Roční holčička chodí jen po špičkách, bude to problém?

veronikanel
11. led 2013

Zdravím maminky,nevěděla jsem,kam tento problém zařadit,tak se kdyžtak nezlobte.
Mám dotaz,mé dcerce bude za 10dní rok,už dva měsíce perfektně chodí,ale...Po špičkách!Nožičky samozřejmě zpevňujeme doma bačkůrkama a venku botkama,ale i tak je jak baletka,jen málo kdy se postaví pevně na celou plochu 😒
Může to být později problém?A jak jí to odnaučit?
Děkuji 🙂

vecernice
11. led 2013

@veronikanel ahoj. problém to být může, zkracovat se může myslím lýtkový sval, takže to chce pak nožičky protahovat. chodím s klukama na neurologii, takže jsem to tam řešla, oni to dělají občas ze srandy. ale radí mi je vzít za kyčle a stáhnout na celou plosku. pokud by to trvalo i dál, zkusila bych se být tebou někde poradit 🙂

veronikanel
autor
11. led 2013

Asi za 3neděle jdeme do poradny,zkusím se pozeptat =) děkuji =)

veruska007
11. led 2013

A chodí po špičkách i venku? Malý taky chodí po špičkách, ale jen doma. Spíš mi přijde, že tak chodí z legrace, on to umí i normálně. Možná proto, že mu to klouže nebo chce být výš... on hodně napodobuje brášku, tak se pořád o něco vytahuje, aby byl větší. V botech to nedělá vůbec. Myslím, že to časem odezní... nejpozději, až dostane papučky.

veronikanel
autor
11. led 2013

V botech nevím,jako v bačkůrkách určitě,ale venku nevím,má zimní botky,takže to nejde moc poznat =( Je taky problém do nich dát nožičku,má je baculatější =D
Ale z toho jak chodí doma mám pocit,že na celé ploše ztrácí rovnováhu,na špičkách jde v pohodě 😕

ined77
11. led 2013

ahoj, určitě řešit už teď. můj synovec, dnes už téměř jedenáctiletý, chodil coby batole taky po špičkách, zůstalo to i přes cvičení a letos s tím musel na měsíc do lázní. sportuje, chodí, ale často ho bolí nohy( na to si stěžuje od malinka) a pro záda to taky není dobré. dokonce se zvažuje operace ☹ .
myslím, že pokud se tomu věnuje náležitá pozornost, tak náprava nebude až tak zdlouhavá 😉 . každopádně nezanedbat 😔 😉 .

alisek
15. led 2013

@veronikanel řešila bych to konzultací s fyzioterapeutkou, může to samo odeznít a taky ne a co vím, tak chůze po špičkách není nic dobrého, sama jsem se synem prošla rehabilitací vojty, a když začal chodit, tak se hodně hlídalo zda nechodí po špičkách.

zabicka1
15. led 2013

Chodila jsem se synem na Vojtovo cvičení a co jsem od rehabilitační sestry zjistila, tak s tímhle se určo cvičí Vojtovka. Zkuste se tam objednat, ale bude chtít doporučení od vaší Mudr.

pe3cka
15. led 2013

Ahoj, poraď se raději s Mudr., ale holčička kamarádky chodila i běhala po špičkách hodně často,ale spíš mi přišlo,že jí to bavilo...uměla chodit i normálně...ale zato měla pevné tělíčko....ale fakt se raději poraď,ať se něco nezanedbá...

olusenka
15. led 2013

Já na tohle téma mluvila asi před necelými dvěma týdny s rehabilitační sestrou. O Vánocích u nás totiž byla kamarádka se skoro o 2 měsíce mladším chlapečkem než je náš a ten na rozdíl od našeho už skoro pořád stál a začínal první krůčky a veškerý pohyb ve stoje dělal na špičkách. Ona říkala, že je to problém, ale moc jsme to nerozebíraly, když to není problém našeho H. Říkala, že je to často problém "uspěchaných" dětí, které rodiče od mala posazují, podepírají polštáři, což je právě případ kamarádčina chlapečka, ta ho posazovala asi od necelých pěti měsíců, dávají do chodítek, do kočárku botičky apod. , vývoj se sice často uspíší, dítě dřív sedí, chodí, ale ne kvalitně a později z toho má zdravotní problémy. Chce to nějaké cvičení, rehabilitaci.
Já bych se zmínila pediatrovi a ten pokud je to potřeba jistě bez problémů RHB předepíše.

knobloska
15. led 2013

@veronikanel olusenka to napsala přesně. Je to důsledek uspěchaného nepřirozeného vývoje - posazování dětí, vodění za ruce při chůzi, chodítka. Musí se to řešit na rehabilitaci, některé svaly holčička nezačala používat a bude trvat dlouho než znovu začne. Tyto děti mimo jiného mají při chůzi nožičky do "O" a chodí s vystrčeným zadečkem, mají ručičky v nepřirozené poloze. Já netvrdím, že tohle všechno máte i vy, ale já často takové děti vídám. Bohužel.

veronikanel
autor
16. led 2013

Tak vždy běhá s ručičkama ve výši hlavy,jako když vzpíráte činku a mává s nimi 😕 Jestli má nožičky do O jsem si nevšimla,teď zrovna spinká,tak až pozdějí 😀 Zadeček ale vystrčený nemá,jen když běhá nahatá,je vidět jak ho má "seplý" 😀
Ale pravda je,že ačkoliv jsme na vývoj netlačili,ona sama byla velmi rychlá!Podle mé maminky to má po mě,ale to nám nepomůže 😀 No určitě se zeptám,na konci měsíce jdeme do poradny 😖 Snad to nebude nic vážného... ☹

silvie_z
25. led 2013

@veronikanel ahoj, snad neodpovídám pozdě. mám stejný problém s naší devítiměsíční dcerou, která se už pomalu staví a taky na špičky nebo na nárty. chodíme na vojtovku, takže mi rehabka radila nemotivovat ji k tomu, aby si stoupala (to nevím, jestli u vás jde), a pak masírovat chodidla. dělám to po koupání, namažu jí nohu olejem a masíruju, kroužím v kotníku a tak. má to i celkem ráda 🙂 botičky nevím, spíš jsem četla, že se ze začátku moc dávat nemají, ale to nedokážu posoudit.

hojda
25. led 2013

Nepoužívali jste chodítko? Tohle prý bývá důsledek používání choditek.

helulicek
25. led 2013

No tak určitě to začít okamžitě řešit 😉 Je to docela velký problém (nyní i do budoucna) ji takhle nechat chodit. ještě pokud takhle chodí už ty cca dva měsíce, to je docela dlouhá doba.... určitě hned začít chodit na rehabku 😉

zvirka
25. led 2013

Syn taky tak chodil, začal chodit sám tedy až ve 13/14 měsících, asi po měsíci chození se to spravilo. Já bych se zeptala na roční kontrole, ale určitě se neděs zbytečně dopředu, podle mě se to spraví. A jen poznámka - do chodítka bych syna v životě nedala, z toho to určitě nebylo, žádné neměl 😉