnou hygienu, návštěvu a pravidelné kontroly u dent. hygienistky. Čistý zub se totiž nezkazí.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová