Hemangiom u dětí jde odstranit laserem, máte zkušenost?
maminky trápí vás také to že má dítě někde hemangiom? ☹ Není to banalita jak ktomu přistupují lékaři!!!Máme z tím hodně zkušeností 😠 a teď u naší princezny jsme se to rozhodli odstranit laserem-a JDE TO! ale bohužel jsme na to přišli až už to měla větší a tak nás to bude stát více usili a více návštěv u lékařky,máte nějaké zkušenosti? 😲
Stručné shrnutí
- Hemangiomy jsou buď ploché nevystupující skvrny, nebo vystouplé útvary, přičemž ploché často spontánně blednou během několika let (často do 3–7 let), ale některé vystouplé rostou dál, mohou krvácet a mohou být spojeny s hemangiomy v nitřních orgánech, proto je potřeba vyšetření (USG jater, vyšetření cév, kardiologie) pro vyloučení vnitřní lokalizace.
- Hlavní terapeutické možnosti uvedené v diskuzi jsou konzervativní sledování, systémová léčba betablokátorem propranololem (léčba několik měsíců, před nasazením povinné kardiologické vyšetření a často hospitalizace na cca 5 dní pro monitorování krevního tlaku), laserové ošetření (některé centrály provádějí i u malých dětí; může vyžadovat více sezení; ceny v příkladech 500 Kč až 1 200 Kč a pojišťovna obvykle nehradí) a chirurgické odstranění (okamžité odstranění, často s lokální nebo celkovou anestézií).
- V praxi se v diskusi zmiňovala specializovaná centra a pracoviště nabízející laser (AVE LASER / AVE LACER v Olomouci, Lasermed v Praze–Podolí) a fakultní pracoviště (Motol, Vinohrady), přičemž některá centra preferují propranolol, jiná nabízejí laser nebo chirurgii; volba závisí na hloubce hemangiomu, riziku deformace a věku dítěte.
Nejčastější otázky
Q: Jaký typ hemangiomu má horší prognózu a kdy je potřeba vyšetření vnitřních orgánů?
A: Vystouplé (nodulární) hemangiomy mají vyšší riziko růstu a krvácení a mohou být spojeny s vnitřními hemangiomy; doporučuje se vyšetření USG jater a případné kardiologické vyšetření k vyloučení infiltrace vnitřních orgánů.
Q: Kdy se nasazuje propranolol a jak probíhá sledování?
A: Propranolol se od roku cca 2009 používá pro hemangiomy obličeje a nosu; léčba trvá několik měsíců, před nasazením se provádí kardiologické vyšetření a často 5denní hospitalizace pro monitorování krevního tlaku; v diskusi byly uvedeny i zprávy o nežádoucích účincích a přijetí na JIP (toto bylo v diskuzi kritizováno jako riziko).
Q: Lze hemangiom odstranit laserem u kojence a kolik to stojí?
A: Některá pracoviště dělají laserové ošetření i u kojenců; v příkladech z diskuze stojilo ošetření v Lasermed (Praha–Podolí) 1 200 Kč a v AVE LASER v Olomouci bylo uváděno 500 Kč; často je potřeba několik sezení a hematologické/kardiologické/USG vyšetření pro posouzení hloubky.
Q: Kdy je vhodné zvolit chirurgické odstranění?
A: Chirurgie se volí při hlubších nebo deformujících lézích nebo při opakovaném krvácení; chirurgické odstranění poskytuje okamžité vyřešení, ale často vyžaduje lokální nebo celkovou anestezii a zanechává jizvu, která může být malá a s časem blednout.
Q: Co dělat při krvácení z hemangiomu po poranění?
A: Kožní lékaři v diskuzi doporučovali v lékárničce mít Gelitaspon (dříve Gelaspon) jako pěnový prostředek pro zastavení krvácení, následnou dezinfekci a namočení pro odstranění strupu; pokud krvácení nepřestane, vyhledat chirurgickou pohotovost.
Q: Jak zjistím, že se hemangiom začne vstřebávat?
A: Klinickým příznakem je postupné blednutí a plošší vzhled léze; v diskuzi rodiče uváděli výrazné vyblednutí do 3–4 let, ale u některých dětí může vstřebávání trvat i déle nebo nemusí proběhnout úplně.
Q: Kde lze v ČR konzultovat laserové ošetření hemangiomu?
A: V diskuzi byly konkrétně uvedeny AVE LASER / AVE LACER centrum v Olomouci (a web avelaser.cz) a klinika Lasermed v Praze–Podolí; dále se zmiňovala vyšetření/konzultace na pracovištích jako FN Motol nebo Vinohrady.
Závěry z diskuze
Shoda
- Hemangiomy rozlišujeme na ploché nevystupující a vystouplé tvary, přičemž vystouplé varianty častěji rostou, krvácí a mohou vyžadovat intervenci.
- Před zahájením systémové terapie propranololem se doporučuje kardiologické vyšetření a často hospitalizace pro monitorování.
- Plnější léčebné možnosti v praxi zahrnují sledování, propranolol, laserové ošetření a chirurgické odstranění.
Sporné názory
- Někteří odborníci a centra preferují systémovou léčbu propranololem (standardní postup v některých nemocnicích), zatímco jiní rodiče a některá laserská pracoviště prosazují laserové ošetření jako rychlejší alternativa bez hospitalizace; obě možnosti byly v diskuzi předloženy jako volby s výhodami i riziky.
- Někteří diskutující tvrdili, že propranolol má „mnoho nežádoucích účinků“ a vede k hospitalizacím na JIP, zatímco jiní ho uvádějí jako účinnou standardní léčbu; toto tvrzení bylo v diskuzi sporné.
Otevřené otázky
- Jaké jsou dlouhodobé kosmetické a funkční výsledky laseru versus chirurgie u hlubokých nebo kombinovaných hemangiomů?
- Ve kterém přesném věku a pro které typy lézí je nejlepší volit okamžité odstranění (laser či chirurgie) oproti konzervativnímu sledování?
- Do jaké míry a za jakých podmínek je v konkrétních centrech dostupná a hrazená léčba propranololem v porovnání s ambulantními laserovými zákroky?
Zmíněné značky a firmy
AVE LASER / AVE LACER, avelaser.cz, Lasermed (Praha–Podolí), Fakultní nemocnice Motol, Nemocnice Na Vinohradech, Modrykonik (modrykonik.cz), hemato‑onkologická ambulance
Zmíněné produkty a metody
propranolol, betablokátory, laserové ošetření, chirurgické odstranění, USG jater, kardiologické vyšetření, Gelitaspon (dříve Gelaspon), injekční kortikoidy, hospitalizace na cca 5 dní, JIP
Místa a osoby
Olomouc, Brno, Praha (Podolí), Motol, Vinohrady, Plzeň, Nový Jičín, USA, MUDr. Čapková, paní doktorka Remlová
Ráda bych přidala svou zkušenost. Synovi se udělal hemangiom na čele - červená vystouplá piha. Měl ho asi měsíc a o něco zavadil a začalo mu to krvácet - no krve jak z vola. Vůbec to nechtělo přestat. Tak jsem šla na kožní - takže prý hemangiom. A že se většinou odstraňuje laserem. Ale že v tomhle věku - 15měsíců - to moc nechtějí dělat. Doporučila mi Lasermed, v Praze Podolí, že tam by snad mohli. Objednali nás hned na druhý den. Vůbec neměli problém ho odstranit laserem. Syna jsem držela na klíně, dostali jsme oba brýle, pan doktor zaměřil hemangiom laserem, zasmrdělo to, syn teda brečel, protože to prý trochu bolí. Ale během 5sekund to bylo hotovo a syn brečel max. 1 minutu. Dělali nám to včera. Teď tam má strup, který by se měl zahojit a do budoucna by neměla být ani jizva. Stálo to ale 1200Kč. Pojišťovna toto nehradí, holt to není životu nebezpečné. Ale jsem ráda, že to má pryč. Jak mu poroste hlava, mohlo by to růst a představa, že znova někde zatrhne a bude to znova krvácet...
@monivo Ahojky, chci se zeptat na to krvácení. Zrovna dnes malej jezdil na odrážedle a spadl tak nešikovně, že si poranil i hemangiom, co má na nosíku. Krvácelo to taky docela dost, ale pak se to zastavilo a rána zaschla (má tam jako by čárku) a dobrý. Volala sem doktorce, jeslti s tím máme dojet a ona, že vydezinfikovat a popř. na chirurgii nebo kožní. Tak nevím...myslím, že na chirur. by se mi vysmáli, jako že co tam jako dělám (není to na šití ani nic podobnýho) a kožní ta by na to koukla a taky by asi jen řekla, že jako v poho... Vy ste s tím někam jeli?
@nettaa ne, jen jsem čekala, až se zastaví krvácení. Pak to bylo tmavší, jakoby strup. No a pak jsem za týden šla na kožní se poradit, co s tím. Představa, že se takhle zraní někde venku na hřišti mě děsila. A ta nám doporučila to vypálit laserem. S odstupem času - po laseru to měl syn skoro černý, od vypálení. Udělal se strup a po cca 14ti dnech to upadlo samo. Zůstala malá jizvička, která je stále méně a méně vidět. Stálo to sice 1200Kč, ale jsem ráda, že to má pryč.
@monivo No taky uvažuju, že to asi nějak budu řešit. SIce sme byli i pod dozorem v hemato-onkologické ambulanci, ale v listopadu sme byli na poslední kontrole a už tam nemusíme s tím docházet.Že prý se to vstřebá,ale klidně to může být až za několik let. Na tom nosánku se to hůře vstřebává. Do dneška s hemangiomem nebyl problém, nikdy si to neporanil, ale po dnešku...fakt začínám uvažovat nad tím laserem. Jinak malej bral cca 3 měsíce na zastavení růstu Propranolol, tak ten mu hemangiom trochu zmenšil, ale že by začal i nějak blednout nebo něco...snad jen trochu.
@nettaa Dcerka má hemangiom vzadu na krku. V roce nás doktorka odeslala na kožní, kam chodíme 1x za půl roku. Pomalu jí to bledne a ztrácí se to, tak budeme chodit jen jednou ročně. Na kožním nás právě varovali, že hemangiom při poranění strašně krvácí, proto máme mít v lékárničce Gelitaspon (dříve se to prý jmenovalo Gelaspon). Je to taková pěna, co se dává např. při krvácení z nosu. To by mělo zastavit krvácení, potom to namočit a sundat. Bez namočení by to zase krvácelo zase (ale v návodu nic takového nepíšou). Naštěstí jsme to zatím nemuseli použít, tak netuším jak a jestli vůbec to funguje. Přeji, ať hemangiom zmizí a taky ať nekrvácí! 😉
Pepča měl na ručičce, na předloktí, zhruba uprostřed. V šestinedělí se mu udělala taková červená "dvojtečka," která rostla asi dva měsíce, ve finále tam měl centimetrové "srdíčko" i plastické. Ukázali jsme to paní doktorce, a ona řekla sledovat, ale nebojte. Není to na exponovaném místě - nehrozí poranění, takže tomu dejte čas, a uvidíte, že do první třídy to mít nebude. Tehdy mi to přišlo strašně daleko, ale hele - půjde do první třídy a už to nemá....
Zdravím, mám 3 měsíční holčičku a má hemangiom napravo od krku. Objevilo se jí to asi 2 týdny po porodu a za týden jedeme do Plzně na laser, tak doufám, že bude vše v pořádku a vše dobře zvládneme. Všem s těmito zkušenostmi přeji hodně štěstí 🙂
Maminky prosím o odpověd .... všechno to přečíst nestíhám ☹ Prosím pár otázek? Odstranovala jste to někteá i dřív např v kojeneckém věku? Bylo mi řečeno že by zůstala jizva a ta může růst potom s dítětem. Nechci čekat několik let 😖 Dělá se to pod nárkozou nebo se to umrví či bez ničeho? Poslední otázka: Jak poznám že se začíná vstřebávat (miznout) malé se tam začali dělta takové bílé místa ale nic se neděje. Má to malé zatím a bojím se toho že to ještě mnohem, mnohem víc poroste .... Děkuju!
Dobrý den maminky,
ráda bych Vám dala v pozornost nově doplněný Wiki článek Hemangiom https://www.modrykonik.cz/hemangiom/.
Budu velice ráda, pokud vyšetříte chviličku času a podělíte se i s ostatními maminkami o své zkušenosti s tímto onemocněním. Vaše rady, postřehy a příběhy jistě ocení mnoho maminek, které se třeba potýkají u svých děťátek se stejným problémem a hledají vhodné řešení.
Předem Vám velice děkuji za Váš čas a také za to, že pomáháte Wiki knihovničku tvořit a rozšiřovat o cenné zkušenosti a informace 🙂 .
Krásný, slunečný den a ještě jednou velký dík 🙂 ,
Denisa.
@elisabethr @makrofri @mihalla85 @jancaroj @sweet81 @kay @ikarkulka @korcula @romcovaklarka
@petka28 @vendullka @boobinka ... a samozřejmě další 🙂 .
@wwpetulkaww
Ahoj, prosím mám rodinu v plzni a chtěla bych se do Plzně dostat do nemocnice ať to stojí co to stojí s mojí dvouměsíční holčičkou, má hemagiom na pipince a zasahuje to i dovnitř. Tady doma v Novém Jičíně to neřeší ale nechci čekat až bude pozdě.Prosím napiš mi nějaký kontakt něco od čeho se odrazim.Moc děkuji Kateřina 731 117 971
@petruskaaa
@wwpetulkaww
@vilibalda
Ahoj holky.i ja se pridavam ze dcerka ma hemangiom viz foto. Objevil se ji hned po narozeni tak ctvrty den a cely takto...jen postupne roste tak jako ona...zabira porad stejnou plochu rucky. Dr rika ze zmizne do par let. Ja ho mela taky ale jen tak max. 1 cm v prumeru flicek a zmizel ve 4 letech. Mala ho ma ale velky tak se bojim.pak ma jeate tak tri tecky na paticce.dr nas ale na kozni neposlal, ale asi se objedname.at to proveri. Mala byla navic nedonosena a cetla jsem ze u tech miminek je to castejsi. Ted v tech vedrech se ji to ale zacalo loupat...mate zkusenost? Normalne se ji na tom zacala loupat kuzicka jako treba po spaleni na slunicku a nakonec se ji tam udelal stroupek...mazu kremem...ale dr ma ted dovolenou
Holky, dcera má vnitřní hemangiom v očním koutku. Byli jsme s ní v Motole kde jí vpíchli kortikoidy aby nerostl (do cca roka může růst a do šesti se vstřebávají), nepoškodil oční nerv a mala na oko neoslepla. Takže teď je velikost stejná, malá roste, takže i ten "nádůrek" se opticky zmenšuje a snad bude vše ok.
@mihalla85 Můžu se zeptat jak jste dopadly? Mizí to dceři samo, nebo jste byli někde na laseru?
Mám dceru 5 let, a hemangiom vypadá stále stejně. První Dr. nám řekla že zmizí do roka, druhý Dr. říkal že tak do sedmi let, nicméně dcera už "to na té noze nechce" a chce to pryč. A já zvažuju jak dál postupovat.
Já jsem kdysi sepsala o nás tento článek - https://www.modrykonik.cz/blog/kony83/article/alzbetka-a-jeji-znaminko-odborne-receno-vjdw8j/ - v závěru jsou i fotky, poslední je sice z necelých 3 let, ale vypadá to stále stejně, žádná změna se nekoná.
@romcovaklarka No my jsme zjišťovali až jsme narazili na paní doktorku v Olomouci která to dělá laserem i u dětí měli jsme jich 4 a a 3 jsou pryč po prvním ošetření jen ten na krku bude trvat dýl.Paní doktorka v Olomouci se do ničeho nepouští bez řádneho vyšetření takže jsme podstoupili USG jater-tam bývají nejčastější pak na kardiolce jsme byli a samozřejmě vyšetřili cévy okolo hemangiomu zda to není někde napojené a je to jen povrchové.Teď jsme 14 dní po prvním ošetření a výýsledky jsou znatelné.Do brna se posílá každy je tam centrum,ale oni se tam naží přesvědčit maminky ať přistoupí na léčbu betablokátory (které mají hodně nežádoucích učinku-děti mnohdy končí na JIP ) a navíc to u některých ani nejde nasadit ale to nezajíma farmaceutické firmy co léky nabízí a propagují!!! Navíc se to užíva dlouho době a mnohdy bez efektu.Je to na zváženou na léčbu těmito preparáty bych nikdy nepřistoupila.
@mihalla85 Dobrý večer, syn má hemangiom u fontanely na hlavičce. Zatím mu to roste. Objevilo se to po 6N. Řekli nám na Vinohradech, že to budou sledovat a informovali nás o sirupu. Dlouho jsme se rozmýšleli vzhledem k rizikům a podstoupení na rtg, sledování atp.. I paní kožařka řekla, že u nás jde o estetický problém a že by ho nedala. Dnes jsem tady četla velmi podnětnou diskuzi a jsem moc ráda, že jsme ho nedali.
A teď k věci. Myslíte, že takhle “brzy” lze odstranit laserem?
Děkuji moc za odpověď
@mihalla85 kolik prosím bylo dceři? Prý máme čekat do 4 let a že to zmizí samo…










Ahojno my jsme tam u ní byli osobně 3 a byli jsme velice spokojení,než aby něco udělala tak jsme museli podstoupit jěště různé vyšetření a až když bylo vše ok tak nám malou ošetřila a to hned na 4 místech a opravdu jen za 500 kč nic víc,takže my jí mužeme jen doporučit