3letý syn je malý, chtějí do něj cpát růstové hormony
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda má někdo stejný problém jako my,klučíkovi je 3roky a 5 měsíců a stále posloucháme jak jsme malý,takže chodení po doktorech,že jsme pod křivkou,máme 86,5 a min.je 90cm a tak by chtěli do nás cpát růstové hormony,má s tím někdo zkušenosti,děkuji za příspěvky Nika.
Stručné shrnutí
- Při podezření na poruchu růstu se standardně vyšetřuje štítná žláza, provádí se krevní odběry včetně stanovení růstového hormonu, testy na celiakii, rentgen zápěstí pro zjištění kostního věku a případně stimulační testy (inzulínový, klonidinový) a MRI hypotalamu/hypofýzy.
- Růstový hormon se v praxi podává injekčně jednou denně pomocí pera a léčba může trvat až do dokončení puberty nebo dospělosti; indikace podléhají přísným pravidlům a hrazení pojišťovnou.
- MRI mozku u malých dětí se často provádí v sedaci nebo narkóze kvůli nutnosti absolutního klidu, vyšetření je drahé a používá se k vyloučení nádorů nebo cyst v oblasti hypofýzy/hypotalamu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké vyšetření se dělají při podezření na poruchu růstu u malého dítěte?
A: Standardní vyšetření zahrnují odběry krve (hormonální profil včetně růstového hormonu), ultrazvuk štítné žlázy, testy na celiakii, rentgen zápěstí pro kostní věk a při podezření stimulační testy (často inzulínový nebo klonidinový); při podezření na organické příčiny se objednává MRI hypotalamu/hypofýzy.
Q: Co je stimulační test růstového hormonu a jak probíhá?
A: Stimulační test spočívá v podání látky (v diskuzi zmíněn inzulín nebo klonidin), následném poklesu glykémie a opakovaných odběrech krve v přesných intervalech k měření nárůstu hladiny růstového hormonu.
Q: Proč se dělá MRI mozku při vyšetření růstu a jak se provádí u malých dětí?
A: MRI se dělá k vyloučení nádorů nebo cyst, které by tlačily na růstové centrum v oblasti hypotalamu/hypofýzy; u malých dětí se MRI často provádí v sedaci nebo celkové narkóze, protože dítě musí být bez pohybu a vyšetření je hlučné.
Q: Jak se podává růstový hormon a jak dlouho trvá léčba?
A: Růstový hormon se aplikuje injekčně jednou denně pomocí pera; léčba se v praxi podává až do dokončení růstu (někdy do dospělosti) a lze ji dle indikací vysadit.
Q: Kdy je léčba růstovým hormonem nejúčinnější podle rodičovských zkušeností?
A: V diskuzi rodiče uvádějí, že největší efekt léčby bývá v období kolem 4–8 let; také se zmiňují případy zahájení léčby později (např. kolem 10 let) nebo v předškolním věku.
Q: Jaké jsou uváděné nežádoucí účinky nebo následky léčby v praxi?
A: Zmiňované nežádoucí účinky zahrnovaly bolesti hlavy, zvýšení tělesné hmotnosti, náladovost či agresivitu (anecdota), u některých dětí i změněné proporce těla; uvozeny byly i obavy z dlouhodobých rizik při podávání bez indikačního důvodu.
Q: Hradí pojišťovna léčbu růstovým hormonem a jsou k tomu nějaká pravidla?
A: V diskuzi je uvedeno, že léčba je drahá a lékaři ji předepisují podle indikačních kritérií, aby byla hrazena pojišťovnou; aplikace růstového hormonu má „přísná pravidla“.
Q: Může být nízký vzrůst vysvětlen familiárně nebo nedonošením bez potřeby hormonů?
A: Ano, v diskuzi rodiče uváděli případy familiární nízké výšky a nedonošenosti s pozdějším „dohnáním“ růstu; doporučením bylo nejprve vyloučit choroby a sledovat vývoj, než nasadit léčbu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nejdříve je nutné provést důkladné endokrinologické vyšetření včetně krevních testů, rentgenu zápěstí, testů na celiakii a případně stimulačních testů před nasazením růstového hormonu.
- MRI hypotalamu/hypofýzy se používá k vyloučení organické příčiny (nádor, cysta) a u malých dětí se obvykle provádí v sedaci nebo narkóze.
Sporné názory
- Někteří považují podávání růstového hormonu za adekvátní léčbu u prokázaného deficitu, zatímco jiní odmítají hormonální léčbu u dětí s familiárně nízkým vzrůstem nebo bez jasné endokrinní diagnózy.
- Někteří rodiče kladou důraz na psychické dopady nízkého vzrůstu a volí léčbu, jiní preferují akceptaci přirozené výšky a vyhýbání se „zásahům“ do těla.
Otevřené otázky
- Jaké jsou přesné dlouhodobé neurologické a psychické dopady opakovaných sedací/narkotických zákroků u malých dětí při opakovaných MRI?
- Jaký je relativní přínos zahájení léčby v předškolním věku versus počkání do pozdějších let u dětí bez jasné organické příčiny?
- Jak přesně hodnotit a rozhodnout mezi léčbou růstovým hormonem z medicínských indikací a podáním z důvodů psychosociálních (estetika/komplex)?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
růstový hormon, injekční aplikace perem jednou denně, stimulační test (inzulínový test), stimulační test (klonidinový test), rentgen zápěstí (hodnocení kostního věku), ultrazvuk štítné žlázy, testy na celiakii, MRI mozku (hypotalamus/hypofýza) v sedaci/narkóze, genetické vyšetření (SHOX gen zmíněn), inzulín (použitý ve stimulačním testu)
Místa a osoby
Olomouc, Napoleon
Všem děkuji a uvidíme jak to bude dál,ano ten stimulační test nám v poradně říkaly a přišlo mě toto vyšetření jako rozumné,ale pak nás doktor z poradny poslal k jinému speciálnímu doktoru a tam prcka zmeřili a zvážili a at si neco přečteme o tom růstovým hormonu a poslal na tu rezonanci,tak snad bude v hlaviččce vše v pořádku,tak uvidíme pak co dál,termín máme za měsíc a kluk nesmí být nastydlí a opravdu jak psala jedna paní se to u nich dělá v narkoze,že mají jistotu,že tyhle malé děti tam budou ležet v klidu,malý je docela šikovný a doktorů se nebojí,říkala jsem si jestli by nebyl třeba statečný a ležel bez ní,když by mamka vysvětlila,No jak říkám uvidí se a máme si zatím promyslet ten růstový hormon.Jinak je to čilé a bystré dítě,na to,že si od malička prošel svým,když se narodil dřív.Mějte se všici hezky a zdravíme a snad udělám pak správné rozhodnutí.
@vevercak22 Nedovolte to. Opravdu,vim,co rikam,bratr podstoupil tu jejich "lecbu" rustovym hormonem a zmenilo ho to. Zacal se najednou projevovat agresivne,popudlive a nesnasenlive,vykyvy nalad atd. Nikdo mi nevymluvi,ze to bylo z toho. Durazne nedoporucuji.
Tak to je všeobecně známý fakt, stačí se podívat, že průměrný manažer vysokoobrátkových firem(což není těžké znalyzovat, těch tolik není) měří 185,6 cm.
Já osobně taky prcka šéfa neberu 😀 Já jsem z hodně vysoké rodiny, kde muži běžně měří kolem 195-205 cm a u nás to teda funguje. Samozřejmě, komu není zhůry dáno, tomu ani nadmíra nepomůže...A že vysocí muži jsou úspěšnější ve vztazích, se asi zmiňovat ani nemusím. Mě mužská výška imponuje, protože sama měřím 180 cm, manžel má 196 cm a vypadá to prostě lépe, než kdyby měl 170 cm...
Tím chci jen říct, že pokud je možnost dítěti umožnit "lepší" podmínky pro start, proč ne. Samozřejmě, že malí lidé se budou rvát za "nepochopené" tabulky, ale my, vysocí lidé, víme své 🙂
@vevercak22 aplikace růstového hormonu má přísná pravidla, takže se určitě nemusíš bát že by vám ho někdo ,,cpal " bezhlavě. 3 leté dítě MRmozku i s vysvětlením 20 minut neuleží, je nutné se absolutně hýbat, proto je nutná sedace, která rychle odeznívá. MR nemá žádné nežádoucí účinky a osobně bych ráda prodělala veškeré dostupné testy před nasazením hormonu, je tedy vhodné zjistit jestli zdrojem potíží není problém na hypothalapohypofyzární oblasti.
@vevercak22 ještě jsem se dívala, kolik měl syn ve 3 letech - 90 cm a 12,4 kg. Nikdo nás na nic nehnal. Teď je mu 6 a má 110 a asi 18 kg. Je menší, ale fakt to neřeším. Je dobře stavěný, svalanatý, chodí na judo, začíná lyžovat. Navíc znám případ, kdy kamarádka lítala s klukem po doktorech, že je malý, než jí tchán řekl, že chlapi v jeho rodině mají opožděný kostní růst a všichni vyrostli až po vojně...takže už je v klidu a přestala to řešit. Ve 3 letech je brzo na píchání hormonu. Za rok se může vytáhnout...
@vevercak22 Ale co jsem teda ještě chtěla dodat - hormon stačí píchat až před dokončení puberty.. teda u nás - u toho bratrance to tak bylo. Asi bych taky trvala na tom, počkat co nejdéle ;)
Ta léčba je tak draha, ze by si zadnej dr nelajznul ji dávat mimo indikační kriteria, aby mu to pojišťovna nedala proplatit..
@babovka_babovicka, kvalitu života nesníží malá postava. To si snižuje ten člověk sám. Podívej Napoleon. Taky byl prcek a učíme se o něm ve škole. To jenom společnost tlačí tyhle lidi do depresí kvůli vzrůstu. Já mám 153 cm a nikdy jsem mindrák neměla, ani vnitřní, ani navenek.
@vevercak22 ještě jsem koukala, nejvíc syn vyrost právě mezi 3-4 rokem - o 8 cm, dcera o 5 cm...
@vevercak22 my byli na MR asi ve 2 letech pod celkovou narkozou a nervy to pro mě byly samozřejmě strašné ale nedokážu si představit, ze nějakému takhle malému dítěti byt sebe klidnější povahy vysvetlis, ze se třeba 20 minut nesmí ani pohnout, promluvit atd. Hlavně držím palce ať jste v pořádku 🙂
@vevercak22 A jak jste dopadli na té endokrinologii? Jestli je to ok, nemůže ten menší vzrůst být jen důsledek nedonošenosti? Nedonošené děti to sice většinou do tří let doženou (dorostou),ale některé prostě o něco později. Pokud ale má růstového hormonu málo, tak to je asi nejlepší řešení, ono nejde jen o výšku.
@babovka_babovicka ono záleží na tom chlapovi, jestli má mindráky. Dneska se stále kouká na to, co ostatní, co společnost. A pak na konci života zjistíme, že jakékoliv mindráky byly úplně zcestné. Ale představa, že si moje dítě kvůli pár cm (nejde o život) bude každý den píchat dalších 10 injekci...nevím.
@terezapetrova to jistě ano, jako každý lék, ale se závažných komplikací je naprosté minimum. Navíc sedaci aplikuje anesteziolog, který celou dobu vyšetření přítomen. A sedace je to krátká.
@tetta @vevercak22 taky doufám, že syn vyroste později. Byl sice v termínu 37+4 , ale byl hypotrofni - 2200g a 46cm. Tak myslím, že se to s ním táhne. Navíc tomu jídlu moc nedá, ale energie má za 3😀
kdyby všichni uvažovali tak, že být vysoký je výhoda, tak by si všichni nechali píchat ten neškodný růstový hormon a celá společnost by měřila 180 cm a co potom? potom by ta výhoda ztratila smysl...příroda to zařídila tak, že nemáme být všichni vysocí a je to tak dobře...
zdraví lidé malého vzrůstu měřící třeba 165 cm mají kolikrát větší sebevědomí než dlouháni, můj manžel je taky malý a rozhodně tím v životě netrpěl, imponuje mi jinými vlastnostmi než výškou a má rozhodně zdravé sebevědomí ..a pokud má někdo malý mindráky, že se mu okolí posmívá, tak zamyslet by se mělo jeho okolí a ne on...
@alena36 Ale výšku tvých dětí přece nemůžete srovnávat se zakladatelkou, jelikož výška vašich dětí odpovídá malémů vzrůstu vás rodičů. U zakladatelky ale rodiče nijak malí nejsou, proto se to celé takto řeší.
@vevercak22 Syn prodělal MRI dvakrát - poprve v roce a podruhé ve čtyřech letech. U takto malých dětí se automaticky dává narkóza (čili cca 2 dny hospitalizace). Vyšetření je drahé, a pokud by se dítě i jen nepatrně pohlo, byl by výsledek zmařený☹
taky jsem názoru, že malé dítě nevydrží v absolutním klidu 20 minut, protože MR hrozně rachotí a vydává pro malé dítě děsivé zvuky, takže narkoza je asi nevyhnutelná, i když mám z ní také obavy, protože každá narkoza poškozuje mozek, natož mozek malého dítěte...
@babovka_babovicka nezlobte se, ale já s vámi prostě nesouhlasím, to je jako kdyby jste řekla, že modroocí jsou v nevýhodě a všichni modroocí si píchali něco, aby jim oči zhnědly, protože hnědoocí jsou v životě úspěšnější...to už jsou velké nepřirozené zásahy do přirozeného vývoje člověka, proti přírodě....pokud opravdu nejsou pro aplikaci růstového hormonu zdravotní důvody, tak by to mělo být bráno jako nadstandardní zdravotnický výkon a měli by si to ti lidé platit...a hned by se vidělo, jak moc to kdo opravdu potřebuje..
Tady se ale pořád míchá malý vzrůst jako psychický handicap s prokázanou poruchou endokrinního systému. A porucha endokrinního systému s sebou vždy nese přidružené komplikace - osteoporóza, cévní choroby a přidružené poruchy látkové výměny. A to není málo. Je to stejné, jako by si diabetik řekl, ze inzulin z venku nepotřebuje, protože je to obtěžující a radsi bude malo jíst, protože na vysokou glykémii se dá zvyknout. Dá, ale za jakou cenu.
@victress V pořádku, každý jedná podle svého uvážení 🙂. Já Vám to neberu.. Nesrovnávala bych barvu očí s výškou.. Zeptejte se malých chlapů se 160ti cm, jestli jim to nikdy nekomplikovalo život. To Vám asi barva očí nezkomplikuje. Tohle se nedá srovnávat, dle mého. Ale Vy máte svou pravdu, stejně jako já..
@victress Pokud se jedná o mutaci nějakého genu, jedná se o nemoc a nemoc se běžně léčí.. Šedý zákal byste taky nechala být?.. Bavím se o poruchu růstu, kterou máme v rodině, jak jsem zmiňovala. Ne, že vše probíhá OK a člověk je "jen" malý...

@kate013 Jenže on je třeba malej proto, že to má geneticky v sobě a růstový hormon má normálně funkční. Ale u dětí, které mají růstového hormonu nedostatek, je to hazard.