Zánět zoubku. Byl celý postup správný? Má to vše nějaké rozumné řešení?

Zodpovězené
29. zář 2021

Dobrý den,

řešíme zoubek dcery (4,5 r.) a jsem z toho už celá nešťastná. Asi v březnu jsem si všimla malé tečky na zubu (pětka dole). V dubnu na prevenci to dr. nazvala jako kaz a snažila se to odvrtat. Prvně se zdálo, že dcera bude spolupracovat, ale pak nedržela v klidu, strkala tam jazyk. Dr. to ukončila a napsala nám žádanku. Dcera ale pak onemocněla, a tak měla zoubek měsíc rozvrtaný, než jsme se dostaly na dětskou stomatochirurgii. Myslela jsem, že jdeme na konzultaci, ale vše proběhlo tak rychle, než jsme se obě vzpamatovaly, byl zub odvrtaný a zaplombovaný. Vše ale při "násilí" a kovovém prstě v pusince.

Občas si dcera ze začátku na zub posteskla, že je citlivý. Nevěnovala jsem tomu pozornost, protože jsem myslela, že to může mít ještě "čerstvé" nebo plombu vyšší na skus.
Teď, 4,5 měs. po, si dcera večer opět posteskla a nechtěla, abych jí tam zub vyčistila, nic nebylo vidět. Ráno opět, že ji bolí, nechtěla kousat. Zašly jsme k zubařce, ta se koukla (nedělala rtg, neodvrtala plombu), a že tam nic není vidět, máme sledovat, zda to neoteče a kdyžtak zajít na pohotovost (víkend). Hned druhý den se dcera vzbudila jak křeček nateklá, jely jsme na pohotovost, kde opět za stejných podmínek (přinucení, kovový prst) zub odvrtali, pročistili a dostala atb. Teď jsme byly po týdnu na kontrole u své zubní, která nám sdělila, že zub se nebude plombovat (jakmile se uzavře, bude se to opakovat), zůstane otevřený, máme jej důkladně čistit po každém jídle (teď ji mám doma, čistím jí to, ale půjde opět do školky a tam jak? Učitelky to nebudou dělat, sama si to důkladně nevyčistí).

Endodoncie u ní nepřipadá v úvahu (nespolupracuje). Snažit se ten zub tam zachovat co nejdéle v tomto stavu, a když bude problém dál, bude se muset vytrhnout.

To opravdu není nějaké jiné řešení?

Jsem z toho celá špatná. O zoubky se opravdu staráme, dočišťuji jednosvazkovým kartáčkem, jednou týdně dávám Elmex gel. Sladké sice děti mívají, ale rozhodně se tím necpou, mají to za "odměnu".

Připadám si, že jsem zcela selhala, dcera bude mít nejenom trauma ze zubaře, ale ještě zničené zoubky.

Můžete se mi prosím nějak vyjádřit k danému problému, zda byl celý postup správný a zda to vše má nějaké rozumné řešení?

Děkuji

Dobrý den,

endodontické řešení u dětí, které nespolupracují možné je. Existují specializované kliniky či ordinace, které jsou schopny děti ošetřit např. v analgosedaci. Pokud by endodoncie neproběhla, doporučila bych spíše zub vytrhnout, otevřený dětský zub není řešením, spíše komplikací. Navíc při častých návštěvách ordinace kvůli pročištění zubů, který pořád bolí, si může dcera vypěstovat ještě větší strach z ošetření.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová