Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
byclairecz
15. lis 2016
7062 

KOLIKY. JAK SE JICH "ZBAVIT"?

Prdy. Zaražené prdy. Křik. Bezmoc. Nevyspání. Kruhy pod očima. Podrážděná nálada. Brek. Ježení vlasů. Otázky typu: Proooč? Smutek. Beznaděj. Hlad. Neklid. = Kolika/y.


Vy, které máte doma miminko, co trápí koliky jistě hledáte každý záchytný bod, jak svému drobečkovi ulevit. Stejně jsem na tom ( byla) i já.


Adámka začaly trápit koliky týden po porodu. Po první probdělé noci, kdy plakal 3 hodiny v kuse jsem se rozhodla najít a odstranit příčinu. Bolí mě to za něj a nejraději bych to za něj odprděla. Takže, zde je pár mých rad.

Nejsem zastánce dopováním léky, sama žádné neberu, jen pokud je opravdu zle, použiju paralen. Avšak v tomto případě jsem i já ustoupila a využila pomoc sice né přímo léků, ale doplňků. Já užívám Laktobacily od Biopronu, Dologran a vit.D. Co dávám Adámkovi, viz. článek.

Průběžné info o změnu stavu (zlepšení, zhoršení) budu doplňovat zde do článku po týdnech 🙂

PS: PO 14ti dnech stav: ZLEPŠENÍ

 • dopoledne dávám kapičky BioGaia a BabyD.
 • pokud mám prsa opravdu nalitá, před kojením odstříkám odsávačkou mléko ( cca 15-20 odsátí z prsa ze kterého budu kojit, do úlevy), ať se prcek nezalyká velmi rychle tekoucím mlékem a nepolyká zbytečně vzduch. Pokud mléko teče a stříká i tak, do plínky ho trochu "vymačkám", ať se miminko nezalyká. Nebo použiju klobouček. Adámek přes něj pije "soustředěněji", tak se nezalyká při sání.
 • 5min před kojením ( např. před přebalováním ideál) dávám 10kapek BabyCalm a Espumisan ( střídám po týdnu)
 • piju jeden šálek kmínového odvaru denně, resp. - popíjím přes celý den
 • nošení v náručí a pohupování, pokud nemáte šátek či nosítko
 • procházky a cvičení, po nakojení odříhnutí
 • společný spánek v jedné posteli

 PS2: Po třech týdnech stav: ZHORŠENÍ
- jelikož se Adámkův stav zepšil jen na krátko a ke všemu se přidala zelená kysele zapáchající stolice s hlenem, musela jsem to začít řešit od základu. Čili od sebe.

 • vysadila jsem Adámkovi BabyD, BioGaiu i BabyCalm ( vyjímečně dám Espumisan)
 • piju kmínový čaj a užívám HylakForte ( přírodní probiotika)
 • přestala jsem jíst vše mléčné ( i s "může obsahovat" nebo "stopy"...), vejce, sóju a sladkosti ( denně padla tabulka čokolády, pytlík bombónů, Miňonky a Mila..atd)
 • po týdnu neskutečné zlepšení- prdíky minimálně, klidné spaní v noci, kojení co 3-4 hod místo 2
 • po měsíci, až se vyčistím já i malý, začnu pomalu zařazovat mléčné výrobky atd. a uvidíme.....;)

PS3: Po čtyřech týdnech stav: ZLEPŠENÍ
zkoušíme (BKM) bezplenkovat...ale jen tak light zatím = po nakojení (zatím jen přes den). A jak to u nás probíhá?

-Po nakojení čekám 5 min, pak vezmu prcka se vyprdět/vykakat do umyvadla. Držím ho za zadeček a stehna, jakoby seděl s přitaženýma nohama k bříšku, a je opřený svými zády o mé břicho. Když vykonává to veledílo, tak mu u toho říkám "prc, prc :D" prostě takové heslo, které se bude později hodit při učení na nočník. Poté umyju zadeček vodou a když je potřeba namažu mandlovým olejem.

PS4: Po 8mi týdnech stav: ÚPLNĚ JINÉ MIMINKO
- postupné zařazování potravin - vejce a mouku či sladkosti ( chystám článek se seznamem sladkostí, které můžete při ABKM 🙂 🙂 ) s obsahem sóji. Vše malý snáší 🙂
- vyřadila jsem BioGaiu i Vit.D od Terezia. Mám objednané Laktobacily a Vit.D té nej kvality ( bez adjektiv = prostě bez zbytečných sraček). Zelená stolice so objeví vyjímečně
- Dobírám Vit.D  min 4000UI na den, ať má dostatek VitD i malý přes mléko
- a hlavně, začala jsem pravidelně bezplenkovat - po probuzení a po jídle. Tohle nám pomohlo ze všeho nejvíc. A to jsem si na začátku říkala, co to zase bude za debilní osvětu......jen mě mrzí, že jsem to nezkusila dřív.
- před každým kojením dávám Espumisan

- Ukázka bezplenkování nad umyvadlem. 
A co používají ostatní maminky: ( některé věci já osobně po svých zkušenostech nedoporučuji , ale dávám zde info, které jsem načerpala, dodržovala jej, ale postupem času zjistila, že né vše Adámkovi sedne)

 • BioGaia- ( už nedávám) 5 kapiček každé ráno ( obsahují mléčnou složku, nevhodné při ABKM), dají se nahradil probiotické kapky od Biopronu ( takové nejmenší zlo, bez mléčné složky)
 • VitD Vigantol/BabyD - doplnění vitamínu D. Oba uvedené doplňky mají nově totožné složení. Pokud chcete menší zlo, sáhněte do VitD od Terezia - nosičem je tam olivový olej ( i když rafinovaný :/), ale aspoň né triglyceridy.
 •  Espumisan/Infacol/BabyCalm/SabSimplex: BabyCalm je jediný přírodní a velmi účinný pokud miminku nevadí Fenykl. Pokud ano, doporučuju Espumisan
 • Cvičení - položte miminko na gauč/postel. Uchopte jeho nožičky v kolenou, tak aby měl nohy skrčené k bříšku ( ne na sílu). S nohama provádějte velký krouživý pohyb po bříšku PO směru hodinových ručiček cca 3 minuty. Tento cvik prokládejte rovným stlačením bříška skrčenýma nohama (takové poloklubíčko = stlačení nožiček k hudníku).Po 3 minutách vemte mimiko do náruče, pohupujte se nahoru a dolů nebo třeba tančete, mírně třepejte ( ať se ty prďky pěkně setřepou) a pak znova 3 min masáž. Opakujte dle potřeby. Cvičení můžete provádět po odříhnutí po jídle ( pokud Vám miminko neublinkává) a hned jak se probudí, nejlépe před kojením...klidně i v noci, kdykoliv 
 •  Čaj - stačí, když budete pít fenyklový/kmínový/anýzový a vše se dostane přes mléko. Pokud nekojíte, tak můžete i po lžičkách ( ale zde bych byla velmi opatrná, ať nevyvoláte dítěti průjem).
 •  Vynechání potravin - mléčné výrobky, cukrovinky, vejce, čerstvé pečivo.....Tohle vše ( a mnoho dalšího) může dělat neplechu. Mléčné výrobky kvůli možné alergii a cukrovinky, které podporují množení/kvašení Candidy v břiše, které způsobuje nadýmání. Alergie na mléčné výrobky se dá u miminem zjistit tak, že má po zelenou stolici ( pozor, u mimižloutenky je stolice také zelená a také v případě, že miminko při kojení pije převážně přední mléko).
 • Umělá výživa: nejvhodnější je mléko kozí- existuje i UM z kozího mléka. Pokud dítě má alergii na kravskou bílkovinu s největší pravděpodobností nesnese ani kozí mléko. Nejpodibnější lidskému je mléko prasečí. Pokud má miminko alergii, existují mléka se štěpenou bílkovinou ( Neocate) a je tak pro miminko stravitelné.
 • Další pomocníci - nahřívací polštářek s hroznovýma peckama ( DM drogerie), teplá koupel, ruční olejová masáž bříška po směru hodinových ručiček ( na YT je hafo videí, jak na to), nalepení tejpů, rektální rourka ( tu použít, až v krajním případě), nechat si zkontrolovat techniku kojení od LP ( miminko může polykat zbytečně moc vzduchu), odstranění kloboučků ( při pití přes klobouček miminko polyká spousty vzduchu), nechat odříhnout po každém krmení, nošení v šátku....
 • pokud si neumíte představit vaření bez cibule, jako já, před přípravou ji přelijte vroucí vodou - cibuli takto zbavíte její štiplavosti a látky, která nadýmá.

Tohle jsou mé rady a tipy. Nečekejte, že to zabere ze dne na den. Střeva se teprve osidlují a zvykají si, takže prdíky a bolest bříška bude minimálně do 3 měsíců. Nicméně dá se to zmírnit. Chce to vydržet a řídit se tipy.....5/10/14 dní potrvá než se vše utřepe a vězte, že "uslyšíte ( asi i ucítíte) změnu"...ale hlavně, uleví se tomu Vašemu plynatému miláčkovi. Více na www.byclaire.cz#vybava_pece #zdravi_nemoci

  Tak ja jsem jeste male nechala dat TEJPY na brisko a do 30 min uleva a mala byla vysmata,vyprdena a pekne kakala. Pak jeste joga na prdiky,taky super vec.

  15. lis 2016

  Tejpovani a kminovy odvar🙂

  15. lis 2016

  Kminovy odvar je nej 😃 a pak kdyz jsem jeste kojila tak v záchvatu bolesti jsem dala na prso a pri papani prdel😉

  15. lis 2016

  Zkoušela jsem všechno co píšeš a mému synovi nic z toho nepomohlo ☹ Jediné, co trošku zabralo, byl kmín.
  Ale doufám, že jiné mamince nějaký z tvých tipů zabere 😉

  15. lis 2016

  Olej na bříško od Saloos plus polštářek, to zabíralo skvěle. Babycalm jsem dala asi ve třech týdnech, moc pomohl, espumisan malou spíš ještě "zavzdušňoval", fenxklovej čaj u nás naštěstí fungoval, kmín nee. Taky gel Pupík byl fajn - jen bych si nesměla pravidelně šmátnout do oka 🙈😂
  Jedla jsem velice jednoduše, první dcera prořvala pomalu půl roku, tak jsem to chtěla podchytit v začátcích. Cukr jsem omezila spíš kvůli energii, mléčné jsem jedla hodně, malá reagovala spíš na brambory, nebo kuskus.
  Jedla jsem hodně masa, pvoi jsem se vyhýbala, zeleninu jen málo, vitamíny jsem doplňovala kojícím "džusem" z DM, moc mi chutnal, malá byla taky v pohodě 😉

  15. lis 2016

  *ovoci

  15. lis 2016

  Ja pri Patovi pouzivala babycalm a muzu rict ze opravdu pomohl.Jeste jsem davala tresnove nehrate pecky.😉

  28. lis 2016

  U nas zabral az Babycalm+laktobacily BioGaia,vse se zlepsilo az po 3mesici...takze hlavne vydrzet...

  29. lis 2016

  U nas byla zachrana - fenyklovy odvar fakt z fenyklu.... stacilo abych to pila jen ja q bylo vyhrano😍

  29. lis 2016

  Dobrý den maminky, tak nám nepomohlo vůbec nic a to jsem vyzkoušela opravdu všecko😥veškeré kapičky, cajiky, mastičky, bylinky přímo s bylinné lékárny, pecičky, cviky plus skákání na balónu s miminkem, celodenní uvázání v šátku kdy jsem sní chodila ať jsou střívka stále v pohybu, prostě vše i plus trubičku která nám aspoň trošku ulevovala každý den, bez ní si to nedovedu ani představit , tohle období plné pláče a bezmoci a zoufalství skončilo až na konci pátého měsíce kdy už jsem byla zralá na psychiatrii..hodně síly všem maminkám , které tyhle dny prožívají taky

  29. lis 2016

  @klarinica tak to klobou dolů, že jsi to vydržela! Vím, jak je to psychicky náročné...teď nás to trápí den/noc...a to nám čaj (kmínový), masáž bříška a BabyCalm trošku pomohly...takže být vecstavu, že nic nepomáhá....ufff. Hlavně, žd už je dobře 😊 Teď budou pro změnu zoubky 😜

  29. lis 2016

  @klarinica a nemělo vaše miminko treba alergii na bílkovinu kravského mléka ? Muj prvni syn řval neskutecne 2 měsíce . Myslela jsem ze se zblázním . Přesně to co píšete vy . Pomohl az speciální nutrilon allergy care 😊

  29. lis 2016

  @gabinka11 děkuji za tip, už jsem zkoušela vyřadit a nepomohlo :/

  30. lis 2016

  u nás babycalm neměl účinek, a taky jsem si myslela že malou bolí bříško z prdíků a on to byl hlad :(

  30. lis 2016

  @veronikajanova bobinka malá.....měla růstový spurt?

  30. lis 2016

  Asi jo, ale taky málo pila z prsu, a mě to nějak nedocházelo, byl to začínající bojkot kojení, někdy mezi 2-3 měsícem.

  30. lis 2016

  Já bych spíš poradila bezplenkovat a nosit v šátku, tam se to pěkně vyklepe 🙂

  1. pro 2016

  Také jsme si s mojí holčičkou prošli obdobím úporného bolení bříška. Z mojí zkušenosti nutriční terapeutky, pokud žena plně kojí, měla by se nejdříve zaměřit na svojí stravu, dávat laktobacílky považuji za zbytečné, matka může zobat sama, dítě dostane přes mléko. Zrovna tak se na diskuzích setkávám s radami opustit Vigantol a nahradit jiným přípravkem. Problém se nevyřeší, vitamín D je podán stejnou formou, liší se jen vložené tukové rozpouštědlo, ale chemicky je to stejné. Pobyt na sluníčku, aby se přirozeně vytvořilo D není dost dobře možný, záleží jednak na ročním období, jednak kůže miminka je dost citlivá, takže kvalitní oslunění nejde. Doporučila bych Vigantol dávat v ranní dávce, sledovat četnost krmení, aby nedocházelo k hladu, pak překotnému pití a bolení bříška. Miminko by samozřejmě mělo po krmení odříhnout, může se i přerušit krátce krmení pro odříhnutí a pak odříhnout znovu po krmení. Maminka by měla ideálně také jíst kvalitně a pravidelně, aby měla dostatečně výživné mléko, protože i tento nedostatek se může projevit.
  Každopádně do 4. měsíce je střevo miminka nezralé, osidluje se mikroflórou a prdíky prostě jsou a bříško bolí. Zároveň se projevují i období růstu.
  Co pomáhalo u nás? Samozřejmě jsem dávala pozor na výběr potravin, které jsem jedla. Dávala jsem mimi na bříško, masírovala bříško a natírala fenyklovým krémem, dávala mimi do vajíčka na kočárek a jezdili jsme venku, aby se vydrncala a prdíko odešly. A co nám taky pomáhalo, koupali jsme v teplé vodě v kyblíku. No a když nepomohlo nic, tak jsem chovala, trochu pohupovala. Protože jsme měli kombinovanou stravu i s UM, zjistila jsem, že trochu neplechy nám působilo i UM, po kterém byla zácpa a bolení bříška.

  1. pro 2016

  Infacol u nas zabral nejvic. Baby calm Jen trochu. Dale nahrivani briska, masaze a trpelivost..

  13. led 2017

Začni psát komentář...

Odešli