Přerušovaný sex a jeho ne/spolehlivost...
Zdravím všechny...
zakládám nové téma, které si myslím, že se dosud jako samostatné téma neobjevilo.
Jelikož vysazuji HA, chceme se s přítelem chránit dalšími způsoby (kondom, krémy..), ale stejně si myslím, že to bude většinou přerušovaný styk. podotýkám že mám partnera, na kterého se můžu v této ochraně spolehnout.
proto jsem se chtěla zeptat, kolik z vás na to doplatilo a nechtěně tímto počalo.
Je možné se takto chránit třeba rok - než budete chtít opravdu plánovaně počít miminko? Nebo se to v tomto případě nedá ani plánovat? a rozhodli jste se potom vzít co nejdřív jako těhulky nebo jste počkali, až bude dítko starší (půl roku, rok nebo víc)??
P.S. Tato ochrana je asi hlavně pro ty, kterým by nevadilo, kdyby se stala ona "nehoda" dřív než plánují, že? 😀
Stručné shrnutí
- Přerušovaný styk není spolehlivá antikoncepční metoda; v diskuzi byl uveden Pearl index pro přerušovaný styk 6–17 případů otěhotnění na 100 žen za rok a pro srovnání HA 0,5–3, kondom 2–15, měření bazální teploty 3–20 a žádná ochrana 80–90.
- Alternativy bez hormonů zmíněné v diskusi jsou kondomy, vaginální čípky, spermicidní přípravky (Pharmatex globule/krém), symptotermální metoda (STM) kombinující měření bazální teploty a sledování hlenu a ovulační testy z moči; gynekolog v diskuzi doporučil kondom nebo čípky spíše než spermicidní krém a varoval před Lady Q.
- Mnohé ženy v diskuzi uváděly zdravotní či psychické potíže při užívání hormonální antikoncepce (migrény, deprese, nepravidelnosti, modřiny), a některé lékařské příspěvky v tématu potvrdily, že u části pacientek mohou být symptomy spojeny s HA, proto zmiňovaly přechod na nehormonální způsoby.
Nejčastější otázky
Q: Je přerušovaný styk spolehlivá metoda antikoncepce?
A: Ne; v diskuzi byl uveden Pearl index pro přerušovaný styk 6–17, což znamená, že do roka otěhotní 6–17 žen ze 100, které se spoléhají jen na tuto metodu.
Q: Jaké nehormonální alternativy k HA jsou k dispozici a jak fungují?
A: V diskuzi byly zmíněny kondomy, vaginální čípky, spermicidní přípravky (Pharmatex globule a krém), symptotermální metoda (STM — měření bazální teploty + sledování hlenu a polohy děložního hrdla) a ovulační testy z moči; gynekolog doporučoval kondom nebo čípky před spermicidním krémem.
Q: Co je symptotermální metoda (STM) a co potřebuji k jejímu vedení?
A: STM zahrnuje denní měření bazální teploty (1× denně po probuzení) a sledování dalších symptomů jako konzistence děložního hlenu a poloha hrdla; v diskuzi uživatelky doporučovaly digitální nebo rtuťový teploměr a vedení grafu teplot pro několik cyklů.
Q: Jsou ovulační testy z moči a Lady Q (slinový mikroskop) spolehlivé?
A: V diskuzi byly ovulační testy z moči považovány za poměrně spolehlivé, ale poměrně drahé (uvedená cena 40–60 Kč za test a nutnost denního testování), zatímco gynekolog v příspěvku varoval před Lady Q/slinovým mikroskopem jako nespolehlivým a zkresleným.
Q: Jak dlouhé je „nebezpečné“ období kolem ovulace a jak dlouho přežívají spermie?
A: Podle údajů v diskuzi je vajíčko schopné oplodnění 12–24 hodin, spermie obvykle 2–3 dny (v ojedinělých případech 5–7 dní), takže maximální délka nebezpečného období je cca 6–9 dní (dny před ovulací a 1–2 dny po ní); pravděpodobnost početí je přibližně 33 % v den ovulace, 31 % den před a 27 % dva dny před.
Q: Kolik stojí spermicidní prostředky a ovulační testy zmíněné v diskuzi?
A: V diskuzi byla uvedena cena Pharmatex globule 10 kusů za ~220 Kč; ovulační testy z moči stály podle příspěvků cca 40–60 Kč za test; digitální teploměr na BT byl zmíněn okolo 150 Kč a rychlý teploměr v lékárně cca 270 Sk.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přerušovaný styk není spolehlivá antikoncepce a vždy nese riziko neplánovaného otěhotnění.
- Pokud chce žena minimalizovat riziko, doporučují se spolehlivější metody: HA, kondom, vaginální čípky nebo kombinace metod.
- Symptomy jako migrény, změny nálady nebo jiné zdravotní potíže byly v diskuzi opakovaně spojovány s užíváním hormonální antikoncepce.
Sporné názory
- Některé páry praktikovaly přerušovaný styk roky bez otěhotnění a uvádějí jej jako přijatelné řešení, zatímco jiné ženy měly z této metody neplánovaná těhotenství; obě možnosti byly diskutovány.
- STM a ovulační sledování jsou některými ženami popisovány jako velmi přesné (uváděný nízký PI), zatímco jiní účastníci a lékař varovali, že u nepravidelných cyklů nebo u PCOS STM nemusí spolehlivě fungovat.
- Některé pomůcky (Lady Q / slinový mikroskop) jsou některými uživatelkami prezentovány jako užitečné, zatímco lékař v diskuzi je označil za nespolehlivé a zavádějící.
Otevřené otázky
- Jak přesně předpovědět ovulaci u žen s nepravidelným cyklem nebo u žen v nepravidelném režimu spánku (noční směny)?
- Jak velký vliv mají konkrétní zdravotní potíže a léky (antibiotika, průjem, zvracení) na selhání hormonální antikoncepce u jednotlivých žen?
- Jaké jsou dlouhodobé dopady častého zadržování ejakulace na mužské zdraví při praktikování přerušovaného styku?
- Do jaké míry lze ovlivnit pohlaví dítěte praktikami načasování pohlavního styku (údajné metody „na holku/na kluka“ jsou v diskuzi sporné)?
Zmíněné značky a firmy
Pharmatex, Patentex, Lady Q, Rodina.cz, emimino.cz, wunschkinder.net, Nova, JOJ
Zmíněné produkty a metody
přerušovaný styk, symptotermální metoda (STM), měření bazální teploty, ovulační testy z moči, Lady Q (slinový mikroskop), Pharmatex (krém, globule), kondomy, vaginální čípky, hormonální antikoncepce (HA), Patentex, ovulační tester, Billingsova metoda, spermicidní krémy, umělé oplodnění, tantrický sex, priapismus, Pearl index
Místa a osoby
Malacky, Prof. Rötzer
Tak u nás tato metoda funguje.. po prvním porodu jsem brala "kojící" HA 10 měsíců, poté jsem vysadila a 4 roky jsme praktikovali přerušovaný sex. Pak jsme nepřerušovali a za měsíc jsem byla těhu, plánovaně 😵 😵 😵 😵 Teď po druhém porodu tak pokračujeme dál 🙂
Menses jsem měla pravidelný, co 28 dní 😉 V mém okolí mám spoustu maminek, které to také takto "řeší". Mí rodiče to měli také tak a měli jen mě a ségru 😉 😅 Pokud to chlapovi nevadí, je to super.
taky ho praktikujeme cca rok a zatím nic...ale je fakt, že by nám nevadilo, kdyby to "selhalo" 🙂
ja som toto praktikovala s dvomi partnermi, s ktorymi som mala natolko vazny vztah,teda s jednym aj stale mam,ze by som tu malu nehodu prijala ako radost. Ale u mna to ucinkovalo,ale muselo ist o to,ze nie som asi taka extra plodna. Potom sme s mojim chlapom skusali 2 roky aj neprerusovane a az potom sa cosi podarilo. Aj ked to prve tehu neskoncilo dobre 😒 Urcite sa toto da praktikovat,ale len vtedy,ak zena vie,ze ten partner je taky,ze keby sa to mimino prihodi,tak sa nic nedeje. S kym to zena nemysli vazne a nema tam nejak velmi doveru vo vztah a toho cloveka,tak ja osobne som bola tvrdy zastanca pouzivania kondomu. Nie kvoli moznemu tehu,ale kvoli inym veciam,lebo to ze ma niekto HIV a mne sa hned nemusi spovedat,ze bol s nejakou pochybnou dievcinou niekedy a su aj ine veci typu chlamydie,hepatitida atd. Ako ja ludom neverim, hlavne nie po tom,co viem,co niektori velmi slusne vyzerajuci ludia robia,alebo niekedy spravili.
Já nevim lidi, všude tady píšete, jak to (ne)funguje. Ale... Baví vás takový sex? Já si to nějak neumím představit 😀
@lady_giraffe tak ruska ruleta :D ale ked vies,ze sa proste nic nestane okrem toho dietata,ze je ten partner staly,tak naco cpat do seba hormony....
Podle mě, je tato metoda ideální v případě, že se o dítě aktivně nesnažíte, ale kdyby náhodou přišlo, tak by to bylo milé překvapení.. 🙂 Což je zároveň náš případ. S přítelem jí používáme přes 4 roky a zatím "úspěšně". Skoro mám strach, že až se o něj budeme pokoušet, tak z toho nic nebude, protože v naší rodině je spousta párů, kteří s početím měly problémy. Svoje obavy jsem řekla doktorovi, ale on řekl, že zatím nevidí důvod nic vyšetřovat. 😒
No tak po 9 mesiacoch praktikovania tejto metody sa nam neviem ako zadarilo 🙂 manzel si bolo isty ze mu nic neuslo a napriek tomu som tehotna 🙂
@nefertitka chcem sa spýtať, či ťa takýto typ sexu baví a napĺňa (že 5 minut kým sa to dokončí),
ja by som sa na to teda vyprdla 😝
my ked sme to parkrat skušali prerušovane, tak manžel šiel von asi sekundu pred ukončením,
no ale i tak to bolo naprd! naostro je to najlepšie 😀
No takto by som.... 🙂
Tenti sposob sa da risknúť, ale nie sa naň spoliehať.
Ejakulácia dá o sebe vždy vedieť inak. Myslím tým intenzitu a tak isto aj časovanie.
A v snahe zostať čo najdlhšie v studničke rozkoše....... B ÁÁÁÁÁC A JE TO TAM
@snailgirl Uvažuju uplně stejně, fungujeme s touto metodou už pátým rokem a nic. Takže mám docela strach, jestli to není spíš zásluhou neplodnosti 😒 , když při ní všichni těhotní...
Nevím, no...my díky nesnášenlivosti jiné antikoncepce tuto metodu praktikujeme 6 let a manžel tvrdí, že to záleží na chlapovi, že pokud opravdu chce, tak to uhlídá.....
Můj Drahý je teda extrémně zodpovědný (a to ve všem a opravdu víc než by musel 😠 ), takže to uhlídá, ale holky právě píší, že jim nic neuteklo a přesto... jen tak perlička - když jsme se teda rozhodli, že jdeme do toho, šel ven s tím, že si to prostě neuvědomil 😅 😀 .
@modrypitrisek Neboj se, my praktikujeme přerušovanou prakticky celý náš společný život, sex máme cca 3-5 krát týdně a obě dcery se nám povedly vždy první měsíc našeho "snažení".
@laurital Jéé, tak to děkuju, to mě potěšilo 🙂. My to vzali teď před MS cvičně (v den očekávané ms), no a ona mrška nikde. Jako bylo by to krásné takhle "naponulté" :D, ale podle mě to není možné, takže mi celkem vrtá hlavou, co je 😒 .
@modrypitrisek Tedy jestli vám vyjde oplodnění v den MS tak má manžel nárok na hrdý titul "Obecní bejk" 😀 😀
Ježiš doufám, že ses neurazila 😉 , moc bych vám to přála.
@modrypitrisek neboj, keby sa náhodou nedarí, tak skúste použiť kondóm - to zaberá 😀 Ja som praktikovala roky prerušovanú súlož, ďalšie roky sme s snažili o mimčo a JEDINÝ krát som použila kondóm a hneď som zostala tehu 😀 Takže vždy je riešenie 😉
@modrypitrisek My se taky vetsinu casu chranime jen prerusovanim, a to prestoze ted otehotnet nesmim. Manzelovi verim. A syn se nam povedl v postate hned 😉 Takze spolehlivost neznamena neplodnost 😉
Děkuji, jsem klidnější 🙂. 😀 😀 Nooo, @laurital , to by byla pecka. Ale jsem si skoro jistá, že to pravda nebude. Mám pocit, že kdyby jo, měla bych pocit, že jo 😵 .
@modrypitrisek No nechci tě znepokojovat, ale mně teď zjistili, že je nepravděpodobné, kdybych otěhotněla bez hormonálního zásahu. Probíhají u mě tzv. anovulační cykly. Takže, jestli budu chtít v budoucnu děcko, musím pobírat hormony na urovnání cyklů... 🙂
@snailgirl Tak to mě mrzí 😢 . Ale tak aspoň víš, na čem jsi a že to půjde. Sice s pomocí doktorů, ale půjde 😉 . Zatím se až tak neznepokojuju, ještě nemáme za sebou ani jeden regulérní snažící měsíc, tak jsem ještě celkem v pohodě...
mohu se pozeptat, jsem neznala 🙂)) chápu samozrejme, co znamena prerusovana souloz. ale kapicky, které unikaji předem? jako , ze u nas opravdu hoooodne. mam takovy pocit, ze v tomto pripade muze zena otěhotnět ihned, at je ci není partner na konci rychly. tedy jde pak spis o nahodu ? dekuji, jsem jen zvedava.
Sama jsi si odpověděla. Je to metoda pro maminky, kterým by nehoda nevadila. Jinak bych to neriskovala. 🙂
AHojky holky,
Píši sem do této diskuse záměrně…protože, se mi pár věcí tak trochu nezdá. Mám dvě děti, poslední dcera narozena 24.5.2013. Další děťátko bychom chtěli, ale až tak za 5 let. Teď se musí z fin. a existenčních podmínek do práce:( Takže doufám, že mi napíšete, že z totoho opravdu nejsem těhotná🙂
Pořád kojím takže rozhašené hormony určitě jsou. První menstruace po porodu týden před velikonocemi, do druhé MS to bylo 28 dní -Začala 10.5. Přerušovaná soulož 18.5. (no manžel sice tvrdí, že si je jistý určitě, že mu nic neulítlo, ale četla jsem, že i z předejakulační tekutiny se dá otěhotnět)… a teď jsem měla dostat MS 6 června, ale nic se nestalo. dnes je to 34DC (počítám-li to od 10.5. a MS nikde. Je mi divně a od pondělka, co jsem měla mít MS mám jakési divné špinění růžovo hlenové, prostě to není MS, jakou mívám. BOlí mě tak nějak divně v podbřišku, jako když jsem čekala ÁĎu, ale Těhu test vyšel dnes (34dc) negativní. BT mám 37stupňu. Tak já nevím. Jsem z toho jakási vykolejená…co si myslíte? Tolik dní po vynechání MS už musí byt TT vidět ne? Měla jsem dříve MS pravidelnou obě děti na poprvé, a na tt jsem je viděla už 4 dny před MS. Přerušovanou soulož praktikujeme již několik let a nikdy nic.

@nefertitka a manzel nech sa neboji - ja som mala sice tehotenstva v poriadku, ale mam choru chrbticu, mam casto bolesti........ a som okolo deti sama, nakolko manzel pracuje ako zamestnanec a popri tom aj zivnostnik, takze prichadza velmi neskoro a velmi unaveny............... a inak na navsetvu pozyvame 🙂