Mám nárok či ne na přídavek na dítě?

Zodpovězené
2. led 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda mám nárok a jak se to posuzuje, jestli ano či ne, na přídavek na dítě.

Dcera bude mít v lednu rok. Já pobírám PPM 10 000 Kč a přítel je OSVČ v lese, takže jeho příjem je pružný.

Kolik je hranice příjmu, abychom dosáhli či nedosáhli?

Druhá otázka: Lze o přídavek na dítě zažádat on-line?

Děkuji

Hezký den,

životní minimum Vaší rodiny činí 10 990 Kč. Pro nárok na přídavek na dítě je nutné se vejít do 3,4 násobku životního minima rodiny, tj. 37 366 Kč.

U OSVČ se příjem započítává z daňového přiznání za předchozí rok, minimálně se však započítává 50 % průměrné mzdy, která pro rok 2023 činí 40 324 Kč.

Váš minimální započítaný příjem činí 30 162 Kč. Pokud si tedy Váš partner dle daňového přiznání nevydělal o mnoho více, měli byste mít nárok na přídavek na dítě.

O přídavek na dítě lze žádát online na portálu mpsv.cz.

https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-pridavek-na-dite

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice