Říjnovky 2018
Ahoj, diskuze pro všechny, které očekávají přírůstek v říjnu. 🙂
Stručné shrnutí
- Prvotrimestrální screening se obvykle provádí mezi 11+2 a 13+6 tt a kombinuje ultrazvuk (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) s krevními markery a anamnézou k výpočtu rizik trizomií.
- Krevní odběry na screeningu mohou vyžadovat, aby pacientka přišla nalačno, ale pití vody ráno je povoleno a někde i doporučeno; výsledky se kombinují s UTZ, který má vyšší vypovídací hodnotu.
- U dvojčat se doporučuje specializované pracoviště pro měření průtoků (Doppler) a sledování placentárních vazeb, a plánované ukončení gravidity se často posouvá dříve (max. cca 38. tt, plánovaný císař).
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít na prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening se provádí v intervalu 11+2 až 13+6 tt; některá pracoviště jej provádějí i o něco později do 13+6 tt, užitek UTZ pro kombinované riziko přetrvává v tomto období.
Q: Co přesně zahrnuje kombinovaný screening prvního trimestru?
A: Kombinovaný screening zahrnuje UTZ měření šíjového projasnění (NT), nosní kůstky a délky stehenní kosti, odběr krve na biochemické markery a vyplnění rodinné anamnézy, výsledky se vloží do modelu pro výpočet rizik trizomií.
Q: Musím jít na krev nalačno a mohu pít vodu?
A: Některé odběry pro screening vyžadují příchod nalačno; voda ráno je povolena a někteří uživatelé potvrdili, že "můžeš, dokonce se to doporučuje".
Q: Jak dlouho trvá screening a čekání na výsledky?
A: Samotný UTZ má obvykle 20–40 minut, klinické vyšetření a poradna cca 10 minut, ale čekání v poradně může být 1–2 hodiny; v některých centrech (OSKAR ve Zlíně) uživatelé uváděli čekání na výsledky až kolem 3 hodin.
Q: Co znamenají konkrétní číselné výsledky rizik ze screeningu?
A: Příklad z diskuse: orientační riziko z krve 1:140; kombinované výsledky uvedly Trizomie 21 1:2548, Trizomie 18 1:6167 a Trizomie 13 1:19362 — tyto zlomky znamenají "1 případ z N" podle kombinovaného scoringu.
Q: Kdy se doporučí NIPT, CVS nebo amniocentéza?
A: NIPT se nabízí jako neinvazivní možnost při zvýšeném riziku; CVS (odběr choriových klků) a amniocentéza (odběr plodové vody) jsou invazivní a doporučují se při vysokém riziku podle screeningu nebo při jasném nálezu na UTZ, s tím, že invazivní vyšetření nese riziko potratu.
Q: Co se liší v monitoringu u dvojčat?
A: U dvojčat se sledují i průtoky placenty (Doppler), rozlišení cévních propojení mezi plodovými obaly a doporučuje se specializované pracoviště; dvojčata se často řeší dříve (plánovaný porod do přibližně 38. tt).
Q: Kdy lze spolehlivě zjistit pohlaví na UTZ?
A: Některá pracoviště uvedla, že pohlaví může být patrné již kolem 13.–14. tt, ale většina uživatelek čeká až na screening v 12.–14. týdnu a někteří odborníci uvádějí spolehlivější zjištění později v druhém trimestru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prvotrimestrální screening kombinuje UTZ (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) a krev a provádí se mezi 11+2 a 13+6 tt.
- Pití vody před odběrem krve na screening je povoleno a doporučováno; některé odběry však vyžadují lačno.
- U dvojčat je potřeba specializované vyšetření průtoků a častější sledování; termín porodu bývá dříve (max. cca 38. tt, často plánovaný císař).
Sporné názory
- Někteří považují výsledky krve za velmi důležité, jiní preferují vyšší váhu ultrazvuku (UTZ) jako věrohodnější ukazatel a varují před falešnými pozitivy z krve; oba přístupy jsou v diskusi prezentovány jako možnosti.
- Někteří rodiče radí chodit na screening k ověřenému centru s FMF auditem, jiní důvěřují svému gynekologovi; volba pracoviště je v diskusi diskutována oběma směry.
Otevřené otázky
- Jak výrazně ovlivní BMI a věk matky spolehlivost výsledků krevního screeningu u konkrétní pacientky?
- Do jaké míry může časová odchylka mezi datem dle MS a UTZ ovlivnit interpretaci velikosti plodu a termínu porodu?
- Kdy je vhodné volit NIPT místo invazivního vyšetření po nepříznivém screeningu?
Zmíněné značky a firmy
maminkam.cz, Prenatal, Apolinář, Hradec (fakultní pracoviště), OSKAR (screening ve Zlíně), Kaufland
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Etrogestan, Magnosolv, Angelsound/anglesound, prvotrimestrální kombinovaný screening, trippel/triple test, NIPT, CVS (odběr choriových klků), amniocentéza (odběr plodové vody), NT měření (šíjové projasnění), měření nosní kůstky, měření délky stehenní kosti, Doppler průtoků placenty, UTZ přes břicho, UTZ transvaginálně, těhotenská průkazka
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Zlín, Brno, Kaufland
@knoflikarka No, už se mi ten šok rozležel v hlavě a jsem ráda. Budu stresovat o to míň dlouho. Dokonce jdu k Dr. Vlašínovi, sami mi to nabídli, tak bezva. Nevím jak s přístupem, ale jestli je opravdu kapacita, tak to je v mé situaci nejdůležitější. Ale Tobě moc přeju, ať Ti to uteče.
Teď koukám na to Maxi Cosi Cabriofix. Vypadá to dobře a cena taková příznivější. Ta váha je pro mě taky důležitá. Jsem malá a moc toho neutáhnu. Kór pro Tebe, když budeš nosit po schodech, tak je to jasné. Takže kočárek a tuto sedačku nebo je tam třeba ten adaptér? Moc se ani nevyznám v tom isofix... Mě přijde, že pořídit si dnes dítě je spíš pro technické typy🙂🙂🙂.
@biciklissie Však tady nejde o šetření, ale o to vědět, do čeho investovat - resp věc za 3 000,- a věc za 5 000,- může být kvalitativně rovnocenná, ale mohla tam svoji roli zahrát právě značka. Takhle jsem to myslela 🙂. U
A tu autosedačku z druhé ruky jsem myslela třeba od známé/kamarádky. Já třeba bydlím na dědině a úplně bezvadně jsem si tu pokoupila - dá se říct - nové věci za parádní částky.
Co se týče kočárku, nejdřív jsem taky zvažovala Husky od BD, ale pak mě úplně dostal Baby Design Lupo Comfort. Ono víceméně všechny BD jsou stejné, akorát se liší v barvě, detailech na korbě nebo v příslušenství. No a zimní výbavu mám od Emitexu 🙂.
@biciklissie Ty adaptéry koupíš ke kočárku, abys mohla dát autosedačku na podvozek. Teď si taky nemyslím, že to budu kdoví jak využívat, ale uvidíme 😀. Isofix záleží na autu, buď ho má, nebo nemá. Máme fabku a ta ho nemá, takže koupím i základnu, která se dá přidělat na pásy a pak se do ní sedačka jen zacvakne, nechce se mi pokaždé složitě pásat. Isofix je jednodušší, nemusíš sedačku pásat i bez základny. O Dr. Vlašínovi už jsem taky slyšela, tak to budeš mít opravdu kvalitní screening určitě 😉. Jestli nám potvrdí holčičku, tak asi koupím ten Baby design v té limitce, adaptéry a Maxi Cosi Cabriofix s tou základnou Easyfix.
@biciklissie Super, že jdeš k Vlašínovi ! 👏 Já se k němu sama objednala na 2. utz a po jeho vyšetření jsem byla úplně nadšená a můj taky. Nejen, že je to fakt profík (nastudovala jsem si jeho životopis, zkušenosti, kde působil), ale u nás docela zaválel i jako vtipálek. Vše nám krásně popsal a vysvětlil, ale hlavně nezapomenu na to, jakým způsobem u nás zjišťoval, jestli chceme nebo nechceme vědět pohlaví (umí to pěkně fikaně 😀) a proložil klasický utz i 4D ultrazvukem, načež jsem pomalu vykřikla, protože mě úplně dojalo, když jsem uviděla obličej té naší krásné holčičky 😍, kterej jsem si na fotce odnesla i domů. Takže - máš se na co těšit, vše bude určitě v pořádku 🙂.
@niki1107 Jo, tak to máš pravdu. V tom přílivu informací je dost těžké rozlišit, co je potřeba a co ne. Rozumím s tou koupí z druhé roku. Já právě vůbec moc nemám tu možnost, nějak nejsem moc v kontaktu s maminkami. Přitom věk na to už dávno mám, ale všechny kamarádky jsou bezdětné nebo už mají naopak děti hodně velké. Ještě tedy taky kouknu na ten Lupo Comfort. Mě se všechny ty BD líbí, takže těžko vybrat. Tak jsem se zase vrátila k Husky...
@knoflikarka No, je to na mě nějak šíleně technické, ale snad to nějak dám. Všechno nakoupím, naskládám na hromadu a manžel, ať si nějak poradí🙂. Taky máme Fabii, tak se musím zeptat doma, jestli ten Isofix má. Jsem zvědavá, jestli to i u Tebe bude holčička. Já tedy ale kočárek určitě neutrální, jestli se rozhoupeme k druhému, tak aby bylo i pro něj, když by to byl chlapeček. Už tak kupuji těch růžových oblečků až moc, chtěla jsem víc neutrál, ale člověka to k těm holčičáckým věcičkám nějak táhne🙂. Tak aspoň ty velké investice neutrál.
Holky, tak my dnes byli po 6 tydnech na kontrole, na posledni ko mi rekla, ze mi bude delat 2.velky ulz, tak jsem se tesila a dnes mi jennrychle prejela pres bricho, koukla na hlavicku a srdicko a sli jsme, ze za 2 tydny mam v gennetu, tak ani nevim, jak je prcek velky, vlastne nic a dalsi ko zase za dalsich 6 tydnu...tak musim jeste 2 tydny vydrzet...
@niki1107 Jé, no, tak to moc ráda čtu. Jsem z toho vynervovaná, ale je tam i těšení. Pak si to samozřejmě budu vyčítat, že jsem se stresovala a neužila si to víc. Ty chvíle, kdy člověk mimčo vidí jsou tak vzácné. Takže bezva, už aby to bylo... Mám to až 17:20, tak budu celý den jako na trní...
Jinak jak pribirate, mne bylo do 16/17tt spatne a hubla jsem, sice jen 2 kg, ale jo, ted uz mi je dobre, jim normalne a dnes po 6 tydnech od ko dalsi 1,5kg dole...sestra se hned divila, jako chaou, ze nemusim pribirat, ale proc porad hubnu?dr nic nerikalasnazim se jist pravidelne, jim kazde 2-3 hodiny jinak mam hrozny hlad a je mi spatne, krev i moc v poradku, je to tim, ze se neprejidam? Nemam chute, nic sladkeho mi co jsem tehu nechutna, tak to nejim a vaha jde dolu...
@biciklissie Na tom Husky je fajn, že už tam je ten fusak, který do toho kočárku pěkně pasuje. Nevíš, jestli se dá použít i do autosedačky? Jinak se nedivím, že Tě to táhne k holčičkovským věcem, teď jsme hledali pár oblečků po té radosti z fecha a těch neutrálních je v obchodech strašně málo, když už jsou, tak jsou o ničem a nebo šedé, což se mi líbí, ale v kombinaci s něčím, nechci mít od hlavy k patě miminko v šedé, už tak budeme mít s největší pravděpodobností šedý kočárek, autosedačku i postýlku 😂. No ale pokud nám najisto neřeknou pohlaví ani na screeningu, tak mi asi nic jiného nezbude. 🙂
@lobella Já jsem to měla a mám podobně, taky jsem získala pocit, že na minulé kontrole měl být velký UTZ, tak jsem tam nakráčela i s manželem a ono nic. Je fakt, že jsem byla začátek 20. tt, každopádně mě pak taky překvapilo, že jsem ještě dostala žádanku na screening do nemocnice, když mě doktor objednal za 2 týdny s tím, že bude velký UTZ. Ještě mi to vychází tak, že jdu příští středu na screening a další den hned na gyndu, tak nevím, jestli budu mít 2 dny po sobě velké UTZ? 🤷😅 Ale jsem nakonec ráda, že jdu do fakultky na screening, přecejen tam mají přesnější ultrazvuk. Akorát to čekání je teď obzvlášť nekonečné, no 😒
@knoflikarka Hm, tak to bohužel nevím. Mě ani do teď nedošlo, že tam vlastně fusak je, tak to se neptáš té pravé🙂. Já mám šedou moc ráda, máme doma hodně věcí laděných do šedé. Taky budeme mít šedý kočárek i další věci. A mám i dost šedých oblečků, ale fakt to chce kombinovat. Mám představu, že vždycky barevné body a šedé tepláčky nebo naopak. Myslím, že šedá je nová béžová - v tom smyslu, že neutrální oblečky byly často béžové a teď ji většinou nahradila šedá. Což mi naprosto vyhovuje, já béžovou moc nemusím. A ani žlutou a zelenou, což jsou většinou ty neutrál oblečky.
@knoflikarka tak jsem dnes taky vitezoslavne nakracela pro Baby design v limitce, nakonec jsme vybrali a zaplatili dotty 2018 barva 07. Limitka krasna na obrazku, ale ten material... Pfff, neco mezi bavlnou a satenem. Zklamana, chtela jsem trosku atyp holcici, ale krasny. Baby design mam schvalen x maminkama, rozdíl mezi tema typama je v materialu a barvach, jinak maji stejne vlastnosti. Doporucuju prohlidku nazivo. Ja byla 100% rozhodnuta a litovala bych.
@biciklissie máme šedožlutý obývák 🙂. Já mám ráda i tu žlutou, akorát na miminkovských oblečcích stejně moc není. Béžovou taky nemusím teda...
@regeditka Tak to je dobré vědět, díky. Plánuju právě kočárek kupovat určitě osobně, i když by se mi líbil jeden, který tu nikde není, nerisknu to, i třeba kvůli reklamacím. Baby design tu je všude, nebo možná zajedu rovnou do Polska, nemáme to tak daleko a prý je velký obchod hned za hranicemi a ceny nižší než u nás 😉.
@biciklissie ja taky neridim 😀 takze velké nákupy taky řešíme s manželem, ale pamatuju si jak byl otraveny kdyz měl tu tezkou sedacku tahat :D
@knoflikarka Já právě přemýšlím nad nějakou žlutošedou malůvkou do dětského pokoje. Máme totiž koupené nalepovací medvídky Me to you, tak nějak pod to. Žlutou já právě moc nemusím na oblečení, jinak jako dobrý...
@darkwitch Jo, tak to je jasný. Je fakt, že ono se to spolu s mimčem pronese i chlapovi. Tak to určitě taky vezmu do úvahy.
Tak jsem dneska konečně koupila něco pro mimo - dudlik 😀 byly jsme s dcerou v bambuli a protože si něco kupovala musela koupit i miminku 😀
Holky, berete femibion 2 nebo nejake podobne vitaminy? Ted mi dosel ten femibion, tak premyslim, jestli si ho zas koupit a aspon obcas si dat 😂 nebo je to zbytecny a musi se to brat kazdy den? Nechci mit 5kg dite...spis to chci brat, abych byla “chranena” od nemoci. Doktor rikal, ze do 30tt to mam brat, ale nejak se me minule neptal...
@lucyh1611 Beru GS Mamavit, ten dvoutabletkový. Zatím je všechno v pořádku, tak je beru dál, pro dobrý pocit minimálně 😀. Někdy nesním toho ovoce a zeleniny tolik, tak radši. Jinak nějaké epidemie teď nejsou, tak si myslím, že jestli se bojíš je vysadit jen kvůli onemocnění, tak to asi nemusíš.
Tak vcera poprve se mi vyboulilo brisko jak malicka kopala...videl to i manzel...tak sem asi nemela vidiny😀😀krasny pocit

@veraakubik něco podobného mě řekl Dr., když jsem to odmítla při čtvrtém 🙂 já z toho hlavu v pejru nemám, kdybych čekala první, tak tam jdu určitě, ale teď už prostě fakt ne a jsem ráda, že tam nemusím 🙂