Mám tlusté dítě? Ve 21 měsících měří 85 cm a váží 17 kg

milius
23. lis 2015

Holky, mám holčičku, má skoro 21 měsíců. Od narození (porodní váha 3770g, výška 52 cm) byla cvalík, krásně přibírala. Všichni říkali, že to neva, že to vyběhá. Ale teď má cca 85 cm a téměř 17 kg!!! Od té doby co chodí (asi 7 měsíců) přibrala 6 kg. Ale většinou když začnou děti běhat, už tolik nepřiberou. Váží víc než její pětiletá sestřenice!! A přitom jí zdravě, pije jen vodu nebo neslazený čaj, ze sladkého jí pouze ovoce (jeden kus za den), nevařím omáčky, nezahušťuji moukou, přílohy má málo, piškoty jen za odměnu. Ještě ani neměla čokoládu nebo buchtu. Nevím jestli je to v genech, v manželově rodině jsou spíš hubení, já jsem taky štíhlá (178 cm, 62 kg), ale u nás v rodině je obezita častá. Proto se snažím ji naučit jíst zdravě, ale marně. Myslíte, že to může být nějaká nemoc? Mám to řešit s pediatričkou??

lucka662006
24. lis 2015

Dcera ráda hamá, má 17 kg ve 3 a 3/4 roku, a 103 cm. Hlavně je důležitý pohyb! Dítě může jíst hodně, ale musí se hýbat. My chodíme denně na 2 hodinové procházky (i v zimě) a ještě 2x týdně na kroužek cvičení. Nedávám skoro žádné sladkosti, max 1 bonbon za den. Ani přeslazené tvarohy/pribiňáky, pouze bílý jogurt s ovocem u dna. Žádné kupované koláčky. Čokoládu jen tak 3x za rok. Kdyžtak si kupujeme ovoce nebo křupinky. Dceru jsem na sladké nikdy nezvykala. A je to dobře, dodnes mi jí krásně i obyčejnou vařenou zeleninu, v obchodě mi nežebrá o sladkosti. Babičky to také vědí a dodržují.

dokument
24. lis 2015

@milius a co ji za prilohy?

mrshka
24. lis 2015

@milius to může být i problém např. se štítnou žlázou, že jí nefunguje! osobní zkušenost..

oceancity
24. lis 2015

@loc...tak sem zkus napsat, co treba mala za 1 den vsechno sni, vcetne pribliznych gramazi. Treba po porovnani s ostatnima detma v tomto veku zjistis, ze ji vic... a navíc si myslím, že mezi příjmem potravy a přibíráním nemusí být vždy přímá úměra - každý organismus je jedinečný, ať si maminka přečte názory všech, když si o to řekla, ale mé letité zkušenosti upřednostňují selský rozum před stresováním se jestli je mé dítě takové nebo makové. Pěkný den 🙂

milius
autor
24. lis 2015

ráno - 210 ml MU

svačina - jedno střední jablko (hruška, v létě meloun, švestky, prostě co je za sezónní ovoce)

oběd - těžko říct gramy, jí z masky o objemu 200 - 300ml, dělám třeba rajčatovou omáčku (jen rajčata, cibule, česnek), špenát (rozmixovaný, nezahuštěný), dušená mrkev (s cibulkou, nezahuštěná, případně zahuštěná bílým jogurtem), rozmixované polévky jako dýňová, květáková,čočková... vše nezahuštěné moukou.
příloha - brambory, rýže, kuskus a jiné těstoviny tvoří max 30 % objemu. Dalších cca 30 % je maso, někdy sní vše někdy nechá třetinu...

svačina - bílý jogurt s půlkou banánu nebo čistý; případně mléčná kaše (ale tu nemá ráda, nesní ani třetinu misky); puding (150 - 200ml, oslazený jednou lžičkou cukru + pár piškotů), nebo jen čerstvá zelenina, má hrozně ráda okurky a rajčata

večeře - to je různé, buď krajíc chleba s lučinou; gerve; různé pomazánky z tvarohu (polotučného) - sardinková, lososová...+ čerstvá zelenina- okurek, rajče, sterilované okurky (miluje 🙂) ;případně bruschetta s chlebem (z toho jí spíš jen rajčata); omeleta z jednoho vejce + půl krajíčku chleba, zkrátka podle toho co jíme na večeři my

před spaním - v poslední době odmítá mléko na noc, vypije tak 150 ml třikrát do týdne

mezi hlavními jídly sní max jeden piškot, má ráda grahamové tyčinky, ty má taky za odměnu - asi jedna za den, a možná půl rohlíku když jsme někde v tramvaji

jinak pije jen vodu nebo neslazený čaj, jak jsem psala v úvodu

snad je to ucelená informace 🙂

mpbk
24. lis 2015

@milius takhle bych potřebovala jíst já🙂 krásný jídelníček.

mrshka
24. lis 2015

@milius já si myslím, že je tohle problém se štítnou. je jedno, jestli je to dospělý nebo dítě, mám to taky - jím zdravě, porce akorát a díky nefunkčnosti štítné jsem jen přibírala. dr mi nasadila léčbu a už mám hodnoty celkem spraveny, tedy nepřibírám. a řekla, že to tak bývá stejně u dětí i dospělých, prostě jak to nefunguje, tak je jedno, co kdo jí.

mrshka
24. lis 2015

@milius mimochodem ten jídelníček závidím! to je super, když to všechno jí a nemá s tím problém 🙂 doufám, že moje mimo to bude mít taky tak.. takový jídelníček nemívají ani dospělý!! klobouk dolů!

indy2
24. lis 2015

@milius jidelnicek mi neprijde jako pricinna tak vysoke vahy.. znam deti, co jedi mnohem mnohem vice.. ale zaroven vim, ze cisla a tabulky jsou vec osemetna a nemam je rada 🙂 nevim, jak dcerka vypada, jak je zdrava apod.. prijde vam osobne, ze ma problem s vahou? Je to na ni videt? Nebo vas desi jen to cislo? Treba dnes jsem s dcerkou potkala holcicku, co byla temer o rok mladsi, ale byla o hlavu vetsi a tak 10 kilo tezsi 🙂 proste kazde dite je opravdu jine..

oceancity
24. lis 2015

@milius Jsi vzorná matka. Já dávám dceři jen to co jíme my a vzhledem k tomu, že má staršího sourozence, tak přesně ví co jsou bonbóny, čokoláda, zákusky, zmrzlina, nanuky atd. atd Bylo tady řečeno hodně, doufám, že se nepotvrdí názory, že by se mohlo jednat o nějakou zdravotní poruchu. Pokud máš vnitřní pochybnosti, tak to prober s pediatrem a pokud ne, tak to neřeš a užívejte si života 🙂

milius
autor
24. lis 2015

@indy2 určitě je baculatější než většina vrstevníků. zkrátka má pupík, mišelinky na stehýnkách taky ještě jsou a je baculatá v obličeji. hlavně je na mě těžká. jinak zdravá je, jen nějaká ta rýma apod.. mě hlavně děsí, že by si ty kila navíc mohla táhnout až do dospělosti..

milius
autor
24. lis 2015

@oceancity díky za povzbuzení 🙂 snažím se jí dát návod na zdravý životní styl, aspoň do začátku života, než mě s tím pošle do háje a bude si kupovat sama čokolády atd.. 🙂

indy2
24. lis 2015

@milius je dobre, ze to nenechavas byt s mavnutim ruky, ze z toho vyroste.. to se vidi malokdy a vzhledem k tomu, ze ja osobne vidam u nas dost obeznich deti, ktere navstevuji prvni stupen ZS, tak si myslim, ze leckdy to rodice podcenuji.. ale dcerka ma opravdu dle meho jidelnicek v pohode.. asi by mi vrtalo hlavou, odkud to tedy je a zda za tim nemuze byt ta stitna zlaza. Pro svuj klid bych zasla na krevni obraz, pripadne sono stitky a pokud se ukaze ze v tomto problem neni, tak bych setim neznepokojovala, poskytla dostatek pohybovych aktivit a dal sledovala, jak to s tou vahou je. Mudr na prohlidkach fakt nikdy nic nerekla? Urcite to bude ale v poradku..drzim pesti..

dorinek
24. lis 2015

@milius - mě tedy ta váha přijde na tu výšku docela vysoká. A spíš mě zaráží, že přibrala těch 6 kilo i potom, co začala běhat a je to uličník neposeda, jak říkáte. Většinou děti nejvíc nabírají v prvních měsících života a postupně se to zvolňuje. Nedojídá se někde tajně u babičky ?? Nehlídá ji někdo ?? Určitě bych se poradila s pediatričkou a nechala udělat test alespoň na štítnou žlázu, pro klid duše.

loc
25. lis 2015

@oceancity to je ale porovnavani jidelnicku, ne deti. Na tom, ze urcite skupiny lidi - napr. fyzicky pracujici muzi nebo deti urciteho veku, potrebuji za den priblizne podobne mnozstvi potravy, se snad shodneme vsichni.

@milius ten jidelnicek je krasny, vcetne tech mnozstvi. Urcite bude mit super zaklad do budoucna, co se navyku tyce 🙂 . A mas super, ze ti ty vsechny veci papka, ja prave spis resim opacny problem, ze syn nechce jist... Take si nemyslim, ze by jidelnicek byl pricinou te vysoke hmotnosti. Jeste me napada, jestli se dost hybe nebo je to spis pecival? I kdyz pri takovem jidelnicku by nemela tolik pribirat ani bez pohybu. Akorat me prekvapuje, ze na to pediatricka opravdu nic nerekla, jen zredukovat prilohy. Jinak u stitne zlazy - te lehci formy, jsou i dalsi priznaky - unava, zimomrivost, chladne ruce, celkova zpomalenost ( u tezsi formy by se na to davno prislo, vsimla by sis neceho i ty). Dale Nizsi tlak i pomalejsi tep. Ale samozrejme muze mit specificky prubeh a ostatni priznaky mohou chybet. Nebo ji stitna zlaza funguje na hranicich normy, jeste se nejedna o patologii, ale uz je diky tomu metabolismus zpomaleny a tloustne. Stejne tak to ale muze byt i neco jineho - vzacnejsiho nebo taky nic. Drzim palce, at je vse ok 🙂

milius
autor
25. lis 2015

@loc příští týden jdeme na kontrolu k pediatričce, tak to probereme. ty další příznaky nemá - unavená určitě není a pořád by běhala nahatá 🙂 pokusím se víc chodit na procházky, ale neřekla bych, že má málo pohybu. chodíme skoro každý den do centra na trampolínu, tam skáče aspoň 3/4 hodiny, blbe s děckama, jezdí na motorce, běhá. a na procházky taky chodíme, za den jsme aspoň hodinu a půl venku, jde pěšky, na odrážedle nebo se chvíli veze na kočáře. tak uvidíme příští týden..

milius
autor
25. lis 2015

@dorinek 🙂 nevěřím, že ji někdo tajně krmí. většinou je se mnou nebo s tátou, u babičky jednou za týden a ta jí 100% dává to stejné co my

milius
autor
25. lis 2015

@indy2 máme teď druhou pediatričku, protože jsme se stěhovali. ta první to vůbec neřešila, říkala ať jsem ráda, že je cvalík, že aspoň odpadá jeden problém - u ní jsme byly do 3/4 roku (ještě nechodila). ta druhá pediatrička to taky neřešila, až když jsem řekla, jestli ta váha není vysoká, tak řekla ať omezíme přílohy. nevím, možná to fakt zbytečně řeším, protože jinak je to zdravé a pohodové dítě bez větších problémů... nadhodím to znovu u pediatričky a buď to necháme být nebo vezme odběry na štítnou žlázu

blondynka400
25. lis 2015

@milius mně osobně ta váha tedy taky přijde fakt hodně, hlavně ten poměr výška váha... Ale na jídelníčku mi taky nic vyloženě špatného nepřijde. Tedy krom toho UM, to bych u takto stavěné holčičky v tomto věku 100% vynechala.... Určitě bych nechala udělat testy na štítnou žlázu, když budou ok, bohužel k tomu má asi sklony a nezbývá než doufat, že z toho vyroste ale příjem jídla kontrolovat, to samé pohyb...
Každopádně rada pediatričky ať omezí přílohy je tedy něco 😝

evapater89
25. lis 2015

Ahoj,dle mě to může být také spíše zdravotní problém. Holčička jí ukázkově, většinou děti snědí vše a moc nepřibírají. Nebo aspoň syn. Ji od všeho něco a vypadá docela hubene. To mlíčko bych také už vynechala. I kdyz asi problém bych v tom zas takový neviděla, kdyz to má jednou za cas. Zkus doktroku a uvidíte. Samozřejmě, ze znám atejne konstitučně holcicky jako ta tvoje, ale je jinak nezbs tatrankou nebo necim tucnym nevidím, takže ty mají opravdu problém v jídle. Mrzi me, ze to musíš řešit, snad to vyresite a i kdyby se nic nenašli tak snad z toho ještě vyroste. Syn byl cca do roka a půl takový cvalda, ale jakmile jsem přestala kojit tak to vybehal a ted je spíše takový hubený, ale se svalikama 😁.. Držte se, máš krasny jídelníček tak nemej strach, ze by jsi ji dávala až moc.

loc
25. lis 2015

@milius tak to je fajn, ze zadne jine priznaky nema, jeste me napada, jak casto chodi na velkou, u snizene funkce stitne zlazy byva zacpa. Jinak taky me napadlo, zda se tajne nedokrmuje sama, ale to vzhledem k veku asi nehrozi 😀 . Snad to zdravotni problem nebude 🙂. Uvidite, co rekne pediatricka. Nicmene urcite bych ji ukazala ten jidelnicek male, aby videla, ze papa opravdu ukazkove.

strawberr
25. lis 2015

Může to být v genech... mám kamarádku, co má takhle 2 deti jako ty... porodní váha kolem 4kg... až to třetí dítko tolik "neroste" 🙂 ale to taky mělo v terminu jen 3200g 🙂 .
Zatím bych to jen konzultovala s pediatrem, ale pokud se normálně vyvíjí a zvládá to, co má, počkala bych rok, jak se změní 🙂 . Můj syn má ve 2 letech 100cm a 13.5kg 🙂 a nikdo v rodině není extrémně vysoký (ženy cca 160-170cm, muži 180-185cm 🙂 ) ... a všechno je v pořádku, jen má asi v genech větší výšku 🙂 . A narodil se s váhou 2.5kg 🙂 a jeho sestřenice je cvalda od narození, narozená 3,5kg a už to měla i ve tváři, že bude plnoštíhlá... teď je jí 9, chodí 3x týdně do sportovního kroužku a stejně je prostě silnější, má i hodně svalové hmoty...

milius
autor
25. lis 2015

@loc to je dobrý nápad vzít jídelníček k pediatričce, to udělám. jinak na velkou chodí jednou někdy dvakrát za den, takže zácpu taky nemá.. a sama se určitě nedokrmuje :D

nalja
25. lis 2015

Za zeptání u lékaře nic nedáte a krevní testy taky asi neublíží, já mám dva syny: pět let - 120cm/21kg a 10 měsíců - 74cm/10kg, oba jsou naprosto zdravý a je evidentní že oba budou vysocí jen jeden bude štíhlejší a ten mladší bude asi mohutnější tzv. korba. Každé dítě je prostě jiné.....

nika82
6. pro 2015

@milius dala by som vyšetrit hormony štítnej zlazy a cukor

salikova
6. pro 2015

Určitě bych nejdřív poprosila pediatra o vyšetření na celilakii, štítnou žlázu a cukr především 😉 mi kluci sni na snídani 2 rohlíky nebo 2 krajíce, pak ji ve školce, po sportu hned v šatně chleba nebo rohlík s necim, sušenky (mysli,bebe, apod) a ovoce, pokud jdem ze skolky domu, maji jogurt, k veceri pak bud něco vařeného anebo polivku a rohlík nebo chleba s necim...Ke každému jídlu jim dávám zeleninu sni mi na posezení celý okurek nebo 250 cherry rajčat ...mají ale 2x týdne fotbal,1x tydne pohybovky a 1x týdne plavání. . . Meri 110 cm a 104 cm a vazi 18 a 15 kg Nevím co budu dělat, až budou v pubertě 😁

mmkama
9. říj 2016

Ahoj,čtu tuto diskusi zpětně,můžu se zeptat,jak to s vámi dopadlo? Vytáhla se malá? A byly jste na nějakém vyšetření? Mám taky buřtíka,v 16 měsících 16 kilo 😖

milius
autor
10. říj 2016

@mmkama ahoj,nikde jsme nebyly. Za toho 3/4roku nepribrala ani kilo a meri asi 96cm. Prestali jsme ji vozit na kocare, zavedli vic pohybu a pekne se vytahla. Kdyz se divam na fotky z lonska, tak je to uplne jine dite 😀
V 16mesicich je 16kg docela hodne, no uvidis jestli se to zlomi pristi rok, tak jako u nas.
Taky jsem nasla sve fotky a v jejim veku jsem byla teda vetsi cvalik ☺ ted uz bych to tak nehrotila

mmkama
17. říj 2016

@milius Díky za uklidnění 😉 My už chodíme bez kočárku dlouho,jen ať se hýbe...Teď nás čeká 18 měsíční prohlídka,tak jsem zvědavá...

marki133
17. říj 2016

@mmkama Moje holčička má v 18 - měsících 15 kg a 88cm. Porodní váha byla 2 760g a 49 cm. Doktorka nic neříká a pro mě je hlavní, že je zdravá 🙂. Děti to vyběhají 😉