Alkohol a kojení. Opravdu tím mimčo neohrožuji?

klobinka
1. črc 2020

Ahoj holky, vim,ze je to tu nekolikrat ale zajimaji me aktualni odpovedi. Pred tehu jsem byla zvykla si s manzelem davat kazdy vecer dve nekdy i ctyri deci vina k tomu jidlo. V tehu jsem nepila ale ted plne kojim a praktikuji to tak stale. Nejsem alkoholik ani nic takoveho,ale znám hodne lidi co si takto davaji a v zadnem případě nejsou zavislaci. I my stale lidi rikaji,ze tim mimcu neubližuju,jsou mu 4 mesice. Myslite,ze ke to pravda,ze vazne mimco neohrozuju? Vino nepiju samotny ale treba s colou nebo k tomu mam vodu...

me_druhe_ja
2. črc 2020

@klobinka Však to neřeš. 🙂 Tady je holt spousta svatejch, který tě odsoudí za cokoliv. 😀 mě prostě víno a pivo chutná. 🙂 Nepotřebuju se střískat, piju na chuť. Proto třeba vůbec nepiju tvrdej, ten mi nechutná.🤮

klobinka
autor
2. črc 2020

@me_druhe_ja diky,ja prave chtela slyset nazory a koukam,ze se teda bat nemusim. Ja s tim i pocitala,ze me tu nekdo odsoudi ale nastesti jsou tu i normalni matky :D me to prave taky chutna, kdyz nemam, tak nemam a rozhodne nad tim nepremejslim a netouzim po tom nejak chtive. Me tvrdej chutnal ale to jsem byla svobodna a chodila parit za mojeho mladi ale ted mi to nechybi, radsi fakt vino nebo cider.

vladienka
2. črc 2020

@veroniqess zalezi ako dlho kojis, ak 3 roky tak by si clovek decku vina obcas rad dal :D

K otazke- prvykrat som si dala trochu vina asi po roku.. ale to tak raz za 2-3 tyzdne vecer k telke s manzelom.. takze ja by som este pockala ale pak si kludne trchu obcas daj

mourovatakocka
2. črc 2020

Čtyři deci každý večer je podle mě moc.

sudylichozrout
2. črc 2020

@klobinka Ja su myslim, ze jsem normalni matka, dam si obcas do kojeni jedno, dve piva, kdyz sedim s kamarady nekde venku a neresim. Ale co mi prijde zvlastni, je ta tvoje pravidelnost kontra presvedcovani nas vsech (a vlastne hlavne sebe sama), ze urcite nemas naslapnuto k tomu, byt alkoholickou. Dat si 4 deci vina kazdy den, je alkoholismus. Rikej tomu jak chces, je uplne jedno jak to pojmenujes. Ale o alkoholismus se jedna, nebot je tam prave ta pravidelnost. To, ze si tri dny nedas, neni nic, na co bys mela byt hrda a vyzdvihovat to jako priklad toho, ze alkoholicou nejsi. Jsi. Je mi lito.

mimco
2. črc 2020

@sudylichozrout jsem stejného názoru, dennodenní pití s max 3 denní pauzou je za mě už krok stát se větším pijanem.....každý nějak začínal, je tak?
Pár takových veselých kop ze svého mládí znám a dneska po pár letech, řekněme před tou čtyřicítkou už vypadají holky dost vyžile a veselé už taky moc nejsou. Pro mě dost odstrašující případy a co si budeme povídat, není nic hnusnějšího, než ožralá ženská.
Naříkám, že to musí být případ tady zakladatelky, ale vzhledem k tomu, že kvůli tomu založila diskuzi a čerpá informace co dělá chlast s mlíkem, asi ten alkohol chce a potřebuje, jinak by se nad tím ani nezamýšlela a prostě by nepila, protože by ji to ani nenapadlo.....

editah222
2. črc 2020

Ne, dítěti ty 2-4decky neuškodi, nejspíš. Ale podle Nešpora už jsi alkoholik. Sorry, musela jsem ti to napsat. 😉

loylii
2. črc 2020

@mimco trefa.....

muhehehe
2. črc 2020

@papousekpaja jestli měl kojenec půl promile, tak to fakt nebylo z mlíka, ale dostal asi od matinky taky cucnout, aby spal... Takoví primitivové holt žijí mezi námi. Mít půl promile z mlíka skutečně není technicky možné. Matka co moc pije samozřejmě z mnoha duvodu není žádná vyhra, ale mateřský mlíko je bezpečná věc, i když je matka pod obraz... Tam je alkoholu jak v kapkách proti kašli..

drakenn
3. črc 2020

4 deci denně, pauzu dáš jen tři dny. Holka, ty máš slušně našlápnuto..

inkheart
3. črc 2020

Souhlas s @jjasmina, podle mě se dá bez toho obejít. Já jsem si taky ráda dopřála skleničku vína, ale jakmile jsem otěhotněla, byl tomu konec a během kojení necítím žádnou potřebu začít pít. I kdyby to nějak extra neškodilo, určitě to nijak neprospívá, a já osobně bych z toho měla špatný pocit. Ale každého věc.

lutu11
3. črc 2020

Ja bych na tvem miste- pro sebe, zkusila ten večer prokladat vodu colou. Jenom abys zistila, že bez vína to není vono. V tom momentu podle me zjistis, že si sklenku ,,musíš,, dat. Ja to mela takhle pred zimu. ,,Musela,, jsem si dat trochu likéru - za odmenu. A asi za dva mesice už jsem cítila, že je tam možná navyk. Každý večer jsem na nej mela chuť. Mno. Zakázala jsem to kupovat a je klid.

jjasmina
3. črc 2020

@inkheart je to přesně jak říkáš

puhelin
3. črc 2020

Kdyz uz by se to nedostalo miminku, je uplna blbost dat si alkohol, kdyz se mam jeste postarat o dite. Muzes ho upustit, zalehnout, neprobudi te jeho plac, zlapod. A teda nevim jak vy, ale ja kdyz si dala od porodu poprve alkohol, stacilo mi pul deci bileho a citila jsem jak mi v hlave busi Permonici. A to jsme si pred 1. tehotenstvim s manzelem vino davali casto, pochazi z jizni Moravy.

jjasmina
3. črc 2020

@puhelin Je to přesně , jak píšete, my to měli stejně. Upřímně, když už bych si chtěla dávat takhle , nekojila bych. Co si budem povídat i ta jedna sklenička kolikrát stačí...

jade85
3. črc 2020

@jjasmina bohužel, šíříš dost škodlivý blud. Pro zdraví dítěte je mnohem lepší, pokud si maminka dá sem tam skleničku (alkohol se k dítěti v podstatě nedostane, krev ještě přefiltruje mléčná žláza) a kojí dlouhodobě (do roka, do dvou i déle), než když dítě třeba v půl roce odstaví, aby si tu skleničku teda mohla dát. Tím neříkám, že je ok, když se matka opíjí, ale pohoršovat se nad jedním pivem u vody...

jade85
3. črc 2020

@klobinka co se týče kojení a zdraví dítěte, je to ok. Co se týče tvého zdraví, je to velký risk. Dejte si tu decku o víkendu nebo při nějaké zvláštní příležitosti. Ale pít každý den, byť malé množství, je cesta do závislosti jak vyšitá. A na mateřský jsi v jedné z nejrizikovějších skupin.

puhelin
3. črc 2020

@jjasmina Stejne to je podle me i s tatarakem, sushi apod. Treba nemusi uskodit miminku, ale mit kojence a salmonelu neni uplne pohodlne.

klobinka
autor
3. črc 2020

Ja chapu,ze me tu odsuzujete a mate za alkoholicku. Pisete,ze mam naslapnuto,kdyz reknu,ze to mam pod kontrolou tak mi stejne neuverite. Ja nad chlastem nepremejslim, nepotrebuju ho, nemiluju ho a netouzim po nem. Jen to mame tak zajety, ze proste kazdej den si dame veceri,k tomu ja vino k tomu vodu nebo colu a muz se mnou nebo si da pivo. Mame to i v okoli ale nikdo zavislej neni. Manzela rodice to takto praktikuji cca 20 let co jsou svoji, kdyz maj daj si,kdyz nemaj nedaj si. A v tehu jsem si dala za celych 9 mesicu deci, jinak před behem nic, nechybělo mi to, ted jsme byli na tyden pryc na chalupě kde neni ani obchod nic, samota, muz si koupil basu piva, ja pivo nepiju a taky jsem nemela nic, rikam,beru to spis jako ritual ale ne jako zavislost, v mladi jsem proparila noci a i kdyz se říká ze cesta je pomala, myslim ze uz bych se davno lecila. Ale samozřejmě beru kazdej nazor, ja zas nesnasim koureni, kdyz vidim matku u kocaru jak hulí tak bych ji přerazila, chápu ze nekdo ma stejnej nazor na alkohol.

jjasmina
3. črc 2020

@klobinka Alkohol nebo cigarety, vyjde to opravdu nastejno.

jjasmina
3. črc 2020

@jade85 Nemluvíme o pivu u vody ale o dvou skleničkách alkoholu každej den... A nic nešířím, jak říkám , je to každého věc... Běžte se zeptat doktora, co by vám řekl na každodenní popíjení alkoholu. Pro mě za mě i dvě skleničky jsou prakticky půl flašky alkoholu denně. Neuznávám to a nemyslím si, že by to dítěti nějak prospívalo.

kejt29
3. črc 2020

@klobinka jako ja si obcas taky sklenicku dam, i kdyz v lete teda moc ne. Ty si ale dost protirecis. Nemilujes alkohol, nepremyslis nad nim, ale pijes ze zvyku? Opravdu ti to pripada v poradku? Nemas to pod kontrolou, bohuzel... A ze to tak jiny zvlada cely zivot neznamena, ze to tak bude i u tebe. Ja znam bohuzel dost opacnych pripadu...A neni noc horsiho, nez mit rodice spojeneho vecne s lahvacem v ruce nebo otevrenou flaskou 😞 Mas male miminko, az zacnou narocne dny a noci budes pravdepodobne sahat po sklenicce casteji a casteji.

mourovatakocka
3. črc 2020

@klobinka Piješ ze zvyku každý den a víc než jednu skleničku a máš dojem, že to máš pod kontrolou? Máš svérázné představy o tom mít něco pod kontrolou. Konzultuj každodenní pití s lékařem, určitě ti řekne, jaká jsi frajerka, že jsi se držela aspoň v těhu 🤷

drep
3. črc 2020

@klobinka možná bych na netu zkoukla definici alkoholismu, třeba tě to trkne. Fakt se nebojím o dítě, já s těhotenstvím hrozně změnila chutě a pivo mi najednou nejede (ač už nejsem těhotná a nekojím), snesu jen birrela, ale víno nebo sekt jsem velmi občasně pila jako těhotná i kojící. Ale ty spadám do kategorie škodlivá konzumace alkoholu, ať to omlouvám nebo vysvětluješ jakkoliv. Mmch držet krok s chlapem v konzumaci je kravina, oni mají větší tělesný povrch, větší játra a víc svalů a pro ně ke škodlivá dávka mnohem vyšší, pro ženu je to ekvivalent jedné dvoudecky vína denně (tomu zjednodušeně odpovídá jeden panák nebo jedno pivo).

drakenn
3. črc 2020

Mám to pod kontrolou - kde já to už slyšela..

jade85
3. črc 2020

@jjasmina v mléku dítě ty dvě skleničky denně prostě nepozná, přímo mu to nijak neškodí, to je prostě fakt. Samozřejmě mu to škodí nepřímo, protože mít matku alkoholičku není žádná výhra, s tím souhlas.

marketka_m
3. črc 2020

@klobinka hele nezná tě nikdo.. pár vět co tady napíšeš, vubec nic neříkají.. také znám rodiny co si prostě cucnou u večeře víno... prostě jako já beru vidličku tak oni berou víno.. je to pro ně večerní slavnost ... a fakt nejsou alkoholici.. musíš sama zhodnotit.. a hlavně ne tady na MK, zda máš problém s alkoholem.. musíš si sama říct, zda jsi v kategorii potřebuji teď si dát alkohol.. nebo zda bys dokázala si dávat třeba hodně dobrý 100% dzus,, nebo dokonce zaměnit na birella... po pár dnech i birell se stane tradice.. tohle tady vůbec neřeš.. nemá to smysl.. a z tvých vět většina tě odsoudí že jsi alkoholik.. (vlastně teď se pustí možná i do mne) 😀

madbetka
3. črc 2020

Nedá mi to...
Ono je celkem jedno, jestli je člověk, který si dá každý den sklenku vína, alkoholik a nebo alkoholik není. Podstatné je, že nikdo z nás nedovede odhadnout, jaký vliv na nás alkohol má - a to zejména z dlouhodobého hlediska.
Kdysi na přednášce z psychologie nám vyučující vyprávěla, že k ní chodí dost relativně mladých lidí, kteří trpí problémy s pamětí (výpadky, poruchy...) a s příznaky demence (takové te stařecké v podstatě). Všechny spojuje jedno pivo/decka vína/zdravotní panáček denně nebo velmi často. Alkohol působí na náš mozek (samozřejmě nejen, i ostatní orgány jsou častou konzumací postupně poškozovány) - můžeme se tomu bránit a tvrdit, že je to nesmysl, ale je to prostě tak. A tu míru, která je pro nás konkrétně bezpečná, neznáme nikdo. Že je alkohol legální totiž neznamená, že není nebezpečný 🙂
Takže tak. Dítěti sklenička vína přes mléko neuškodí (a ne, není to věc názoru, to jsou fakta). Ale když bude jeho matka ve čtyřiceti dementní, příp. alkoholička, to mu uškodit může dost podstatně 🙂

marketka_m
3. črc 2020

@madbetka souhlasim urcite..ale moje prababicka si denne davala stamprlu po ranu a vecer dvojka cerveneho...a k demenci mela daleko...jeji vitalnost a chut k zivotu bych prala kazdemu..jeji zivot plny stesti a optimismu..nadhledu a lasky..a fakt alkohol s ni neudelal dementa..byla do posledniho dne chapajici bytosti..a dotila se 93 let..

marketka_m
3. črc 2020

@madbetka urcite tim nechci ospravedlnit denni davku alkoholu..tu nejistotu ze nevim co to se mnou udela by mel mit kazdy..ale stale bych neglobalizovala..ani jeden breh reky neni bez bahna