Ledňátka 2019
Ahoj,
taky čekáte miminko v lednu? Pojďme ty krásné chvilky prožívat spolu 🙂
Stručné shrnutí
- Digitální těhotenské testy (např. Clearblue digital označující "1–2–3 týdny") a opakované měření hladiny hCG dohromady s ultrazvukem (UTZ) jsou v raném těhotenství nejčastěji používané pro potvrzení a časové zařazení těhotenství; ultrazvuk obvykle zobrazí srdeční akci mezi 6. a 8. týdnem těhotenství.
- V diskuzi byly uváděny konkrétní hladiny hCG jako orientační příklady: 98 u cca 5+0, 1 190 v raném stádiu a následně 6 516 v 5+1, a postupné stoupání hCG vedlo k plánovaným kontrolám a dalším odběrům krve.
- Příznaky raného těhotenství jsou velmi individuální; některé ženy hlásily celodenní nevolnosti a zvracení od 6. týdne, jiné neměly téměř žádné symptomy; v praxi se jako pomoc uváděly lékárenské zázvorové pastilky (uváděná cena cca 60 Kč), Renie, ledové kostky, "cola po lžičkách" nebo vodová zmrzlina.
Q: Kdy se na ultrazvuku obvykle objeví srdeční akce embrya?
A: V diskuzi gynekologové a uživatelky uváděli, že srdíčko se obvykle zobrazí mezi 6. a 8. týdnem; příklady z praxe: srdeční akce byla viditelná u plodu 6+4 (měření 6,8 mm) a také až v 8+0 u jiných žen.
Q: Co znamenají konkrétní hodnoty hCG a jak je sledovat?
A: V diskuzi byly uvedeny příklady hladin hCG: 98 u cca 5+0, 1 190 u jiné těhotné a následně 6 516 v 5+1; postupné vzestupy hCG se kontrolují odběry krve opakovaně a porovnávají se s ultrazvukovým nálezem pro posouzení vývoje.
Q: Kdy jít k lékaři s pozitivním těhotenským testem?
A: Některé ženy objednávaly první kontrolu již v 5.–6. týdnu, jiné počkaly do 7.–8. týdne, aby byla větší šance vidět srdíčko; akutní vyšetření se doporučuje okamžitě při krvácení, silné bolesti nebo při vystavení rizikovému pracovnímu prostředí (např. chemická laboratoř).
Q: Jaké prostředky pomáhají na ranní/nevolnosti v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Doporučovaly se zázvorové pastilky z lékárny (s obvyklou cenou kolem 60 Kč), farmaceutické výrobky se zázvorem, Renie (antacidum), cucání ledových kostek nebo vodové zmrzliny, pomáhala i pomalá konzumace coly "po lžičkách"; lékaři v diskuzi připomínali konzultovat léky s gynekologem (Paralen/paracetamol jen po souhlasu lékaře).
Q: Co dělat při špinění nebo krvácení v časném těhotenství?
A: V diskuzi doporučovali okamžitou konzultaci s gynekologem, opakované vyšetření ultrazvukem a sériové odběry hCG; v případech krvácení z čípku byla v praxi předepsána vaginální léčba (globule na zavádění) pro podezření na kvasinkovou infekci, ale vždy se doporučuje vyloučit ohrožení těhotenství ultrazvukem.
Q: Kdy většina žen v diskuzi raději oznámila těhotenství rodině?
A: Mnohé ženy v diskuzi uvedly, že oznámí těhotenství až po 12. týdnu nebo po absolvování prvotrimestriálního screeningu/genetického vyšetření.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ultrazvuk a opakované odběry hCG jsou nezbytné pro potvrzení a sledování raného těhotenství.
- Nepřítomnost typických těhotenských příznaků (nevolnosti, citlivá prsa) není sama o sobě spolehlivým ukazatelem neúspěšného těhotenství.
- Při jakémkoli špinění nebo krvácení je doporučena okamžitá lékařská konzultace a vyšetření.
Sporné názory
- Některé ženy radí počkat s první gynekologickou kontrolou až do 7.–8. týdne kvůli větší pravděpodobnosti zobrazení srdíčka, jiné doporučují jít již v 5.–6. týdnu; obě strategie byly v diskuzi prezentovány jako možné.
- Intenzita čárky na domácím těhotenském testu byla vnímána protichůdně: někteří uživatelé jí přikládají význam (zesilování jako dobré znamení), jiní ji považují za nespolehlivý indikátor a preferují krevní hCG a UTZ.
Otevřené otázky
- Může se podezření na umístění těhotenství "v rohu děložním" (cornuální/roh děložní) stabilizovat do normální intrauterinní pozice, nebo vede spíše k rizikovým výsledkům?
- Jak spolehlivě lze z počátečních hodnot hCG a z přítomnosti/absence příznaků předpovědět riziko zamlklého těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Clearblue, Celaskon, Paralen, Aniball, Renie, Modrý koník (modrykonik.cz), eMimino, Facebook
Zmíněné produkty a metody
Clearblue digitální těhotenský test (indikace týdnů 1–2–3), ultrazvuk (UTZ), sériové odběry krve HCG, IVF, ICSI, globule na zavádění (vaginální antifungální), zázvorové pastilky z lékárny (na nevolnost, cena uváděna cca 60 Kč), rozpustné magnézium, nahřívací náplast, paracetamol (Paralen) po schválení gynekologem, Celaskon (vitamín C), Renie (antacidum), průvodní těhotenská průkazka, prvotrimestriální screening, domácí opatření: ledové kostky, vodová zmrzlina, cola "po lžičkách".
Místa a osoby
Praha, Itálie, Rakousko
@zuzekk : taky ti možná poradím vážit méně, u syna jsme vážili často a pak jsem měla pocit že mně z toho už hrabe tak jsem váhu raději vrátila
Holky spouští se vám monitor dechu? Docela mě děsí, že se nám spustil už 3x. Poprvé jsem volala hned ráno pediatrovi a rikal, že je to u novorozenyvh miminek normální. Ale že se spouští celkem často mě fakt děsí. 😫Nechci plasit ale stává, se to tady taky nekomunkdo ho má?
@halasovci007 nam jeste ani jednou a mame mesic. Mas novy nebo pujceny. Mamr dvou deskovy nanny
@ange_de_la_morte chci teď pár dní vědět, jestli mi mlíko přibývá, resp. to co vypije. Odsavackou po kojení vytáhnu sotva pár kapek, po sunaru se může utlouct...tak myslím, že toho chuderka ani moc vytáhnout nemůže.
@halasovci007 zatím jednou, ale asi to bylo spíš proto, že ležel trochu bokem a možná se na chviličku zapomněl. Strkla jsem do něj (ditete) a nadechl se trošičku víc z hluboka.
@zzuzzana1 mame novy babysence
@zuzekk no nam se to spousti a pokazde normalne dycha.ale jak jsme byli u pediatra tak rikal,ze dychani mame hezke, ale nepravidelne,ze je to taky normalni u novorozenatek,ze se to casem upravi. Tak jsme to zkouseli a limit je asi 10vterin cca tak jestli se tak dlouho nenadechne nevim..
@halasovci007 Zatím naštěstí ani jednou (malému je měsíc, máme babysense).
K té Weledě - máme jí taky, ale malý byl po ní strašně suchý a hodně se loupal, takže zatím do vody přidáváme klasický olivový olej (normálně z kuchyně), mažeme slunečnicovým z lékárny a až se trochu oloupe, tak na ní snad zase přejdem.
@halasovci007 co mas za monitor? A je novy? My mame babysense II a nepipal nadtesti ani jednou (Miky ma 6t) a pri Matovi taky ne. U nas rve jen, kdyz vezmu mimco a nevypnu to
Ahoj holky, tak koukám, že vám ještě dlužim popis porodu 🙂 teď už snad máme porozeno, tak můžu 🙂 Tak jak bude chvilka, sednu na to...
Koupel Weleda neznám, musím omrknout. Jinak ty Dada plenky už dorazily a jsou fajn, díky za tip.
@halasovci007 mě se už spustil 4x. Plašila sem, ale Rozka normálně spala jak dudek. Ale bylo to že začátku. Teď už 14 dnů nic. Za což sem ráda, protože sem pokazdy málem dostala infarkt 😂
@lindikova to je hrozný. Já měla první hodně podobný. Taky sem si vybrala porodnici, kde je luxusní vybavení a o miminko se postarají. Ale bylo to hrozný a taky sem si poplakala. Říkala sem ze tam už nikdy a víš co, musela sem tam jít rodit zase. A druhý porod dopadl tak jak sem psala. Držím pěsti, abys brzy zapomněla a už bylo jen dobře 😉💙
@priefi nn druhej den mi delali uz a zjistili to takze mi dali dve injekce a nezabralo. Pak sem zaslechla jak rikaji ze byla placenta trochu prirostla.
@priefi me to tu rvala porad az 3. den sem se naucila ro vypinat😄 ale co posloucham z chotby tak vsechny maminy pipaji
@halasovci007 nám houkal po příjezdu domů několikrát. Malá normálně dychala když jsme přiběhli. Nakonec jsme museli dát podložku přímo pod hnízdo a nr až pod matraci, malá byla moc "lehká" a nechytalo jí to. Od té doby co jí má přímo pod sebou nic.
@halasovci007 jo, vidíš. To vím že se někde psalo, že někdy to dělá i matrace. Že by mělo být mimčo max 10 cm nad tou podložkou. Já mám tedy jinej monitor, Nanny, ale to bude asi jedno, jaká značka.
No holky.... Dva dny kojení po hodině max dvou a když se vrátí malá na normální režim, tak musím po ránu odsávat neb mám dva šutry a ne prsa 😂 dnes konečně spala krásně, zase po 4 hodinach. Teda teď ještě spí a já rozbíjím beton 😁😁
Dneska výživná noc - starší byl včera na lyžích, usnul po cestě v autě takže večer nemohl spát a usnul někdy v 11 u nás v posteli, to i já, za chvíli vstával kojenec, pak znovu po 1,5 hodině a to už nechtěla spát takže 2 hodiny vzhůru, pak to zalomila opět na hodinku a půl a znovu vzhůru na kojení - no a než jsem ji po kojení uhoupala na rukou tak vstával ten starší, do toho jsem Klárku v noci 3x převlíkala protože se poblila a nespočetně krát jsem přesouvala staršího syna směrem k tatínkovi abych měla alespoň 15cm svého prostoru v posteli ... jsem docela K.O.
@halasovci007 : nám se nespouští, nemáš vysokou matraci ? myslím že monitory by měly být po 20 sekundách ,alespoň naše Nanny spouští asi po 20 sekundách ... jinak Klárka taky dýchá nepravidelně, myslím že každý novorozenec, třeba u kojení někdy přestane dýchat na docela dlouho než se zase nadechne
@ange_de_la_morte no já taky cetla po 20vterinach,ale zkoušeli jsme to "na prázdno" a spočítali jsme 10.
@krisatko
@fly80 nám to pravé houka až teď když je mala už větší zase a matrací mám klasickou z Ikei i s postýlkou.A hlavně včera se mi to spustilo přes den když spinkala v košíku.
A vy máte obě podložky v postýlce? My máme tu větší obdelnikovou v postýlce a tu kulatou v košíku a jen předáváme ten hlasic nemůže to být tím?
@halasovci007 : to je možná ten důvod proč ti to houká .... máme Nanny a ta je jen s jednou podložkou
@veselaopicka to ja v porodce, svete div se, nezapominala vypinat 😅 za to doma skoro kazdy den 😂 To pak Maty bezi a vypne to a pak pribehn3 za mnou a vynada mi tytyty mami a pak rekne Maty cyk 😅
@halasovci007 já mám taky klasickou matraci z ikei. Nevím, čím to může být. Ale je pravda, že sem podezrivala taky tu koncovku u monitoru. Že tam nebyla pořádně zacvaknuta. Ale teď už to fakt 14 dnů neudělalo. Ale po každém zapínání to kontroluju a tu koncovku tam docvaknu. Radši
Krásné ráno holky. Řeším tu menší problém. Už tedy asi týden o tom přemýšlím. Rozka nechce dudlík. Ale tedy vůbec. A s tím souvisí i to, že ani flašku a mazlíček se strikackou. Minulý týden měla asi spurt a do noci mi tu nadávala u prsa. Už tam prostě nic nebylo. Tak se vztekala a já už chytla nerva, že jí tedy dokrmim, jako sem to občas dělala s první dcerkou. Naivně sem si myslela, že jí dám přes malíček a stříkačku a ejhle, ani prd. Malicek vůbec nesála. Tak sem to lupla do flašky a ani prd. Jako co budu dělat, když to nepůjde. Občas bych potřebovala odjet do Plzně a přítel by hlídal. Ale jak jako, když nepůjde nakrmit. A to nemluvím o tom, že budu muset několikrát do Prahy do práce a tam jí ani brát nechci. Přeci jenom mám rizikovou práci. Bála bych se, že tam něco chytne. Myslíte, že mám koupit nějakou spesl flašku, jako třeba je od Medely. Nebo je nějaká finta? Pořád na to myslím. Včera sem objednala nějaký spešl dudlík, tak třeba se na něj naučí. Když je neklidna, doufám že by jí to pomohlo a uklidnilo. Uf
@fly80 s dokrmem naštěstí problém nemáme... Maleho jsem dokrmovala jak přes prst tak z láhve.. Máme od medely se savičkou calma, která je nejvíc podobná prsu a jak dítě nesaje, tak mu nic nevyteče, vlastně jak nasaje, tak mu to cákne do pusy stejně jako z prsa.. Nebo pak má medela ještě jednu vychytávku.. Je to suplementor, který se náplní mlékem a přes hadičku u prsa pak miminko tahá... Tím stimuluje prsa, kde se tvoří víc mléka, ale mléko teče i když v prsu nic není... Tak snad ti něco z toho zabere 🙂
@pe_tu_ss_ka přímo tuhle medelu mám, ale bojím se právě, že jak nechce ani ten malicek, že nevezme ani tohle. Budu muset vyzkoušet. A suplementor znám, ale to je mi na nic. Leda že bych přítele neucila kojit 😂 Já to potrebuju jen na případy, kdy bude hlídat on. Tak trochu doufám, z toho vyroste. Jinak jí holt do té práce budu brát s sebou a budeme tam na izolaci 😂

@halasovci007 já jsem s Weledou moc spokojená. Kupuju je v akci a stačí fakt troška. 😊