Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
redakce
28. kvě 2018
9181 

Miminka umí vnímat své vyměšování. Využijte toho a zkuste bezplenkovou metodu

Dítě a plena patří v naší kultuře neodmyslitelně k sobě, stejně jako leckdy problematické období učení na nočník. Přemýšleli jste někdy o tom, jak to dělají tam, kde jsou pleny nedostatkovým zbožím? Dnešní článek vám ukáže i jiné možnosti dětské hygieny.Různé odborné zdroje mluví o tom, že dítě je schopno si své vylučovací

potřeby uvědomovat a ovlivňovat až od jistého věku. Často se uvádí hranice 18 nebo 24 měsíců. To ale vůbec nekoresponduje se zkušenostmi rodičů, kteří se svými dětmi praktikují tzv. bezplenkovou komunikační metodu (BKM).


"Pamatuju si první čurání venku. Malému byly 4 týdny, probudil se a signalizoval, že chce čurat. Byla jsem trochu nejistá, ale věděla jsem, že syn prostě chce a já mu chci vyhovět. Bylo teplo, byli jsme v parku a synek na sobě měl jen tričko a polodupačky. Ty jsem mu svlékla, sundala plenku, co nosil 'pro jistotu', chytila ho pod kolínky a dřepla jsem si s ním ke stromu. Dítě začalo spokojeně čurat. Šla kolem paní s nákupem a když to celé viděla, byla z toho chuděra tak paf, že zakopla a tašky vysypala," popisuje své zkušenosti s bezplenkovou komunikační metodou koníkovka ssassi.


Principy bezplenkové komunikační metody

Filozofie bezplenkové metody je taková, že už od narození si je miminko vědomo své potřeby vylučování. Protože jako spousta jiných mláďat nechce konat potřebu ve svém "hnízdě", dává svým opatrovatelům signál, že je čas na vyměšování. Pokud budete pozorná a všimnete si signálu - může jím být například neklid, vrtění a kňourání miminka - máte jen malou chviličku, abyste zareagovala. Malá miminka nevydrží svou potřebu odkládat déle než pár vteřin, ale s přibývajícím věkem se tento čas prodlužuje a větší kojenec už nějakou tu minutku vydrží.


"Kakal cca třikrát denně a má intuice a pozorování jeho grimas či pohybů mi pomáhala vědět, že se něco děje. Dokonce, i když se vyčůral a já si myslela, že už nic a odcházela jsem s ním z koupelny, tak se ozval a dal mi najevo, že ještě neskončil," píše millyh o svém synovi. Není jediná. Podobné zkušenosti má na Modrém koníku více maminek, kterým se bezplenková komunikační metoda zalíbila.Pamatujte, že bezplenková komunikační metoda není o posazování a "učení" na nočník. Principem je reagovat na potřebu dítěte a dát mu možnost vykonat potřebu mimo plenku.


Jak začít bezplenkovat?

Pro bezplenkovou metodu nepotřebujete vlastně nic a tak můžete začít třeba hned. Ve chvíli, kdy si budete myslet, že vaše miminko potřebuje na toaletu, ho prostě vysvlečte a podržte jej v klubíčku nad vhodnou nádobou, umyvadlem nebo toaletou. Už samotná pozice klubíčka, kdy držíte miminko za stehýnka a zády se opírá o váš hrudník, děťátko povzbudí k vylučování. K tomu přidejte nějaký signál, který budete opakovat vždy, když budete chtít, aby dítě vykonalo potřebu. Může to být "ssss", "čččč", "psss" nebo co se vám bude zamlouvat. Každopádně dobré je, aby signál obsahoval sykavky.


          


Video s názorným předvedením polohy v klubíčku nad kyblíkem (od 1:25 min.)


Může se stát, že zprvu nezachytíte signály miminka. To nevadí. Pro začátek můžete zkoušet vylučování po spánku a po jídle, kdy se často prostě trefíte do správného okamžiku. Tomu se říká časování.


"Začala jsem sledovat signály. Ty se časem dost mění, až se překlopily do mluvení: Nejprve grimasy - špulil pusinku. Pak takový zvuk nebo se na nás upřeně díval (jakoby do našeho nitra), postupně (kolem třetího měsíce) začal místo toho vyplazovat jazýček - jedním speciálním způsobem. Pak přestal znakovat úplně - kolem čtvrtého měsíce a museli jsme se spolehnout na časování. Mezi pátým a šestým měsícem dělal zvuk "ae" a byl celý napjatý. V kočáru se vrátil k vyplazování jazýčku. Od doby, co leze, prostě přileze," popisuje své zkušenosti cobaltino. "Používáme šlehací mísu a to všude - vejde se do standardní přebalovací tašky. Jako pojistku máme čtvercové látkové pleny," dodává. Plenami, ať už látkovými nebo jednorázovými, se "pojišťuje" před případnou nehodou řada maminek.
Výhody bezplenkové komunikační metody

Tato metoda je asi nejekonomičtější a nejekologičtější metodou jaká pro dětskou hygienu vyměšování existuje. Není třeba žádných investic do vybavení a ekologická stopa se rovná dětskému bobku.


Samozřejmě v případě, že budete tuto metodu doplňovat plenami (a to pravděpodobně dělá v našich podmínkách každý), odvíjí se finanční a ekologická náročnost od zvolených plen. Ale i v tomto případě spotřebu plen snížíte.


Pozitivní vliv má tato metoda na jemnou kůži na dětském zadečku, která, když netrpí ve znečištěné plence, nemá sklon k opruzeninám.  Pozice v klubíčku prospívá při kojeneckých kolikách; děťátko se "krásně vyprdí" a uleví si od bolesti bříška.


V neposlední řadě metoda upevňuje vztah mezi vámi a miminkem. Je to koneckonců i v jejím názvu - komunikační. Komunikací a respektem potřeb miminka od raného věku posilujete pozitivní vazbu i v takovém případě, jakým je vyměšování.


BKM vám také může pomoci později, v období učení dítěte na nočník. Batole, které si od narození uvědomuje své potřeby, zvládne tuto etapu snáze než dítě, které je zvyklé vylučovat do plenek.


  Tak já fakt nemusím mít vše... Ještě v celém tom kolotoči kolem malé sledovat kdy s ní běžet čůrat a kakat, to tak...
  Ale co se stalo: než abych ji při přebalování otírala ubrouskama, vemu ji raději do umyvadla a ten zadek opláchnu. Ona to vyčíhla a pravidelně mi tam střelí ještě jednu dávku a rovnou se i vyčůrá... 😂
  A pak že mimča neumí ovládat vyměšování. Moji berušce je měsíc.

  28. kvě 2018

  @kafr tak ji rovnou u toho pridrz a treba budete mit takovou kazdodenni curaci/kakaci chvilku

  1. čer 2018

  @golla jj zacala jsem toho využívat, ať pošetřím plínky, ale třeba včera se jí nechtělo ani jednou. Prý ať si moc nezvykám. 😂

  1. čer 2018

Začni psát komentář...

Odešli

Doporučujeme