Konec RP, trvání RD. Jak řešit příjem, abychom měli z čeho žít?

Zodpovězené
28. srp 2022

Dobrý den,

poprosím o radu. 30.9. mi končí RP, ale RD by měla trvat do 21.1. 2023.

Chtěla jsem se vrátit již teď do práce, ale 1) zaměstnavatel mi prý nedrží místo a 2) nechce se mnou řešit pracovní poměr dřív než v lednu.
Bohužel díky čerstvé zdravotní komplikaci nebudu do října/ listopadu schopna práce.

Moje otázka zní: Jak řešit příjem, abychom měli z čeho žít?

Mám nárok na nějakou dávku? Nebo můžu dát výpověď a zaregistrovat se na ÚP?

Jak vysokou dávku bych dostala v nezaměstnanosti?

Děkuji za odpověď.

Hezký den,

21.01. 2023 budou Vašemu dítku 3 roky? Jestliže ano, zaměstnavatel Vám do té doby musí držet místo. Takže 22.01. 2023 byste měla nastoupit do práce. Jestliže jste měla nahlášenou RD do tohoto data, zaměstnavatel Vám nemusí umožnit nastoupit do práce dřív. Je to na vzájemné domluvě.

Jestliže se na původní místo vrátit nechcete, můžete ukončit pracovní poměr dohodou k určitému datu a následně se evidovat jako uchazeč o zaměstnání, kde budete pobírat podporu v nezaměstnanosti (po dobrání RP Vám náleží v prvním měsíci částka kolem 5 000 Kč, ta se pak dále snižuje).

Jestliže budete mít stále platnou pracovní smlouvu, tak do evidence jako uchazeč o zaměstnání nemůžete.

K posouzení nároku na další dávky je nutné znát příjem celé Vaší rodiny (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení).

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice