Akneta: Vojtova metoda

teerka
13. črc 2012

Milé maminky, dovolím si založit malou anketu. Prosím napsaly by jste z jakého důvodu vojtovku cvičíte? Moje Verunka - kyčle. Jadérka OK, ale má stáhlé svaly v tříslech. Mám strach, aby třeba v dospělosti nešmajdala nebo tak. Narozena KP (prý to tak mívají). Zajímá mě jen jestli je nás víc s takhle ,,lehčím" důvodem cvičení vojtovky a nebo i s námi je to vážný. Já totiž myslela, že vojtovku cvičí na dětskou mozkovou obrnu... a né na kyčle?? Jen jestli nechcete napsat důvod, tak třeba jen napsat ,,Vážný důvod"
Předem se omlouvám, je to citlivé téma a děkuji

jarkalada
13. črc 2012

důvod - předčasně narozeni - preventivně 😎

ivular
13. črc 2012

Lehká axiální hypotonie - vesměs taky preventivně 😎

diviska
13. črc 2012

@teerka já být tebou tak se nebojím, Vojtovku dnes cvičí kde kdo. Mě chtěli poslat s dcerou - nedonošená (lehce) a byla trochu pozadu, vždy mě chtěli poslat na rehabky kvůli Vojtovce, vždy jsem ale odmítla. Nejsem přesvědčena, že je to vhodné "preventivní" cvičení, ale asi ani škodlivé.. 🙂

pampeliska1
13. črc 2012

@teerka k cvičení Vojtovky můžou být různé důvody, ne jen ta dětská obrna - my jsme byli na rehabilitaci kvůli preferenci pravé strany a šišaté hlavičce, zatím nám žádné cvičení od Vojty nedala, ale dneska jdeme znova a domluvíme se co dál. Myslím si ale, že to potřeba nebude, protože už si docela dává hlavičku na obě strany a i ta šišatost se trošku zmírnila 🙂)

ined77
13. črc 2012

my jsme cvičili 4 měsíce z důvodu preference levé strany, nepřetáčení se na bříško a špatného pasení koníčků (nestabilita na bříšku).
pokroky ale byly znát rychle a myslím, že to malého celkově motoricky "nakoplo", brzy stál, lozil i chodil 😉 .

katerinanov
13. črc 2012

Cvičíme Vojtovku protože měl syn při porodu zlomenou klíční kost. Každým dnem vidím, jak se lepší.

blahova_andrea
13. črc 2012

my jsme dřív narození a děsně jsem se bála, aby nebyl syn nějak špatnej a nemuseli jsme ji cvičit...naštěstí zatím jiné děti spíše předbíhá než že by byl pozadu, tak už asi nikdo vojtovku pro nás řešit nebude. obdivuju každou maminku, co to zvládá, protože kamarádka to s nedonošeným synem cvičila a měla z toho trauma.

mrsblack
13. črc 2012

svalová hypotonie na bříšku, cvičili jsme asi tři měsíce a bylo vše v pořádku, v půl roce jsme cvičit přestali auž nemuseli. 😉

jarkalada
13. črc 2012

@blahova_andrea ono záleží, jak to dělá, jak sedí, leze, jak stojí. My jsme taky napřed i před donošenými dětmi, o dost, a cvičíme pořád. Ale to sem nepatří, vím.

musiiv
13. črc 2012

..my jsme měli lehkou hypotonii.. být tebou, tak cvičím, než si pozděj říct, že si pro ni mohla udělat víc a neudělala.. je to cvičení náročný, hlavně na psychiku matky (popř. otce), ale zpětně můžu říct, že nám pomohlo 😉

spagatice
13. črc 2012

Náš prcek má slabé zádové a břišní svaly. Ve 4,5 měsících ještě pořádně nepásl. Na bříško se otočil v šesti měsících. Pořádně se začal plazit v 9,5 měsících a zatím neleze ani nesedí (10 měsíců).

wedmad
13. črc 2012

My jsme cvičili asi měsíc 3x denně, protože malej pořád otáčel hlavičku k jedné straně a nechtěl pást hříbátka. Teď už necvičíme, protože už máme všechno v pořádku. Po cvičení se zlepšoval každým dnem, ale začátky byly těžký. Vždycky když už jsem ho začala před cvičením svlíkat, už věděl, co přijde a řval už preventivně dopředu...

blahova_andrea
13. črc 2012

@jarkalada a to jak to děláte vám hlídá dětská MUDr. nebo specialista? my chodíme od narození jen k dětské a ta nás zatím jen a jen chválí. ale je fakt, že ty velký věci jako lezení a chození máme ještě před sebou.

jarkalada
13. črc 2012

@blahova_andrea nás taky dětská chválí, na neurologii nás chválí. Ale na rhb musím uznat, že mají pravdu. Když se dívám na to, o čem mluví. Že je třeba mírně asymetrická, má povolený bříško nebo teď malej špatně stojí.

blahova_andrea
13. črc 2012

@jarkalada aha, no ale když nechodíme na rhb, tak se to ani nedozvíme, co?

jarkalada
13. črc 2012

@blahova_andrea asi ne. To by musela být asi nějak fakt viditelná vada. Nevím ale.
Nás tam poslali rovnou z nemocnice, ale jinak tam posílá dětský Mudr. Nejdřív na neurologii a ti pak případně řeknou, jestli je třeba začít něco dělat. Ani netuším, jestli je možný, aby sis nějaký centrum vyhledala sama a zašla tam, to fak nevím.

blahova_andrea
13. črc 2012

@jarkalada to asi ne a nebo by to bylo drahý, to spíš požádat MUDr. o žádanku, ale zase si říkám, že kdyby se jí cokoli nezdálo, tak by nás poslala sama. tak uvidíme jak se budeme vyvíjet dál. přeci jen nejsme tak brzy jako vy.

janakar
13. črc 2012

První dítě: vojtovka z důvodu preferování jedné strany těla a riziku skoliózy- cvičení ukončeno po čtyřech měsících
Dvojčátka: Holčička-nedonošenost-cvičení od narození do roka /než začala lézt a stavět se/
Chlapeček-nedonošenost+centrální hypotonie těžšího typu - cvičení od narození do 18 měsíců, poté rehabilitace jinou formou

teerka
autor
13. črc 2012

(autorka) Děkuji za příspěvky, já jsem Verunku 2x z rehabilitace ,,unesla" prostě jsem ji sebrala sestře z rukou a odešla. Nemohla jsem se dívat na tu bolest, ale naše sestra je dosti hrubá, proto jsem se tak vyděsila. Bála jsem se i diagnózy. Ale vše jsem probrala s naší pediatričkou a zkoukla pár videií na youtube a dá se to cvičit i s citem. Tak jsem potřetí objednaná na rehabilitaci. V pondělí ☹ Uff uff, budu muset vydržet.

jarkalada
13. črc 2012

@teerka cvičení nesmí bolet! maximálně je samozřejmě asi nepříjemné, když je držíš tak, jak oni nechtějí. V tom případě bych změnila rhb.

alikorcakova
14. črc 2012

My cvičíme z důvodu ochablých přímých břišních svalů a nedokonalého vzpřímení. Jsme narození 36+2, ale tím to prý není a malá je po operaci bříška. Zatím cvičíme 3 týdny, ale podle rhb sestry je to lepší.

evuna
15. črc 2012

@teerka Barborka 10let-DMO spastická quadrupareza,nar.34tt,odloučení placenty,císař,3 dny ventilace...cvičení od narození dodnes...od pěti let naní Vojta už nezabíral..max.R1,Bobath koncept dodnes...
jinak třísla neboli abduktory se dají krásně rozcvičit,ale chce to určitě pořád a pořád a pořád....dokud malá roste jelikož ten růst zapřičinuje že se ten sval smrskává....je na to dobrá i vířivka
jinak Vojtovka jedině s citem...to pak nemá efekt..jojo je to boj s těma rehábkama...ti rozumím...najít si tu svou ideální..ale hledej a nenechávej to jen na tý jedný nejlepší cvičitelka je máma..nauč se to a uvidíš...

hanka10
16. črc 2012

U nás je důvodem hypotrofie, preference levé strany a z toho sleželá hlavička, a nestabilita na zádech. Rhb říká, že je pouze malý problém, protože se ta nestabilita nepromítá do držení celého těla, ale je jenom lokální.

ilonne
16. črc 2012

Asymetrie na pravou stranu, do pravé strany se prohýbala do písmene "C" a vůbec se jí nelíbilo na bříško. Od konce 6ti nedělí jsme vojtili do 3,5m a pak to bylo naprosto v pohodě. Od 3,5m je motoricky vývojově dopředu.

aemmi
16. črc 2012

Cvičení dva měsíce z důvodů nepřetáčení se na bříško. Cvičily jsme od 4 do 6 m. Pořád je ale pomalá, myslím si, že na 10 ti měsíční kontrole nás Dr. zase pošle na rehabilitaci.

betelgeuzz
16. črc 2012

Cvičila jsem se starší od narození kvůli asymetrii, také se točila do "C", cvičila jsem 8 měsíců, ze začátku to bylo s pláčem, ale potom už to zvládala úplně v klidu. Náročné to bylo hlavně časově, cvičily jsme 4x denně.
S mladší to teď taky hrozilo, za 2 měsíce neudělala velké pokroky, ale než jsme se dostaly na rehabku, tak se začala plazit a fyzioterapeutka nám dala jen nějaké podpůrné cviky.
@teerka Proč si myslíš, že ji to bolí? Děti u toho křičí, protože po nich chceš něco, co dělat nechtějí. Ale jestli té rehabce nevěříš, hledej další, důležitá je důvěra.

teerka
autor
17. črc 2012

@betelgeuzz Už vím, jak to s námi je. Včera na rehabilitaci jsem se na nás ptala. My necvičíme pouze vojtovu metodu. Z té máme jen jeden cvik. A u tohoto sice řve, ale vzteky. Takže Ok. Jí nesmírně bolelo roztahování nožiček, aby povolily ty vazy či co to v těch tříslech je. Prý to je jiná metoda než vojtova a jiné cviky. To jsem při zakládání diskuze nevěděla. Sestra řekla ,, jdem na toho Vojtu" a já si k tomu vztáhla celou rahabilitaci. No jo, odcvičit to musíme, zatla jsem zuby a pečlivě , ale mírněji doma cvičíme. Však jsme byly pochválený 😀