Dobré ráno všem. Kdo sleduje můj blog, dnes jsem trochu za rypnu 😀 píšu o přechodných pěstounech kdo si chce přečíst zde.. http://adopce-donaha.infoblog.cz/clanek/pestoun...
áááá ☹ to je smutné ☹ děti jako věc na předávání ☹ dokážu si představit, co musí děti prožívat, když nejbližší a v nejtěžší chvíli pro ně byli poblíž pěstouni a pak si musí "zvykat" na lidi, kteří jim od této chvíle budou novými rodiči.. hodně smutný článek, dočetla jsem do 3/4..
Zrovna včera jsem četla článek no tom jak se předával skoro roční chlapeček a jak špatně to nesl holky co to v té jeho dušičce musí zanechat??
nevím, jak ostatní, ale já osobně znám pěstouny, milující " náhradní rodiče". Dítě bylo už v kojeňáku totálně vystrašené, zasmušilé a nereagovalo na nikoho a na nic a díky nim je to usměvavá holčika. A kdykoliv jednou do nemocnice nebo do nějakýho takovýho místa, dítě to vycítí a okamžitě ztuhne. Jsem ráda, že existují takoví lidé. Nechci je házet všechny do jednoho pytle. Kolikrát ty lidi platí různý výlety, žážitky a pomůcky, který stojí mnohgem víc než ty příspěvky
@wrtulka Já si říkám, že kdyby ty děti byly v kojeňáku, možná by jim našli rodiče dříve. Takhle si řeknou, že se o ně starají pěstouni, tak nemusí spěchat. Vždyť mají v databázi spousty rodičů čekajících na adopci a nezdá se mi nereálné vybrat ty vhodné během těch prvních měsíců, kdy si biologická matka ještě může vzít dítě zpět.
@gracinka7 jo jo to si uhodila hřebíček na hlavičku - tohle mi potvrdilo už víc ado maminek - že třeba jejich bio podepsala souhlas s ado už v porodnici a stejně šlo dítě do přechodky a k nim třebas až ve 3 m a pod. Začíná to být dost zajetá praxe OSPODů se obávám "pro jistotu" No a u přechodných pěstounů dětem nic nechybí tak proč spěchat s hledáním rodiny času dost..NO druhá stránka je že se toho brát si dítě z porodnice žadatelé dost často bojí - bio si to může 4,5 měsíce rozmyslet a navíc se vlastně jedná o přímou adopci takže je tam prolomená anonymita což dost žadatelů odrazuje
To bych teda zase takhle nepřeháněla, obchod s bílým masem. Jsou i tací, kteří chtěli "hlavně" ty peníze.. ale ve skutečnosti to bylo tak, že ta ženská se trápila třeba jako pokladní někde v Tescu, na lepší práci nedokázala narazit... takhle stačilo "jen" udělat přípravku, určitě s každým děťátkem aspoň 1x návštěvu sociálky doma, starat se 24 hodin denně o miminko a jinak má vlastně práci snů (trochu ironie).... Jsem přesvědčená, že i takoví kteří by se snad mohli tvářit že to dělají kvůli penězům, se beztak o to dítě musí starat, a to je nemálo práce, starostí, času atd. Ano, ideální by bylo, kdyby se nevymýšlela taková kravina jako že matka podepíše souhlas s adopcí, ale může si ho rozmyslet. Jak řekl nějaký přechodný pěstoun, matka v šestinedělí si může vzít půjčku, vdát se, rozvést se, ale na tadytu věc musí čekat po šestinedělí (dobře, to by ještě šlo), a pak si to může takto dlouho rozmýšlet..? Nicméně se malinko divím @wrtulka vždyť jste u první taky neměli jistotu, přece nemohla být tak malinká už právně volná..? Jinak my dostali malou od přechodných v jejích 2,5 měsících.. neříkám že jsou všude fajn lidičky, ale že by si Ospoďačky vyloženě dávaly pohov, protože je dítko u pěstounů, to mi teda taky připadá docela přitažené za vlasy. Kdyby takhle přemýšlely, tak proč máte pocit že by jim nějak šlo o děti v kojeňáku, vždyť tam je o ně taky postaráno. Kdyby jim ty děti, a nakonec jejich práce jako taková, byla tak jedno.
@jahodi no asi takhle, že by si OSPOďačky dávaly pohov..ono i soud ti řekne že dítěti nic nechybí..ne nemyslím že by si dávaly pohov, ale co mám zkušenost tak den sem den tam, hlavně stihnou zákonné lhůty..nevím no jasně je to pro ně práce nemůžou se kvůli tomu zbláznit..my to vidíme jinak
@wrtulka no, tak v tom tedy dnes není rozdíl, my jsme teda papír nepodepisovali, ale lhůta matce na rozmyšlenou je jasně daná.. jen je myslím teď o měsíc delší než dřív. I na skupince Adopce teď někdo dostal malinkaté miminko, takže se to dá i teď (sama jsem byla překvapená jak bylo malinké... 🙂 ) Já zas jen chtěla malinko popotrknout že jste byli taky v riziku, a pokud se zadaří a situace bude optimální, můžete taky dostat mrně a "holt" v riziku budete, ale to se nezměnilo přece....
@wrtulka No.. asi jsme narazili na samé báječné lidi.. malá byla vybraná v nejbližším možném termínu po podpisu matky... Šla k nám do dvou týdnů od našeho seznámení s papíry... pravda, spadala taky pod soud který je prý docela vyhlášený tím, že jim o ty mrňátka jde a docela se postaví na hlavu, co se týče těch dob a zákonných postupů. Asi jsme měli štěstí...
@wrtulka Stejně to pak je o konkrétní situaci. My jsme se po přípravce v těch lhůtách doslova ztráceli, ale pak prostě zavolali z úřadu, vysvětlili co a jak, co "na to" matka, jak "(ne)reaguje", do kdy je lhůta a nám ani nedocházelo, že vlastně jdeme do toho rizika. Jasně že jsme si byli dobře vědomi přesně toho dne, kdy lhůta vyprší, to neříkám, ale přišlo mi to, že první kdo řekl že vlastně jdeme do rizika, jsi byla ty 😝 😀 Naše malá na ně už taky byla navázaná to bez debat, a moc příjemné ty začátky nebyly. Ale to už je zas věc těch kteří to takhle vymýšlejí no ☹
@jahodi jéé fakt? 😀 to vám to hezky podali na kraji náhodou abyste neměli z toho špatný pocit řekla bych psychologicky 🙂 A máš 100% pravdu - to mi potvrdila i jiná mamča co má chlapečka z porodnice - říkala že jí tím že jí seznámili se spisem a řekli jí proč si myslí že se bio nerozmyslí hrozně uklidnili a fakt to pak dávali docela v pohodě (tu dobu než uplynuly zákonné lhůty) jenže já nevím jak jste to měli vy - vy jste měli přípravku ještě za starého zákona? Tam jde o to, že dost žadatelů prostě chce právě volné dítě, bez prolomení anonymity a to jsi víš kde..někde v půl roce dítěte..takže se do fáze že se budou seznamovat se spisem dřív nedostanou protože jim vůbec nebudou volat pošahaný co?
U nás se na tohle pak děsně ptali když sme řešili jaké dítě chceme přijmout..
my měli čerstvě nový zákon. Ale už jsme na to narazily jinde... moc nechápu jak vám to ten váš úřad podává... já nevím o tom že by u nás došlo k prolomení anonymity... nevím no. U nás na přípravce se nikoho z nás neptali tak detailně jestli chceme volné nevolné dítě.. což je dobře... jak to máme vědět když se všechny ty detaily ani nedají pochopit, dokud se nejedná o konkrétní situaci... 😝
@jahodi já taky netuším zda u vás došlo k prolomení anonymity fakt..z té porodnice je to 100% je to přímá adopce ale zprostředkovaná OSPODem a tím j to dané. Ale pak...nevím a zrovna u nás to žadatele moc zajímalo a trvali na té anonymitě. No možná jste měli líp vedenou přípravu kdy se vás neptali na právní část věci ale řešilo se jen dítě a pak vám volají a řeknou situaci a dle toho..u nás se to fakt dělá jinak je skupina žadatelů kteří do toho jdou hned z porodnice a těm se volá když takové dítě je..jen téhle skupině takže čím větší dítě chceš (jistější že si to bio nerozmslí a bez prolomení anonymity) tak jakoby tím delší dobu čekáš (tak nám to bylo vysvětleno)
Za mě, dobrým, přechodným pěstounům klobouk hluboku hluboko dolů... A že jsou dobří, rizika by měla minimalizovat řádná příprava a průběžná práce s nimi. Kvůli dětem, kvůli biologickým rodinám, s kterými se dá, někdy, také pracovat na narovnání a také kvůli přechodným pěstounům, aby neubližovali a naopak pomáhali a aby jim neluplo... Pracovala jsem v kojeneckém/dětském domově, bylo to něco mezi...Brala jsem si domů malou holčičku, která se nakonec dostala do rodiny...Ono to je celé mnohem delší, ale co tím chci říct...Každý odchod ode mě z domova do kojeňáku byl ukrutný...Určitě pro Páju, pro mě, pro mou rodinu, je to 20 let a bulím doteď...Budu vždycky i její máma, tak to mám v srdci, tomu se vyhnout nedá...Bolelo to, ale poznala lásku v době kdy měla a to je vklad na celý život... Je nějaké pořekadlo, nevím kdo a jak přesně ho řekl...Ale je to vy smyslu..Že pokud nepoznáš svobodu, tak Tě nebolí její ztráta... A já si myslím, že je lepší ji poznat, stejně tak jako lásku a když jí pak nemáš, moci za ní jít...Samozřejmě, souhlasím s tím, že je tam fůra rizik a ne vždy se to dělá dobře... Pamatuji si, jak na jednou přípravném kurzu, přišli zájemci o pěstounku s tím, že chtějí pěstounku (ne přechodnou), protože je snazší než adopce... No tak to je pak strašný průšvih, když do toho jdou s tím...Já bych přechodnou pěstounku dělat nemohla, protože na to nemám, ale pokud to někdo dělá s čistým srdcem, tak se klaním... A aby to někdo dělal jen pro peníze, to by musel být fakt hodně hrozný člověk...A že si s tím vydělají ? Podlůe mě jsou to tvrdě vydělané peníze...
Mě se to tak trošku zdá jako obchod s bílým masem. Sousedi už takhle mají třetí miminko a pořád rozhlašují, že to dělají kvůli penězům. Jak se k těm dětem asi chovají, když mají takový přístup?
Je mi z nich na zvracení ☹