Krásné dopoledne všem,
dneska jsem na ambulanci a mám tady spousty žen, které mají dnes v plánu gynekologickou prevenci. Pojďme si tedy říct, co to ta prevence vlastně je a co to obnáší.
Preventivní gynekologická prohlídka
Frekvence je jednou do roka. Sestává se z vyšetření v zrcadlech, vaginálního vyšetření a odběru cytologie z děložního čípku. Dále také kontrola prsů - poučení o technice samovyšetření.
Ultrazvukové vyšetření není součástí preventivní gynekologické prohlídky a pojišťovna jej nehradí...nechápu ☹ Každopádně většina z nás ultrazvuk jako součást prevence děláme.
Odběr cytologie se dělá standartně na sklíčko - Pap stěr. Další možností je tzv. odběr LBC - odběr cytologie do tekutého media - tato metoda přináší výhodu přesnější diagnostiky - na rozdíl od Pap stěru není hrazen zdravotní pojišťovnou.
Na fotkách máte sklíčko na klasický pap stěr a tzv. brush, kterým se odebírá cytologie z kanálu děložního hrdla, na další fotce je sada na odběr LBC.
Přeji krásný den a nezapomínejte chodit na prevence 🙂
@bebe_84 Já prsa taky neprohmatávám. Ono je nejefektivnější samovyšetření. Každé prso má svojí strukturu, která se navíc v průběhu cyklu mění, takže je důležité, aby si každá žena prsa sama vyšetřovala vždy ve stejném období cyklu. Základ je informovat o nutnosti a důležitosti samovyšetření. Pokud se Vám něco nezdá, tak je na místě dojít ke svému lékaři, který Vás s velkou pravděpodobností pošle na ultrazvuk...
Prsa mi dr taky nikdy nevyšetřoval, ale dělám občas doma. A UTZ mi dělá vždy a já si ho zaplatím.
Dobrý den chtěla jsem se zeptat mamce teď našli rakovinu prsu,na gyn.prohlídku jdu za týden,tam to asi mám nahlásit,že? A pošle mě taky na vyšetření nebo ne?děkuji
zrovna dnes jsem absolvovala... presne jak popisujes. Nastesti ma dr. kontrolu prsou dela... bohuzel jsem odeslana na sono s uzlinou... verim, ze s uzlinou... sama jsem si na ni neprisla... doufam, ze to bude zbytecne vysetreni, ale rada pujdu zbytecne nez pozde
utz mi dělá doktor taky na preventivce vždy a neplatím ho nikdy. Jediné co platím, tak je 40 kaček za zrcadla
Můj doktor chce, aby se hodilo na prohlídky každých 6 měsíců, prsa mi prohmatá tak jednou za rok, ale ultrazvuk mi preventivně nikdy nedělal 😲
Mě taky moje dr. nikdy prsa nekontrolovala, ale UTZ mi dělá na každé preventívni prohlídce.
Gynekolog by měl ženy poučit o důležitosti samovyšetřování prsu. Nejlépe hned po menstruaci. A každý měsíc ve stejnou dobu...
Kdo neví jak na to, tak posílám odkaz na instruktážní video...
V Cr mi nikdy prsa nekontrolovali, ted ziju v De a prsa kontroluji. Jen mi prijde prevence 1x rocne malo. Co kdyz pujdu v prosinci na prevenci a v unoru mi zacne bujet rakovina? To ma zena cekat do prosince nez zjisti, ze tu hnusnou nemoc ma?
Jinak v rámci vyšetření v zrcadlech provádíme kolposkopické vyšetření - takový mikroskop, kterým koukáme na sliznici děložního hrdla...
A kolposkop vypadá takto 🙂
Prsa mi nikdy žádný gynekolog nekontroloval ani ultrazvukem. ☹
2x rocne, s utz delohy, cytologii i s prsama. Neplatim nic!
V anglii nabírají cytologii 1x za 3 roky a o nějakém kolposkpu si mužů nechat zdát :D ještě že se vracíme co ČR ;)
Žiju v Německu, a doktorka mi prsa prohlíží pokaždé, když k ní jdu. Poprvé jsem byla totálně zaskočená. V ČR mi nikdy žádný gynekolog prsa nekontroloval a o samovyšetření nikdy nikdo nic neřekl...
Mě se můj gynekolog vždycky zeptá, jestli chci zkontrolovat i prsa, tak se nechám. Ultrazvuk dělá, ale jak je řečeno, vykazuje to jinak, na "ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ PÁNVE U GYNEKOLOGICKÝCH ONEMOCNĚNÍ V PORODNICTVÍ A ŠESTINEDĚLÍ". Nicméně v těhotenství dodržel striktně ty tři proplacené UZ, v tomto je předpisový 🙂
Take chodim 2x rocne, stery vzdy i z duvodu, ze uz nejake zmeny na deloznim cipku mam. Prsa nikdy nekontrolovala, ale objednala jsem se na vysetreni prsou jako samoplatce, jednou za rok tech 400korun clovek najde
Snad se taky muzu zeptat..pred 2 lety mi spatne vyšly stery, tak jsem co 4 mesice hlídaná, dr rikal, dle toho co videl, ze to je lehčí-střední forma (zbytku moc nerozumím) . Uz po druhé mi na mail přišlo , ze stěry jsou vporadku, tak to ted nějak nechápu, ze jsem stale hlídaná a porad tam neco jakoby je, kdyz dle steru by to mělo byt OK. Dekuji za odpověď ;)
Holky musím se přiznat, na prsa mi za celý život gynekolog ani jednou nesáhnul
Je tady několik dotazů na častější kontroly a různé ,,drobné změny´´.
Takže kolposkopický nález a cytologický výsledek spolu ne vždy korelují. Tzn. něco se nám nelíbí na kolposkopu - můžeme tam vidět tzv. puntíčkování, mozaiku, atypické cévy atd....ale cytologie může vyjít dobrá....V tu chvíli je na místě udělat kolposkopickou kontrolu dřív..třeba za půl roku...Naopak kolposkopicky může vše vypadat v pořádku a z cytologie může vyjít prekanceroza...tak a tady je mnoho stavů, které nemusejí nutně znamenat předrakovinový stav. Ve výsledcích cytologie nám můžou vyjít zánětlivé změny, které je na místě přeléčit antibiotiky nebo tzv. ASCUS - to je ta chvíle, kdy se dělá kontrolní stěr za 3-6 měsíců a je situace, kdy je vše téměř v pořádku, ale sem tam je tam nějaká buňka trochu divná...tak se laboratoře rdši kryjou za ASCUS a chtějí kontrolu....jistota je jistota...ale riziko, že by se z ASCUSU vyklubal předrakovinový stav je velmi malé 🙂 Další situace, kdy jsou změny velmi malé je tzv. LSIL
a když mám tělísko a nemam MS tak nepoznám kdy se to samovyš. děla ...
stejně nevím jak nikdo nikdy nic neříkal...



Tak prsa mi ani jeden z gynekologu (a ze uz mam asi pateho) nikdy nekontroloval ☹