icon

Říjnovky 2018

avatar
ishumisz
18. únor 2018

Ahoj, diskuze pro všechny, které očekávají přírůstek v říjnu. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 9236 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Prvotrimestrální screening se obvykle provádí mezi 11+2 a 13+6 tt a kombinuje ultrazvuk (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) s krevními markery a anamnézou k výpočtu rizik trizomií.
  • Krevní odběry na screeningu mohou vyžadovat, aby pacientka přišla nalačno, ale pití vody ráno je povoleno a někde i doporučeno; výsledky se kombinují s UTZ, který má vyšší vypovídací hodnotu.
  • U dvojčat se doporučuje specializované pracoviště pro měření průtoků (Doppler) a sledování placentárních vazeb, a plánované ukončení gravidity se často posouvá dříve (max. cca 38. tt, plánovaný císař).


Nejčastější otázky

Q: Kdy mám jít na prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening se provádí v intervalu 11+2 až 13+6 tt; některá pracoviště jej provádějí i o něco později do 13+6 tt, užitek UTZ pro kombinované riziko přetrvává v tomto období.

Q: Co přesně zahrnuje kombinovaný screening prvního trimestru?
A: Kombinovaný screening zahrnuje UTZ měření šíjového projasnění (NT), nosní kůstky a délky stehenní kosti, odběr krve na biochemické markery a vyplnění rodinné anamnézy, výsledky se vloží do modelu pro výpočet rizik trizomií.

Q: Musím jít na krev nalačno a mohu pít vodu?
A: Některé odběry pro screening vyžadují příchod nalačno; voda ráno je povolena a někteří uživatelé potvrdili, že "můžeš, dokonce se to doporučuje".

Q: Jak dlouho trvá screening a čekání na výsledky?
A: Samotný UTZ má obvykle 20–40 minut, klinické vyšetření a poradna cca 10 minut, ale čekání v poradně může být 1–2 hodiny; v některých centrech (OSKAR ve Zlíně) uživatelé uváděli čekání na výsledky až kolem 3 hodin.

Q: Co znamenají konkrétní číselné výsledky rizik ze screeningu?
A: Příklad z diskuse: orientační riziko z krve 1:140; kombinované výsledky uvedly Trizomie 21 1:2548, Trizomie 18 1:6167 a Trizomie 13 1:19362 — tyto zlomky znamenají "1 případ z N" podle kombinovaného scorin­gu.

Q: Kdy se doporučí NIPT, CVS nebo amniocentéza?
A: NIPT se nabízí jako neinvazivní možnost při zvýšeném riziku; CVS (odběr choriových klků) a amniocentéza (odběr plodové vody) jsou invazivní a doporučují se při vysokém riziku podle screeningu nebo při jasném nálezu na UTZ, s tím, že invazivní vyšetření nese riziko potratu.

Q: Co se liší v monitoringu u dvojčat?
A: U dvojčat se sledují i průtoky placenty (Doppler), rozlišení cévních propojení mezi plodovými obaly a doporučuje se specializované pracoviště; dvojčata se často řeší dříve (plánovaný porod do přibližně 38. tt).

Q: Kdy lze spolehlivě zjistit pohlaví na UTZ?
A: Některá pracoviště uvedla, že pohlaví může být patrné již kolem 13.–14. tt, ale většina uživatelek čeká až na screening v 12.–14. týdnu a někteří odborníci uvádějí spolehlivější zjištění později v druhém trimestru.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Prvotrimestrální screening kombinuje UTZ (NT, nosní kůstka, délka stehenní kosti) a krev a provádí se mezi 11+2 a 13+6 tt.
  • Pití vody před odběrem krve na screening je povoleno a doporučováno; některé odběry však vyžadují lačno.
  • U dvojčat je potřeba specializované vyšetření průtoků a častější sledování; termín porodu bývá dříve (max. cca 38. tt, často plánovaný císař).


Sporné názory

  • Někteří považují výsledky krve za velmi důležité, jiní preferují vyšší váhu ultrazvuku (UTZ) jako věrohodnější ukazatel a varují před falešnými pozitivy z krve; oba přístupy jsou v diskusi prezentovány jako možnosti.
  • Někteří rodiče radí chodit na screening k ověřenému centru s FMF auditem, jiní důvěřují svému gynekologovi; volba pracoviště je v diskusi diskutována oběma směry.


Otevřené otázky

  • Jak výrazně ovlivní BMI a věk matky spolehlivost výsledků krevního screeningu u konkrétní pacientky?
  • Do jaké míry může časová odchylka mezi datem dle MS a UTZ ovlivnit interpretaci velikosti plodu a termínu porodu?
  • Kdy je vhodné volit NIPT místo invazivního vyšetření po nepříznivém screeningu?


Zmíněné značky a firmy

maminkam.cz, Prenatal, Apolinář, Hradec (fakultní pracoviště), OSKAR (screening ve Zlíně), Kaufland

Zmíněné produkty a metody

Utrogestan, Etrogestan, Magnosolv, Angelsound/anglesound, prvotrimestrální kombinovaný screening, trippel/triple test, NIPT, CVS (odběr choriových klků), amniocentéza (odběr plodové vody), NT měření (šíjové projasnění), měření nosní kůstky, měření délky stehenní kosti, Doppler průtoků placenty, UTZ přes břicho, UTZ transvaginálně, těhotenská průkazka

Místa a osoby

Praha, Hradec Králové, Zlín, Brno, Kaufland

avatar
natysnovec
19. črc 2018

@laja64 stouhla sem a malicky lok rc koly a hybe...ale ze by nejaky velky k9pance to sem snad mela jen jednou😀😀lenoh jeden😂😂😂😂

avatar
lobella
19. črc 2018

@natysnovec ja mam dny, kdy se mrnous takrka neozve vubec az ho stoucham, jestli tam vubec je, to bylo treba vcera, byla jsem unavena a prislo mi, ze je na stejne vlne, a zed co to tu pisu mam pocit, ze mi chce z toho bricha vyskocit....tak klid, asi maji taky linejsi a akcnejsi dny, stejne jako my

avatar
knoflikarka
19. črc 2018

@natysnovec Mám to asi podobně jako @lobella, vždycky tak plus mínus tři dny větší akce a další dny větší klid... Pak vždycky následuje den, kdy jsou ty pohyby výraznější než kdy předtím. 😊 Ale aspoň něco je každý den, malá asi ví, že jinak bych šílela.

avatar
natysnovec
19. črc 2018

@knoflikarka
@lobella Teed se malicka ozvala..dala sem tatinkovo ruku na bruch a to byly kopy....uplne jsk kdyby chtela za nim...❤❤❤❤❤😇😇😇😇😇

avatar
ojo
19. črc 2018

Tak já teď budu ráda za každý kopaneček, měnila jsem žárovku a dostala jsem slušnou pecku el.proudem, projelo mě to celou rukou až do těla. Ale už mimčo asi zase cítím, tak nebudu plašit, v PO jdu na kontrolu, tak snad vše bude ok 🙂

avatar
natysnovec
19. črc 2018

@ojo Ja dostala ranu od bojleru v kuchyninkdyz sem se ho snazila nahodit.A hned sem tedy volala na gyndu

avatar
ojo
19. črc 2018

@natysnovec a co ti řekli?

avatar
dusovkam
20. črc 2018

@natysnovec Klídek 😉 Taky se mi tam 2-3 dny vrtí , tátu kope do ruky jak vzteklej a pak jen takový občasný vlnění a pohoda klídek 😁 Až budeš tak po 30.tt (Co si pamatuju z 1.těhu) tak to už budou jen rány pod žebra anebo do močáku 😂 To se pak vzpomíná na ten klídeček 😂😂😂

BTW holky takový zvláštní dotaz. Jak to máte v ložnici? 🤔 Já jsem se od třetího měsíce zasekla a nemůžu to zaboha tomu mýmu logicky vysvětlit že prostě nemám ani nejmenší chuť ani myšlenku na to.. Ani mu pomoct.. Může to být tím že jsem naposledy lehce zašpinila a teď mám blok? 🤔 Přitom v prvním těhu pohoda klídek.. Já už fakt nevím jak dál s tím.. On začíná být protivný a bojím se že si najde bokovku a ta se do něj ještě ke všemu zabouchne- protože na svůj věk (36) je furt krásnej a dlouhovlasej a vím jak po něm ženský s prominutím čuměj 🤔😥 Sorry za sloh ale tady bohužel nikoho nemám s kým bych si o tom mohla pokecat 😏

avatar
natysnovec
20. črc 2018

@dusovkam ja sem po 30tt....takky to mam stejne...nejak to nejde...ani chut nic. 😭😭😭

avatar
biciklissie
20. črc 2018

@dusovkam Ahoj. Mám to podobně. Když by to ještě relativně v pohodě (tak ten 1 trimestr), tak jsme se o miminko hodně báli - po minulé zkušenosti, kdy to nevyšlo, takže to nic. A špinila jsem, takže jsme to nehodlali riskovat. Taky mi nebylo dobře. Když už mi bylo líp a špinění už ustalo, tak zase stres z toho, že nám špatně vyšla krev z 1. screeninngu, tak to na to nebyly myšlenky vůbec. No a od té doby nějaký pokus byl, ale jako nic moc. Nějak to není ono, nějak prostě to už trochu omezuje a jinak to prožívám, tak nějak méně, že to až tak za to nestojí. Chuť by občas byla, ale když si to představím v praxi, tak se mi prostě do toho nechce. Kór teď, když už kope, tak by to trochu bylo, jako kdybychom u toho fakt byli tři:.-). Ale jako chtěla bych zase udělat nějaký pokus, jen nevím, jestli z toho něco bude. Manžel to tedy chápe totálně, sám mě uklidňuje, že to těhotenství je nejdůležitější věc na světě, takže to počká. Tak jsem za to moc ráda, že v tomhle se shodneme. Zkus to takhle partnerovi taky vysvětlit, že je to jen životní etapa. Ono, když si s ním pořizuješ dítě, tak mu určitě důvěřuješ, že neuteče jinam kvůli takové dočasné věci. V životě můžou nastat různé okolnosti, kdy jeden z vás nebude moct nebo chtít, to je prostě život...

avatar
darkwitch
20. črc 2018

@dusovkam taky nemám nijak velkou chuť, ale naštěstí jsme na tom s mužem podobně, tehu bricho a prsa ho příliš nevzrusuji a predstava pohybu mima během toho ho vyloženě děsí, takže mu obcas pomuzu jinak a už se těšíme az to zas normálně pujde

avatar
natysnovec
20. črc 2018

@biciklissie s tim souhlasim,me manzel taky rekl,ze to nebudem lamat pres koleno.Po sestinedeli bude kopice moznosti.😀😀😀
I on sam mi rekl,ze pak t9 bude zase lepsim.Mam fakt obri bricho a ono uz to proste nejak nejde.Nebo alespon nevim jak😁😂😂😂🤣🤣🤣

avatar
dusovkam
20. črc 2018

@biciklissie Důvěřuji mu, to o tom žádná.. Ale už nevěřím těm jeho obdivovatelkám... 😁 No od příštího pondělí má nařízenou dovolenou, tak třeba si pustíme i film pro dospělé 😁 Jenže- v pondělí jdu na OGTT- budu kaput, v úterý odvážím starší k prabábě a středu mám lítání po úřadech- zas půlka týdne v pr.. háji 😣🤔 Právě že já mám taky blbý pocit, jak už prďola kope atd... 🙄 No uvidíme.. Každopádně se mi aspoň ulevilo že v tom nejsem sama 😁

avatar
dusovkam
20. črc 2018

@darkwitch Tak já ho právě vzrušuju až moc.. Jenže sama sobě se prostě nelíbim

avatar
natysnovec
20. črc 2018

@dusovkam 😀😀😀😀

avatar
biciklissie
20. črc 2018

@darkwitch Tak mému manželovi se zase naopak těhulky líbí. Že je to krásně ženské. Takže o to je to trochu komplikovanější, že měl asi dost iluze🙂. Ale myslím, že právě vidí ten střet fikce s realitou, že není jen tak🙂.

avatar
biciklissie
20. črc 2018

@natysnovec My právě taky moc nevíme jak🙂🙂.-). Já břicho, on břicho🙂. Je to hodně o těch pozicích a ne všechno je nějak extra, no🙂.

avatar
biciklissie
20. črc 2018

@dusovkam Určitě v tom nejsi sama. A jak to čtu, tak i máte hodně dalších starostí, nabitý program. Ale jestli bude doma, tak to třeba bude lepší. Určitě víc pomůže a můžete si udělat hezký večer. Třeba se to vyvine, ale určitě se nijak nenuť. Obdivovatelky být můžou, ale ty budou vždycky a pokud by chtěl, tak záminka se vždycky najde. Snad fakt muži nejsou zvířátka a nemyslí jen oním, když mají doma sexuální výpadek. Jestli ano, tak jsem se na to všechno měla vykašlat a stát se radši lesbičkou🙂. Ale já pořád věřím, že ychtylů je spousta, ale najdou se i správní muži...

avatar
natysnovec
20. črc 2018

@biciklissie presne...mu nas je to ze jen ja mam bricho😂😂😂

avatar
dusovkam
20. črc 2018

Právě že já se bojím kvůli tomu, že když jsem ho před dvanácti lety coby "šestnáctka" poznala, tak to byl pěkný prevít. Ono u historického šermíře to není nic neobvyklého, že baby mu jdou do postele samy 😁 No uvidím až starší odfrčí na prázdniny.. Ono je to docela mazec.. Hlavně teď je u nás celý týden hnusně, k vodě se nedá, do zoo taky ne.. 🤔 A já se sotva valim 😂

avatar
regeditka
20. črc 2018

@natysnovec a jaky byl tvuj program behem dne nebo spis, jak dnes, kope uz princezna? vcera v tom vedru me hodne setrila, zacala vyvadet docela slusne az vecer..kdyz mam litani, tak o male ani nevim, jak mam valeci den, tak ji citim vic, ale vcera byla unavena po utz, tak prospala skoro cely den 🙂

avatar
regeditka
20. črc 2018

@dusovkam
@biciklissie
@natysnovec mam to stejne, nemam chut na nic, jsem i docela dost netykavka, vadi mi kolikrat i dotek, pohlazeni...pak se to zase zlomi a chci se porad mazlit..strasny navaly, asi hormonama..mama me vzdycky varovala, ze kdyz chlap nedostane doma uvareno, pujde se najist jinam, ale podle me jsou chlapi s tehotnou zenskou o neco chapavejsi a tolerantnejsi. Ale snazim se, a kdyz vidim, ze uz se moc trapi, tak nahodim sexy kosilku, do ktere se jeste vejdu ( 😀 moc jich neni) a jde se na vec. Snazim se na to koukat obracene, vem si, ze bys chtela a partner te odmital.."nelibim se mu, nevzrusuju ho, ma jinou nebo proc me nechce?!" pokud je to jen tim tehu nebo ze se sama sobe nelibis..rekni mu to, mluvte o tom..zahrne te takovyma lichotkama, ze si v tu chvili budes pripadat jak Miss Universe 😉 ja jsem ted spis lina, funim, sotva lezu a tech poloh taky moc nezbyva, ale vsechno se da 🙂

avatar
natysnovec
20. črc 2018

@dusovkam nekde je hnusne??Tadx u nas na jihu cech je vedro jako prase...az me to hoooodne stve.😢😢😟

avatar
regeditka
20. črc 2018

@natysnovec jedine zboku 😀 jinak to taky nejde, se pres ta bricha k sobe proste nedostanem, se po sobe jinak valime, jak dve zelvy s obracenym krunyrem 😀

avatar
petronelas
20. črc 2018

Tak u nás teď taky nic není.Jinak jsme ještě 14 dní zpátky používali polohu zezadu v leže.To bylo příjemný a neomezovalo mě to.Máme taky oba břicha 🙂)

avatar
regeditka
20. črc 2018

@natysnovec mama na Morave hlasi 3. den 17 °C, my mame treti den 29 a silim z toho, nejde spat v noci, nohy v lavoru s ledem 😀

avatar
petronelas
20. črc 2018

@regeditka taky z boku,to nám vyhovovalo.

avatar
natysnovec
20. črc 2018

Ze zadu v leze??A hak lezis kdyz mas pupik??😲

avatar
natysnovec
Autor odpověď smazal
avatar
petronelas
20. črc 2018

@natysnovec napsala jsem to blbě ...ležím na boku 🙂)

Strana