miwu
7. lis 2013

Když se řekne MATKA

Zdravím Vás, maminky  na plný úvazek, nastávající, i Ty s již odrostlými ratolestmi 🙂 

Začnu pár slovy o mém příběhu, aby jste lépe pochopily mé myšlenky, pocity, niterní pohnutky...

Narodila jsem se po urputném boji své maminky (která letos oslavila 61 let a nadevše ji miluji) v roce 1994. Můj otec byl jejím druhým manželem - v prvním manželství se jí narodili synové Jiří, Martin a nejmladší dcera Jana. Radost z dětí byla utlumena faktem, že jejich otec velice rád holdoval lehkým děvám a nestyděl se je přivést až domů, do jejich společné ložnice. Jako policista měl výrazný plat, tedy děti se měly dobře. Postavili společně s maminkou velký nádherný dům, nicméně spokojena se svým životem nebyla - přesto při práci, stavbě domu a třech dětech vystudovala druhou střední školu. Nastal zlom, když syn Jiří po několikanásobných slibech otce v 16ti letech ztratil nervy a vyjel se na motorce projet sám (otec nejevil zájem jet s ním) a v mlze jej srazilo auto a on nehodu nepřežil... tehdy maminka sebrala poslední síly a od manžela odešla do maličké garzonky - děti chtěly zůstat u otce. Po pár letech, co pracovala jako archivářka jí začal nadbíhat o 10 let mladší skladník. Po nějaké době se uvolila, že si s ním vyjde a po dalších pár letech se vzali a maminka se nastěhovala k otci domů a začali rekonstruovat podkroví v domě jeho rodičů. Se svojí tchýní k sobě nikdy nenašly cestu - pro ni nebyla maminka dost dobrá - stará, s dětmi, rozvedená...

Čtyři roky po svatbě se snažili a maminka nemohla otěhotnět (40 let). Když se podařilo, radost byla dvojnásobná, protože čekala dvojčata - dvě holčičky. Začala s výbavičkou, koupila si kočárek pro dvojčátka, pletla na dvě miminka... a nastala další životní rána. Jedna z holčiček trpěla Downovým syndromem a dostala na výběr ze dvou možností (podotýkám, že mluvím o roku 1994, kdy tyto výzkumy byly u nás v začátcích). Buď donosí obě holčičky a bude riskovat, že nepřežije ani jedna (pravděpodobnější), a pokud ano, tak jedna z holčiček bude vždy úplně jinde, než ta druhá - a nebo usmrtit postižené miminko v děloze a donosit pouze jednu holčičku. Na rozmyšlenou neměla ani 24 hodin a můj otec jí také nepomohl, když jí na otázky odpověděl slovy: "Nech to zabít, kdo se na to má dívat...". Tehdy nastala další životní rána - její druhý životní partner nebyl tím, se kterým by chtěla žít - definitvně se jí otevřely oči. Rozhodla se pro variantu, kdy dá šanci alespoň jednomu tvorečkovi přijít na svět, přestože pro ni toto rozhodnutí nebylo nikterak jednoduché a šance, že alespoň jedno miminko přežije byla 50:50. Donosila tedy jednu živou a jednu mrtvou holčičku úspěšně až do 9 měsíce a týden před termínem byla na kontrole u svého lékaře, který si od ní vzal dokumentaci se slovy, že jak se za týden vrátí z dovolené, tak ji odrodí. Jak už to bývá, porod přišel dříve a maminku odvezl tchán do porodnice - bez dokumentace, v bolestech. Tam ji doprovodil na porodní - kde ji NEPŘIJALI, PROTOŽE NEMĚLA DOKUMENTACI (Olomoucká nemocice). Rodila tedy v křečích na chodbě a nikdo si jí nevšímal. Až jedna studentka co procházela s hrůzou v očích utíkala o patro výš do jiného oddělení, kde měla praxi a zburcovala doktory, že jim paní rodí na chodbě a nevypadá to dobře. Doktoři pro ni utíkali, a poslední co maminka slyšela, než začal působit uspávací prostředek na operačním sále bylo: "Tohle jsem ještě neviděl!". Císařským řezem se "narodilo" nejprve mé dvojče a potom já. O život jsem usilovala od naprostého počátku, od okamžiku zrození. Narodila jsem se maličká, vyčerpaná, se srdeční vadou a narodila se mne "jen půlka". 

Když maminka překonala všechny tyto zážitky, dětská doktorka jí řekla, že nikdy nebudu chodit. Nevěřila jí, stála si za tím, že její holčička všechno zvládla a je přeci v pořádku! Ale svědomí jí nedalo a nechala provést vyšetření. Lekářka měla pravdu. Nikdy jsem neměla chodit. Maminka se nevzdala a začala  mne vozit na Vojtovu metodu. A světe div se, já nejen chodím, ale jezdím na koních, sportuji a žiji plnohodnotný život. Jen díky pozornosti lékařky a láskyplné péči mé maminky. Srdeční vada se sama upravila natolik, že mne již téměř neomezuje - a doporučení, že nikdy nesmím žádný sport dělat aktivně, natož závodit na koních bylo zbytečné. Právě proto, že jsem bojovala a maminka mne v tom podporovala jsme to obě zvládly. 

Když mi maminka tyto zážitky sdělila, bylo mi 15 let. Dva roky jsem jí nemohla odpustit, že mi to neřekla dříve. Vždy jsem měla pocit, že mi "něco chybí".... pouto dvojčat se nedá jen tak roztrhnout.  Až v mých 17 letech jsem jí byla schopna odpustit - a také sobě, za své reakce, protože pro ni to bylo mnohem, MNOHEM náročnější. A začala jsem náš vztah vnímat úplně jinak. Celý život mi dávala, co jsem potřebovala a spoustu navíc. Ne zadarmo, ale vždy se snažila dát mi vše, co mohla. Jednala se mnou od malička jako se sobě rovným člověkem - nikoli jako s dítětem, ale jako s malým člověkem. Vztah matka/kamarádka a dcera/kamarádka. V mých 14 letech nás otec defintivně připravil o střechu nad hlavou. Maminka se s ním rozvedla, bojovaly jsme o to, abychom zůstaly spolu... a zůstaly. Prošly jsme si bahnem na úplném dnu v době, kdy jsem nejvíc potřebovala oba rodiče a domov, který jsme neměly. Zvedly jsme se a šly jsme dál za svým cílem - žít NORMÁLNÍ ŽIVOT. Nepotřebovaly jsme hromadu peněz, chtěly jsme mít jen místo, kde bychom mohly být doma. Stále náš boj pokračuje, až na to, že já jsem svůj domov našla - u svého partnera. Vždy budu doma tam, kde je on a moje maminka. Mamince jsme našli byt a ona se dál snaží vše dotáhnout do zdárného konce, abychom mohly žít náš vysněný život - bez obav z exekutorů a dalších proher.

Fotografie z doby, kdy jsme přišly o všechno - přesto jsme tu vždy byly jedna pro druhou.

Nyní, když jsem otěhotněla, svoji maminku chápu více, než kdy dříve. Miluji ji více, než kdy dříve a obdivuji její životní sílu. Vždyť, představte si čím vším si prošla! A žije dál, bojuje za spravedlnost a za nás dvě. Žádný happy end se nekonal - stále máme velké dluhy (půjčky = společné jmění manželů) a hrozí i ta možnost, že je jednou budu muset doplatit já.

Ale věřím, že si své životy dáme do pořádku a že přesto, že je mé mamince 61 let budeme ještě dlouho spolu. Fakt, že čekám miminko byl pro maminku nádherný, zároveň bolestivý a pln strachu - přiznávám, že když jsme přijeli z prvního screeningu, spadl mi kámen ze srdce, že pravděpodobnost některé z nemocí je nejnižší ( 1: 50 000) a okamžitě jsme to jeli sdělit mojí mamince.

Proč Vám to všechno píšu? Protože Vám tím chci říci...

...NIKDY SE NEVZDÁVEJTE!!!!!!!!

Nakonec...

Ve své podstatě jsme všichni stejně zranitelní. Je na nás, jak se s tím vypořádáme. 

(Myšlenka, která mi včera zůstala v hlavě po mém přemítání. Foto Z. Vymyslický 2012)

Milující dcera a nastávající milující maminka Miwu

Mám slzy v očích. Tvoje maminka je moc silná žena a ty skvělá dcera.

7. lis 2013
miwu
autor

@tifany123 Maminka je úplně neskutečně silná - přestože často sklouzává k depresím, snažím se ji nenechat... taky jsem ji připravila spoustu horkých chvilek, puberta byla těžká pro nás obě... ale svým způsobem nás to stmelilo ještě více.

7. lis 2013

Uuuuuf!

7. lis 2013

@miwu myslím, že ten nejkrásnější dárek, co můžeš svojí mamince dát teď nosíš ve svém bříšku 🙂

7. lis 2013

Znam te osobne ale tohle jsem zlaticko nikdy netusila.
Ale ted cekas krasne a zdrave miminko a budes mit uplnou rodinu..
Drzim moc palecky tobe i mamince .-*

7. lis 2013
miwu
autor

@neominka Beruško to jsou věci, které se jen těžko povídají. Ale moje máma si zaslouží, aby to svět věděl. A taky si zaslouží i ženy, které nemají nejlehčí život podpořit, že vždy se najde důvod jít dál. Já držím pěsti Tobě! :-*

7. lis 2013

obdivuhodná žena je tvoje maminka že to dokázala všechno překonat a poprat se takhle se životem.

7. lis 2013

Tvé mamince i tobě přeju už jen a jen samé štěstí a radost z maminka/vnoučátka. Spolu všechno zvládnete🙂

7. lis 2013

Krásně napsané.. mám slzy na krajíčku.. maminka a ty jste silné, velmi silné osobnosti, které se podporovaly a máte mezi sebou silné pouto.. to je krásné..

8. lis 2013
apacheee
AMBASADORKA

přeju oběma jen to nejlepší🙂

22. lis 2013
miwu
autor

@moncakolarova Ano, to opravdu je - jen vzpomínka na ni mne "nutí" k úsměvu, jelikož já často vzdávám věci již předem - a přitom... 🙂 🙂

@ayenkas Děkuji Ti 🙂

@uteska Já nejsem zdaleka tak silná, jako moje maminka, ale myslím, že se k tomu snad jednou dopracuji... 🙂

@apacheee Děkuji Ti.

25. únor 2014

navrhla jsem, úžasný článek a úžasná maminka a dcera 🙂

21. bře 2014

Nádherný článek. Kéž bych mohla mít se svou mámou takový vztah...teď aspoň věřím v to, že udělám všechno pro to, aby takový vztah měl můj chlapeček se mnou 🙂 Jste úžasné obě 🙂

21. bře 2014

článok pridávam do Vybrali sme. #pribeh

17. říj 2014

Maloktery clanek me zaujme, maloco me tolik dojme...mam slzy v ocich. mate s maminkou velky dar, ze se navzajem mate 😵

17. říj 2014

obdiv tvé mamince a vám oběma hodně sil 🙂

17. říj 2014

malokdy tato temata ctu, ale tento skoro se zatajenym dechem az do konce...Budte silne....🙂

19. říj 2014

svým právem patří článek do vybraných, to je tak krásně napsané ze srdíčka.... taky jsem si poplakala, mamince a vám všem taky přeji hodně sil a spoustu radostí s vnoučkem 🙂

20. říj 2014
miwu
autor

Jsem překvapená - a velice Vám děkuji, Lexíček nám oběma vnesl do života slunce. A s potěšením mohu říci, že maminka je na tom čím dál lépe - opravdu stojí za to bojovat.

26. říj 2014

Dojemne, skutocne a pritom neskutocne krasne.🙂 Prajem vsetko dobre!

2. lis 2014

Preju jen to nejlepsi.❤

3. lis 2016
miwu
autor

@kaja2016 ❤ děkujeme

3. lis 2016

Začni psát komentář...

Odešli