Rýma mu teče do krku, co s tím?

marketa999
6. lis 2017

Prosím o radu.
Syn 6M od včera rýma, ale zatím nemá ucpaný nos, podle zvuku mu to teče do krku ☹ co s tím? Musím odsávat? Nechtěla bych mu to ještě zhoršit...

linee
6. lis 2017

@marketa999 ja jsem v tomto stavu nikdy neodsavala, to drazdi navic sliznici, ktera zacne produkovat vice hlenu a muze se to zhorsit. Muze se stat, ze bude kaslat, na to je dobra mirne vyvysena poloha i na noc a strikat morskou vodou nebo Vincentkou. To je vse. A kdyz bude tect nosem, utrit soplik. A hodne pit, idealne vlazne nebo teplejsi napoje, aby se to uvolnilo.

marketa999
autor
6. lis 2017

@linee my k tomu máme i horečku ☹ byli jsme dnes u doktorky a ta nám poradila Libenar. To také stačí bez odsávání?

nukyna
6. lis 2017

Šetrným odsáváním rýmu nezhoršíš, právě předejdeš tomu aby mu to teklo dolů a nezačal kašlat. Taky když měli kluci poprvé rýmu tak se mi nechtělo odsávat, přišlo mi to brutální, ale fakt se bez toho u miminek neobejdeš. Jo a odsávačku jedině tu na vysavač jiné nejsou účinné.

marketa999
autor
6. lis 2017

@nukyna a jak často odsávat?

keksikova1
6. lis 2017

Presne jak rika nukyna. S odsavackou neprehanet,ale odsavat se musí,je to jako smrkani. Jakmile to teče z nosu,odsát,jinak si koledujes o zánět středního ucha a další komplikace. Na zadní rymu opravdu jen proplach mořskou vodou,vlhký vzduch (pověs mokré pradlo), zvysena poloha i na noc). Odsat bych zkusila sem tam,pokud nejde,netlačím na to,ale pokud to jde,musí to ven. S rýmou mam bohatý zkušenosti,mala má "mikroreflux",takže rym máme za sebou už několik, a to ji ani není 8m. Někdy ale ani mořska voda nezabere,pak existuje nasivin pro kojence (uzivat maximálně tyden). No a pak už je samozrejme komplikovana-zelena-rýma, která už je potřeba resit s lékařem.

marketa999
autor
6. lis 2017

@keksikova1 jenže z nosu mu zatím nic neteče... Všude čtu, že se nemá odsávat, když to není viditelné, že se tím akorát dráždí sliznice. Tak se bojím, abych to ještě nezhoršila 😔

erimi
6. lis 2017

@marketa999 Ahojky, určite odsávaj podla potreby, môžeš aj viac krát denne, sprej do nošteka, trošku počkaj a odsávaj a odsávaj i keď nasilu ale určite pomôže 🙂

nukyna
6. lis 2017

@marketa999 zas moc často ne. Určitě před spaním a po spaní. Asi nejčastěji po 3 hodinách. A před a po odsávání stříkat mořskou vodu.

keksikova1
6. lis 2017

@marketa999 jak jsem řekla, pokud neteče a přesto se ti zdá, že tam něco je,zkusit to můžeš,jak rika erimi,voda,odsát, voda na zvlhčení (nebo Libenar, to je totez). Když nic neodsajes,proste to nejde a nezbyde ti nic jinyho,než zvlhcovat a cekat, casem zvazit ten nasivin,pokud by ryma nebyla uz jen ta "zadni".Řešila jsem to s primářkou ORL-lepší odsavat,než neodsavat. Taky jsem se bála, do prvního prsklyho bubinku.

keksikova1
6. lis 2017

A hlavně klid, je to jen rýma 😘

erimi
6. lis 2017

@marketa999 a teplotu nemá ? lebo keby bol nachladnutý, kludne mu vsunieš jeden čípok nurofen či panadol aj to môže pomôcť 😉

erimi
6. lis 2017

@marketa999 aha, teraz som vyššie čítala že máte horúčku ! takže kludne daj čípky, a doktorka iba Libenar ??? ani čípok, ani sirup ani odsávanie ? no toto ☹

keksikova1
6. lis 2017

@erimi taky jsem horečku neviděla.. to chce resit urcite..Nad 37.9 korigovane nurofen,nebo paralen. Nurofen ale působí i protizanetlive..

erimi
6. lis 2017

@keksikova1 tak som nebola sama, ktorá nevidela 😉

barbara04
6. lis 2017

no ted je ryma vsude☹ ja dceři dala fenistil kapky, strasne ji pry ryme svedi oci a nemuze spat - ten take zklidni sliznici a lepe v noci dýchá... no a jinak odsavat, nosit, chovat... ono to mazleni a chování a tuleni taky dela divy😘

marketa999
autor
6. lis 2017

Mudra doporučila čípky hlavně na noc, pokud půjde teplota ke 38, což malý měl, takže na noc jeden dostal a teplota mu naštěstí klesla. Teď jen čekám, jak se to vyvine do rána... Teď chudák malej skoro třičtvrtě hodiny sosal, přes den nějak neměl chuť, tak to asi dohání 😍 je to až děsivý, jak se člověk může o toho malého tvorečka bát 😍

marketa999
autor
6. lis 2017

@barbara04 on moc mazlící není, má rád svůj prostor... Ale dneska jsem ho nosila celý den, svislá poloha mu nejspíš dělá dobře na dýchání 🙂

linee
6. lis 2017

@marketa999 jj,to je pro nej nelepsi.U te horecky cipky,pokud by neslo srazit,zabaly.Libenar staci.

bauskka
7. lis 2017

My na rymu pouzivali Nasivin 3x denne 7 dni, odsavam kdyz je treba a nosik prubezne prokapavam Libenarem. Nicmene ryma se nas stale drzi uz 12. den 😔 jinak holky kdyz ma miminko rymu byva vice ublinkane? Co ma tu rymu takovou ze to ma asi i v krku tak mi zacla vic blinkat a i vic hodin po jidle, obcas hodi vezsi savli. Jsem z roho dost vydesena. Jinak mam 3 tydenni holcicku.

kuliseks
7. lis 2017

Nas maly ma skoro dva roky a nikdy jsem nepouzila nic jineho nez sterimar bebe... mel teda rymu vicemene asi jen dvakrat, ale odmalicka mu tohle strikam preventivne(ted uz teda moc ne, uz se moc nenecha), ale asi to nikdy nemel nejakextra hrozne no. Jednou jsem se ptala doktorky, ze mam doma libenar, jestli treba to, nebo nejake kapky a odsavani a ona rekla, ze odsavani neptehanet a kapky jsou casto taky zbytecne. Ale rikam, asi jsme nikdy nemeli nic sileneho no.

marketa999
autor
7. lis 2017

Kolik se toho Libenaru tak kape? Píšou, že ne moc, kvůli střednímu uchu... To je fakt věda 😔

keksikova1
7. lis 2017

Libenar je jen fyziologicky roztok 🙄 , jako mořska voda. Můžeš kolikrát chceš..naopak je vhodné častěji pri zánětu kvůli zlepšení funkce sliznice..Ten Google 🙄

marketa999
autor
7. lis 2017

@keksikova1 to píšou v příbalovém letáku 🙄

keksikova1
7. lis 2017

Máš obecně 2 cesty:
1) nasivin 3xdenne,mořska voda/libenar/fyziologicky roztok dle potreby (klidne i 6xdenne). Odsavat dle potřeby, nepřehánět. Po odsati dat vodu/libenar/roztok. Existují mořské vody s mědi,jsou prý dobre. Při kašli ze zadní rymy vhodný fenistil kapky dle váhy( vhodna porada s lekarem). Na horečku od 38 st. korigovane nurofen/panadol/paralen.
2) nechat to byt, neodsavat, (ne)kapat vodu/libenar/f.roztok (ale riskujes zánět středního ucha a další komplikace). Protože pokud je už horecka z rymy,už to není jen na vodu..
Jeste existuje homeopatie (ja nevěřím, ale budiz),tam je ale nutná porada s homeopatem,jinak ti urcite nezabere.
Důležita jsou režimova opatření. A čokoláda pro tebe.

Já jsem se přesně takhle bala odsavat,az ji to teklo i očima a nakonec z toho prasklo ucho..Takže asi tak. Na ORL jsme domácí, od doby,co se nebojím, komplikace nemáme..

elinkal
7. lis 2017

Odsavat by se melo. Ja odsavam, kdyz intuitivne citim, ze ma malej plnej nos a neodteka mu to. Ve dnech kdy ma rymu akutni odsavam po 2-3 hodinach. Vzdy nasplicham Sterimar (mam variantu s mědí, zabranuje vzniku zelene rymy) a odsaju. Pred nocnim spanim jeste navic po odsani kapnu Nasivin pro deti, aby dobre dychal. Vyvysim postylku, klidne dam i placaty polstarek a ten potru lidty rymovniku.

keksikova1
7. lis 2017

@marketa999 co pisou v pribalaku?
Já tam vidim jen tohle:

Není to léčivo ani,je to jen zdravotnický prostředek..

sthanina
7. lis 2017

@marketa999 Používala jsem libenar, ale moc nám nepomohl... Tohle bylo supr, malej spinkal "jak miminko"
https://www.drmax.cz/physiomer-baby-115ml

erimi
7. lis 2017

@keksikova1 prečo si sa bála odsávať ? asi kvôli plaču ? treba si uvedomiť, že robíme to pre ich dobro, i keď nasilu a krikom plačom, ale je to raz - dva 😉

keksikova1
7. lis 2017

@erimi no presne proto,proc se boji tazatelka,abych ji ne poškodila sliznici. Přitom je to takova hovadina 🙄 tyhle ty diskuze,co radi neodsavat a nedávat léky a kdesi cosi bych mazala rovnou..jenže ono staci mit jednou komplikace a člověk si to rozmysli. Já osobně odsavam třeba 20x denne, když je to potřeba a je to to jedine,co doopravdy pomáhá.
Nutno podotknout,že naše mala má neustále poleptanou sliznici z refluxu, takže u nás jak jde vir/bakterie jenom kolem,dcera ma z toho min 3 týdny problém..