Tak kdo DNES VEČER nechá pootevřené okno a na něj zavěsí punčochu, aby mu ji mohla svatá Barborka naplnit drobnými dobrotami? 😊
🧦 LIKE, jestli dodržujete tuto krásnou tradici a komentář, pokud tuto tradici nedodržujete nebo neznáte.
Svátek sv. Barbory, patronky dětí v nesnázích, připadá na 4. prosince, ale dle tradice Barborka naděluje v noci ze 3. na 4. prosince jen hodným dětem. Úkolem je jediné, zavěsit punčochu na okno a jít tiše spát. My jsme k této tradici přidali i povinnost mít uklizený pokojíček, protože jinak by Barborka dobroty do punčošky nenadělila. 😊♥ Holčičky už si připravily na postel 3 punčošky a já mám schovanou krabici drobných dobrůtek a ovoce. Mimo jiné v punčošce děti ráno objeví i #nestle ovocné kapsičky a malá Yogolína.
Poprvé jsem slyšela o této tradici až tady na MK 🙂 U nás se dává na Barborku akorát větvička třešně do vázy s vodou...a když do Vánoc vykvete, tak se holka vdá 🙂 Letos poprvé už dávat nebudu😀
My nedodržujeme😃
mí rodiče nás jen učili na 4.12. uříznout větvičky a dát do vázy.
@pettykul taky
@michaelllas ☺ Ano, větvičku znám také. ☺ Tady v našem okolí je právě tradice s punčochy běžná a samozřejmostí, co pamatuji. Holčičky včera přijely ze školky a tvrdily, ze si budou na okno dávat punčochu úplně všechny děti ze školky.
@monikastelinka Děkuji za komentář. Ani jako malá ses s tradicí nepotkala? 😃

vím,že ta tradice existuje, ale nedržíme. A i myslím, že by děti těch nadílek měly trochu moc, dostanou až 5. od Mikuláše
@jipe Děkuji za komentář. ☺ Rozumím. U nás je tedy vše s rozumem. Barborka, Mikuláš i počet vánočních dárků. 😃 Já tu tradici znám odjakživa, tak pro mě nepřipadá v úvahu se jí vzdát. Můj manžel pochází z Karlových Varů a tuto zvyklost vůbec neznal. ☺ Za to ale prý dostával mnohem větší mikulášskou nadílku, než jakou připravuji pro děti já.
@michaelllas *** s punčochami 😃
U nás naděluje Barborka do punčochy místo Mikuláše
Jako malá jsem se strašně na ni těšila (víc jak na Mikuláše s čerty). 😊 Držím tuto tradici i s malou, akorát u nás už byla dnes a malá si z punčochy tahala ráno. 😊
@88petule 😂😂😂
@88petule ne☺️
Dcera s tím dnes přišla od babičky, že jí to babička vyprávěla, tak asi rozdělíme Mikuláše a něco jí do punčošky dám.
U nás jen uřizneme větvičku - Barborku. Jinak s tím úklidem. U nás každý den andeličci donesou jednu figurku do Betléma (k vymalování a vystřižení). Každý večer jim říkáme, že pokud nebude uklizeno, andeličci nic nedonesou. Škoda, že to nefunguje celý rok
@celaskon87 Tak to je také perfektní nápad. U nás děti samy od sebe uklízí jen když :
° má přijít jejich dětská návštěva
° Ježíšek přijde pro dopis
° chodí Barborka
° je Štědrý den a Ježíšek přinese dárečky
@88petule Vůbec neznám, čtu teď poprvé. 🙂 Znám jen uříznutí větvičky.
@daisymaminka ☺ Zajímavé. Já měla pocit, že tuto tradici musí všichni znát. ☺
@priefi Dříve tomu bylo prý tak, že v předvečer svátku svaté Barbory obcházely dívky oblečené do bílého hávu vesnici, měly zamoučněný obličej a vlasy jim zdobily věnečky. Barborky obdarovávaly hodné děti ovocem či cukrovím a ty zlobivé dostaly našleháno metlou. 😀 Je možné, že to mohlo být pro malé děti strašidelné.
Ještě teď mi jde husina po těle... Když jsme byli malý, sv. Barborka k nám chodila.... Stará, schrbená, v černým plášti a s holí... My jako děti schovaní pod peřinou ve strachu, jestli přijde k nám do pokoje, pokud jsme hodně zlobili... Takže tradici dál nedržím. Nenapadlo mě, že může být krásná a hodná 😅
pokud tu punčochu nikdo neukradne
@katkahodkovice Fakt? Takhle? Nám vždy vyprávěli, že je mladá, krásná, v bílých šatech. 😅 Naživo jsem ji nikdy neviděla. 😅
U nás chodí až Mikuláš a když jsem byla malá tak někdy došla Barborka, někdy Mikuláš...
@88petule měli jsme prosklené dveře, takže jsme viděli stíny... Jo měli to rodiče pěkně zmáknutý.. Je pravda, že k nám moc čerti nechodili, my jsme se báli Barborky😅
Toto je pro mě nová informace, znám pouze s větvičkou 🤔
@katkahodkovice Teda, to jste byli a si pěkně zlobiví. 😀 Moje mamka na mě občas v průběhu roku vykukovala z poza rohu v opravdu ošklivé masce čerta. Prý jsem se šíleně vztekala. No ale na tu hrůzu také nezapomenu. 🙈
@88petule budu se muset zeptat mamky, já mám pocit, že jsem byla hodná 😅
@katkahodkovice Já jen škádlím, určitě ano. 😀 😝
Punčochy už visí ♥️ na Mikuláše a čerty nehrajeme 🙂👍
@metallico_mondo 👏👏👏 Já bych ty čerty také zrušila. Jenže to jsou ve školce a pak si venku s dětmi od sousedů povídají, že u nich byli čerti, tak je možná divné, že k nám by nechodili. Teda takhle, zatím u nás nebyli, každý rok šli okolo a balíček nechali za dveřmi. 😃 Ale letos je manžel chce pozvat dál.
@metallico_mondo A u nás už jsou punčochy plné též 😍🤍🤍🤍
@88petule u nás si je ,, užijí " ve školce - škole ( teda letos asi není ) a k životu je nadále nepotřebují , natož doma 🤷♀️. Barborka mi pro ty dítka přijde lepší. Spituji svědomí když tahají krom dobrot brambory a polinko i bez čertů 😁.
@metallico_mondo 😂👍 Souhlasím!
@88petule mamka mi vysvětlila, proč k nám chodila Barbora... Moje prababicka byla hodně věřící a nepocházíme z Čech.. Proto jiná podoba Barbory😉
@katkahodkovice Děkuji za vysvětlení. ☺👏

A víte proč všichni chodí večer o den dříve před svým svátkem? (Mikuláš, Ježíšek, a i ta sv.Barbora) Protože podle původních starých zvyků končil den (a začínal ten následující) západem slunce.