aninkas1
7. led 2017
145

Recenze Magic Pen od Smart Park

První dojmy

I když jsme na balíček ne vinou Koníka ani dodavatele čekali nesmírně dlouho, děti byly natěšené a ihned se pustily do testování. O Magic Penu mluvily už 3 týdny. Zkoukli jsme všechny možné reklamy a recenze na youtube, jako například tuto:

Byli jsme tedy vyzbrojeni různými poznatky a "těšením se", jaké asi Magic Pen bude v reálu 🙂 Naše první dojmy z rozbalování a mini videorecenzi můžete vidět zde:

Jenže ouha, když jsme pero rozbalili zjistili jsme, že tam nejsou baterky 😀 Asi to tu už psal kde kdo, ale od hračky, která stojí poměrně dost peněz a funguje na baterky bych tak nějak podvědomě očekávala, že tam baterky budou nebo budou alespoň přiložené. Nevadí, je to detail, baterky jsme obstarali 🙂

Co se týká vzhledu a obsahu balení, tak krabička je pěkně ilustrovaná, velikostně tak akorát a hlásá, co všechno Magic Pen umí. Uvnitř najdete samotné pero, návod a kartičku s informacemi (kterou mi děti okamžitě ztratily 😀 ).

Instalace aplikace a párování pera

Tuto aplikaci jsme si stáhli do iPadu a pak stačí jen z návodu v krabičce opsat 9 místný kód pro aktivaci všech možností a propojení pera. Upozornění na kartičce hlásí, že pokud si nejste jisti nákupem pera, neměli byste kód zadávat. Po jeho zadání již pero nejde vrátit (aplikace je aktivována). Defakto si více než pero kupujete právě apku a její obsah. Aplikace funguje poměrně dobře i bez Magic Penu a všechny její čísti jsou krásně ovladatelné i prstem (na iPadu).

Začínáme s aplikací

Nejprve jsem nechala děti (3,5 a 5,5 roku) s apkou pár dnů pohrát, abych věděla, zda je zaujme, které části nejvíce a jestli u toho vydrží 🙂 Aplikace jako taková je rozložena do několika částí:

1. Knihovna
  2. Kreslení
  3. Studijní koutek
  4. Piš se mnou
  5. Poslech
  6. Rodičovská kontrola

1. Knihovna

Tato část nabízí asi nejvíce obsahu z celé aplikace. Je možné zde stáhnout knihy: "Návody", "Zvířata" a "Příběhy". Jsou zde zatím 2 návody, 30 knížek o zvířatech a 30 knížek s příběhy - tedy poměrně dost možností na výběr. Všechny knihy je možné využít jak v češtine tak v angličtině.

Pozitiva:

- obrovské množství knížek v češtině a angličtině

- zajímavá témata, krásné fotky a užitečné informace

- zabávná forma učení pro děti (baví je to)

Slabší stránky:

- uživatelské ovládání (stránka nereaguje okamžitě na listování, na načítání se dlouho čeká, nepřehledný způsob jak se dostat zpět na hlavní menu)

- k této části aplikace není pero vůbec potřeba, nelze ho nijak využít (stačí prst)

2. Kreslení

Z hlavní nabídky se také dostaneme ke kreslení. Aplikace umožňuje několik způsobů využití - vybarvování předlohy, volné kreslení na čisté plátno a výuku kreslení dle vzoru. Jako poslední část apky je složka s uloženými výtvory.

- jednoduché obrázky

- velký velký výběr barev a způsobů vybarvování

- poměrně přesná možnost aplikace barvy

- ideální pro děti předškolního věku (ovládání je ituitivní a není složité)

Slabší stránky:

- naše konkrétní pero jsme nebyli schopní s kreslením spárovat - uvedené funkce jako změna barvy nebo změna mezi kraslením a gumou absolutně nefungovala (zkoušeli jsme různé varianty hlasitosti, pero jsem přibližovala k mikrofonu a oddalovala a ani přímý zvuk z pera do mikrofonu změnu nezaznamenal...)

- obrázků k vybarvení je pouze 10

- jediné místo v aplikaci, kde je možné vypnout zvuk je uvnitř v kreslení na čisté plátno (pak to funguje i v jiných částech kreslení, po návratu zpět do Hlavní nabídky je opět slyšet hlasitá hudba)

3. Studijní koutek

Velmi zdařilá část aplikace, která provází děti různými informacemi ze světa kolem nich. Tato část obsahuje prozatím 18 knih s tématy Věda, Rozvoj jazykových dovedností, Společenské chování, Dobré návyky, Umění a kultura a Matematika a logika. Knihy jsou odstupňovány podle věku dětí a "nejtěžsí" jsou pro děti 5+. V sekci Můj život je 13 knih s anglickými názvy jako My Day, In the yard, My home, Supermarket. Knížky jsou interaktivními anglicko/českými slovníčky a obsahují různé úkoly. Vzhledem ke kombinaci psaného slova a slyšeného doporučuji pro děti, které již umí alespoň základně číst - tak budou mít z knížek největší užitek. Poslední částí této sekce je Herna. Ta obsahuje 3 hry - Podmořský svět, Malý Jindra a jabloň a tzv. Pamatovák. Hry rozvíjí logické uvažování a stupňují obtížnost. V první se doplňují logické řady, v druhé jde o jednoduché početní příklady a ve třetí si dítě musí zapamatovat, kde pod kterou kartou vidělo konkrétní zvířátko. První dvě hry v pohodě zvládnou předškolní děti, třetí hra vyžaduje schopnost přečíst si otázku.

Pozitiva:

- kvalitní obsah rozvíjející postupně dětské znalosti a dovednosti

- krásná grafika

- 31 dalších knih a 3 hry - nekonečné množství "zábavy"

- možnost učit se anglicky přitažlivou formou

Slabší stránky:

- jak knihy jednou stáhnete, dítě se k nim dostane pouze přes souhrnnou záložku "Moje knihy" (rozdělení na podsekce tedy ztrácí význam, tam se dostanou pouze rodiče)

- 3 hry fungují s lehkým zpožděním a mají tendenci se zasekávat

- ani ve studijním koutku nevyužijete pero Magic Pen "na plno" (lze použít prst)

- u her nelze přímo v aplikaci vypnout zvuk, pouze ztišením celého iPadu jako takového

4. Piš se mnou

Část aplikace s názvem Piš se mnou děti učí psát písmena, číslice a slova. Je v ní 6 knih, z nichž česky je zatím pouze výuka české abecedy. Anglická abeceda, dvě knihy anglických slovíček, čísla a slovíčka "Supermarket" jsou v současné chvíli pouze anglicky.

Pozitiva:

- intuitivní ovládání přizpůsobené dětem

- v této části se Magic Pen opravdu hodí - dítě díky němu nacvičuje správné držení pera a aplikace je vyváženě "schovívavá" k čarám

- když se dítěti písmeno/slovo nepovede, je česky vyzváno "zkus to znovu" a pero zavibruje, takže není třeba obávat se angličtiny

- písmenka/slova/číslice, které dítě již vyplnilo jsou "oznámkována" hvězdičkami a vybarvena

Slabší stránky:

- snad jen omezený pořet knih v češtině (1), je ale možné, že nějaká budoucí aktualizace aplikace přinese český jazyk i v dalších knihách

5. Poslech

V rámci části Poslech je možné si stáhnout 10 českých klasických písniček, jako Skákal pes nebo Holka modrooká a 18 českých básniček (Polámal se mraveneček, Kolo kolo mlýnský...).

Pozitiva:

- mnoho elementárních českých hezky nazpívaných písniček a pěkně namluvených básniček

- snadné ovládání a rozcestník

- možnost přehrát písničku/básničku znova

Slabší stránky:

- ani v této části náš exemplář Magic Penu nespolupracoval tak, jak by měl, při mačkání tlačítek se s aplikací nic nedělo (dle návodu má Magic Pen fungovat jako dálkové ovládání pro výběr písniček a přehrávání)

- není možné již stažené písničky a básničky vymazat, pokud nechcete, aby tu konkrétní dítě poslouchalo

6. Rodičovská kontrola

V části Rodičovská kontrola, kam se dostanete pouze po správném výpočtu matematického příkladu (IQ challenge!! 😀 ) můžete spárovat Magic Pen s aplikací, zadat kód, založit si přes email heslo.

Lze tu nastavit časový limit, po který dítě aplikaci používá. Záložka Statistika ukazuje, kolik knih si dítě přečetlo z různých oblastí. Rozvrh rodiči umožňuje naklikat které knihy se který den budou dítěti přednostně nabízet přes ikonku létajícího Koaly v Hlavní nabídce.

Pozitiva:

- dobrý nápad vytvořit dítěti nabídku dle rozvrhu

Slabší stránky:

V této části bych se ráda více rozepsala. V sekci, kam se dostane pouze rodič a kde je možné aplikaci nějakým způsobem nastavit, bych očekávala mnohem více možností. Například průřezem aplikací naprosto chybí možnost ovládat celkovou hlasitost a tak hudba na pozadí hraje v podstatě neustále. Je ale potřeba ji mít dle návodu nastavenou alespoň na 50%, aby fungoval zvukový signál od Magic Penu (což u nás funguje pouze při psaní písmen, v kreslení a poslechu vůbec). Také bych uvítala, kdyby aplikace měla možnost vytvořit profily pro vícero dětí (jako to mají podobné aplikace na trhu) a sledovat tak úspěchy/statistiku pro každé dítě zvlášť. V neposlední řadě by bylo skvělé, kdyby bylo možné nějakým způsobem stažené knihy/básničky/hry a hudbu z aplikace vymazat. Nikde jsem tuto možnost neobjevila.

Celkový dojem

Dle vyhledávače heureka.cz se pero nejlaciněji prodává za cca 1200,- CZK (7.1.2017). Pravdou je, že aplikace sama o sobě je velmi podařená. Je skvělé, že je kompletně v čeětině a její překlad/obsah jistě stál autory mnoho nákladů. Samotné pero je podle mého názoru ale téměř zbytečné - co zvládne pero, zvládne i malý prstík 😉 Jediné místo v aplikaci, kde je fajn využít Magic Pen je výuka psaní - tam především díky souvztažné výuce držení pera. Žel náš konkrétní kousek v kombinaci s iPadem nebyl schopný pracovat na 100% v rámci Kreslení, takže funkce, které hlásí reklama a návod jsme nebyli schopní využít. Na peru samotném jsou v terčíku barvičky s ikonami - nepochopila jsem, k čemu jsou tam obrázky ikon (knihovna, notičky, obálka, herní konzole) - při aktivaci dané části na peru se v aplikaci nic nestalo - tedy není to nijak propojené. Je to škoda - kdyby byly funkce aplikace s perem i v tomto směru propojené, bylo by to ještě o fous lepší 🙂 Nemohu se ubránit dojmu, že za cenu uvedenou výše si uživatel kupuje především celkem slušně zpracovanou a skvělým obsahem nabitou aplikaci.

Co se týká knih a stylu výuky, nemohu nic vytknout. Naopak - děti to velmi baví, dokáží s Magic Penem strávit několik desítek minut, zpívají si písničky, prohlížejí knihy, učí se. Knihy poskytují relevantní informace, které si děti snadno zapamatují, jsou interaktivní a snadno se používají. Nicméně "hardware" (pero) je pouze doplněk k aplikaci, který by nějaké to vylepšení snesl (především způsob komunikace s aplikací - např. přes wifi/bluetooth nebo jiným způsobem - zvukové vlny prostě do našeho zařízení nedojdou ☹ ). Také nastavení aplikace pro rodiče by mohlo být více vychytané a mít možnost ovládat hlasitost hudby/hudbu kompletně vypnout případně možnost vymazat obsah (stažené knihy).

Jako velmi pozitivní vidím podařenou grafiku a příjemné kresby v knihách, barevné, lákavé pro děti. Celkový dojem na moje děti udělalo pero Magic Pen velmi dobrý, přímo skvělý. Jak je vidět z přiložené video recenze 😉

Tímto bych chtěla Modrému koníkovi i Smart Parku poděkovat za možnost otestovat pero a jejich skvělou aplikaci pro děti, myslím si, že to úsilí, které bylo do vytvoření aplikace vloženo si zaslouží podporu zákazníků a za aplikaci si připlatit. Kolik je takových programů pro děti v českém jazyce? Moc jich neznám a tato svým obsahem a krásným mluveným slovem rozhodně patří mezi špičku.

UPDATE: Zjistila jsem, že stažené knížky lze mazat delším podržením pera na knížce a pak znakem pro mínus 😉

#konik_testuje #test_magicpen #mk_blog_academy #blogujeme #recenze #testovani

@konik_testuje @gradan Ještě jednou moc děkujeme za možnost podílet se na testování 🙂

7. led 2017

jsem si pořád myslela, že v balení s tou tužkou je i ten tablet 😅 ano, jsem naivka 😀 Jinak po přečtení a zkouknutí tvého videa jsem došla k závěru, že na spoustu těch aplikací opravdu stačí prst.

9. led 2017

@aninkas1 Ani, je to krásna recenzia! Ďakujem ti.

9. led 2017

Moc pěkná recenze, děkuji.

9. led 2017

Ani, hezký jsi to popsala. Skvělé rozdělení na pozitiva a negativa 👍

@stefanie84
@myspule1
@gradan dekuju za precteni 🙂 Detem se to fakt moc libi, ale jak jsem zpetne cetla i u ostatnich testerek, tak pero je k appce vice mene navic. Aplikace samotna je super 🙂

Začni psát komentář...

Odešli