Ledňátka 2019
Ahoj,
taky čekáte miminko v lednu? Pojďme ty krásné chvilky prožívat spolu 🙂
Stručné shrnutí
- Digitální těhotenské testy (např. Clearblue digital označující "1–2–3 týdny") a opakované měření hladiny hCG dohromady s ultrazvukem (UTZ) jsou v raném těhotenství nejčastěji používané pro potvrzení a časové zařazení těhotenství; ultrazvuk obvykle zobrazí srdeční akci mezi 6. a 8. týdnem těhotenství.
- V diskuzi byly uváděny konkrétní hladiny hCG jako orientační příklady: 98 u cca 5+0, 1 190 v raném stádiu a následně 6 516 v 5+1, a postupné stoupání hCG vedlo k plánovaným kontrolám a dalším odběrům krve.
- Příznaky raného těhotenství jsou velmi individuální; některé ženy hlásily celodenní nevolnosti a zvracení od 6. týdne, jiné neměly téměř žádné symptomy; v praxi se jako pomoc uváděly lékárenské zázvorové pastilky (uváděná cena cca 60 Kč), Renie, ledové kostky, "cola po lžičkách" nebo vodová zmrzlina.
Q: Kdy se na ultrazvuku obvykle objeví srdeční akce embrya?
A: V diskuzi gynekologové a uživatelky uváděli, že srdíčko se obvykle zobrazí mezi 6. a 8. týdnem; příklady z praxe: srdeční akce byla viditelná u plodu 6+4 (měření 6,8 mm) a také až v 8+0 u jiných žen.
Q: Co znamenají konkrétní hodnoty hCG a jak je sledovat?
A: V diskuzi byly uvedeny příklady hladin hCG: 98 u cca 5+0, 1 190 u jiné těhotné a následně 6 516 v 5+1; postupné vzestupy hCG se kontrolují odběry krve opakovaně a porovnávají se s ultrazvukovým nálezem pro posouzení vývoje.
Q: Kdy jít k lékaři s pozitivním těhotenským testem?
A: Některé ženy objednávaly první kontrolu již v 5.–6. týdnu, jiné počkaly do 7.–8. týdne, aby byla větší šance vidět srdíčko; akutní vyšetření se doporučuje okamžitě při krvácení, silné bolesti nebo při vystavení rizikovému pracovnímu prostředí (např. chemická laboratoř).
Q: Jaké prostředky pomáhají na ranní/nevolnosti v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Doporučovaly se zázvorové pastilky z lékárny (s obvyklou cenou kolem 60 Kč), farmaceutické výrobky se zázvorem, Renie (antacidum), cucání ledových kostek nebo vodové zmrzliny, pomáhala i pomalá konzumace coly "po lžičkách"; lékaři v diskuzi připomínali konzultovat léky s gynekologem (Paralen/paracetamol jen po souhlasu lékaře).
Q: Co dělat při špinění nebo krvácení v časném těhotenství?
A: V diskuzi doporučovali okamžitou konzultaci s gynekologem, opakované vyšetření ultrazvukem a sériové odběry hCG; v případech krvácení z čípku byla v praxi předepsána vaginální léčba (globule na zavádění) pro podezření na kvasinkovou infekci, ale vždy se doporučuje vyloučit ohrožení těhotenství ultrazvukem.
Q: Kdy většina žen v diskuzi raději oznámila těhotenství rodině?
A: Mnohé ženy v diskuzi uvedly, že oznámí těhotenství až po 12. týdnu nebo po absolvování prvotrimestriálního screeningu/genetického vyšetření.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ultrazvuk a opakované odběry hCG jsou nezbytné pro potvrzení a sledování raného těhotenství.
- Nepřítomnost typických těhotenských příznaků (nevolnosti, citlivá prsa) není sama o sobě spolehlivým ukazatelem neúspěšného těhotenství.
- Při jakémkoli špinění nebo krvácení je doporučena okamžitá lékařská konzultace a vyšetření.
Sporné názory
- Některé ženy radí počkat s první gynekologickou kontrolou až do 7.–8. týdne kvůli větší pravděpodobnosti zobrazení srdíčka, jiné doporučují jít již v 5.–6. týdnu; obě strategie byly v diskuzi prezentovány jako možné.
- Intenzita čárky na domácím těhotenském testu byla vnímána protichůdně: někteří uživatelé jí přikládají význam (zesilování jako dobré znamení), jiní ji považují za nespolehlivý indikátor a preferují krevní hCG a UTZ.
Otevřené otázky
- Může se podezření na umístění těhotenství "v rohu děložním" (cornuální/roh děložní) stabilizovat do normální intrauterinní pozice, nebo vede spíše k rizikovým výsledkům?
- Jak spolehlivě lze z počátečních hodnot hCG a z přítomnosti/absence příznaků předpovědět riziko zamlklého těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Clearblue, Celaskon, Paralen, Aniball, Renie, Modrý koník (modrykonik.cz), eMimino, Facebook
Zmíněné produkty a metody
Clearblue digitální těhotenský test (indikace týdnů 1–2–3), ultrazvuk (UTZ), sériové odběry krve HCG, IVF, ICSI, globule na zavádění (vaginální antifungální), zázvorové pastilky z lékárny (na nevolnost, cena uváděna cca 60 Kč), rozpustné magnézium, nahřívací náplast, paracetamol (Paralen) po schválení gynekologem, Celaskon (vitamín C), Renie (antacidum), průvodní těhotenská průkazka, prvotrimestriální screening, domácí opatření: ledové kostky, vodová zmrzlina, cola "po lžičkách".
Místa a osoby
Praha, Itálie, Rakousko
@journals tak to je mi líto, že jsi to měla tak náročné. Tak ať se dáš brzy do kupy a můžete si užívat jeden druhého. A hlavně přeji hodně zdraví. A jinak samozřejmě gratuluji k miminku.
@zavodnice teda to je závěr těhotenství. Chudáku, tak se drž a ať to co nejdřív povolí. Rodit s bolestmi zad, to musí být šílené.
@tsasenka jo mě to vymýšlení taky baví a člověk tam může do těch pohádek promítnout i něco co se mu hodí. A nebo to dáváme dohromady s dětmi tu pohádku. Jinak máme doma asi podobné tipy. Taky začínám mít pocit, že to je moje chyba že jsem ještě neporodila. Ale manžel si dá víno nebo nějaký alkohol se slovy "nebudeš teď rodit, že ne" jo, jako by sám nevěděl jak rychlé ty porody mívám.
Hlavně že my se nemusíme zříkat a omezovat, že ........ Ach ti chlapi ☹
@nika_vk Jee, tak nam drzim palce. Treba se jeste prckove umoudri 😕 Ja se dnes taky definitivně hodila off. Protože už me to dopoledne semlelo. Zpravy typu:"tak co, kdy ji vyprdnes?" nebo bez si zabehat apod. Už je toho moc. A myslim,ze i diky tomu se to brzdi. Jak nejsme psychicky v pohode, tak ani ty mimca nemuzou byt...
@semmi Já už neodpovídám, vůbec nikomu. Jejich problémy bych chtěla mít, starat se o druhé, jestli už rodí. Až se to narodí, tak se to dozví.
@bemo Prostě miminka mají svoji hlavu. Někde jsem četla, že příprava těla k porodu trvá 3 dny. Ale teď na sobě nepociťuji nic, jen se bojím přenášení. Už tak to vypadá, že to bude mít 4 kila. A já s tím prostě nic neudělám.
@halasovci007 : buď ráda, se nám to bude dobře alespoň schazovat , já mám teď poloviční váhu než jsem měla s Matyáškem
@zavodnice : tyjo tak ať je brzo líp musí to být peklo, jakoby nestačily běžné těhotenské obtíže
@tsasenka : chudáček manžel, to musí být pro něj strašné , měla bys ho pořádně politovat a trošku víc se o něj starat .... nevím co si ti chlapi myslí - nám je asi dobře v tomhle stavu ... já si dneska stěžovala manželovi že se bojím porodu a on na to jen ,, sis měla rozmyslet dřív,, ani nezvedl oči od telefonu
@priefi : domácí fotky upravuju v Polarr, zamilovala jsem si sice Zoner ale chtějí 1500Kč za rok a to je pro domácí užití pro mně trošku přemrštěné
@ange_de_la_morte jojo ja v noci a ted jednou pres den jinak nic.. pritel musel na otocku do prahy takze ted se mi to zrovna nehodi😃 takze nebudu nic delat a jen lezet u tv pro jistotu.
@ange_de_la_morte No, to je drsňák, že měla sis to rozmyslet dřív ... To by mi bylo fakt líto. Včera jsem mu řekla, že kvůli synovi by to vydržet mohl, stejně, jak se narodí, budou zapíjet a to mám dneska 4 dny do TP. Někdy ti chlapi jsou fakt takový empatičtí.
@tsasenka : můj manžel má vždycky pocit že mi musí dát nějakou radu nebo odpověd, přitom mi by stačilo kdyby mně jen objal a řekl ,, já vím zlato, bude to dobrý,, .... holt chlapi to vnímají jinak a s tím zapíjením to u nás snad nebude tak šílené ( doufám) - manžel má mít syna
@halasovci007 @tsasenka Ja to mám asi z toho blbyho kašle. I když tedy teď už docela málo. Začalo to před třemi dny úplně nevinně jako namožena žebra a postupně se to zhoršovalo do takových křečových stavu, kdy jsem sotva zvladala dýchat. K tomu mi léčí zánět močáku, problémy sice nemam, ale našli něco v moči.
@lindikova Dekuju, no už mám toho posledního měsíce plný zuby. Už aby to bylo všechno za mnou.
@ange_de_la_morte Díky, no ty těhotenské by fakt stačily. Holt to je to zimní období.
@tsasenka ja na sobe teda nepozorovala nic zvlastniho 3 dny pred. Krom toho, ze jsem zacala zmatkovat, ze se to blizi 😅 ale vtipne bylo, ze jsem rekla, ze asi mam kontrakce a kdyz manzel byl u tchanu, dostal smak na pivko, jedine stesti, ze ho meli teple, tak si ho dal u nich do mrazaku a nastesti na nej zapomnel a cestou do porodky si na to vzpomnel. No ja nechapala, tak rikam,.ze mam kontrakce, ze mi odesla krvava hl.zatka a on si malem da pivo 😅
@ange_de_la_morte to Ti fakt rekl, ze sis to mela rozmyslet driv? To je na kopanec do rozkroku... rak snad jste u toho byli oba, ne? A je to miminko Vas obou. To je tedaa material, fakt, ze jo
@zavodnice taky se tesim az to bude za nama,budem mit malou mit u sebe,vsechno si sedne a budeme si to uzivat.Ja teda musim rict,ze co jsem prisla s tim vysokym tlakem tak manzel kolem me beha porad se pta zda neco nechci,varil-fakt jen lezim a nic nedelam.A v noci rikal,ze byl 3x vzhuru ze se mu zdalo ze jedem.Dokonce ma u postele pripravene obleceni vcetne trenek a ponozek.Na kazdy moje heknuti se pta co se deje (me teda berou zada jak se furt valim na gauci).Je to zlaticko..
@ange_de_la_morte manzel je teda pekne kvitko tohle ti rict chjo..
@priefi on kdyz te veze k porodu tak by snad mohl jet po jednom pivu (samozrejme ne opilej) nesmi ridit zpatky..je to vyjimecna situace a nekdo dokonce vypravel ze blikal a troubil projizdel i cervene na semaforu (samozrejme musi koukat kdyby ho nepustili) s prekotnym porodem..
@veselaopicka pokud to jsou posly, tak odpocinek pomuze, pokud to je k porodu, tak by si pritel mel pospisit 😉
@halasovci007 na tohle se taky vymlouval, ze by mohl a ze kdyby ho zastavili policajti, tak pokud by resili alkohol, museli by si me prebrat a dopravit me do porodnice. No... dik pekne... 😅 je to podle uhlu pohledu, nekdo by rekl, ze by mi mohl zavolat zachranku a hura do porodky. Ale o to nic... ale jde o ten pristup, reknu ze mam kontrakce a ze se pojede asi do porodky s tim, ze nechci hned a on dostane smak na pivo 😅 a pritom doma mel studeneho birela 😅
@priefi no tak to jina kdyz hlasis ze mas kontrakce.To bych ho vystrelila na Mars 😂😂 jako muj manzel si sem tam da pivo po jidle..Ale myslim,ze kdybych rekla,ze jedeme,ze by tak rychle vystrizlivel nez bys rekl svec 😂 kazdopadne jsem zvedava jakej fofr az zavelim 😉
@tsasenka no já z toho přenášení taky radost nemám, i když s tím úplně počítám. Byla bych hodně překvapená kdybych porodila ještě zítra, kdy mám termín. Ale spíš jsem taková jak na trní a jen doufám že je miminku v bříšku dobře a proto ven nespěchám. Mám velice blízkou kamarádku a máme stejný termín, tak možná i to to napětí umocňuje. Není to že bych byla vyloženě nedočkavá. Už jsem to tu psala jednou, ten devátý měsíc je delší než celé těhotenství 😀
@journals gratuluju k malickemu😍 moc jsem na vás myslela😊🍀 Přeju brzké zotavení a když už jste si svoje vybrali, tak teď vše půjde jak po másle😊
@iva_kucerova no ty bys mohla rodit na kšeft 😉👍 moc ti to sluší a Ladik je krásný chlapeček😍 Gratuluju moc😍
@halasovci007 dnes už je to jinak. Nesmí jet ani s jedním pivem. Pokud se něco děje a řidič pil, má se zavolat záchranka. Řídit rozhodně nesmí, tak bacha na to holky 😉
Holky vsem moc dekuji 🙂 My se po nasem komplikovanem porodu davame do kupy, tedy hlavne ja, abych mohla mit maleho konecne u sebe. Zatim nemuzu sama ani na nohy. Nechci tu radsi psat svuj porod abych nekoho nestrasila. Rozhodne at uz to bylo jakkoliv tak to stalo za to 🙂

@zavodnice jejej, to je mi lito a jak se to povedlo?
@tsasenka njn, kdyz on je ten nejvetsi chudinek, ze? Ty to mas s medem 😉 ti chlapi by se nekdy fakt meli zamyslet, nez neco reknou.