Navštěvujete pohotovost s dětmi i při mírných příznacích?
Zajímá me, jeslti využíváte s dětmi pohotovost. Nám se za poslední půlrok několikrát stalo, že děti onemocní o víkendu a zrovna naše pediatra ordinuje až v pondělí odpoledne, tak jsme využili pohotovosti, aby se děti začaly léčit vcas. Když v sobotu ráno začal syn teplotovat, bolel krk a měl čepy, byla to jasná angina a než čekat do pondělí, léky měl už v sobotu.
Aktuálně zrovna dcera teplotuje, bolel ji i krk, tak si říkám, že možná skočíme zase na pohotovost na Crp, ať víme, jak ji léčit, protože má odjet na pár dní k babičce a já musím do práce. Přesto mám z toho divný pocit, že na té pohotovosti budu otravovat, že jako nejsme extra akutní.
Stručné shrnutí
- Pohotovost slouží primárně pro akutní a život ohrožující stavy (úrazy, zlomeniny, popáleniny, dušnost, kolabující dítě, zvracení s krví) a není určena pro běžné virozy s mírnými symptomy.
- Jasná bakteriální angína s viditelnými čepy, silnou bolestí v krku nebo vysokými horečkami často vyžaduje okamžité vyšetření a nasazení antibiotik, které bez lékařského předpisu nezískáte.
- U běžné virozy rodiče v diskusi obvykle doporučují počkat 3 dny (někdy až 4. den) a řešit příznaky doma; jako rychlé pomocné nástroje se zmiňují domácí CRP testy a strept testy nebo návštěva pohotovosti při zhoršení.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám vzít dítě na pohotovost?
A: Pohotovost je indikována při úrazech (zlomeniny, rány vyžadující šití), neustupujících nebo nesrážetelných horečkách kolem 40 °C, krvavém zvracení nebo kašli s krví, dušnosti, kolabujícím dítěti, výrazném zhoršení stavu (např. podezření na diabetickou ketoacidózu) nebo když dítě potřebuje infuze či hospitalizaci.
Q: Jak poznám doma, že jde o angínu a je potřeba antibiotik?
A: Jasná bakteriální angína se v diskusi popisuje jako bolest v krku s viditelnými čepy na mandlích, výraznou bolestí při polykání a často vysokými horečkami; v takovém případě lékař obvykle předepsal antibiotika.
Q: Můžu použít domácí CRP nebo strept test k rozhodnutí, zda jít k lékaři?
A: V diskuzi rodiče uvádějí, že v lékárnách jsou dostupné domácí CRP testy a strept testy, které někteří používají k orientaci, ale výsledky by měl vyhodnotit lékař a testy nemají nahradit lékařské vyšetření.
Q: Co udělat, když má dítě odjet k prarodičům a já musím do práce?
A: Doporučeno je domluvit se s prarodiči, připravit léky s rozepsaným dávkováním a instrukcemi, přibalit kontakty na pediatra a případně zajistit eRecept; v případě potřeby zvažit čerpání OČR.
Q: Jak dlouho doma čekat s horečkou, než vyhledat lékaře?
A: Většina diskutujících doporučuje u běžné virozy počkat asi 3 dny a kontaktovat lékaře, pokud se stav nezlepší nebo se objeví závažné příznaky (dušnost, neschopnost pít, extrémní horečka), některé rady uvádějí i 4. den pro běžné virozy.
Q: Jaká onemocnění obvykle vyžadují okamžitou návštěvu pohotovosti?
A: V příkladech z diskuze jsou to diabetická ketoacidóza, těžké záněty (zápal plic), silné záněty středního ucha s horečkami, otřes mozku se zvracením, otevřené rány vyžadující šití, anafylaktické reakce a stavy s nutností infuzí nebo hospitalizace.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pohotovost je určena především pro akutní, neodkladné a život ohrožující stavy.
- Jasné angíny s čepy a záněty uší jsou běžně považovány za indikaci k okamžitému vyšetření a často k nasazení antibiotik.
- U běžných viroz je běžná rada počkat přibližně 3 dny a léčit symptomaticky doma, pokud se stav nezhorší.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují podezření na angínu o víkendu za dostatečný důvod k návštěvě pohotovosti, zatímco jiní tvrdí, že pokud to není akutní, lze počkat na ordinační hodiny pediatra.
- Někteří rodiče považují návštěvu pohotovosti kvůli pracovní potřebě (dítě má odjet k babičce) za akceptovatelnou, jiní to vnímají jako zneužití služby určené pro akutní stavy.
- Používání domácích CRP či strept testů jako rozhodovací pomůcky je vnímáno různě; část rodičů je používá, jiní preferují vyčkat a nechat rozhodnout lékaře.
Otevřené otázky
- Jak přesně rozlišit doma mezi virovým škrábáním v krku a bakteriální angínou bez lékařského vyšetření?
- Jak optimálně zajistit péči o dítě o víkendu, když pediatr neordinuje a rodič musí do práce?
- Jak spolehlivé jsou domácí CRP a strept testy pro rozhodnutí o nutnosti antibiotik?
Zmíněné značky a firmy
Bulovka, Nesquik, Fucidin, Ventolin
Zmíněné produkty a metody
domácí CRP test, strept test, eRecept, Ventolin, Fucidin, antibiotika (ATB), infuze, šití, hospitalizace, OČR, CRP, PFAPA, rotaviry, pátá nemoc, diabetická ketoacidóza, zánět středního ucha, impetigo, laryngitida, zápal plic, otřes mozku
Místa a osoby
Bulovka, Turecko
Tak to zalezi na vaznosti situace a moznosti lecby. V pripade viz vyse anginy bychom asi taky sli, kdyz by decko na tom bylo fakt spatne (tj. horecky, bolesti v krku s viditelnymi zanetlivymi zmenami) - protoze to je na 99% na atb, a ty bez lekarskeho predpisu nesezenu. Nebo treba bolest ucha, to taky jezdime. Ale s virozami, kdy proste nic vic nez my ten lekar nezmuze (horecka, kasel, ryma) zustavame doma.
Ve vasem aktualnim pripade - jestli ma jen beznou horecku a beznou bolest v krku, tak bych na pohotovost nesla. Ale to musis rozpoznat ty, jak moc je na tom dcera bidne...
Naše děti trpí hlavně na virózy, takže i ke klasické dr. jdu případně až po třech dnech (zatím nebylo třeba očr). Pokud by ale trpěly na angíny, uvažovala bych jinak, i když i tak bych volila pohotovost v krajním případě (dojezd 25km a pravděpodobně dlouhé čekání za to naše dr. dojezd 2 km a čeká se obvykle do 10ti minut).
Tvuj pocit je naprosto spravny….Promin, ale pak tam nema clovek cekat pul zivota, kdyz tam jde v nedeli nekdo s teplotou🤦♀️
Při horečce chodíme k mudr 3. den teplot... pokud by byla jasná angína, tak pohotovost ano. Ale horečka a škrábání v krku bych počkala, co z toho bude. Jsou i domácí crp testy (ale nevím, jak fungují 🙂 )
Chodim minimalne. Ak maju iba teplotu, kasel, sopel tak nie. Naposledy sme boli so spalou. Ak by mali hnisavu anginu tak by som isla. Ale inak radsej cakam na naseho doktora, predsalen pozna deti lepsie.
Počkala bych jak se to vyvrbí.
Jinak my byli samozřejmě s úrazy a pak s věcmi, které potřebovaly co nejdříve atb - zánět spojivek, zánět ucha, angina.
S virozou bez náznaku na anginu bych nešla.
My byli na pohotovosti naštěstí jen jednou, se zánětem ucha. K našemu doktorovi chodíme až když běžná léčba ani po týdnu nezabere. Na horečky syn netrpí, opravdu vysoké měl dvakrát, vždy jsme sráželi doma a do dvou dnů to bylo dobré. Takže s horečkou a bolestí v krku bych na pohotovost jela jen kdyby to vypadalo na angínu.
Náš pediatr teda hodně funguje i online, takže pokud bysme byli pryč a třeba se rozjela angína, tak pošle i erecpt.
Syn trpí na záněty ucha, takže tam chodíme s tim. U něho to poznám velmi jistě a brzo a tam není na co čekat. Dcera byla myslím jen jednou, měla asgmaz, nemohla skoro dýchat. Teď už máme ventolin a tak doma,. takže není třeba.
@moni_12 pohotovost je pro akutní případy.
Takže šla jsem s bolavým uchem, s těžkým zápalem plic - dcera zvracela atb., musela dostat infuze, pak na šití, se zlomenou rukou.
Že jde dcera k babičce a ty musíš do práce, není důvod k návštěvě pohotovosti. Od toho je pediatr a očr. Pohotovost nemůže suplovat obvoďáky. Přesně tohle dělá lékařům peklo a zahlcuje jejich čas nesmyslama, které nejsou akutní a počkají.
Byla jsem teď nedávno poprvé na pohotovosti s 9letou dcerou. Nebývá skoro vůbec nemocná,takže mi bylo podle příznaků jasné,ze má nejspíš spalu a protože začínaly prázdniny,chtěla jsem antibiotika hned v sobotu,nečekat do pondělka. Dobre jsem udelala,zabraly zázračné hned první den.
Se mnou rodiče byli párkrát na pohotovosti. Určitě ne kvůli nemoci jako horečka a škrábání v krku.
Jezdili jsme, když mě chytly uši (několikrát mi je jako malé píchali) a pak třeba s akutním zánětem močových cest, kdy bych s tou bolestí a štípáním den, dva fakt nevydržela.
My akorát s úrazy, jinak nebylo potřeba, ale je fakt, že na anginy a záněty močových cest děti netrpí, to jsou dvě věci, se kterými bych taky jela, ať se to léčí hned.
Záleží co v tom krku má. Jestli vyloženě nemůže polykat nebo ji jen škrábe jako u virózy. Jestli ji nejde polykat a máš dojem že to je spíš angína, tak bych ji netrápila a šla na pohotovost. Jinak se dohodnout s babičkou jestli k vám nemůže jít hlídat a počkat do pondělí na pediatra.
Nikdy jsme na pohotovosti nebyly. U pediatričky jsme s “běžnou horečkou, co trvá pár dní” byly asi třikrát (trvala i na mě dlouho), a to jen proto, že nám chvilku trvalo, než jsme rozčísly, že má dcera PFAPA a jednou s akutní otitidou. A angínou (ale jasnou s čepy a lymfadenopatií, ne trochu bolí v krku, trochu teplota, kašel a rýma) bych šla, kdyby neměla možnost si napsat atb sama.
Pohotovost je pro akutní případy a ne pro matky, které jdou do práce a dítě k babičce aby teda věděli jestli má odjet... Pohotovost není suplovani obvodaka v čase, kdy se to rodičům hodí. Pak to na těch pohotovostech nemá vypadat tak jak to vypadá.
Pohotovost jsme navštívila dětmi párkrát - syn oboustranný zánět středního ucha, šiti brady, dcera otoky a kopřivka po atb, které dostala v týdnu od obvodní, otřes mozku se zvracením... Horečky, bolesti v krku patří na obvod v týdnu nejdříve po třech dnech. Ono i crp má nějaké zpoždění než případně nastoupa jeho hodnota.
Ne nechodím běžně ani na pohotovost a vlastně ani k dětské. Z 99% to vyléčíme doma bez návštěvy lékaře.
@moni_12 S teplotou, která začne ten den, na pohotovost fakt nejdu. 😆 Byli jsme s popáleninou, se zlomeným palcem apod. Byli jsme i s horečkou, když nám z ní zvracela antibiotika - to skončilo hospitalizací. Pohotovost slouží k urgentnímu ošetření závažných případů. Ne k preventivnímu udělání CRP. 🤦🏻♀️😆 S tímto přístupem se nedivím, že ji chtějí zdražit na 2000,- za ošetření. Už aby to bylo.
@moni_12 Myslím, že s tímhle dcera vydrží v klidu do zítřka. Na pohotovost opravdu jenom akutně.
na pohotovost jezdim- pokud se o vikendu rapidne zhorsi, pokud ma nesrazitelne teploty kolem 40, pokud zvracel krev, pokud kaslal krev, s urazem. Na tvem miste byhc pockala do zitrka, podle popisu to je spis viroza. Drzim palce.
@pavca1982 Jasně kašel a běžnou virózu doma vyléčíš, ale zánět průdošek, zápal plic nebo angínu bez antibiotik někdy nevyléčíš. Dcera třeba byla nachlazená celkem to už vypadalo ok a najednou ji přes noc vylítla teplota a začalo ji píchat pod žebry. Tak to jsem moc nečekala a ráno jsem s ní jela na pohotovost. Byl to zápal plic.
U nas se taky vsechno jak naschval deje v patek odpo nebo o vikendu ☹ na pohotovost jezdime az kdyz to nejde vydrzet a obyc leky nezabiraji.

@moni_12 Tak se ji do krku podivej. Kdyz tam budou cepy, neni na co cekat...