Barefoot způsobily plochou nohu. Jak se to mohlo stát?

pikacek
26. led 2022

Kvuli siroke noze jsem presla na barefoot. Nosim je asi pet let. Kvuli ostruze jsem ted byla na pedometru a tam jsem s sokem videla mou uplne plochou nohu!
Drive jsem mela dokonalou klenbu.....Jak se to mohlo stat?

Uz jedna znama mi kdysi tvrdila,ze ji presne tohle zpusobily BF boty.....rikala jsem si,ze je to treba tim,ze je mestsky clovek,ja spise beham v terenu.....
Opravdu zvazuji se BF bot vzdat.....Mam ted i strach,abych neznicila nohu detem.....

zelenaesmolda
26. led 2022

@pikacek
kdyby BF zpusobovaly plochou nohu tak jsou vsichni lidi,kteri kdysi nemeli boty plochonozi.Coz je blbost.

pikacek
autor
26. led 2022

@zelenaesmolda “S tim jsem ty boty zacala nosit....ze je to zdravejsi nez si deformovat nohu v neanatomicky tvarovane bote......Ale kde se stala tedy ta chyba? Proc mi klenby spadly?
Dle ortopeda se mi diky ploche noze vytvorila ostruha.....je to docela dost bolestiva zalezitost :( Pozrebuji se ji zbavit.....(cvicim na klebnu, mam senzomotoricky koberec...ted na zimu...v lete chodim hodne na boso venku)

neomenia
26. led 2022

Hele, netuším, jak funguje nebo nefunguje Barefoot, já nosím boty normální, tedy ne- Barefoot a klenbu mam krásnou odjakživa až do teď a žádné obtíže s chůzí/ nohama nebo tak něco. Noha ale spíš užší/ normální. Resp. Mohu si obout téměř cokoliv.

blondynka400
26. led 2022

@pikacek za mne jsou boty BF móda, která není ani hezká ani zdravá. Princip těchto bot chápu i beru, když si to třeba vezmeš na zahradu, do lesa, tak to má svůj smysl. Ale rozhodně to nejsou boty na tvrdé povrchy, kde se většina lidí pohybuje většinu času. Takže to co píšeš bych jim klidně dala za vinu. Nebyla jsi třeba k tomu ještě těhotná, nebo zvýšení hmotnosti?

mrs.duck
26. led 2022

Mně zase fyzio řekla, že BF boty mi mohly způsobit ostruhu. 🤷 Taky ted ukrutne trpim, ale v klasickych botach se mi chodi spatne kvuli tvaru spicky, takže se BF vzdat nechci, akorat do nich davam silikonove vložky pod patu a casto je menim.
Dojit jsem chtela ale k tomu, ze kvuli ostruhy spatne doslapuju, naslapuju vylozene na spicku, cimz to chodidlo nepracuje spravne a tim by mohla vzniknout prave plocha noha. Ale nejsem odbornik, jen odvozuju ze sve zkusenosti.
A kdybys mela tip na znacku BF, ktera opravdu vydrzi, budu za nej rada. Protoze vetsina BF bot mi nevydrzi ani pul roku, podesev proslapu :-/ coz je vzhledem k cene bot i silikonovych vlozek nic moc.

rejalin
26. led 2022

Hele a nemůže to být tím, že v nich "špatně" chodíš? Ono u BF by to chodidlo mělo pracovat trochu jinak, než když máš klasickou obuv, je potřeba se to naučit (narozdíl od dětí, které mají BF od narození, tak my jsme značnou část života chodili jinak a je to dost náročné se to přeučit).

zuzekk
26. led 2022

Neporadím, jen posdilim opačnou zkušenost - od mala nohy ploché, po 2letech v BF už ne tak, i méně křečí.

pikacek
autor
27. led 2022

@rejalin Co jsem studovala,tak se naslapuje,jako kdyz se chodi naboso...tedy na celou plochu...coz delam.... 🙂

pikacek
autor
27. led 2022

@blondynka400 Plocha noha netusim,kdy vznilka,ostruhu mam po zvyseni pohybu...chodila jsem na prochazky v polich/polnackach...hodne(kvuli snizeni nadvahy)....

pikacek
autor
27. led 2022

@mrs.duck Od ortopeda mam vlozky na miru....chci si je dat do BF...taky kvuli spicce...u prstu mam nohu hodne sirokou,v normalnich botech mam zanety malíčku,jak jsou utlacene :(
Ted mam čerstvě Fare(jak vydrzi nevim...deti mi v nich behaji celou sezonu,tak doufam,ze chvili ano) Jinak mam nejaky rok Steinmeier....ty se mi nepodarilo proslapat...ale jsou kompromis. 🙂

dashyyy
27. led 2022

@pikacek řekla bych že problém nebude jen v botách ale v postavení celého těla, někde je nějaká disfunkce nebo špatný pohybový návyk.. šla bych za lektorem zdravého pohybu nebo fakt dobrým fyzioterapeutem, který zhodnotí pohyb, chůzi komplexně.. podle mě to nejde takhle ,,hodit" jen na boty.. moje zkušenost se spadlou klenbou je taková, že úzce souvisí s nefunkčním středem těla

terisek2222
27. led 2022

Me naopak barefoot doporucili, mam na obou nohach patni ostruhy a jeste propadle klendby a musim rict ze je to uleva,ale taky musim teba mela bych cvicit na posilneni a zlepseni tech nohou, mam blby i postaveni tela

limali
27. led 2022

Jediné čo nám spôsobil barefoot s v lete chodenie na boso je širšia noha, ale práve naopak, mi fyzio po pôrode doporučoval zmenu obuvi a chôdze, bola som pokazená od nôh až po krk a pekne sa to zrovnalo. Takže by som este skúsila fyzio, u mňa prišiel na to, prečo mám rôzne problémy s chodidlami a podobne. Možno to potvrdí alebo vyvráti 😊

surikata131
27. led 2022

@pikacek ta ostruha podle mě bude ze špatné techniky chůze (nejspíš našlapuješ na patu) + barefoot to neutlumí jako klasická tlustá podrážka, pokud ještě byla vyšší hmotnost.... Nebylo v té době těhotenství? To se často propadne klenba, tím i třeba zvětší noha, jak se rozvolní vazivo...mé to teda přijde zvláštní, že by za plochou nohu mohly BF. Vyhledala bych dobrou fyzio, která má s BF zkušenost, může být problém v pohybovém aparátu ještě i jinde, špatné pohybové stereotypy...do bot bych si dala vložku, ať to trochu tlumí, nevím jeslti ortopedickou, ta ploché nohy stejně nevyřeší. Ale na klasické boty bych nepřecházela, pokud ještě k tomu nechceš mít např hallux valgus

astracreek
27. led 2022

Já bych doporučila konzultaci s podologem. 🙂
Pro mě je barefoot záchrana. Mám širokou nohu (po těhotenstvích ještě širší), do normálních bot se nevejdu. Je ale fakt, že já zase nepotřebuji co nejtenší podrážku, ale potřebuji, aby se mi tam vešly prsty. Nohy se mi hodně zlepšily. Také jsem od podoložky/fyzioterapeutky dostala cviky na nohy, které mi hodně pomáhají. Tak držím palce, aby se to zlepšilo. 🙂

petrasipkova1
27. led 2022

Nemyslím si, bude to určitě více důvodů. Nosíme barefoot, máme všichni extra široké nohy, děti vysloveně ploutvičky a já s dcerou máme klenby ukázkové, naopak se mi jedna noha, kterou jsem si od mala musela mačkat v malinkých botech a strašně mě bolela zlepšila. Zkus kontaktovat podologa Editu Proškovou v Roudnici, třeba bude mít kapacitu a pomůže ti.

zuzekk
27. led 2022

A nemůže to souviset třeba se změnou postavení těla po tom, co jsi shodila?

slunea
27. led 2022

Hodím sem odkaz na webinář, který bude za pár dnů. Je o přechodu na barefoot, vede ho velice fundovaná fyzioterapeutka. Na konci bývá prostor pro dotazy. https://fyziobeskyd-edu.cz/kurzy/jak-prejit-na-...

eviicka
27. led 2022

@astracreek
@petrasipkova1 holky taky mám ploutev 🙂 jaké značky bot nosíte?

pikacek
autor
27. led 2022

@zuzekk Shodit se mi nepodarilo....zpevnila jsem postavu...

pikacek
autor
27. led 2022

@petrasipkova1 Roudnice je druhe strane republiky....Zkusim vygooglit nekoho na fyzio Barefoot u nas....co jsem se ptala na rhb,tak bare neuznavaji....

pikacek
autor
27. led 2022

@slunea Diky!!!

petrasipkova1
27. led 2022

@pikacek tak ji zkusit alespoň napsat.

petrasipkova1
27. led 2022

@eviicka , Fare, shapen, peerko.

ai30
27. led 2022

Mela jsi nadvahu i kdyz si jeste mela dokonalou klenbu?

surikata131
27. led 2022

@pikacek otázka jestli s tím maji nejakou zkušenost, kdyz to neuznávají, spis bych rekla, že ne…chce to najít nekoho kdo má podoskop a ma s tím vlastní zkušenost

astracreek
27. led 2022

@eviicka Objevila jsem TipsieToes a ty jsou boží. Do Fare se nevejdu, Beda by mi sedly, ale nesehnala jsem ve své velikosti. Joe Nimble a Leguano jsou dobré, protože mi povolí do stran. 🙂