Malý penis u miminka - může být nemocný?
Milé maminky, omlouvám se za poněkud možná trapný dotaz, ale velmi mě trápí jedna věc. Mám 6 týdenního synka a všimla jsem si, že má nepoměrně malý penisek oproti zbytku (kuličkám)... má tak 1 cm, četla jsem ale že by to mělo být více, i 4 cm. Tak mě to trochu zneklidnilo, protože jsem se dozvěděla že by mohl mít endokrinologický problém. Jinak co se týče genetiky, tak tatínek ho měl podle fotek podstatně většího. Prosím Vás jak jsou na tom vaše děti? Máte někdo zkušenost? Nedej bože aby měl pak i problém v dospělosti, víte jak to myslím...:( Pokud by měl tady někdo nějaké rýpavé kecy, že řeším blbiny tak předem moc prosím, zdržte se komentářů. Potřebuji především poradit, ne se tady s někým dohadovat, jak někdy mívají některé maminky zvykem. Předem moc děkuji za odpovědi i pochopení.
Stručné shrnutí
- Malý vzhled penisu u novorozence může být normální vývojová varianta a často se velikost s věkem mění; pediatrické kontroly v porodnici a při následných prohlídkách by měly sledovat růst a funkci, zejména močení.
- Možné příčiny, které se v diskuzi zmiňovaly, zahrnují zanorený penis ("zanoreny penis") a endokrinologický problém ovlivňující hormony; při podezření pediatr doporučí vyšetření urologem nebo endokrinologem.
- Praktická doporučení z diskuze jsou: nepanikařit, zaměřit se na funkčnost (močení), nezasahovat do předkožky a v případě pochybností se zeptat pediatra nebo žádat směřování na urologii/endokrinologii.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám navštívit pediatra kvůli malé velikosti penisu u miminka?
A: Pediatra informujte na nejbližší kontrolě; v diskuzi rodiče uváděli, že genitálie se kontrolují už v porodnici a při pravidelných prohlídkách, a že při trvalém podezření pediatr může doporučit další vyšetření.
Q: Které symptomy naznačují, že jde o problém vyžadující specialistu (urolog/endokrinolog)?
A: V diskuzi byla zdůrazněna porucha močení jako alarmující příznak; zmíněné indikace k dalšímu vyšetření zahrnují podezření na hormonální poruchu nebo anatomickou anomálii jako rozštěp močové trubice či zanorený penis.
Q: Co je to "zanoreny penis" a jak se řeší?
A: "Zanoreny penis" byl v diskuzi uveden jako možná příčina opticky malé viditelné délky; pediatr nebo urolog může při vyšetření posoudit, zda jde o zanorení a navrhnout další postup.
Q: Může se velikost penisu u dítěte ještě zvětšit, nebo zůstane malá natrvalo?
A: V diskuzi rodiče sdíleli zkušenosti, že mnoho dětí doroste (příklady: 20měsíční dítě, u kterého se to "srovnalo"; dítě 2,5 roku zůstalo malé), ale také byl zmíněn případ 12letého chlapce s 3 cm, kdy problém přetrval a působil psychickou zátěž; konečné posouzení vyžaduje lékařské vyšetření.
Q: Mám manipulovat s předkožkou miminka, aby se něco "uvolnilo"?
A: V diskuzi se opakovaně doporučovalo „nic nedělat“ s předkožkou; bylo uvedeno, že kolem 3. roku pediatr kontroluje, zda jde předkožka přetáhnout, a předpokládané zásahy nechává na odborném posouzení.
Q: Jakou roli hraje močení při rozhodování, zda je nutné vyšetření?
A: V diskuzi několik lidí zdůrazňovalo, že důležité je, zda dítě močí normálně; pokud je močení v pořádku, velikostí by se u malého miminka tolik netrápili, při potížích doporučovali lékařské vyšetření.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pediatrické kontroly v porodnici a při následných prohlídkách by měly sledovat genitálie a funkčnost (močení).
- U mnoha dětí se zmenšený vzhled penisu s věkem upraví; pozorovat růst a konzultovat pediatra je doporučené.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdili, že slepá důvěra v pediatra je v pořádku a že panika není na místě; jiní doporučovali být aktivní, hledat druhý názor nebo směřování na urologii/endokrinologii.
Otevřené otázky
- Zda je konkrétní případ způsoben endokrinologickou poruchou či genetickou odchylkou není bez lékařského vyšetření jasné.
- Zda malá velikost v kojeneckém věku přejde u konkrétního dítěte nebo přetrvá do dospělosti zůstává individuální a vyžaduje sledování.
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
zanorený penis, rozštěp močové trubice (hypospadie), srostlá pipinka (synechie), endokrinologické vyšetření, urologické vyšetření, kontrola močení, kontrola přetáhnutí předkožky
Místa a osoby
žádné
@domca1991 Ono se na tom pindourovi asi moc nezjisti nez trochu povyroste . Proste vyslov sve obavy pred doktorem on se koukne podrobneji at mas klid. 🙂 Pokud ale bys mela opravdu nejake stale pochybnosti tak se domluv nekde na urologii nebo na dalsich vysetrenich. Nicmene si myslim ze to bude opravdu jen faze rustu 🙂
Tak to je normální, že ho mají mnohem kratšího než kuličky. Syn 3,5r ho má v klidu pořád kratšího než kuličky. Když mu stojí, tak už je to ale kusanec 😂 u takhle malého miminka to nereste, hlavně že mu dobře čůrá
Důležité je močení.Jestli to je v pořádku,velikostí bych se u tak malého miminka netrápila😄
My tohle nedávno řešili u nevl.syna.Tomu je 12let a bohužel,3cm ho dost trápí.Dle slov lékaře jde o jistý handicap,ale v tomto věku s tím stejně nikdo nic neudělá.
Naopak můj syn má velikost sice dobrou,ale zase má rozštěp moč.trubice- zkrátka má dvě dírky na čůrání.
Zaměřte se tedy opravdu na funkčnost,ne na velikost 😊
Nejstarší měl penis poměrně dlouhý, prostřední měl podstatně kratší,teď jsou mu tri a zdá se,že povyrostl a už není tak malý v poměru s varlaty. Nejmenší vypadá stejně jak prostřední. Myslím,že i vašemu doroste.
Mohlo by mozna jit o tzv. Zanoreny penis...ale take muze byt ok a mit jen ,,malou vybavu,,....poresila bych s pediatrickou, pripadne mozna na urologii? ..po porodu syna jsem zase byla na pokoji s mamcou, kde ditko melo rozstep penisu, nepretazenou kuzicku...lekari ji nic nerekli...kdyz jsem prebalovala syna, poresili jsme, ze jeji to ma jinak. Az pote se ptala lekaru a dohledali jsme vice info......clovek proste chce vice info, aby pripadne nevypadal jako blbec.......chapu te....
Take myslim, te to neni nedulezita vec....pro kluky, muze, je urcite hoooodne dulezita a choulostiva...radeji resit vcas...
@pasiba slepá důvěra v doktora je sice jednoduché řešení, ale né nejlepší. Kdybych nenarazila tady na koníkovi na diagnózu synechie, tak jsem se s dcerkou dostala ke specialistovi až třeba se zánětem. Pediatra máme skvělého, ale genitálie zejmena i dívek příliš nekontroluje a pokud má matka podezření na poruchu hormonalního systému, tak jen ať zjišťuje a pak třeba řeší s doktorem konkrétní dotazy. Ani ten nejlepší pediatr neví všechno, vůbec ho to nemusí napadnout...
@pasiba a co jiného se tu řeší? porody, je to tu sama vagína, výtok, plodová voda, tak proč ne pindík? a upřímně já se nedivím, že se strachuje a tenhle web je tu přesně od toho, aby řešila problémy. maminky tu dávají fotky svých dětí, mnohdy úplně nahatých, taky jim vypisuješ pod ně a děláš osvětu? dospělá ženská a má problém se slovem penis 😀
@alishka111 přesně tak, dcera měla taky srostlou pipinku a nikdy by mě nenapadlo to kontrolovat, moje tehdejší pediatra ji to také nikdy nekontrolovala a nebýt koníka, tak skončíme na chirurgii, pediatru jsem pak vyměnila...
@hesstia ale pediatr snad dokonce genitálie ani prohlížet nemá, nevím, náš je velmi pečlivý ale "tam" jim nijak detailněji nekouká... Na dětské gynekologie jsem podepisovala několik papírů, že jo doktorka může vyšetřit... No ale každopádně nikdo není nesmrtelný ani neomylný, ani lékaři, takže díky za koníka.
A vždycky se najde někdo, kdo plevelí diskuze svými nepříjemnými výlevy aniž by jakkoli prospěl nebo poradil... 😁
Pindíka jako takového neřeš...každý mužský, a je jedno jakého věku je, ho má jiného...teď se u chlapecku hlídají kuličky, aby hezky sestoupily a zůstaly už v šourku (i tak je malý a ještě mu můžou "utíkat") a pak kolem třetího roku bude doktor hlídat zda jde přetáhnout předkožka - ty mu s ní nic nedělej 😉 a můj syn ho má pro tvé uklidnění 2cm v klidnem stavu a jsou mu dva roky a kamarádky syn ho má 6-7cm 😂
@alishka111 já nevím, ale když jsem to probírala s kamarádkami, tak ty mi právě říkali, že jejim dětem genitálie kontrolovali a dokonce jim o této možnosti řekli, že to mají hlídat. Já ani nevěděla, že to existuje a malá mi chudák bůhví jak dlouho čůrala dírkou velikosti rýžového zrnka... na každé prohlídce u pediatričky, když byla maličká, musela dát plenku dolů, do rozkroku se jí dívala, ale nikdy nic neřekla a pak ve 4 měsících jsem s ní letěla k odborníkovi s tím... já ji neměnila jen kvůli tomu, stěhovala jsem se, ale ta nová dělala tyhle věci automaticky, každopádně mluvím o období, kdy byla miminko, teď když má 4,5 ji do rozkroku žádný doktor nekouká.... 🙂
Pokud mas nejake pochybnosti..klidne se pediatricky zeptej...starsi syn byl vzdy obdaren..mlafsi o trosku mene..ale 1cm je opravdu malinky...kully jsou tedy vzdy o dost vetsi u tak malych miminek a pak se to meni...ale za optani nic nedas. Jinak nase mudra klukum pindika vzdy kontrolovala i na 9ti lete prohlidce...neohmatavala..ale kukla. Od sestrenky syn ho mel take tak maleho a bohuzel mu to zustalo...ma 14 a myslim ze pro kluky je to takove choulostive...
@pasiba do detailu nic nepopisuje a má naprosto anonymní profil. Sice si nepamatuji, jak vypadaly po narození genitálie mého syna - asi mi nepřišly ničím výjimečné, ale že jsem řešila u svých dětí každý prd, si pamatuji dobře. A chápu, že pokud někomu přijde dítě nestandardní v tomhle ohledu, řeší to. Stejně jako cokoliv jiného - kdybych všechno řešila s doktorkou, jsem u ní pečená vařená. A na jednu stranu sdílím tvou rezervovanost k tomu, co se sdílí na internetu (kdybych měla k tomuto tématu osobní zkušenost, asi bych se taky nedělila veřejně, ale poslala autorce SZ), na straně druhé, našli by se i úchyláci, kterým by k uspokojení stačily i ty fotky, které sdílíš ty.
@alishka111 Ke svoji pediatričce musím Mít dúvěru jinak si to neumím představit. A před skoro sedmi lety moji dceři přišla na celiakii i přesto, že neměla ani příznaky. Jinak bych asi hledala dál
@suzanna123 včera mě to vytočilo protože mi prcka bylo lito. Ale strávila jsem s dětmi odpoledne venku a hned je mi fuk co sem kdo dá ☺
@hesstia ja si pořád myslím. Že srostlá pipinka je opravdu problém. A asi mi nepřijde problém, že má synův pytlik místo čtyř cm jen jeden. Já viděla pinďu miminka poprvé v živote před čtyřmi měsíci a nenapadlo me hledat na netu jak velkýho ho má mit. Ale jak už jsem tu psala před chvilkou, mám radost z dnešního dne a omlouvám se všem, že jsem řekla názor na úchyly a diskuze. Měla bych byt ráda, že muj prcek má pinďu utajeného a hotovo 🙂
@hesstia nas na to upozornili uz v porodnici ze ji mame stydke pysky roztahovat a cistit,myslim ze nam to rikala i mudra na prvni vstupni prohlidce
@pasiba jenže autorka nepsala že, s odpuštěním, "když ho bude mit malýho, tak ho prodám k cirkusu", ale ptala se jestli nedostatečný vývoj vnějších pohlavních orgánů může znamenat endokrinologický problém, který by mohl být při nedostatečné pozornosti pediatra zanedbán a nebo včas vyřešen. Chtělo by to číst, na co se autor vlastně ptá, než se začnete pohoršovat nad nečí povrchností...
Moje kamarádka resila stejný problem se synkem, jak videla jak velky ho ma nas malý jsou od sebe jen necelé 4 mesice.. Ted uz ma dva a pul roku a je furt malinky, i když stojí.. Dle mého si myslím, že se to časem zvětší a jestli dr nic nepodotkl k velikosti nemusíte se bát 🙂 ja se zase lekla jak moc ho ma náš malý "velky", jak se narodil 😀.. Tak se nebojte 😉
@zelenaesmolda no a mě to právě neřekl nikdy nikdo... až jak jsem ji jednou čistila pipinku jsem si všimla, že nemá skoro čím čůrat.... ve stejné porodnici rodilo více mých kamarádek a nebýt mne, tak o tom neví také, pediatričku přitom máme každá jinou.. ☹

Nas ho ma taky maleho (10m), vlastne jsem si toho vsimla az na kyclich kdyz tam byl chlapecek s tak trojnasobne vetsim 😂 Ale beru to tak, ze muze v pohode jeste dorust. Zdravotni problem me vubec nenapadl. Pediatra ho videla uz mockrat a nerekla nic, takze je proste v poradku 😊 Treba si ho pak sam vytaha 😂