Žluté skvrny na již stálém zubu. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
25. únor 2020

Dobrý den,

mám 9letého syna s tímto problémem. Od prořezání prvního zubu chodíme každý půl rok na preventivní prohlídku zubů. Dosud jsme byli chváleni, jak máme perfektní zuby. Jak já, tak syn. Před poslední prohlídkou ale vystal problém....synovi se opožděně prořezal druhý zub, trvalo mu to dlouho, asi půl roku. (Vůbec na první zub jsme čekali snad až do jednoho roku - růst zubů má velmi opožděný) ALE, už při "vykouknutí" zubu byla znatelná žlutá skvrna. Zub byl jinak skoro průsvitný. Když dorostl, byla skvrna opravdu velká, jinak zub, tím, jak je průsvitný, tak vypadá jako šedý....
Jak započala výměna stálého chrupu, ostatní zuby po prořezání vypadají stejně. Když jsme dorazili na prevenci, samozřejmě jsem se na to ptala. Bylo mi řečeno, že má zuby ve velmi špatném stavu, že bychom se měli naučit zuby správně čistit. To jsem se ale ohradila, protože zuby se mu čistí od malička ráno (zkouší sám) a večer se mnou, kdy během čištění střídáme jak kartáček normální, tak i mezizubní a elektrický. Sladké nevedeme, pijeme vodu, antibiotika ještě neměl. Rozčarovaná jsem obešla 3 jiné zubaře, každý řekl něco jiného. Někde jsem dostala vynadáno, že jsem nechala synův chrup tak zkazit, někde mi vysvětlili, že se jedná o tzv. zubní pigment, že s tím nelze nic dělat a poslední zubař mi řekl, že se jedná o oslabenou sklovinu náchylnější ke kazivosti, že je to dědičné, a nabídl mi spravení synova chrupu v celkové anestezii za 10 tisíc. Ostatní si řekli o podobnou částku.

Prosím, poraďte, co s tím. Naše původní zubařka mu to chce vyvrtat a vyplnit amalgánem.

Který z těch 4 zubařů je nejblíže pravdě?

Mě už nenapadá, jak lépe čistit synovi zuby. Dosud byl chválen. Já sama žádné kazy nevidím, ale prý jsou ještě malé a na všech zubech - na stálých i mléčných....

Mám šanci, že mi někdo proplatí těch několik tisíc za spravení chrupu, který prý byl zatím nádherný?

Že by se mu zuby zničehonic tak rychle zkazily? Jak tomu předcházet?

Mám ještě přidat užívání ústní vody?

Všichni mě chtějí učit správně čistit zuby za nemalý peníz, ale mě nenapadá, co nového by mě naučili - mezizubním prostorům věnujeme nejvíce času - nebo mě napadá, že by to měl naopak z nadměrného čištění? Zubní pastu používám jen na trochu (otřu štětinky) při prvním čištění standardním kartáčkem....

Děkuji.

Dobrý den,

bohužel jen z popisu Vám určitě nejsem schopna poradit, z čeho a proč má syn tento stav zubů. Na Vašem místě bych nejprve navštívila kvalitní dentální hygienu (pokud se všichni shodli na špatném čištění). Určitě to nejsou vyhozené peníze a pojišťovna Vám na návštěvu dentální hygienistky přispívá.Po návštěvě uvidíte, zda je co vylepšit. Na druhou otázku Vám ale nejsem schopna odpovědět. Vašeho syna jsem neviděla a nemůžu soudit, k názoru kterého lékaře se přikláním já.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová