Říjnovky 2018
Ahoj, diskuze pro všechny, které očekávají přírůstek v říjnu. 🙂
Stručné shrnutí
- Prvotrimestrální screening se obvykle provádí mezi 11+2 a 13+6 tt a kombinuje ultrazvuk (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) s krevními markery a anamnézou k výpočtu rizik trizomií.
- Krevní odběry na screeningu mohou vyžadovat, aby pacientka přišla nalačno, ale pití vody ráno je povoleno a někde i doporučeno; výsledky se kombinují s UTZ, který má vyšší vypovídací hodnotu.
- U dvojčat se doporučuje specializované pracoviště pro měření průtoků (Doppler) a sledování placentárních vazeb, a plánované ukončení gravidity se často posouvá dříve (max. cca 38. tt, plánovaný císař).
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít na prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening se provádí v intervalu 11+2 až 13+6 tt; některá pracoviště jej provádějí i o něco později do 13+6 tt, užitek UTZ pro kombinované riziko přetrvává v tomto období.
Q: Co přesně zahrnuje kombinovaný screening prvního trimestru?
A: Kombinovaný screening zahrnuje UTZ měření šíjového projasnění (NT), nosní kůstky a délky stehenní kosti, odběr krve na biochemické markery a vyplnění rodinné anamnézy, výsledky se vloží do modelu pro výpočet rizik trizomií.
Q: Musím jít na krev nalačno a mohu pít vodu?
A: Některé odběry pro screening vyžadují příchod nalačno; voda ráno je povolena a někteří uživatelé potvrdili, že "můžeš, dokonce se to doporučuje".
Q: Jak dlouho trvá screening a čekání na výsledky?
A: Samotný UTZ má obvykle 20–40 minut, klinické vyšetření a poradna cca 10 minut, ale čekání v poradně může být 1–2 hodiny; v některých centrech (OSKAR ve Zlíně) uživatelé uváděli čekání na výsledky až kolem 3 hodin.
Q: Co znamenají konkrétní číselné výsledky rizik ze screeningu?
A: Příklad z diskuse: orientační riziko z krve 1:140; kombinované výsledky uvedly Trizomie 21 1:2548, Trizomie 18 1:6167 a Trizomie 13 1:19362 — tyto zlomky znamenají "1 případ z N" podle kombinovaného scoringu.
Q: Kdy se doporučí NIPT, CVS nebo amniocentéza?
A: NIPT se nabízí jako neinvazivní možnost při zvýšeném riziku; CVS (odběr choriových klků) a amniocentéza (odběr plodové vody) jsou invazivní a doporučují se při vysokém riziku podle screeningu nebo při jasném nálezu na UTZ, s tím, že invazivní vyšetření nese riziko potratu.
Q: Co se liší v monitoringu u dvojčat?
A: U dvojčat se sledují i průtoky placenty (Doppler), rozlišení cévních propojení mezi plodovými obaly a doporučuje se specializované pracoviště; dvojčata se často řeší dříve (plánovaný porod do přibližně 38. tt).
Q: Kdy lze spolehlivě zjistit pohlaví na UTZ?
A: Některá pracoviště uvedla, že pohlaví může být patrné již kolem 13.–14. tt, ale většina uživatelek čeká až na screening v 12.–14. týdnu a někteří odborníci uvádějí spolehlivější zjištění později v druhém trimestru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prvotrimestrální screening kombinuje UTZ (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) a krev a provádí se mezi 11+2 a 13+6 tt.
- Pití vody před odběrem krve na screening je povoleno a doporučováno; některé odběry však vyžadují lačno.
- U dvojčat je potřeba specializované vyšetření průtoků a častější sledování; termín porodu bývá dříve (max. cca 38. tt, často plánovaný císař).
Sporné názory
- Někteří považují výsledky krve za velmi důležité, jiní preferují vyšší váhu ultrazvuku (UTZ) jako věrohodnější ukazatel a varují před falešnými pozitivy z krve; oba přístupy jsou v diskusi prezentovány jako možnosti.
- Někteří rodiče radí chodit na screening k ověřenému centru s FMF auditem, jiní důvěřují svému gynekologovi; volba pracoviště je v diskusi diskutována oběma směry.
Otevřené otázky
- Jak výrazně ovlivní BMI a věk matky spolehlivost výsledků krevního screeningu u konkrétní pacientky?
- Do jaké míry může časová odchylka mezi datem dle MS a UTZ ovlivnit interpretaci velikosti plodu a termínu porodu?
- Kdy je vhodné volit NIPT místo invazivního vyšetření po nepříznivém screeningu?
Zmíněné značky a firmy
maminkam.cz, Prenatal, Apolinář, Hradec (fakultní pracoviště), OSKAR (screening ve Zlíně), Kaufland
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Etrogestan, Magnosolv, Angelsound/anglesound, prvotrimestrální kombinovaný screening, trippel/triple test, NIPT, CVS (odběr choriových klků), amniocentéza (odběr plodové vody), NT měření (šíjové projasnění), měření nosní kůstky, měření délky stehenní kosti, Doppler průtoků placenty, UTZ přes břicho, UTZ transvaginálně, těhotenská průkazka
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Zlín, Brno, Kaufland
@biciklissie mám vodu normálně venku na lince, kde mam nachystaný i zbytek věci. Když dochazi, převařím a doliju. No vypije plus minus 10ml cca pořád stejne(nemerim to). Často trajdame, tak dám vždy vodu do malé petlahve, a když je treba,ohreju vždy někde v mikrovlnce. Když jdu k nám do kavarny, tam mi vodu vždy dají. Od nikoho si nenechej radit s dělej vše podle svého uvážení. Mi tchýně nic nerika, ani moje matka. Ví, že by byl oheň na střeše. Dělám si co uznám za vhodné já. Hlavně ať jsi spokojená ty a miminko💗
Holky uz se to tady asi resilo,ale jake darky budete kupovat mimiskum? Nebo jaka hracka se vam u prvniho osvedcila? Nevim co mam koupit malemu.Prosim poradte nejaky typ.
@dusovkam Já myslím, že je to docela souvislý🙂. Všechny odbíháme od povinností a o to víc je fajn, že se tady můžeme vykecat. A já i značně poradit🙂. Jo, naši, to je kapitola sama pro sebe. Oni bydlí ve stejné vesnici, o pár ulic dál, jsou fit, ale ani je nenapadne, aby nabídli pomoc. No, dítě je naše, my se rozhodli ho mít, tak je to naše zodpovědnost, to je jasné, ale i tak to zamrzí. Nikoho jiného nemáme, takže prostě se střídáme na směny a hotovo. Ale třeba kdyby bylo druhé, tak ani nemá kdo pohlídat na čas porodu, ale to je ještě předčasné řešit... No, nevím s tím úklidem, jestli to trochu nepřeháníš. Jestli nežiješ v továrním prostředí nebo na stavbě, tak to určitě není tak hrozné. Já to tedy moc nehrotím, moc nás na úklid neužije, tak ať si malá zvyká. Tedy taky uklízím víc než předtím, hlavně v jejím pokoji, kde trávíme nejvíc času, ale jinak tedy asi pořád o dost méně, než norma. Je fakt, že tedy sem tam kýchá, ale kýchá už od narození v porodnici, tak asi je to docela normální? Aspoň si pročistí nosánek🙂.
@laja64 No, já jsem právě strašně nejistá, tak mě vždycky nahlodají, kor s tou malou. Máš to vychytaný, já se s tím asi moc pářu. Ale taky už máme jakýs takýs systém. Mě Naty pije od 65 ml do 135 ml a ještě se s tím courá a na etapy...
@petronelas Ta k svátku dostane Naty leporela, co už máme koupené asi půl roku, aby se ušetřilo🙂. A k Vánocům dostane to, co bude potřebovat v průběhu roku, taky aby se ušetřilo🙂. Takže pěnové puzzle na pinožení na zemi, jídelní židličku, co se dá rozložit na stoleček s židličkou a nějakou drobnost jen tak na památku. Mě osobně, když člověk neví, tak jsou super knížky, ale já mám profesionální deformaci, i manžel, tak už má knížek jak desetileté dítě. A ještě mi přijdou fajn náušnice, to taky bude brzo potřeba. Jinak tedy někdo lehátko, ale pro to moc já nejsem. Nebo hrazdička, ta je fajn.
@biciklissie S úklidem nepřeháním, jenže většinou když přijde chlap domů tak já zrovna kojím a co on udělá jako první-jde a s nasraným výrazem jde a myje nádobí atd.. A nedá si říct že to udělám potom... 😑 Začínám mít ale pocit že si hledá bokovku, poněvadž po večerech visí na telefonu, bere si ho sebou i na balkón když si jde zapálit, což dřív nedělal.. 🤔😑
@dusovkam No to snad ne😑 hledá si bokovku? 😑 Já mám teda robota vysavač a myčku, ale chlap přijde domů po 12h sichte, když je treba tak např.povesi prádlo, nebo vyklidí myčku, vezme mi malou, ať si dělám svoje nebo at třeba koukám na telku. Na úklid mám 100m2 , snažím se udrzovat pořádek a on mi furt říká at se na to vy*eru, že at tu je 3 dny bordel ale ať si chodím s malou lehnout odpoledne atd. Nechávám ho i doma s malou třeba celé dopoledne, a já si jdu někam, takže rikal ze ví, jaké to je s miminem doma i když je treba hodné . To s tím mobilem delal kamarádčin bývaly, no asi víš jak to dopadlo. My teda mobily nechavame ležet na stole a jednou by si ho chlap vzal sebou do koupelny nebo někam a byl by oheň na střeše, já takové věci těším hned 😑 Zkoušela jsi s ním mluvit o tom?
@petronelas malá dostane jen drobnost, asi štěrkátko,i když ty se nám už hromadí od návštěv 😄 a hlavně plíny a mlíko 😄 A obří ohrádku, až se začne plazit, tam ji pak dám a pohoda😁😁
@biciklissie jsi hodna,ale temer vsechno mame co jsi napsala.Jenom ty leporela bych mohla jeste koupit.To je dobry napad.
@petronelas beru tuhle,jen ji necháme pretřít na bílo, ať mi to doma ladí😄
https://m.detskezbozi.com/ohradka-scarlett-bran...
@biciklissie ahojky, sice nepatřím do říjnové skupinky, ale vidím, co řešíš s UM ... proč neohříváš vodu normálně v konvici? máš to 5 vteřin, nasypeš UM, zamícháš, krmíš ;)
@dusovkam Aha, tak to není dobrý to mě mrzí. Máte nějaké problémy? Přece by to nebylo tím, že jsi vytížená stráním se o miminko, mmch. předpokládám, že společné... U nás tohle funguje, přes týden tedy nic moc nedělám v domácnosti, když malá spí, tak akorát tak pofackuju kuchyň a nějaké to svoje jídlo. Manžel, když dorazí, tak si dáchne a zastoupí mě, abych mrkla na nějaký ten seriál a trochu se prospala. O víkendu hlídá víc a já vařím a trochu tedy uklízím. Chápu, že s dalšími dětmi to není takové labůžo, ale třeba zrovna to nádobí, že by byl problém, že není umyté... Ale třeba to nebude tak horké, třeba se Tvůj partner prostě někde zašívá, aby měl klid a nemusí v tom být hledání ničeho (nikoho), známe chlapi, třeba půl dne na WC, mají tam pokoj od všeho a všech, atp.
@laja64 Jj, přesně, já jsem za to tak ráda. Teď jsem se dívala na fotky ze začátku, byla fakt tak drobounká, člověk si to ani neuvědomoval a vidí to až teď...
@laja64 Tak to já bych nevěděla nic, manžel imrvére někde zalezlý s tabletem. Ale je fakt, že jak se změní chování, tak je to divné. Ale jinak to máme doma podobně, ať si to chlapi zkusí s mimčem déle sami a zjistí, jaké to je náročné. Mj manžel taky hodně hlídá, akorát je furt v práci. Všechny všední dny od rána do večera (cca od sedmi rána do devíti večera), tak to si pak jde odfrknout a hlídá pak tak do jedenácti, aby se ještě vyspal. Tak ve všední dny jsem s ní pořád sama a hlídá max. tak dvě hoďky. Pak má za to jeden den v týdnu náhradní volno, tak to je super, ale už mu to od nového roku skončí a bude místo toho mít část týdne odpolední, což je děs, bude se chtít vyspat, takže celé dopoledne prospí, pak odpolední do večera, takže celý den zase sama, ale náhradní volno za to žádné. O víkendech pak hlídá část odpoledne, abych mohla uvařit a uklidit a část večer, abych mohla spát. Ale stejně jsem unavená, člověk vůbec nevypne a spíš to volno využije na práci, než na ten odpočinek. Když někomu nehlídá nikdy nikdo, to musí být děsné... Jo a na prochajdy chodíme spolu o víkendu a tom náhradním volnu, když je počasí, jinak musím taky sama, leda občas s nějakou kamarádkou...
@laja64 Páni, tak to jsou krásné fotky, úplně úžasné. Já si na ty vánoční záležitosti děsně potrpím, máte to úžasné. A krásní jste všichni. Odkud máš ten obleček nebo nebudeš teď po focení prodávat? Ale asi to využiješ ještě na Vánoce, co? Já se o něco takového jen s Naty pokusím doma, ale samozřejmě profi, to je jiná třída. Fakt úžasné!
@petronelas Není vůbec zač, tak to jste hodně zásobení🙂. My právě nakupovali jen do toho začátku, i tak to stálo ranec, vč. zařízení pokojíčku, sedačky, monitoru dechu, chůvičky a kočárku. Teď tedy dost stojí plínky, um a voda a jednorázové podložky, takže se musím krotit. Kromě leporel vřele doporučuju ještě od Hrubína a Trnky Špalíček veršů a pohádek, kdo ještě nemá. Dá se tam číst od malých po starší, je tam vše od krátkých veršíků po dlouhé pohádky. Dokonce vyšlo moc pěkné retro vydání, takže lze i zavzpomínat, kdo měl doma jako malý.
@vita_ To vůbec nevadí, že nejsi říjnovka, děkuji za typ. Taky jsem nad tím uvažovala, ale my máme dost tvrdou vodu, imrvére ji mám děsně hnusnou od vodního kamene, tak to se mi taky nechtělo. Moc to řeším, no...
@dusovkam kočko, ja doufám, že jsou to jen tvé pocity pod vlivem hormonů.. věřím, že žádnej normální chlap by tohle neudělal, kór v šestinedělí.. potřebuješ si odpočinout, fakt se na úklid vyprdni, trocha prachu ještě nikdy nikomu neublížila! Ty potřebuješ spát,aby ses hodila do pohody!!!
@biciklissie My máme středně tvrdou, radši ji i tak cca 1x za 2 týdny vyvařím s kyselinou citronovou, ale jinak za 3 kila pořídíš druhou konvici a jedeš ... já jen, že já ohřívat synovi 5 minut jídlo, tak se uřve a vyroní potok slz 🙂 Jinak my vodu nekupujem, vozím si ji od tchýně, kde jí teče kojenecká z vodovodu 🙂
@vita_ No, já právě uvažovala nad další konvicí, ta současná je už fakt hyn, ale nakonec jsem pořídila tu ohřívačku, že se bude pak třeba hodit i na případné cesty a ohřívání příkrmů. Je fakt, že je to na dlouho, když to nevychytám, což je většinou, tak brečí, tak to bychom asi mohla změnit, ale dost to bude trvat i tak. Já kojeneckou musím kupovat, ale teď jsem se dívala, že přes slevu rodinných pasů se dá koupit ta kojenecká ve skle docela levně, udělá to měsíčně rozdíl třeba tři stovky od té v plastu, tak to už není tak moc. Tak možná začnu s ní.
@biciklissie Jo ohřívačku chci taky ještě koupit, právě kvůli příkrmům ... nevím, jestli to na ně bude teda fungovat .. ale tu by mi měla proplatit pojišťovna. Já mu dávám najíst, až si řekne, takže bych to neměla, jak vychytávat dřív, proto jsme hned na začátku vymysleli tu konvici, převařím si litr vody do skleněné lahve do zásoby a pak jen přihřívám. Tak o kupovaných koj. vodách nic nevím, ale ve skle je 100 % lepší, než v plastu, já si vyžádala na vodárce rozbor vody právě u té tchýně a je lepší než kojenecká, až mám strach, že tam je iontů málo, ale zas kupovanou nemusíš napouštět 🙂
Holky, hlásíme se s Elenkou po dlouhé době, snad se ještě můžu vetřít 😁. Furt něco, znáte to, času málo, manžel pořád v práci a v podstatě jsem celé dny na malou sama, když je doma a má volno, tak chci, aby si odpočinul, ale taky ho budu muset zapojovat častěji, protože malá je dost vzhůru a i když je hodná, je mi blbé ji nechat svému osudu, takže nosíme, zpíváme atd., ale zas úklid a vše ostatní stojí. Nicméně malá je snad až na novorozeneckou vyrážku, které se nemůžeme zbavit, v pořádku, ve středu jdeme na šestitýdenní kontrolu, tak uvidíme.
@biciklissie Taky jsme na UM a taky řeším, jak to ohřívat, sterilizovat... Musím se přiznat, že ohledně té mikrovlnky jsem taky na pochybách, máme ohřívač, který nám ale bouchl (doslova), takže řeším pomocí termosky, ale zdá se mi, že to z toho strašně rychle chladne. Navíc nevím, jestli nevyzkoušíme jinou značku, malá ublinkává a méně kaká, uvidím, co doktorka...
@laja64 Krásné fotky! Tak seš to ty 😁! Byly jsme spolu na pokoji, jsem ta vyšťavená prvomatka z vedlejší postele 😂. Normálně tak mimo nejsem, jen co jsme přijeli domů, malá dostala dudlík a pořádnou dávku UM a byla hned v pohodě ona i já 😉. Leuška je krásná, ty vlásky už má skoro na culíky 😍.
@knoflikarka tak to je pecka😁 Jasně,dudlík, UM,spokojená maminka-spokojené miminko✔ Tak to byla dobrá náhoda no teda😊 Vám malinká taky roste ty joo😍😍
@biciklissie obleček pro malou je z Pepca,vel.62 🙂 Máte u vás někde? Ještě mám i červené bodycko. Mají tam toho mraky teď😍











@biciklissie Jej tak tyhle kecy zas já nezávidím tobě.. co se týče návštěv- měla jsem ti švagrovou s dcerkou a od mladýho kamarádku se synem a švagrová že jakože nemám zavinovačku, že jinak by si malýho nemohla pochovat, že bez ní to nedá.😏😂 No kéž by mi někdo chvilku pomohl, ale to jaksi není možné; naštěstí chlap bude mít snad od 19.12. do 7.1. dovolenou tak snad si malinko odfrknu, páč tchýně i moje mamka chodí do práce.. 🤣 A uklízet musím páč se tu hrozně práší a nechci aby malej pšíkal a tak. Ale mám v plánu uklízet až když přijde chlap z práce. Jediný kdy jsem si fakt oddechla byly ty dvě hodiny co jsem šla na nehty ale tím to hasne, jen co jsem přišla domů tak už byl řev. 😂 Teď ve středu přijde teda ještě sestřenice mi obarvit hlavu (jupí)...Ale i přes to všechno se snažím nějak fungovat, už kvůli malýmu a dceři. Jinak díky za podporu, i ta pomůže, když není od koho - mladej mi řekne že Kubík je prostě miminko, tchýni se svěřit nemůžu a ani nechci, tak se aspoň vykecám tady 😁 A omlouvám se za mírnou nesouvislost textu ale píšu to ve výjimečných pár minutách kdy malej spí 🤣