Holky prosím kdo máte s prckama za sebou 5lete prohlídky , co vše jsme museli zvládnout, mě strašně překvapilo že mu dala i psací písmena, tiskací zvládl ale tohle vždyť je brzy ne
Tam by melo jit o zvladnuti nejak napodobit tvar ne zvladnout psaci pismo jako takove. Aspon to v puvodnim Matejckove testu skolni zralosti bylo.
Dcera sice písmena zná, ale určitě je po ní dr nechtěla. Kontrolovala zrak, sluch, měřila výšku, tlak, vážila. Pak si ji v ordinaci poslechla, koukla na nohy, zkontrolovala páteř a to bylo vše
Edit: jo a kreslila postavičku
Vůbec nejde o to, že nezná psací písmo. To po dětech v tomto věku opravdu nikdo nechce. Jedná se pouze o orientační test předškolní zralosti - o jemnou motoriku, o schopnost nápodoby předlohy. Často se píše věta "Eva je tu." Nebo tak nějak 🙂
Nic z toho co píšeš, test skolni zralosti absolvoval syn minulý týden v SPC, rozhodně ne u pediatry 🤷♀️
Jinak klasická preventivka, zkontrolovala ho od hlavy až k pate, včetně pindika, donesli jsme moč, změřili mu navíc tlak
@kamiska
A jak podle tebe🤔? Tím, že mi před 4roky napsala pro starší dceru jednu stručnou větu? Že doporučuje odklad z důvodu XY + razitko a podpis?
Já jen, že mi podobnou větu bude psát letos znovu pro mladšího syna...
A nárok na to opravdu nemá, tohle je v kompetenci SPC a PPP - tyhle instituce dělají testy skolni zralosti pro případný odklad skolni docházky, ne však pediatr na 5lete prohlídce, kdy je jeste rok do zapisu 🤷♀️
@veruuu_kubesovic co jak? Proste v nekterych pripadech je potreba vyjadreni ppp i pediatra.
@fouskovi to tady nevysvětliš 🤷♀️ já tě chápu, taky bych byla nemile překvapená, co se to po diteti chce? U nás to byla klasická preventivka, žádné extra požadavky...
@kamiska
tak znovu, pediatra už mi jednou psala doporuceni, kde byla jedna jedina věta kvůli odkladu = zadna slohovka se nekonala 🤷♀️ mnohem víc se rozepsalo SPC/ stejne tak očekávám jednu větu k odkladu příští měsíc od pediatry, protože co by mi tam měla psát???
@sowelo26 predskolak je dítě, které dovrsilo 5let do 31.8.2023 něco o tom víc, jednoho mám doma...
Ne dítě, které má 5let v lednu či únoru roku 2024 😊
@veruuu_kubesovic a kde tvrdim opak, respektive kde pisu, kdy je dite predskolak? Pisu ze orientacne je skolni zralost soucasti preventivky v peti letech, coz tak je
@veruuu_kubesovic oficiálně předškolák bude až od září
@fouskovi a? Proste je tohle soucasti preventivky v peti letech, to je cele... Petilete dite by melo byt obecne v techto oblastech v urcite fazi zralosti,tot vse... Dalsi preventivka je v 7... Mezi tim zadna, a v 7 uz je zas pozde toto resit a nekdy to ten pediatr zkouset musi... Nijak to nesouvisi s tim, kdy je dite ofiko predskolak...
@veruuu_kubesovic jak jako "tak znovu"? S kym mysli, ze mluvis? Nastuduj si skolsky zakon a pak vypiskuj.
U syna to byla kontrola zraku,sluchu,moci,zmereni,zvazeni. Resili jsme spatne mluveni,coz tedy nebyla ni zadna novinka,jelijoz syn ma VD. Zkusili,jestli jim syn nakresli postavu a jestli by jim nerekl basnicku nebo pisnicku. Nakreslil robota a zpivat nebo rikat basnicku nechtel. Nic vic. Odklad jsem pak resila o pul roku pozdeji,ale ve spolupraci s SPC a logopedii. Podminkou k odkladu bylo vyjadreni lekare,ovsem neni podminka,aby to byl pediatr. Ja to mela ve zprave od foniatra a klinickeho logopeda.
Proč pismena? Jako poznat, přečíst? U nás barvy, oci, tělo, moc, ockovani.
Pak se nemáme divit, že jsou rodiče u zápisu nervozni, že děti neumí číslice a pismena🙈
@martina250703 ne měl přepsat psací písmena to vůbec doma netrenujeme chce zkoušet tiskací a to jen svoje jméno, starší selmk zápisu a neuměl písmenka
My byli na podzim. Donesli jsme moč, změřila tlak, zkontrolovala zrak a sluch, klasicky změření a zvážení, ředklonil se, prošel se. Přinesli jsme z domova také obrázek (měl na jednu A4 nakreslit stromeček, domeček a rodinu), on tedy tu svoji patlaninu i popsal, aby to dr poznala co je co 😀 nakonec ho za to i pochválila. Písničku, básničku, říct barvy. Napočítat do 10 (on tedy do 10 napočítal v AJ a potom do 50 v ČJ, barvy říkal také anglicky 😅). Třeba kamarádky syn musel poznat i geometrické tvary. Ale nikdo v okolí neměl psací písmena, a že tedy loni bylo v našem okolí dalších 5 dětí na pětiletce. Jo a měl být očkovaný, ale měl rýmu, takže byl očkovaný až tento týden a druhé očko (MMR) bude mít nejspíš v dubnu.
@nellinka123 co se vlastně očkuje na 5 lete?
@fouskovi aha, přijde mi zbytečné. Možná v 6 napodpbeni tvaru, ale i tak.
@kamiska
mám ho nastudovaný, 2 děti, u obou jsem řešila odklad, starší dcera má diabetes 1.typu, aby mohla být ve škole mám s nimi podepsanou smlouvu o podávání léků...ještě nějaký dotaz??? a opravdu mi posudek ohledně odkladu nepsala pediatra...vzdy odborník na slovo vzatý, nejčastěji teda logoped a SPC...
@andelka záškrt/tetanus/černý kašel a MMR. Obě to jsou posilující dávky.
@nellinka123
@fouskovi díky. Už jsem malého omluvila na druhý den ve školce. Už si ani nepamatuju, kdy nějaké očkování bylo, to už je fakt dávno a byli jsme doma.
@nellinka123 ale tetanus je první dávka teprve
@fouskovi je to posilující dávka hexavakciny, myslím boostrix se jmenuje (mam očkovák i se synem u našich, tak nemůžu kouknout přesně). Nebo aspoň tak mi to řikala teď dr 🤷🏻♀️
@veruuu_kubesovic ja samozrejme vim, ze tvoje dcera ma diabetes, nezapomenes to zminit v zadne odpovedi...predstav si, ze ja to 5let studovala na vs a pres 10 let v tom pracuji... nastuduj jeste jednou. Mej se!
Zrak (tvary), výška, váha, tlak, pindik, že je křivej, jinak nic. Žádné postavičky apod., se sluchem jdeme na ušní, protože odmítnul promluvit. Ptala se na výslovnost písmen. Nechápu, proč by měla v 5 letech zkoumat školní zralost.
Jdeme příští týden. Zvládne tvary, barvy ale písmena určitě ne. To pozná možná M, T, F. Do školy jde až za rok a třičtvrtě proboha.