Holky, když se vam udělá kaz na 7-8, nechavate si dávat bílé plomby i na tyto zuby?
Já to beru podle doporučení zubaře.
Já bych si nechala asi dát bílé. 7 je můj poslední zub,ale i tak
Moji zubari poslednich 10 let uz amalgam nedavaji vubec. Osmicky si radsi nechavam postupne trhat, nez platit plombu na zubu, kterej se mi do huby stejne nevejde. A na jedne sedmicce mam kovovou korunku na pojistovnu. Platit keramickou mne ani nehne.
Me ted delal zubar sestku i sedmicku, dal mi vybrat jake plomby chci, ale doporucil bile, ze pry dele vydrzi. Cenove v tom nebyl az tak velky rozdil.
Nemám jednu jedinou bílou a jsem s tím úplně v pohodě.
Na zadní bych si nechala dát amalgám. Je mi 45, z dob dávných mám všechny stoličky plné amalgámu, dříve se vyvrtala díra jak vrata i na malý kaz🥴. Co se týká osmiček, kdysi jsem jednu nechala plombovat a stejně musela další rok ven, takže tu bych nechala vytrhnout....
Černou bych tam nesnesla a prostě to vidět je ,ať si každý říká co chce. Takže za sebe jedině bílou .
Davam tmavou.
Moje zubařka už je moderní a dělá jenom bílé blomby,já nemám žádnou osmičku a chybí mi jedna sedmička a vidět to není,že mi chybí jeden zub a hlavně ty osmičky mi doporučila vytrhnout,kvůli tomu,že se tam dělají hodně kazy mezi 8-7
Ja bych dala bile, kdyz se clovek smeje, je to videt
Není to jen o estetice, amalgán funguje jako klín, velmi často se stává, že zub praskne, v dnešní době sice ještě není zakázány, ale nedoporučuje se. Já mám bílé plomby všude.
Postupně jsem všechny amg výplně vyměnila
A já mám všude amalgám a že jich teda mám!
Bavila jsem se o tom s mou zubařkou a ta říkala, že v tom nevidí problém. Amalgám je v základu ze stříbra, to je antiseptické samo o sobě, k zubu dobře přilne a v kontaktu zub- plomba se nehromadí bakterie.
Mám všude bílé plomby. Vypadá to esteticky dobře když otevřu někde pusu. Amalgam bych si dát nenechala.
@konidana s tím ze se to nejspis pod tím kazi souhlasím, bohužel mam starou zubarku, rentgeny nedělá, před nějakou dobou mě dost začala bolet 6, tak ji to rikam, ona se jen na to pohledově podiva, nic tam nevidí, a rekne ze dobre a za měsíc ten zub praskl, věřím, ze pod tou plombou něco bylo a o zub jsem přišla, možná kdyby udělala rentgen, tak by zjistila problém a ja nemusela být bez zubu
@konidana já mám tuším tři amalgámove plomby ( jednu nahoře,o té ani nevím a dvě dole na petkach) staré z doby ZŠ. Je mi 40. Od cca 16 mi zubařka mimo odstranění zubního kamene jednou za rok dva, vytrhnutí dvou osmiček spíš preventivně a jednou zapilovani zlomeného zubu ( nebo spíš té plomby) nic nedělá. Ale o výměně plomb už mluvila. Že budou časem už " okousané". Zatím na to nedošlo, včera jsem zrovna byla na prevenci. Ale poslala mě na kompletní rtg, ať se vidí jak to vypadá, zda se tam nějaký problém neskrývá.
Teda, já bych asi v dnešní době nechtěla starou zubařku. Já mám mladého lékaře, co používá všechny moderní materiály a postupy (a nemyslím to ošklivě k tomu věku, spis kolem sebe pozoruju, že moderní pracoviště funguje jinak než zubaři dřív, ale určitě jich hodně drží krok s dobou). Mně Teda postupně amalgám předělal a on sám ho vůbec nepoužívá. Dnes mají materiály lepší vlastnosti a taky to jinak vypadá.
Mám taky ve všech stoličkách amalgám, od ZŠ, takže přes 20 let. Tehdy se to prostě jinak nedělalo. A převrtávat to jen tak, bych si nedala. Mám teď novou zubařku, udělaný pořádný RTG a vše v pohodě. Jednu stoličku chce převrtat, že je plomba velká, amalgám se roztahuje a zub by mohl prasknout. Jinak říkala, že amalgám je dobrý materiál, jen vadí v těch velkých plochách. Ale kdyby mi měli dělat novou plombu, dám si už bílou.
Jo a jinak dodám, že mám zubařku tedy už důchodového věku, ale dělá mi při každé preventivce i mezizubní rentgen, aby prohlédla opravdu vše pod těmi amalgámy a mezi stoličkami. Mám ji moc ráda,je šikovná, jsme u ní celá rodina. Nechci vidět,koho budeme hledat, až jednou odejde fakt do důchodu....🙏
Já mám bílé výplně všude, vše mi postupně pan doktor předělal před těhotenstvím ještě.. Říkal, že se pod nima netvoří kazy, protože se natlačí do všech koutů a postupně vytvrzuje.. A je fakt, že od té doby, co je mám, výjimečně mi opravuje nějaké kazy, kde nebyly, mezi zubní...
Také mám na dvou osmičkach plomby a pořád drží. A je to už pár let.
Osmičky už nemam, ale sedmicky mám amalgan, mě dr řekla ze je to zbytecne…ostatní zuby mám bílé plomby. Spodní samozřejmě 7cky bílé 🙂
Ano