Žluté skvrny na mléčném chrupu. Máte zkušenost?

Zodpovězené
22. led 2020

Dobrý den,

už několik nocí hledám informace o žlutých skvrnách na zubech. Syn 10m., horní jedničky pořádně ještě ani nevyrostly a na jedné má žlutou jakoby rýhu až do flíčku. Čistím denně - první měsíc na doporučení (s minimálním množstvím pasty) Elmex pro děti. Poté, co jsem zahlédla žlutou skvrnu a po přečtení celého internetu, už čistím pouze vodou. Nevím, jestli se jedná o velké množství fluoridů z té pasty nebo ze stálého kojení (také jsem četla, že to může být z mateřského mléka v noci) 🤷‍♀️.
Pije pouze čistou vodu, žádné léky, já kazivostí zubů netrpím. Opravdu jsem z toho špatná, že jsem mu já zavinila, třeba poškozenou sklovinu apod. Po tom, co mi paní v lékárně doporučila pastu Elmex a já až po měsíci užívání zjistila na internetu, že by měl mít pastu bez fluoridů.

Máte nějaké zkušenosti od pacientů? Dá se tomu předejít a “vrátit” ?

Mockrát děkuji za zodpovězení.

Dobrý den,

pastu s fluoridy doporučuji az od doby, kdy se dítě naučí samo plivat, aby pastu nepolykalo. Do té doby je vhodnější používat pastu bez obsahu fluoridu nebo čistit pouze kartáčkem.
Co se týká nočního kojení - existuje spousta protichůdných názorů, ať už od dětských lékařů, laktačních poradkyň, zubních lékařů. Ja zastávám názor, že noční kojení není příčinou vzniku zubního kazu - pokud se jedná opravdu o napití, ne pokud dítě na mamince "visí" celou noc a v průběhu celé noci se občas napije, občas dudlá. Zub potřebuje čas na to, aby se sklovina remineralizovala.
V 10 měsících byste uz měla být se synem zaregistrovaná, pokud ne, je čas na první prohlídku u zubního lékaře, který se na skvrny podívá a podle toho Vám doporučí buď zlepšit čištění nebo trošku upravit noční kojení nebo se problém najde jinde.


Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová