Měření teploty u novorozeňat, batolat, starších dětí

jtinacz
16. čer 2013

Ahooj, ráda bych, aby byla tahle diskuse všeobecně o měření teploty u dětí. Hodně často narážím na to, že pořádně nevíme (a sebe do toho počítám také 😕) jak je to vlastně s tím měřením teploty, když měřím v zadečku, na čele, v oušku, v podpaží nebo dokonce třeba v pusince.....ty teploty se přece liší a je třeba vědět, s čím má člověk (rozuměj maminka 😎) počítat.
Bylo by super, kdybychom si tu pěkně shrnuly, jaké jsou měřící možnosti 😎 - takže fakt třeba:
a) jak (resp. kde - zadeček, čelo, ucho...atd.) měříte nejčastějc, s čím máte nejlepší zkušenosti
b) jak se liší naměřené teploty na různých místech (pojďmě třeba udělat nějakou tabulku, kde to bude jasné)
c) typy teploměrů, bo jich je mraky (klasika, rychloběžka, digitální, infra bezdotykový atd.....klasické versus moderní vychytávky), vaše zkušenosti a případné problémy, tedy i rady, čeho se třeba vyvarovat
...a určitě se ještě něco najde 😎 Mám třeba kamarádky, které ani neměří, prostě sáhnou na čelo a je jim to jasné, jestli je to zvýšená teplota nebo horečka (to jsou holt ty zkkušenosti!)....na druhou stranu mám kamarádky, které vyšilujou, když má prcek 37,2...i to mě zajímá - jak to berete vy, jak tu teplotu vůbec vnímáte....

mafeska
17. čer 2013

@jtinacz do výbavičky jsem koupila digitální teploměr a měřila v zadečku. Doktorka mi jednou řekla že klasický rtuťový je nej tak jsem schválně porovnala s mým digi a naměřené hodnoty ve stejném místě vyšly +-nastejno. Takže používám svůj oblíbený digi a jak dcerka roste měřím už v podpaží. Sáhnutím na čelo poznám že má teplotu/horečku ale ne její výši, nejsem tak znalá a zkušená 🙂. Nevyšiluju když má 37.5, obavy mi začínají když je víc jak 38, panika při 40. 🙂

ladie
17. čer 2013

Mám digitální, který měří buď na čele nebo v uchu (samo se to přepne, když sundám kryt). Srovnávala jsem teplotu s klasickým rtuťovým a měří stejně.
Takže změřím na čele, občas k tomu ještě v uchu (otázka pár vteřin) a je to. Prcek ani neví, že ho měřím.

Jinak ad teplota. 37,5 neřeším, zpozorním až kolem 38 🙂

jtinacz
autor
17. čer 2013

@ladie taky mám digitální doma a teď ještě další teploměr na bázi infračerveného senzoru. jak starého máš prcka?

jtinacz
autor
17. čer 2013

@mafeska já zažínám mít paniku jak to vyleze nad 39 😠 prdola na horecky moc netrpi (jen kdyz byl malej a mel celkem vaznej zanet ledvin a ted nedavno svou prvni anginu), tak me kazda vysoka trochu desi. na druhou stranu vim, ze horecka je vlastne leciva, pomaha imunitnimu systemu, ale kdyz to leze, tak asi kazda mama trochu panikari. 😕

jtinacz
autor
17. čer 2013

HOlky a používaly jste někdy rychloběžku?

luthien.k
17. čer 2013

Nepanikařím ani při 40, horečka je důležitá a přirozená při obraně organismu před infekcí: http://zdravi-vitalita.blog.cz/1111/dulezitost-... nebo http://www.azrodina.cz/1471-o-lecive-sile-horecky.

Ty teploměry bych tolik neřešila, důležité je měřit pořád tím stejným a stejným způsobem. Já v podstatě měřím jen kvůli tomu, abych měla co říct u dr., kdybysme tam náhodou zavítali 😅, jinak se řídím pohmatem (nejlépe tváří na tvář) a chováním dítěte.

romcovaklarka
17. čer 2013

Já jsem vždy měřila ohebnou digi rychloběžkou do zadečku, ale při nemoci se mi na takové rychlé orientační přeměření osvědčil bezdotykový teploměr, ukazoval mi - když jsem to porovnávala - relativně přesně a nemusela jsem dítko budit a svlíkat. Není ale na úplně malá miminka, která jak mi vysvětlili v porodnici nemají ještě takovou termoregulaci a proto je jejich "vnějšek" vždy teplotně více ovlivněn teplotou okolí.
Jinak já teda při 40 panikařím už trochu 😅 To měl starší jednou v roce, když měl 6. nemoc a když se mi to nevedlo srazit (nechtěla jsem do něj rvát furt léky, tak jsem dávala zábaly a holt to jaksi nestačilo), tak už jsem i na tu pohotovost jela - no měla jsem si to odpustit, akorát jsem dostala vynadáno, chtěli si ho nechat v nemocnici, což jsem odmítla, dostal panadol a doma už jsme to pak zvládli v pohodě.
Jinak kromě toho měl asi 2x virózu s teplotou pod 39, to jsem nedávala léky vůbec, taky jsem toho názoru, že horečka je potřebná, i když je to těžký vidět, jak s tím bojuje, tak je pro něj lepší, když to vybojuje "sám".

jtinacz
autor
19. čer 2013

Holky, souhlasim s Vama, teplota je potreba, telo bojuje a imunitni system posiluje 🙂 Ackoliv treba kamoska, co jeji prcek mel febrilni krece, na to ma dost jiny nazor....chapu to, kdyby se mi to stalo, tak asi taky dost panikarim.
Kazdopadne je podle me taky dulezite merit teplotu pokud mozno na stejne miste a mit teplomer, ktery da relevantni informaci. Jsem kdysi mela nejaky digital noname z Makra - na celo a do ouska, ale jeho namerene hodnoty mely treba taky 1,5 stupne rozdil ☹ a to ze jsem si celkem nacetla, jak merit. Proste stal za houby. Digi s mekkym koncem do zadecku super, ale muj 4,5 lety syn uz to teda nedava a drzet teplomer v podazdi se nam taky moc nevede, je jak nerizena strela a relevantni to teda taky moc neni 😀 Takze aktualne mam s infracervenym senzorem Thermoval duo scan a ten je v pohode - v noci si muzu zkontrolovat teplotu, aniz bych ho budila a jen kdyz je zle a horecka je vysoka, tak budim a davam sirup.
Ale kdyz si vzpomenu, jak mel - kdyz byl malinkatej - zanet ledvin a v horeckach byl furt a vzdycky jsme merili tehdy jeste rychlobezkou, tak fakt zlaty tyhle teplomery na celo nebo do ucha 😎

hamma
19. čer 2013

Jak byste řešily horečku v těchto horkých dnech? Naměřila jsem teď synovi 39, myslím, že není jinak nemocný, asi to bude úpal. Jenom nevím, jestli teplotu srážet nebo ne...

jtinacz
autor
19. čer 2013

@hamma ahooj, jestli nepozoruješ jiné problémy, tak já bych nesrážela lékama, ale udělala mu zábal, držela ho mimo slunko, prostě chladit, chladit, chladit. A vzdy to kazdou hodku kontrolovat.
Jak je prcek starej? Ted mate pred sebou noc, tak at ho nemusis budit a merit, idealni, jestli mas doma nejakej digitalni teplomer nebo ten na bazi infracerveneho senzoru, jako je Thermoval duo scan a podobny teplomery, kdy nemusis prcka budit a zmeris a rychle vis, jestli budit a dat leky nebo nechat spinkat, at si telo pobojuje.
Drzim pesti, at je to jen "lehkej" upal ze slunicka!!!

elilly
23. čer 2013

ahoj kocky, tak u nas chytame "paniku" ked je teplota medzi 39 a 40, ale ak zachytim teplotu nad 38,5 tak davam paralen 😒 to s tou liecivou silou horecky som niekde pocula, ale nebojite sa krcov, resp. zapalu mozgovych blan z tak vysokej teploty 😨 ? dcera (5 r.) trpi periodickymi horeckami tak raz za 6 tyzdnov a tam asi ta lieciva sila horecky uplne nefunguje, alebo ano? mate nejake skusenosti? inak meriame infra teplomerom na cele, aj syna (1 r.) a su uplne v pohode /pred tym som malu merala v zadocku a to bolo krute 😖 /

lucyvivien
23. čer 2013

@elilly na fibrilné krče pri horučkach sa dáva Diazepam a malá by ho mat každá mamička v lekarničke 🙂

elilly
23. čer 2013

@lucyvivien to ano, ale reagujem na to, ze sa tu rovinula debata, ze horucka je lieciva a netreba ju hned zrazat .. tak ma len zaujima, ci si myslite, ze to plati aj o periodickych horuckach, kedy dieta vlastne ziadne ine priznaky nema, neprekonava zapal a jedine co pomaha su kortikoidy

lucyvivien
23. čer 2013

@elilly som nečítala od začiatku 🙂 Myslím si , že každá teplota nad 38,5 st. by sa mala zrážat či už zábalom alebo liekmi s učinkujucou látkou na zrážanie teploty..Napr my sme mali tzv. 6 nemoc - 4 dni v kuse horučky okolo 41 st. , nič iné len horučky, potom to odoznelo, ale bez zábalov, diazepamu a paralenu, by sme to asi tažko zvládli 🙂 A inak horučka je obranný mechanizmus tela na určitu reakciu, podnet toho, že niečo nieje uplne ok. takže vyššie teploty určite nepodcenovat 🙂