Říjnovky 2018
Ahoj, diskuze pro všechny, které očekávají přírůstek v říjnu. 🙂
Stručné shrnutí
- Prvotrimestrální screening se obvykle provádí mezi 11+2 a 13+6 tt a kombinuje ultrazvuk (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) s krevními markery a anamnézou k výpočtu rizik trizomií.
- Krevní odběry na screeningu mohou vyžadovat, aby pacientka přišla nalačno, ale pití vody ráno je povoleno a někde i doporučeno; výsledky se kombinují s UTZ, který má vyšší vypovídací hodnotu.
- U dvojčat se doporučuje specializované pracoviště pro měření průtoků (Doppler) a sledování placentárních vazeb, a plánované ukončení gravidity se často posouvá dříve (max. cca 38. tt, plánovaný císař).
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít na prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening se provádí v intervalu 11+2 až 13+6 tt; některá pracoviště jej provádějí i o něco později do 13+6 tt, užitek UTZ pro kombinované riziko přetrvává v tomto období.
Q: Co přesně zahrnuje kombinovaný screening prvního trimestru?
A: Kombinovaný screening zahrnuje UTZ měření šíjového projasnění (NT), nosní kůstky a délky stehenní kosti, odběr krve na biochemické markery a vyplnění rodinné anamnézy, výsledky se vloží do modelu pro výpočet rizik trizomií.
Q: Musím jít na krev nalačno a mohu pít vodu?
A: Některé odběry pro screening vyžadují příchod nalačno; voda ráno je povolena a někteří uživatelé potvrdili, že "můžeš, dokonce se to doporučuje".
Q: Jak dlouho trvá screening a čekání na výsledky?
A: Samotný UTZ má obvykle 20–40 minut, klinické vyšetření a poradna cca 10 minut, ale čekání v poradně může být 1–2 hodiny; v některých centrech (OSKAR ve Zlíně) uživatelé uváděli čekání na výsledky až kolem 3 hodin.
Q: Co znamenají konkrétní číselné výsledky rizik ze screeningu?
A: Příklad z diskuse: orientační riziko z krve 1:140; kombinované výsledky uvedly Trizomie 21 1:2548, Trizomie 18 1:6167 a Trizomie 13 1:19362 — tyto zlomky znamenají "1 případ z N" podle kombinovaného scoringu.
Q: Kdy se doporučí NIPT, CVS nebo amniocentéza?
A: NIPT se nabízí jako neinvazivní možnost při zvýšeném riziku; CVS (odběr choriových klků) a amniocentéza (odběr plodové vody) jsou invazivní a doporučují se při vysokém riziku podle screeningu nebo při jasném nálezu na UTZ, s tím, že invazivní vyšetření nese riziko potratu.
Q: Co se liší v monitoringu u dvojčat?
A: U dvojčat se sledují i průtoky placenty (Doppler), rozlišení cévních propojení mezi plodovými obaly a doporučuje se specializované pracoviště; dvojčata se často řeší dříve (plánovaný porod do přibližně 38. tt).
Q: Kdy lze spolehlivě zjistit pohlaví na UTZ?
A: Některá pracoviště uvedla, že pohlaví může být patrné již kolem 13.–14. tt, ale většina uživatelek čeká až na screening v 12.–14. týdnu a někteří odborníci uvádějí spolehlivější zjištění později v druhém trimestru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prvotrimestrální screening kombinuje UTZ (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) a krev a provádí se mezi 11+2 a 13+6 tt.
- Pití vody před odběrem krve na screening je povoleno a doporučováno; některé odběry však vyžadují lačno.
- U dvojčat je potřeba specializované vyšetření průtoků a častější sledování; termín porodu bývá dříve (max. cca 38. tt, často plánovaný císař).
Sporné názory
- Někteří považují výsledky krve za velmi důležité, jiní preferují vyšší váhu ultrazvuku (UTZ) jako věrohodnější ukazatel a varují před falešnými pozitivy z krve; oba přístupy jsou v diskusi prezentovány jako možnosti.
- Někteří rodiče radí chodit na screening k ověřenému centru s FMF auditem, jiní důvěřují svému gynekologovi; volba pracoviště je v diskusi diskutována oběma směry.
Otevřené otázky
- Jak výrazně ovlivní BMI a věk matky spolehlivost výsledků krevního screeningu u konkrétní pacientky?
- Do jaké míry může časová odchylka mezi datem dle MS a UTZ ovlivnit interpretaci velikosti plodu a termínu porodu?
- Kdy je vhodné volit NIPT místo invazivního vyšetření po nepříznivém screeningu?
Zmíněné značky a firmy
maminkam.cz, Prenatal, Apolinář, Hradec (fakultní pracoviště), OSKAR (screening ve Zlíně), Kaufland
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Etrogestan, Magnosolv, Angelsound/anglesound, prvotrimestrální kombinovaný screening, trippel/triple test, NIPT, CVS (odběr choriových klků), amniocentéza (odběr plodové vody), NT měření (šíjové projasnění), měření nosní kůstky, měření délky stehenní kosti, Doppler průtoků placenty, UTZ přes břicho, UTZ transvaginálně, těhotenská průkazka
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Zlín, Brno, Kaufland
A tím, že je to jiné vyšetření tak je potřeba na to žádanka od gynekologa zvlášť. Takže já měla žádanky dvě (jednu na klasický screening ve 20tt a jednu na to srdíčko).
@lobella Ano, případné rozštěpy už se zjistí taky. Jinak já mám asi pečlivého gynekologa, u nás posílá na FECHO sám od sebe všechny, byla jsem na něm ve Fakultce na dětské klinice a dělá ho dětský kardiolog. Je to vlastně ultrazvuk, kde si ten doktor zapnul modrou a červenou barvu a kontroloval podle ní krevní oběh a srdce, vypadalo to fakt v tom miminku jak na těch nákresech krevního oběhu v učebnicích. Pak ještě poslouchal srdíčko několikrát, měl na to břicho různá udělátka. Ale ten ultrazvuk "s barvičkama" měli i na screeningu, taky jsme na něm byli ve fakultní nemocnici, doktorka nastavila jiné barvičky a kontrolovala podle nich močové ústrojí, tak třeba vám tam rovnou takhle zkontrolují i to srdíčko, nám už to pak nedělali. Na 3D taky nepůjdem, taky jsem někde četla, že to je větší svinstvo, než klasický UTZ.
@lucyh1611 Taky plánuju pořídit některý z Baby Designů, všude má pozitivní recenze. Akorát teda ne v trojkombinaci, autosedačka bude Maxi Cosi. Nevím, ještě jsem žádný kočár nedržela v ruce, ale někdy přemýšlím, proč, kromě značky, jsou ty drahé modely tak drahé. Mini kolečka, malá korba... Uvažovala jsem třeba nad Peg Pérego, že se dobře skládá, což budu potřebovat, protože budeme muset kočárek skladovat v autě, ale ta korba je fakt miniaturní.
@regeditka Měla jsem slabý zánět a stačil mi ten Uroval akut, je nejvíc doporučovaný, protože má i tu manosu. A prolívala jsem se litry čisté vody. Ale měla jsem opravdu jen slabý zánět nebo náběh, dělala jsem si i domácí test moči a vyšel dobře. Pokud je to silnější, jsou antibiotika lepší, než aby se to dostalo výš. Nebo zkusit Rowatinex, ten je super a spousta holek si ho nemůže vynachválit, je účinný a na přírodní bázi, sice v příbaláku se píše, že se nesmí akorát v prvním trimestru, ale i tak bych to raději prokonzultovala s doktorem.
@knoflikarka Jj, ty hice s potem jsou na to šílené. Já myslím, že u mě to byla kombinace hic+stres+alergie+hormony. Tak doufám, že už se to nevrátí. Kdybys chtěla zkusit něco nového, tak Ti dám ten odkaz. Mě to zabíralo už i na to šílené svědění, ale celkově pak spíš po delší době aplikace.
@knoflikarka cekam na vysledky sedimentace a kultivace, do te doby mam Uroval manosu, ta snad nebudou atb treba 🙂 nic neboli, nepali, jen teda muzu sedet 24 hod na wc, jak se zvednu, citim zase potrebu, nejhorsi v noci 🙂 nejdriv jsem myslela, ze mala tlaci na mocak, ale i kdyz kope jinde, porad stejne na prd
@knoflikarka my kupovali tady https://www.detskyraj.cz/kocarky-a-doplnky/baby... maxi cosi byl soucast setu BD. Puvodne jsem chtela Joolz nebo Concord, ale ty ceny a nic se mi tak dobre neovladalo jako BD. Vyrazila jsem naposled s pritelem, vyzkousel a aniz by se vznal ve znackach, vybral BD Dotty dik vaze a ovladatelnosti 🙂 sice je to plastovej polak, ale z polskych kocaru nejkvalitnejsi a bez reklamaci.
@regeditka A s ceho by si se mela hroutit 😀😀Ja mam 112kg a to dneska mam oslavu narozenin takze s jidlem nekoncim 😀😀😀to ja bych se mela hroutit😂😂😂
@biciklissie ja mam po celem brise,do pulky zad a stehna. U prvni dcerky +30 kg a ted mam zatim jen +12kg..a ro nejsne jeste eu cile.Ale drim ze zpatky s jidlem a pochutinamy.
@natysnovec Tak to je drsný, no. Tak držím pěsti, aby to bylo tak nějak v rámci možností. Jsem taky zvědavá, jak to bude dál. V prvním trimestru jsem kvůli nechutenství zhubla, teď se to pomalu šplhá do té původní váhy. Kdyby to tak vydrželo, tak se fakt nezlobím, ale to se může zlomit kdykoliv. A jako nehlídám se vůbec, tak taky bych se nad tím měla zamyslet. A všechno nej k narozeninám, moc si to užij.
@natysnovec no z blížícího se porodu? 😀 raději nic nečtu, nějak tuším, co mě čeká..jen těch příběhů o komplikacích, nemocných dětech. Snažím se zaměstnat hlavu a myslet pozitivně, ale hlodá to .. 99 dní do porodu 😲 ale k tomu hezkému, přeji všechno nejlepší k narozeninám!!!!!

Holky, kdo už jste zkušené matky, tak co si představit pod tvrdnutím břicha. Jakože jde vždycky o takové nárazové bolesti, stahy nebo to může být prostě takový nepříjemný pocit zatvrdnutí? Neb jsem minulý týden byla v poradě a říkala jsem doktorce, že když to přeženu s aktivitou, tak mi to břicho začíná tvrdnout. Jsem teď 22+6 a prý to není moc dobré, že je to brzo.
@regeditka Na to nesmis myslet...mysli na porod na to krasne co po tom prijde.🍀Ja sem nela vyvolanej porod a to uz snad nic horsiho byt nemuze😀😀v ramci moznosti.Dekuji😘
@biciklissie mi každej vyhrožuje, že v posledním trimestru to šplhá neskutečnou rychlostí, taky jsem si říkala, že mám vyhráno, než mi známá řekla, že mám nějak moc velké břicho na 26tt
nejsem zkušená matka, ale při přetížení taky tvrdne, břicho jak kámen, jakoby se něco dralo ven a pocit, že praskne..zabraly nohy nahoru, ale žádné stahy nebo nárazová bolest to nebyla, tak nvím, jestli je to ono
@lobella Skutečně Ti tam řeknou i ohledně toho rozštěpu rtu a páteře. Já jsem pobavila doktora, když jsem se ptala, jestli jako už se nezmění. Myslela jsem, jestli se tam ještě ten rozštěp může udělat. Tak to prý fakt ne🙂.
@biciklissie ja se krotim kvuli vaze jinak kdybch nemela tolik tak na to prdim...ale ted hodne jim melouny...to je pry sama voda a moc se po tom netloustne😀😀
@regeditka tak to mam tez...tvrdnuti bricha a mam brisko jak balon.Manzilek zrovna rikal ze to je jak medicimbal😘😘
@natysnovec No jo, zlatá střední cesta, je to fakt těžký. Meloun mňam, já letos ještě neměla a říkám si, kdy jindy si dopřát. Jako nejsem žádnej asketa, ale nemůžu nějak natrefit na nějakej lákavej...
@biciklissie tady u nas maji v kaufu melouny jak blazny veliky!!!
@biciklissie
@regeditka Jak jste na tom s vybavickou???
Manzilek dneska koupil set do postylky zlutouckej s medvidky a clonu na kocarek...na nunanej overalek,bodicko mom+dad=me 😀😀
@natysnovec prvorodička, no.. 😀 taková ta klasika... co přijde po porodu, zvládnu to, ta novorozeňátka jsou tak křehoučká, co když onemocní, jak to zvládnu beze spánku. vím, že zvládnu, musím, kdo jiný by se o malou postaral 🙂 medicimbal? u nás frčí meloun 😀 fakt jako kámen a někdy pocit, že musí prasknout 😲
@regeditka zvladnes!!Ja sem byla silena a silenejsi jak ja nikdo neni a to mi ver😀😀😀A zvladla sem to dcerce budou ted v cervenci 3 roky a je skvela...Tajze bud v pohode a v klidu😊👍👍👍
@biciklissie no takovy ,,stah, a bricho je proste tvrde no ja jsem to taky rekla dr a ten mi rekl ze je to v poradku pry zhruba 15 x za den je to ok . tak nevim
@regeditka
@natysnovec
No, tak já jsem četla, že je to do jistý míry normální, že jsou to stahy dělohy, jak se připravuje na porod. Tak jsem byla docela klidná, ale moc se mi nelíbilo, že je to po tý námaze. Tak jsem to raději doktorce řekla a prý je to na to moc brzo. Hrozil by předčasný porod a to by ještě nebyl porod, ale potrat. Tím fakt nechci nikoho strašit, omlouvám se, ale šetřete se. Ale já cítím to tvrdší spíš v horní polovině, ta oblast začíná pod prsy a končí nad pupíkem nebo tak nějak cca. Tak to prý není tak strašný, horší je ta dolní polovina. V každém případě mi pro sichr nabídla nemocenskou, ale řekla jsem jí, že se nejdřív zkusím víc šetřit, tak prý tedy klidový režim. Od té doby to pořád řeším, jestli přeháním a jak tedy s tím naložit. Dnes jsem se zmínila v práci (to jsem to už psala, že to mám dost děsný) a vypadá to, že mi vyjdou vstříc, abych toho neměla moc. Je to hodně v mojí hlavě, že přece nejsem máčka, nikoho neotravovat a tak. Ještě byla možnost home office, ale je to dost komplikovaný, asi bych si to tu raději odbušila a měla doma klid.
@natysnovec jůůůůů, fotku overálku 🙂) mám komplet vše 😀 😀 teda krom chůvičky a odsávačky 🙂))))) vypadá to tu jak v prodejně s dětským zbožím 😀 moc nových věcí nemáme, vše po někom, ale pár oblečků plyšových s oušky jsem pořídit musela, nešlo odolat. Z čeho učůrávám nejvíc je Muchláček https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/453/453e65... ve skutečnosti mnohem mnohem roztomilejší
@biciklissie taky mi tvrdne horní půlka, kolem žaludku hned pod prsy, docela často a dokonce i z dlouhého sezení, toho bych se opravdu nebála..někdy za to může jen hořčík. Stahy podle mě poznáme veeelmi dobře a rychle 😀

@lobella Také máme velmi vážné vrozené vady srdíček a poslali mě kvůli tomu na echo plodu. Je to doplňkové vyšetření mimo 2.screening. Já třeba já do Plzně, tam je vyloženě odborník, specialista na srdíčka, ten mě vyšetřil (je to podrobné ultrazvukové vyšetření srdíčka plodu) zkoumal zda jsou všechny komory, tepny, chlopně, žíly, jakou bije frekvencí atd.atd. chodí se na to ideálně mezi 20-22tt. (21-22tt je prý úplně nejlepší).