Svatba s miminkem, nebo raději počkat?

kamila5657
14. zář 2023

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na názor nevěst 🙂 Čekáme miminko a jelikož jsme byli líní na plánování svatby, tak jsme se nestili vzít před otěhotněním. Těhotná se nechci vdávat. Je dobré mít svatbu s cca 9 měsíčním miminkem, kdy si zajistím např. hlídání alespoň na nějakou nezbytnou dobu. Nebo raději počkat až dítěti budou 3 roky? Obávám, aby pak nebylo další dítě a tím pádem by svatba byla ještě náročnější. Samozřejmě se bojím plánovat svatbu i s malým miminkem.
děkuji za názory a zkušenosti.
Hezký den

marimanta
14. zář 2023

@kamila5657 tak to asi nejvíc záleží, jak si tu svatbu představuješ, co od ní očekáváš. Kdybych se náhodou někdy vdávala, určitě nebudu mít svatbu takového typu, na jakých jsem doposud byla. Žádný prázdný řeči oddávajícího, který přečte všem párům stejně z papíru, žádné škrobené zvyky a tradice...zrovna nedávno jsme byli na svatbě, a to bylo pořád - tohle se musí a tamto se musí. Nevěsta nervy, aby vše bylo ok. Tak tohle s miminem nechceš. Pohodovou zahradní párty, svatbu na paloučku... proč ne 😊

xnikax1
14. zář 2023

@kamila5657 dceri byl rok a půl a už bych do toho nešla. Byla tam nešťastná k nikomu nechtěla jen ke mě.. Vůbec jsem si ten den neužila.

kamila5657
autor
14. zář 2023

planujem krátký obřad v místě bydliště a taktéž místo na párty v blízko bydliště, kde je zázemí. Chci svatbu spíše jednoduchou a bavit se, nic strojeného, velkého, bez programu (samozřejmě nějaké tradiční věci budou,ale minimum - první tanec, házení kytky).

kamila5657
autor
14. zář 2023

@xnikax1 právě toho už se bojím. Jakmile je dítěti přes rok a více vnímá, tak má i různé období. ale strašně záleží na dítěti. těžko předvídat. děkuji

xnikax1
14. zář 2023

@kamila5657 jo jasně souhlasím, jen jsem chtěla napsat moji zkušenost.

malytlustyhroch
14. zář 2023

@kamila5657 dite ma ruzna obdobi i do te doby, nekdy mezi 6-12 mesici nastava temer u vsech deti obdobi separacni uzkosti, s 9m miminem mate solidni sanci se do nej trefit. A to si pak clovek nedojde sam ani na zachod natoz ke kadernici...

rebe
14. zář 2023

První svatbu jsme měli, když bylo dceři půl roku. Víceméně to prospala, chvilku šla z náruče do náruče na hostině a pak s námi pařila pozdě v noci. Úplně v pohodě. Druhou svatbu jsme měli, když jí byl rok, a také si to užila u babičky v náručí.

rnika
14. zář 2023

Udělali jsme si svatbu, když klukům bylo: téměř 1, 3,6,7 let a bylo to super. Ale vše jsme měli uzpůsobené dětem. Vše bylo venku i obřad.

squezy
15. zář 2023

Ja byt tebou bych se brala těhotná, kdybych byla v tvé situaci. Byla jsem na svatbě, kde měli půlroční dítě. Nevesta kojila, takže musela mit saty s korzetem, dost omezený vyber svatebních šatů. Rodiče se vlastně starali furt o dítě, nevěsta se ženichem furt pokukovali, jestli je mimčo ok. Moc si to nikdo vlastně neužil a nevěsta šla s mimcem velmi brzy spát. Pak jsem zazila svatbu s 2letym ditetem. Ten už byl dost živější, dost všude lital, takže maminka se už jen těšila, až ho da po obědě spát a bude mit 2 hodiny bez starostí. Ja jsem se vdavala bezdetna a bylo to perfektní. 9 měsíců po svatbě jsme počali a rovnou dvojcata a to bych se nevdala asi nikdy :D :D

alice345
15. zář 2023

Brali jsme se když bylo dceři 9 měsíců. Byla to velmi komorní svatba, jen rodina. Obřad, pak focení, oběd a domů. Asi v 5 odpoledne bylo hotovo 🙂 Dcera je velmi společenská, na svatba perfektně fungovaly babičky. Po separační úzkosti ani stopa, což je samozřejmě vždy individuální. Bylo to milé a užili jsme si to, ale nebyla to taková ta klasická velká svatba od rána až do dalšího rána. "Klasické" pořadí svatba a pak dítě má něco do sebe s dětma je to velmi omezené a rodiče musí být stále ve střehu.

kamila5657
autor
15. zář 2023

@malytlustyhroch děkuji za informace 🙂 Právě vidím i 2,5 ročního synovce s kterým by se svatba už vůbec nedá udělat. Když byl malý, tak se nechal chovat od všech, ale teď obodobí vzdoru a všude lítá a na to babičky nestačí...tak právě nevím...asi prostě záleží na dítěti 🙂 děkuji

kamila5657
autor
15. zář 2023

@alice345 ano to máte pravdu, ale jako těhotná si též nemám šanci svatbu užít a navíc by to bylo hrozně narychlo...zase čekat až bude dítěti 5 let mě přijde pozdě. Bohužel tam většina svatebčanů přijde s dětma, takže to bude kinderparty. Mohu to jedině risknout a uvidim 🙂

kitycat
15. zář 2023

@kamila5657 vezmite sa este predtym. Chces pit?

Ja mam 9m a je to teda furt nieco. A staci jedno ci ich chces viac?

Vydavala som sa v 5m

orangutan123
15. zář 2023

@kamila5657 my se brali, když bylo malému 5 měsíců. Zvládl to nad všechna očekávání, večer kolem 9 sem ho jela domů uspat a zůstala s ním babička.

krisstina93
15. zář 2023

Záleží na dítěti, můj syn v tomhle věku nechtěl nikoho jiného než mě, neexistovalo, ze by ho třeba chovala babička. Brali sme se, když mu byly 2 roky a i tak sem si tu svatbu moc neuzila, protože sem porad koukala kde je a jestli někde nezlobí. Až ve 4 letech byl schopny nechat se uspat třeba někým jiným než rodici. Navíc sem miminko kojila, takže bych se na svatbě stejně nemohla napít, to už mi přijde stejné jako se vdávat těhotná :D já se teda vdavala těhotná, syn měl 2 roky a já už cekala dceru, otěhotněla sem měsíc před svatbou :D

dashyyy
15. zář 2023

Vdávala jsem když měl kluk 10měsíců, odstaven byl asi měsíc a svatba byla úžasná.. neměnila bych a šla bych do toho znovu.. o kluka se staraly babičky na střídačku, večer jsem ho odvezla spát k babičce, kde hlídala hodná teta.. měl toho plný zuby, že usnul hnedka.. po obědě si schrupnul v zamluveném pokoji, všechno proběhlo v pohodě .. jen jsem to teda plánovala tak, že obřad byl už v 11, aby zvládnul oběd před spánkem a moc mu to nenarušilo režim

martulka88
15. zář 2023

@kamila5657 Syn měl 17 měsíců, když jsme se brali (žádal mě o ruku 3 měsíce předtím). Měli jsme svatbu jen s rodinou a jen do večera - ani já a ani manžel nejsme na noční juchání. Má maminka+taťka se o něj starali během příprav a i během obřadu a i během focení - on je na ně zvyklý. Odpoledne byl s dětmi a s nimi nejvíc času trávil můj švagřík a ségra. Večer jsme skončili ve čtvrt na 8 a šli jsme si ho vykoupat, nakrmit a uspat. Rodina došla o hodinu déle.

daasqua
15. zář 2023

Kamarádka se vdávala v 9.mesici. Všechno stihli za cca 2 týdny vyřídit, klasická svatba s klasickou výzdobou, tradicemi, dortem, tancem, bez problémů. Měla tam pětiletou a tříletou, ty byly hodné.

fire85
15. zář 2023

@marimanta ja měla venku obě svoje svatby a ver že se nervujes i když je to svatba na paloucku a bez tradic, .někde na radnici se dneska snad nikdo nevdává

marimanta
15. zář 2023

@fire85 tak jasně, že asi stres bude vždy, ale pořád si myslim, že hodně záleží, jak si to nastavíš. Zatím jsem byla na hradě, zámku, v kostele a na radnici. A ta na radnici byla nejvíc free, vůbec neřešili, co se musí, očekává, nesmí... Jiné svatby byly pro mě dost škrobené....a s dětmi moc neslučitelné. Samozřejmě to nikomu neberu, je v pořádku, že každý má, co si přeje 🙂 Ale když si to představím, s dítětem to bych to pojala velice neformálně. Tak jsem to spíš myslela, že kdyby šlo o mně, spoustu věcí bych úplně vypustila 🙂

peclen
15. zář 2023

My měli venkovni svatbu s sestimesicnim ditetem. Pripravy byly narocnejsi, ale zvladli jsme to. Svatbu si dcera uzila a my take. Se starsi by to bylo narocnejsi. Za mne cim driv, tim lip. Muzete uz ted pomalu zamlouvat termin, vybirat misto a tak.

deli_lah
15. zář 2023

My měli malou svatbu, když měla dcera 5 měsíců a akorát jsme trefili nejlepší období 😀 do 3 měsíců jí hodně trápilo bříško, hlad, já totální stres.. pak se to uklidnilo, ale v 7 měsících jí zase začaly trápit pro změnu zuby 🤦‍♀️ svatbu jsme plánovali tak 2 měsíce předem, s tím že ještě vydrží v kočárku a snad bude i dobře spát a vyšlo to.

zara11
15. zář 2023

@kamila5657 uprimne, cim driv, tim lip… nadavam si, ze jsme se nevzali v5m, maly bYl pohodove miminko do pul roku 😅😂 jenze jak to mohl clovek vedet dopredu 😄 dalsi rok uz byl opruz, ted ve 2 divočák a mamanek k tomu, no svatbu jsem odložila, protoze si to nedokazu predstavit a nejvetsi opruz by to byl pro me.

kackabis
15. zář 2023

@fire85 my se třeba na radnici brali v r.2018, co je na tom špatného/divného?😂 mně to přišlo takové oficiální, honosné, než nějaké vzrůšo na louce, každý jak je mu to příjemné 🤷
Nicméně k dotazu. Často zpívám na svatbách a a často vidím svatby s dětmi, byl to důvod, proč jsem se vdávala radši těhotná (v 5měs., svatba se stihla od ledna do dubna zařídit úplně v klidu). Sice nepiješ, ale užíváš si to oo svém, klidně do rána, to že si jako jediná všechno pamatuješ je jen bonus.
Svatba s miminem - kojiš nebo krmíš, od mimina se prostě trhnout nechceš a jdeš spát se slepicema.
Svatba s malým dítětem 1-3 roky -dle mě nejhorší varianta, dítě chce být pořád s maminkou, narušuje obřad, pobíhá, pokřikuje, pořád tam s ním musí být hlídání, většinou babičky, takže si svatbu vlastního dítěte taky neužijou.
Svatba s dítětem 3-5let, tam bych to asi překousla, to už jsou většinou samostatné jednotky, kterým stačí kamarád, klacíky, trampolína a zabaví se sami + chtějí být na svatbě "ti důležití"
...v každém případě se stejně neopiješ ať je dítě staré jak chce, těhotná máš prostě volné ruce a nejsi závislá na hlídání... přeju šťastnou ruku při výběru 😁😎

macinka1989
15. zář 2023

@kamila5657 my jsme se brali, když bylo malému 10 měsíců. Vždycky byl ale pohodář a neměl s cizími lidmi problém… nechal se pochovat, pohrál si, ale nesměl se kolem něj vyrojit hlouček lidí a koukat na něj, mluvit jeden přes druhého atp… to byl dost nervózní a nemá to rád dodneška 😁
Každopádně jsem už nekojila a měla domluvenou známou, která si ho vzala do pokoje nad sálem, kde jsme slavili. Okoupala ho, já jsem mu pak přišla dát dobrou noc a dala mlíko a šla zpět se bavit s tím, že je v dobrých rukou a kdyby cokoliv, jsem blízko.
Paradoxně spal celou noc, což bylo poprvé a na nějakou dobu i naposled 😅

Nejlepší rozhodnutí, protože co pak začal chodit, byl k nezastavení a vydrželo mu to snad další 3 roky. Teď v pěti už je to s ním nějakou dobu pohoda. Ale má mladšího bráchu a ten je snad ještě divočejší než byl ten starší 😁😁

macinka1989
15. zář 2023

Jo a ještě jsem chtěla napsat, že co se narodil, bylo mi jedno, jakou budu mít svatbu… stačilo by mi mít svědky na radnici a hotovo. Manžel mě nakonec ukecal, že bych mohla jednou litovat, že jsme neměla klasickou svatbu a musím říct, že jsem si to fakt maximálně užila, nějaký extra průsery nebyly, všechno bylo napohodu. Neměli jsme ani “rozpis” foceni-tanec-kytka-hry -nevím co…Prostě jak to sedlo, jak to šlo, tak se to udělalo a byla pohodička pro všechny! 😉

surikata131
15. zář 2023

@kamila5657 proč by si těhotná svatbu nemohla užít? Já jsem se vdávala těhotná a užila jsem si to i bez alkoholu. S dítětem taky nebudeš moct pít, jestli budeš kojit, ale i kdyby ne, budeš se o něj muset starat. Za mě je to lepší, jste jen vy 2, nemusíš řešit, co dítě, ve 2.trimestru bývá ženám většinou dobře. Byla jsem na svatbě páru s cca ročním dítětem, odmítalo se pustit rodičů, takže byli u “oltáře” 3, hledali dudlík po zemi…nevěsta musela večer opakovaně odbíhat kojit, šla spát brzy. Starší dítě od tak 3-4 let už třeba vydrží s někým na hlídání, ale zas je to odkládání a jak říkáš, možná zas budeš těhotná…

zekrt
15. zář 2023

Já bych do toho praštila hned. Manželství je víc než svatba. Nečekala bych do 3 let, pokud nebudeš pracovat, připravili byste se zbytečně o daňovou slevu na manželku. 😉

veronicka89
15. zář 2023

@marimanta jakobych to psala ja ,😍🤩...

martulka88
16. zář 2023

@fire85 A my to měli na radnici. Rozhodovali jsme se na matrice, zda radnice nebo Jiráskovy sady. A sama nám paní říkala, že když by bylo hnusně, neměli by jsme hezké vzpomínky + by bylo více obíhaček. A ikdyž bylo v ten den nejteplejší den v roce, jsme rádi za radnici. Klimatizovaná a do sadů jsme jeli fotit. My nepotřebovali nic naškrobeného. Ano, dříve jsem chtěla na louce, s různýma tradicema a více lidí. Ale už jsem ve věku, kdy mám hodnoty zcela jinde. Jediný nervy, za celou dobu (od žádosti po svatbu - za 3měsíce), jsem měla ze šatů, abych na svou postavu sehnala. A měla jsem je hned z prvního salonu - druhé, které jsem si zkoušela. Když kolikrát slyším nevěsty, jak jsou v háji z toho a toho... Jsem šťastná za naši jednoduchou a rodinnou.