Pomoc od stresu, dokážete něco doporučit?

verumik
18. dub 2014

Ahoj,

nemám moc zkušenosti s alternativní léčbou, ale ráda bych pomohla manželovi vyřešit jeho problémy a napadlo mě, se po něčem poohlédnout.
Manžel je spíš introvert, takový domácí tip, nemá rád změny.
Pracoval na víceméně technické pozici, v práci fungoval moc dobře, je spolehlivý a ve svém oboru se vyzná, bohužel zaměstnavatel mu přidal navíc práci, která je trochu obchodního charakteru a manžel tím dost trpí. Samozřejmě by byla nejlepší změna práce, ale v jeho oboru je to teď špatné, a i když hledá, zatím nic jiného nemá.
Problém je v tom, že manžel je najednou víceméně pořád na drátě, řeší různé stížnosti, s nespokojenými klienty se setkává i osobně, často mu volají i večer. Do toho nedostal za tuhle nálož navíc ani přidáno a původní práce mu zůstala, takže motivace nulová.
Každé ráno na něj koukám, jak se svíjí u snídaně a cpe do sebe suchý rohlík, má střevní potíže způsobené stresem, špatně spí, líp mu je vlastně jen o víkendu, ale než se z pracovního týdne vzpamatuje, je zase neděle a vše začíná nanovo.
Dokázali byste mi něco doporučit? Napadly mě třeba Bachovy esence, či něco podobného?
Díky za rady

teeerez
18. dub 2014

@verumik Ahoj, to je nic moc situace :( Bachovy esence jsou docela dobre, ale tady si myslim, ze nepomohou. Obecne se domnivam, ze vetsina veci proti stresu (ty Bach. es. urcite) funguji spis proti tomu, kdyz jsme meli nejakou velkou zatez a nejde nam se z toho vzpamatovat, kdyz delame praci kterou nekde v hloubi duse mame skutecne radi, ale trochu nas zavalila a jsme z toho ve stresu apod. situace. V pripade, ze dela neco co se mu od zacatku prici je to jine a osobne si myslim, ze pomuze jen odstranit pricinu nebo si zvyknout, coz jestli to uz nejakou dobu trva a jsou jeho potize vetsiho charakteru evidentne nepujde.

V tomto pripade bych skoro spise hledala jestli neni cesta pro pravni reseni situace. Jestli je firma ve ktere dela jen trochu vetsi (v rodinnych je vsechno trochu jinak :-/ ) Zalezi na tom, jak ma praci vyspecifikovanu v pracovni smlouve, jestli dela neco, co tam neni nemuze ho k tomu zamestnavatel nutit. Alternativne, jestli nepovede cesta tudy, je mozne dojit si k lekari pro zdravotni posudek s tim, ze zmena prace manzelovi skodi a domahat se puvodni pozice na kterou nastoupil + kterou stale vykonava a bere za ni plat. V takovem pripade ale uz dopurucuji mit pripravene pravnika, ktery bude manzelovi ve sporu oporou + je nutne pocitat s tim, ze zamestnavatel zacne tlacit na ukonceni prac. pomeru :(

verumik
autor
18. dub 2014

@teeerez Děkuju za odpoveď, bohužel, řešit se zaměstnavatelem to nejde.
Jediná možnost je najít jinou práci, ale to se zatím nedaří a vzhledem k tomu, že budeme mít za 3 měsíce prcka, tak manžel samozřejmě nechce skončit, dokud nic jiného nemá. Kdyby si třeba mohl vzít dovolenou a odpočinout si, ale to je taky problém a když má volno den, tak ho stejně pořád někdo nahání a je to skoro horší, než když je v práci.
Bojím se, aby se z toho nesložil ☹

teeerez
18. dub 2014

@verumik to je mi lito :( tak jen podporovat a podporovat a snad se to vylepsi 🙂

berynka
18. dub 2014

@verumik zkusit najít dobrého psychoterapeuta, manžel by si o tom promluvil, probrali by pracovní situace, které ho stresují a učil by se, jak je zvládat. Cvičit pravidelně relaxační techniky, pro lepší spánek si dávat čaje (mají je v drogérii i lékárnách) a celkem fungují a stejně tak jsou tabletky bez předpisu Antistres a Maca 😉 .

verumik
autor
18. dub 2014

@berynka Ahoj, děkuju, k psychoterapeutovi, doufám, že se mu podaří časem najít něco jiného. Děkuju za tip na tabletky, podívám se po nich.

verumik
autor
18. dub 2014

@berynka Pardon, nějak jsem to asi odmázla, chtěla jsem napsat, že k psychoterapeutovi ho asi nedostanu.

japona
18. dub 2014

Nevím, co manžel dělá, ale možná by stačilo naučit se na dovolené a večer vypínat telefon, prostě pracovat od - do.

verumik
autor
23. dub 2014

@japona Ahoj, no, to by bylo určitě fajn, ale ono když se pak nějaký průšvihy hromadí a on není na drátě, aby to případně řešil, tak je z toho samozřejmě pak ještě víc vystresovanej. Trochu ho chápu, mám to podobný a radši jsem na drátě a nějaký průšvih vyřeším, než čekat, co se kde podělá. A krom toho, oni si vás stejně kdyžtak najdou na soukromém čísle, když je třeba. Bohužel manžel na tohle není moc stavěnej no ☹

suzief
23. dub 2014

Ideálně změnit zaměstnání ale to je dneska dost těžké kor, když čekáte rodinu. Manžel měl něco podobného a vydržel to jen pár měsíců, nakonec jsem ho sama s rodinou přemlouvala aby skončil, že to nikam nevede, žádné nic moc peníze a práce čím dál tím víc i přes noc a to měl mít klasickou 8 hod. pracovní dobu.Nějakou dobu jsem živitelka rodiny s mým průměrným platem, není to nic moc ale zatím zvládáme, jenže ty si těhulka, tak to je horší situace.
Být na jeho místě, zkusila bych dát řeč se zaměstnavatelem, třeba by se to dalo vyřešit, nesmí se jen tak nechat.
Podle mě má beztak největší stres z toho, že práce ho nebaví ale vesměs na něm stojí ty finance a rodina.
Já bych možná přemýšlela i o přestěhovaní, pokud by přišla nějaká lepší pracovní nabídka, třeba jen dočasně.
Přijde mi, že za ty nervy a zdraví to fakt nestojí.
A nebo bych mu doporučila nějakou specializovanou poradnu či odborníka s kterým by si o tom promluvil a poradil mu nějaké cviky na zvládání stresu.

japona
23. dub 2014

@verumik je mi jasné, že je "potřeba" být na dratě (moc dobře znám🙂), ale fakt to chce trochu laxnější přístup: "zavolám vám ráno/v pondělí a něco vymyslíme..", "do konce týdne se tomu nebudu moci věnovat, jsem na dovolené..", atd. Žádný problém není takový, aby nemohl počkat🙂

verumik
autor
23. dub 2014

Holky, děkuji za rady, aby to nebral tak vážně mu samozřejmě říkám, ale holt mu to člověk nevysvětlí. Stěhování nepřipadá v úvahu - máme dva roky baráček/hypotéku a bydlíme v dojezdu do Prahy, takže ani nemyslím, že by nám změna bydliště nějak pomohla. I když já bych se klidně odstěhovala, pokud by chtěl, ale manžel je dost rodinný tip a tady je blízko rodičům.
Jinak já zatím chodím normálně do práce a problémy s jeho prací jsme řešili dřív, než jsem otěhotněla, i v začátcích těhotenství jsem se ho snažila hodně podpořit s tím, že do práce budu chodit co nejdéle, můžu i pracovat z domu a počítám s tím, že během mateřské pracovat budu. Takže se ho i v tomhle snažím podpořit. Bohužel to nechal zajít moc daleko a možná mu teprve teď dochází, v jaké jsme situaci, i když času bylo celkem dost.
Jediné řešení je opravdu změna práce, snad se to nějak podaří. Díky

pluba
20. kvě 2014

@verumik Zabývám se přímo prací se stresem a problematickými emocemi. Pracuji především přes skype (což může být pro Vašeho manžela zajímavé, anonymní - psala jste, že ho na psychoterapii nedostanete). Metoda, kterou používám, je dost rychlá. Hodnocení mé práce najdete v komentářích k příspěvku z 1. května na mém blogu.

lu777
21. kvě 2014

@verumik Bachovy esence jsou výborné, je tam i esence přímo na přemíru úkolů, různé strachy apod...

manželovi by se ale hodila taky hodně esence na sebevědomí a vytyčení si hranic, podle toho co píšeš - aby se dokázal ozvat..... znám tu situaci, také jsem v ní byla, dočasně.... pokud se neozve, tak to nikdo za něj řešit nebude, zaměstnavateli to nijak nevadí, naopak! vyhovuje mu, že dělá třeba o 50 % víc práce za stejné peníze.... 😠 😖
může dojít ke kolapsu..... já jsem takhle z přepracování měla kolaps přímo v práci a pak následně únavový syndrom... od té doby (je to 15 let) nejsem stoprocentně v pořádku a musím si hlídat odpočinek a dostatek spánku za každou cenu, jinak je průšvih..... i děti jsem takhle musela když byly malé párkrát rychle předat manželovi než jsem omdlela apod... opravdu to není žádná legrace, ani mladé tělo nemůže vydržet nepoměr práce a odpočinku, nemá se kdy regenerovat 😔

je opravdu nutné se ozvat.... v klidu, asertivně, připravit si trochu co bude říkat a vysvětlit, že i kdyby chtěl, tak toto není pro nikoho zvladatelné a může to skončit jedině zdr. problémy a vyhořením - což v důsledku pro zaměstnavatele není žádné plus, bude to muset pak akutně řešit a nebude na to připravený..... oni si to šéfové často neuvědomují dokud se člověk neozve 😉 😉

určitě se mu do rozmluvy se šéfem nechce, je to nepříjemné, ale je potřeba ho maximálně podpořit, aby do toho šel.... prostě v klidu vysvětlit, že takto to není dlouhodobě udržitelné a jak to chce šéf řešit? 😉 na férovku se zeptat..... a neustoupit, necítit se nijak špatně, prostě to podat jako fakt 😉 a třeba několikrát opakovat (taktika ohrané desky se tomu myslím říká), pořád v klidu, aby to toho šéfa donutilo...
velmi dobrá motivace jsou právě děti, rodič musí být zodpovědný, protože kdyby se mu něco stalo, kdo se o dítě postará? 😔

moc držím palce!!

verumik
autor
22. kvě 2014

Děkuju za odpovědi, situace se snad vyvíjí docela dobře. Manžel si konečně dupnul a vypadá to, že se to snad hne dobrým směrem 🙂 Každopádně moc děkuji

zuhra
22. kvě 2014

Zmena prace. Nebo presne - dupnout si. podle mne dela proste neco, co mu vnitrne vubec nesedi. mozna by pomohla podpora, terapeut - na druhou stranu si rikam proc, kdyz to vlastne ani delat nechce....... at hleda, vim, jak je to tezke. a holt musis byt podpora🙂

katybartosova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz