Prosim o radu/ vysvetleni: presla jsem z DPP na DPC. Rozdil bude v odlisnem odvadeni dani na zdravotni a socialni, tomu rozumim, je vsak nutne dan strhavat, pokud dolozim, ze jsem na rodicovske dovolene a tudiz zdravotni je za me hrazeno statem? Dekuji 🍀
Čtu dotaz ještě jednou, i daň, na kterou se ptáš, je samozřejmě nutné strhávat. Z každého příjmu se odvádí a to, jestli za tebe stát platí pojištění, s tím nemá co dělat. Ale asi si se chtěla ptát na pojištění a ne daň.
23. srp 2018
Ano, je to nutné, z DPČ se prostě musí ZP i SP odvádět, když budeš mít příjmů deset, odvádíš ze všech, bez ohledu na to, že z toho 1. odvádíš zákonné minimum. To, že jsi navíc z titulu ZP státní pojištěnec, tě nezprostí odvodů. Máš v tom jen výhodu, že kdybys nevydělávala, tak si to nemusíš platit sama.
Měla jsi zůstat na DPP, pokud jsi odvádět nechtěla, ale předpokládám, že kvůli hodinám nebo penězům to už nešlo.