Zánět zubu. Jak dlouho trvá léčba? Zub je pořád citlivý i po vytržení nervů.

Zodpovězené
8. bře 2019

Dobrý den,

začátkem ledna jsem musela navštívit lékaře se zánětem dolní šestky vpravo. Zub mi byl vyvrtán, vytrženy nervy, vyčištěny kanálky a dána provizorní plomba. Doteď jezdím k paní doktorce, kdy mi zub vždy odvrtá, vymění umrtvovací vložku a zase provizorně zavře. Jezdím vždy takhle po zhruba 2-3 týdnech. Jak dlouho může trvat, než mi paní doktorka zub zavře? Zub je pořád citlivý, i po vytržení nervů. Přestane být někdy úplně citlivý? Nebolí sám od sebe, ale na skus nebo tvrdší jídlo je citlivý.

Ještě by mě zajímalo, jestli se standardně dává do zubu jako provizorní plomba taková hmota, název nevím, pokusím se popsat, na kterou se nedá kousat, protože je pořád měkká a drolí se? Barva je buď bílá nebo růžová.
Sice oficiálně jezdím dle objednání k paní doktorce, jak jsem psala výše, ale mezi tím jsem za ní jela několikrát na doplnění hmoty, protože se oddrolila nebo rozpadla.

Situace je teď pro mě horší v tom, že se mi na druhé straně na šestce udělalo pod starou plombou skoro totéž, takže zub umrtvujeme, pak prý opět trhání nervů a celou dobu provizorní plomba. Takže obě šestky nyní rozdělané a nemám čím kousat. Jsem docela zoufalá a paní zubařky se bojím zeptat na další postup, aby neměla pocit, že jí k něčemu tlačím. Zubařka je to skvělá a nechci od ní odcházet.

Děkuji a přeji hezký den 😉

Dobrý den,

nevím konkrétně jaký postup paní doktorka volí, ale ve většině případů se odstraní nervy, kanálek se pročistí, kořen zaplní a definitivně se uzavře. To standardně probíhá v jedné až dvou návštěvách (ošetření nervů), poté se volí další postup (plomba, korunka apod.) Bez dalších informací nemůžu a nechci hodnotit postup, kdy chodíte každé tři týdny na výměnu vložky.

Co se týká provizorní výplně, ta bývá měkčí a může se stát, že část vypadne. Bohužel to ale potom zvyšuje riziko infekce kořenového kanálku.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová