Jak je to když otehotnim a nebudou pro mě mít v práci nikde vyhovující místo co bych mohla dělat? Prý bych měla mít nárok na stejne peníze jako bych pracovala..je to tak? Případně jaké to řeší? Děkuji
ja mela zakladni mzdu (bez smenoveho prispevku), budes na nemocenske
Pokud je překážka na straně zaměstnavatele, měla bys dostat plnou mzdu a být doma. Na nemocenskou se chodí (teoreticky) pouze v lékařsky indikovaných případech, ale praxe je, zdá se, často jiná.
Definuj vyhovující místo 😀😀 Před rokem jsem kolem toho litala u nas v práci-z pozice zamestnavatele-a divila by ses, co je pro posudkovyho lékaře všechno práce vhodná pro těhotnou...
u nas je to automaticky tehotna = nemocenska a je doma
@anetka1701 ja myslela, ze v zakoniku prace je presne uvedeno, co tehotna nebo zena vseobecne nesmi? Bremena nad urcitou vahu, farat do dolu, prace s chemikaliemi? Samozrejme argument typu “musim dlouho stat a boli me z toho nohy” asi neprojde...
Pokud vykonávás praci nevhodnou pro tehotne, jdes k zavodnimu lekari, ten vypise, ze je treba pracovni rezim pro tehotnou. Pak ma zamestnavatel dve moznosti 1.prevest na vhodnou praci a pokud to znamena snizeni mzdy, tak doplaci ossz do mzdy, ktere by dosahla, kdyby tehotna nebyla. 2. Takove misto nema, nechava tehotnou doma za 100% prumerneho vydelku.- plati z vlastnich prostredku ztel. O praci vhod e hovori vyhlaska, snadno dohledatelna na netu, neznam ji z hlavy.
@mary.jane
@arinikac pracuji v obchodě a denně nalitam 10-14 km ...a taham hodně těžké věci co bych neměla ani jako netěhotná to je 20-25 kg ..ohýbám se přes pult na který musím většinou vyskočit protože jsem malá ..takže ležím na břiše apod....jedině kam by mě mohli dát je pokladna,jde je teď plno a tam se taky kolikrát tahají těžké věci takže nevím no jak se to bude řešit
Jmenuje se to Vyrovnavaci prispevek v tehotenstvi a materstvi 😉 .... uplne podrobnosti k tomu nevim (jake jsou podminky atd), ale asi pujde najit neco na netu 😉