Dcera ráno vykašlává hleny, jak jí pomoct?
Holky už jsem bezradná, malá měla kašel 14 dní, teď už je v pohodě, jen když se ráno vzbudí, kašle 15min, než to vykašle. Jak ji pomoct od těch hlenů? Tohle se táhne už skoro 1,5měsíce a doktorka říkala, že to odezní samo, když to nemá na průdůškách a nemá teplotu, že to teď má spousta dětí a je blbé počasí. Ale jak to doléčit?Už fakt nevím
Děkuji moc za rady 🙂
Stručné shrnutí
- Inhalace (např. minerální vodou Vincentka nebo pomocí domácího inhalátoru Omron C28P) se v diskusi uvádí jako běžná metoda k ředění a vykašlávání ranních hlenů u dětí.
- Zvýšení vlhkosti vzduchu (cílově kolem 45 %), pravidelné proplachy nosu mořskou vodou a návštěva solné jeskyně nebo pobyt u moře jsou popisovány jako podpůrná opatření, která mohou snížit noční a ranní zahlcení.
- Pokud kašel přetrvává týdny a nereaguje na běžnou péči, v diskuzi byly zmíněny další možnosti vyšetření a léčby: krevní odběry na atypické patogeny, ATB léčba (v jednom případě Klacid 14 dnů) a mukolytikum Erdomed na předpis.
Nejčastější otázky
Q: Jak správně inhalovat Vincentku u dítěte?
A: Vincentku lze nalít přímo do inhalovací nádobky kompresorového inhalátoru (uživatelé zmiňují Omron C28P) a inhalovat 1–3× denně; jedna z diskutujících uvádí, že lahev mění každý týden.
Q: Kdy požadovat vyšetření u plicního lékaře nebo alergologa?
A: Pokud kašel trvá týdny, je suchý a dráždivý, nebo se nelepší po běžné péči, lze žádat pediatra o doporučení na plicní nebo alergologické vyšetření; v diskuzi zmínili krevní odběry na plícní chlamydie a mykoplasmata a následnou ATB léčbu Klacid 14 dnů při pozitivním nálezu.
Q: Jaké sirupy a volně prodejné přípravky byly doporučeny proti zahlenění?
A: V diskuzi byly zmiňovány Mišpulníkový sirup, jitrocelový sirup, Biotussil a Stoptussin; Erdomed byl uveden jako účinné mukolytikum dostupné na předpis.
Q: Pomůže zvýšit vlhkost vzduchu v pokoji dítěte?
A: Ano; doporučená vlhkost kolem 45 % a používání zvlhčovače vzduchu (uvedené modely: Sencor SHF-2000BL, Stylies Hydra) nebo pravidelné inhalace pomáhají udržet sliznice vlhké, obyčejný ručník na topení zvedl vlhkost jen na ~30 %.
Q: Jaké doplňky a alternativní metody jsou uváděny?
A: V diskusi se zmiňují Inunoglukan (dlouhodobě), mickování, proplachy mořskou vodou, solná jeskyně, Bachovy esence a homeopatika (Silicea AKH, Kalium iodatum AKH, Allium Cepa AKH).
Závěry z diskuze
Shoda
- Inhalace a zvlhčování vzduchu pomáhají ředění hlenů a usnadňují vykašlávání.
- Pokud kašel přetrvává několik týdnů, doporučuje se zvážit další vyšetření (alergologie, plicní oddělení, krevní testy na atypické patogeny).
Sporné názory
- Někteří doporučují homeopatii, čínskou medicínu nebo Bachovy esence jako účinné řešení, zatímco jiní preferují konvenční léky a vyšetření včetně ATB při prokázané infekci.
Otevřené otázky
- Jak dlouho by měla trvat konzervativní domácí léčba (inhalace, zvlhčování, nosní proplachy) před tím, než žádat o specializované vyšetření?
- Jaký je přesný přínos solné jeskyně nebo pobytu u moře pro dlouhodobě se opakující ranní kašel u malých dětí?
Zmíněné značky a firmy
Vincentka, Omron, Sencor, Stylies, Nasodrill, Biotussil, Stoptussin, Erdomed, Klacid, Nasonex, Inunoglukan, Heureka
Zmíněné produkty a metody
inhalace Vincentkou, inhalátor Omron C28P, kompresorový inhalátor, ultrazvukový inhalátor (zmíněn jako možná volba), Erdomed, Klacid (ATB 14 dnů), Nasonex, Mišpulníkový sirup, jitrocelový sirup, Biotussil, Stoptussin, Nasodrill, Inunoglukan, zvlhčovač vzduchu, Sencor SHF-2000BL, Stylies Hydra, proplach mořskou vodou, solná jeskyně, mickování, Bachovy esence, homeopatika Silicea AKH, Kalium iodatum AKH, Allium Cepa AKH, krevní odběry na chlamydie/mykoplasmata
Místa a osoby
Anglie
@maxinkaa Já sice nemám zkušenost s dětmi, ale tím samým si procházím od vánoc od 7 tt a musím říct, že na to nic nefunguje bohužel:( vyzkoušela jsem už štávu z cibule, obklady, psí sádlo, robitussin, jitrocelový sirup i stopkašel. V po na orl mi potvrdila nateklé dutiny, tudíž i když toho hlenu není moc, přes ty dutiny se špatně nosem vysmrkává a přepadává to do krku, takže každé ráno mám dávivý kašel, abych vše dostala ven.. Dostala jsem něco na alergii pro těhotné, ale zatím moc nefunguje.. Podle mě prostě musíme počkat, až se počasí dá dohromady. Nemá moc smysl cpát malou léky na kašel, ono je to jen sekundární problém, primární je rýma, která se jí tvoří a spadá do krku:(
Jinak tyhle homeopatika AKH bere malá i na alergickou rýmu a je to výrazně lepší. Má Allium Cepa AKH. Doporučila mi známá pediatrička, co dělá homeo. A inhalace opravdu k nezaplacení. Inhalujeme celou zimu i preventivně. Jinak na zahlenění nám pomáhá Erdomed (je na předpis). Za mě No. 1 🙂
My máme inhalátor od Omronu a naleje se do inhalovací nádobky přímo z lahve. Jinak nevím. Stálo to asi 1300 a nejlepší investice ever 🙂
ahoj,taky jsem uz bezradná, u nás se to táhne od začátku ledna . v půlce ledna mu byl zjisten z výtěru z krku Hemofil (dělalala vám dr výtěr) ? tak dostal atb,ale nejak mu to nepomohlo ,ale byl lepší, takže ven jsme chodili normálně, minulé pondělí měl pravděpodobně v noci laryngitidu, tak nam dr dala stoptussin, od té doby byl dobrý ,až do dnešní noci,kdy začal zase kašlat :-/ a to příští pátek máme letět do Anglie, doufám že mu mořský vzduch prospěje . Jinak kamarádka mi doporučovala Biotussil, že jim vždy zabral ,ale na to je můj malej ještě malej, tak treba by vám to pomohlo
@zlatulka89 Nee, výtěr nedělali, ona normálně už chodí do školky, je v pohodě, jen to ráno no... Zkusím na to mrknout, děkuji. Jo moře, jela bych hned 🙂
Nas maly take dost kaslal, jinak byl v pohode. Po trech tydnech to odeznelo samo. Ale nechodili jsme do krouzku, zbytecne do obchodu a tak. Snazili jsme se byt v teple, nebo kratke prochazky.
@maxinkaa jj, čín. medicína i homeopatika pomohly mockrát..
jinak může být oslabená imunita také od psychiky pokud dítě prožívá nějaký tlak, úzkost apod... pak se nemoc může táhnout nebo vracet 😉
u nás byl vleklý kašel v období, kdy jak se později ukázalo, starší syn prožíval napětí kvůli příchodu sourozence... to jsme řešili Bachovými esencemi
kašel se mu pak už nevrátil a jak jsme se obávali, že na něj bude trpět, tak od té doby kašel neměl snad vůbec, je to šest let....
Ahojky, je mi tvé holčičky moc líto :(. Měla jsem to s malou obdobné a pomohl nám až nosní sprej Nasodrill. Je to 100 % přírodní přípravek a obsahuje síru - mohlo by to pomoci. Zkus to a dej vědět, jak jsi dopadla. 😉
@bm77 Děkuji. Dcerka má dlouhodobý kašel, takový suchý, dráždivý, kašel hlavně po ránu. Doktorka nás nikdy nikam neposlala, vždycky řekne, že na průduškách to má čisté a hotovo. Myslíte, že mám trvat na nějakém vyšetření? Třeba na alergologii, nebo na plicním? A za jak dlouho ten inhalátor pomůže? Je potřeba ho používat preventivně?
@naomi6 Já ho používám preventivně celou zimu. Inhaluji i já. Ve školce mají navíc hrozně suchý vzduch. Asi 3x denně. Pak taky dávám Inunoglukan, a to dlouhodobě. Určitě bych to řešila, at Vám napíše pediatr doporučení. Anebo řešte sam u soukr lekaře. Malá kašlala před 2 lety, hrozný. A nakonec jí objevili plícní chlamydie a mykoplasmata. Dostala klacid ATB na 14 dnů a hotovo. Jenže ty krevní odběry jsou drahé a lékaři je prostě nechtějí dělat. Alergologii jsme měli před rokem a půl negativní, ale jakmile začne něco kvést, okamžitě oteklé sliznice. Takže na ORL dostalo kortikosteroidni sprej Nasonex. Ted jí dávám ještě ty homeo Alium Cepa AKH a proplachuji mořskou vodou. Myslím, že zlepšení bylo patrné již po týdnu.
Jo je potřeba se mrknout i na takové na první pohled nedůležité věci jako vlhkost vzduchu. Měla by být kolem 45 % minimálně. Asi to primárně nevyřeší už probíhající problém, ale je to dobrý pro dýchací cesty, aby správně fungovali. Na doporučení dětské jsme koupili malé do pokojíku zvlhčovač. My měli nejdřív tenhle a po roce odešel - http://cisticky-vzduchu-a-zvlhcovace.heureka.cz..., teď máme tenhle a zatím dobrý - http://cisticky-vzduchu-a-zvlhcovace.heureka.cz.... Zkušeli jsme teda nejdřív jenom ručník na topení, ale zdvihlo se to tak na 30 % a dál ani ťuk 😠 .
@bm77 Děkuji, už máme inhalátor doma a od včera malá inhaluje. Myslíte, že stačí tedy ta Vincentka? Inhaluje 2x denně. Když přijde po obědě ze školky a pak ještě večer. Snad to pomůže. Kdyby to přetrvávalo, tak určitě budu chtít od doktorky nějaké doporučení na plicní. S těmi doktory je to asi všude stejné. Neochotní něco podniknout, nedej bože, když by po nich člověk chtěl vzít krev, nebo udělat nějaké vyšetření. Snad to zvládneme doma sami.

Přes noc je to nasedáné, tak se musí pročistit, zkuste inhalovat přes den a já nedám dopustit na Mišpulníkový sirup, ten nám pomohl moc a je super, že je na všechny druhy kašle.