Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

irasek
10. kvě 2010

opožděně i já nám všem přeji vše NEj k svátečku, ať nám dítka dělají radost a jsou zdravé 🙂

Super, že se Vám rozpovídávají. Páťa se nějak zasekl 😠 . Skládá si krátké věty, ale mezi slovy dělá pauzu, takže než to z něho vypadne...ale zas je to srandovní, jak se soustředí.
U nás dr. říká, že přetahovat předkožku od roku. Ne násilím, ale zato po každé koupeli. Tak fakt tomu nerozumim, proč je to všude jiné...ostatně neni to poprvé, co se ti lékaři neshodují 😕
Jo a nočník nám občas jde, občas ani náhodou, jenže on pije denně 1,5litru, takže to pak učůrává po deseti minutách...nechám to na léto, bude si tu běhat nahatý po zahradě

Těhulky, držím mooooc palečky

andulka4
10. kvě 2010

Eli Davídek když měl okolo 18m tak taky tak mluvil-řekl třeba "mami nama utika peš" místo mami za náma utíká pes 😀 je to prča jak to komolil 😀 To období mi příjde nejkrásnější

a balhopřeju k holčičce

elinka27
12. kvě 2010

andulka dakujem, hlavne nech sa v brusku drzi co najdlhsie 😉
dnes zasa vypustil dalsiu perlu namiesto nic nevidim povedal "vidim nic" 😀 zajtra nas caka kontrola u imonologa tak dufam,ze bude vsetko ok

gucz
12. kvě 2010

baby Andulka už má dcérku, Kačenku 😉 , presnejšie info v druhej téme. Andulka gratulujem 🙂

deina
13. kvě 2010

Gucz, jej, no idem teda nakuknut do druhej temy a zablahozelat. Nadherne meno. 😵

kytkay
13. kvě 2010

Ahoj holky, náš malý se narodil ve 37 týdnu těhotenství, čili je také nedonošený, ale přijde mi, že vývojově na tom bude stejně jako donošené děti. Pravda, sice měl pouhých 2.90 kg a 48 cm, ale kojím, a myslím si že Alešek dobře přibírá. To se ostatně zítra dozvím u dr. Jdeme na váhu.

elinka27
14. kvě 2010

kytkay, vsetko ukaze az cas, ako si to on dozenie, a ci vobec bude co.Kazde dieta je individualne,a uz zo skusenosti viem,ze aj donosene deti maju bohuzial kolkokrat aj horsie problemy ako nedonosene,to si clovek asi nevyberie.Ale treba len verit ze vsetko bude ok 🙂
andulka blahozelam 😀

rohacka
14. kvě 2010

Jej, 2 dni som tu nebola a taka krasna sprava!!!!!! Andulka - srdecne blahozelam, krasne si to dotiahla. Tak vela zdravia a uspesne kojenie 😉 .... Tesime sa na fotky!

Kytkay - 37. tyzden uz zvykne byt v pohode, nemusis mat obavu. Dcera sa mi narodila na prelome 36. a 37. tyzdna, vobec ju nebrali ako nedonosenu, bola a je uplne v pohode.

kockoska
17. kvě 2010

ahojte.
Pridavam sa k Vam, chlapcek sa mi narodil v 35 tt. Ma 4 mesiace, diagnoza motoricka retardacia v zmysle hypotonie. Mali sme nejake hyperechogenity, zmeny na mozgu v dosledku krvacania ale vraj sa to o dost zlepsilo. Maly drzi hlavicku, chyta hracky, pritahuje sa do sedu, usmieva sa aj smeje nahlas, pretaca na bok. Nechce vsak na brusku past koniky. To len stale jazdi s rukami, dava ich niekde pri chrbatik dozadu a nosom naraza na podlozku. Nic nepomaha. Cvicime aj vojtovku 4x denne.

diid
18. kvě 2010

kockoska - co je to motoricka retardacia? To co pises ze robi maly sa zda byt normalne. A vobec necitaj co ma robit presne v aky tyzden. Ja mam dvojicky narodene v 37 a pol tyzdni a jeden je lepsi v jednom a druhy v druhom. Dcera sa zacala pretacat neskor ako syn a teraz zase pevnejsie stoji na nohach ako on. Tiez nikdy nemala rada byt na bruchu az v nejakych 6 mes si na to zvykla, bola aj baculata tak mozno jej to bolo tazko. Obaja su ohybny, sikovny a v poriadku. Nikdy som s nimi necvicila. No pocitaj ze ze tvoj syn ma necele 3 mesiace takze to je v pohode. Predsa to, ze sa narodi skor neznamena ze preskocil 9 mesiac vyvoja.

kockoska
18. kvě 2010

diid - motoricka retardacia je to ze podla nich zaostava v motorickom vyvine, a v zmysle hypotonie ze je to dosledkom toho ze je slaby. Ja by som sa rada riadila tym co hovoris, len ze tie vsetky mozne sledovania a doktori a kazdy vravi nieco ine... :(

rohacka
18. kvě 2010

Kockoska - vitaj medzi nami.
Aj my sme mali (aj mame) motoricku retardaciu - hypotoniu. Nic ine nepomoze, len cvicit (Vojtovku). AJ to, ze nechce byt na brusku, je jasny znak toho, ze ma slaby chrbatik, slabe rucky (hypotonicke), takze samozrejme odmieta tak byt.
AK budes poctivo cvicit, tak urcite urobite vyrazne pokroky. Dobre, ze to zistili takto skoro, do roka je Vojtovka najviac ucinna. Urcite aj prekonane krvacanie do mozgu tam ma svoju ulohu, ale s tym zasa nic nanarobis. Len cvicit, aby sa vytvorili nahradne nervove spojenia v mozgu, aby sa mozog naucil spravne pohybove vzorce.

kockoska
18. kvě 2010

rohacka: dakujem. A kolko mate vy mesiacov alebo rokov? A ako sa u Vas teraz ta motoricka retardacia prejavuje? Myslim napr. ci sa neposadite alebo nechodite? Cvicime naozaj poctivo.

diid
18. kvě 2010

rohacka - ale ved kazde dieta sa vyvija v inom case nie podla tabulky. Moja dcera nechcela byt na brusku a teraz ma 10 mes. a na bruchu pozera aj rozpravky s hlavickou do hora, ruky ma silne, sama sa drzi postielky ked pri nej stoji. Syn zase sa udrzi slabsie ked stoji pri postielke a to na brusku vylehoval o mesiac skor ako dcera ona zacala az v 6 mes.

kockoska - kolko vazi? ozaj, odpocitaj tie 5 tyzdne a riad sa co by mal robit v 2-3 mesiacoch. Myslim, zbytocne detom pripisujete vseliake retardacie,

kockoska
18. kvě 2010

diid: ja nepripisujem. Len som povedala ze co mu napisali ako diagnozu. Ja by som bola len rada keby nemal ziadnu.
Mame 4 mesiace a 6 kg. Ked sa narodil mal 2230 g.

kockoska
18. kvě 2010

diid: este ked odratam, tak vsetko je v pohode, tabulkove. Naozaj zaostava tak cca. o 1 a pol az 2 mesiace, len tie konicky tie nie a nie. Vsimla som si ze on si dava ruky vedla chrbatika a potom mu hlava padne. Ak mu ich vytiahnem a dam pred telicko tak sa pekne zdvihne, ale zachvilku ich da zase dozadu a jeduje. Napr. na mojom tele pasie koniky pekne. 🙂

diid
18. kvě 2010

kockoska, moja dcera ked bola na bruchu tak hlavu nevedela dobre udrzat do 6 mes. Vsetko dobehla a zda sa ze do 11 mes. uz bude aj chodit. Naozaj, netrap ho podla tabuliek, nepripisuj mu ziadne hendikepy.

kockoska
19. kvě 2010

dakujem diid, zacinam byt z toho merne na hlavu. Ty si s detickami necvicila, ale zrejme nebolo potrebne. Nemali ste hypotoniu. Ci myslis ze nam tu diagnozu dali len preto ze nepasie konicky?

deina
19. kvě 2010

Kockoska, v 2-3 mesiacoch, ak este nepasie dobre koniky, to nie je vazny problem. Skus ho davat castejsie na brusko, on sa chyti, pomoz mu - ked dava rucicky dozadu, pomoz mu dat ich dopredu, on casom pochopi, ako si ich ma davat. Asi si potrebuje posilnit rucicky, tomu najviac pomoze to, ze bude casto na brusku - ked ich uz bude mat silnejsie, aj sa mu bude viacej na brusku pacit.

Mne maly je tiez nerad na brusku a to ma takmer 8 mesiacov. On je hrozny lenivec. To ani nie je hypotonia (ma ju len velmi miernu, neurologicka ho zhodnotila tak, ze cvicit nemusi), to je naozaj lenivost, pohodlnost. On je uplne spokojny, ked si lezi na brusku a hra sa s hrackami a ja mu ich len obmienam, raz mu dam nieco sustive, potom nieco plysove, nejaku hrkalku... no pohoda. Ked sa pretoci, krasne drzi hlavicku, zacina vystierat rucicky. Myslim, ze ich ma trosku slabsie, ale nic vazne, dokaze ich vystriet a udrzat sa tak - ale co sa on bude trapit? Chvilku sa poobzera a potom zacne kricat, nech ho prevratim. Ked ho niecim motivujem, bavim sa s nim, ukazujem mu hracky, dlho vydrzi, takze on je asi vazne len pohodlny. Taky nezvyk pre mna, starsi bol stale v pohybe...

rohacka
19. kvě 2010

Diid - ano, kazde dieta sa vyvija inak, nie podla tabulky. ALE - a a to je velky rozdiel - je to ine, ak dieta prekonalo krvacanie do mozgu, alebo bolo viac nedonosene ako do 37. tyzdna alebo ma hypotoniu!!!!! Vtedy nie je problem v lenivosti dietata, ako to moze byt u donoseneho dietata, alebo dietata s hranicnou hypotoniou - ale problem je inde a vtedy treba cvicit, aby sa ten problem odstranil a dieta preslo vsetky vyvinove milniky, aj ked neskor ako zdrave deti.

Kockoska - my sme uz velki, maly ma 3 roky (to si mozes pozriet u kazdej mamicky v pase, ak sa nastavis mysou na jej fotku - ake ma velke deti), cvicime kvoli hypotonii od cca 4 - 5 mesiacov, otacat sa zacal ako 9-mesacny, lozit ako 11-mesacny, chodit po 4 + posadit sa v 12. mesiacoch a chodit ako 19-mesacny. Nekorigovany vek, takze vsetko minus 6 tyzdnov. Toto je motoricka retardacia - oneskorena motorika oproti zdravym detom. Nech ta nestrasi ten vyraz "retardacia", sme zvyknuti vacsinou na ine suvislosti s retardaciou. Je to v tomto pripade len oneskorenie. Mamicky, ktore donekonecna cakaju, ze deti prestanu byt lenive, alebo si zdovodnuju, ze dieta ma jednoducho cas, ze nabehne - a dieta ma pritom problem ako napr. stredne tazku alebo tazku hypotoniu - casto zacnu cvicit neskoro, ked zrazu zistia ze vsetky deti v okoli uz stvornozkuju a ich sa este ani len neotaca.... Potom je o to tazsie dobehnut. Super, ze poctivo cvicis. Radsej teraz poctivo (hoci by niekto povedal, ze zbytocne), ako potom niest nasledny neskor. Prepacte, ze som taka radikalna, ale za 3 roky Kubkovho zivota sme si prezili tolko, ze zlahcovanie ma vie teda riadne vytocit. Tiez sme zacinali "len" s tym, ze sa neotaca (a to mal este len korigovane 3 mesiace, vycitala som neurologovi, naco nas posiela cvicit, ved este mame cas). A nakoniec vysvitlo, ze krpec mal po porode nedostatok kyslika a jednoducho mu tym mierne poskodilo mozog a teraz mame diagnostikovanu lahku formu detskej mozgovej obrny!!!! Diagnostikovali mu ju v 2.5 roku, kedy dieta chodilo uz rok!!!!! Takze ja uz radsej nic nezlahcujem a to hovorim z vlastnej trpkej skusenosti.

maatkka
19. kvě 2010

Ja uplne suhlasim s rohackou... Neda sa porovnavat dieta narodene "na hranici donosenosti-nedonosenosti" bez akychkolvek neurologickych problemov - to by som asi aj ja "stresatotka" 🙂 brala na "lahku vahu" nejake mierne "onsekorenie" - lebo KAZDE DIETA JE INE A TO JE PRAVDA ale... ak ma dieta nejaku zavaznejsiu neurologicku diagnozu - co krvacanie do mozgu! stredne tazka alebo tazka hypotonia! su (a diagnostikuje ich dobry neurolog) - bolo by dost nezodpovedne len tak si povedat ze ved to neskor dobehne - aj ked v mnohych pripadoch je to tak... ale mozu sa na to "nabalovat" dalsie a dalsie problemy. Baby neviete o kolkych takych pripadoch za tu dobu co sa Lili narodila predcasne (a teda sa o to zaujimam) viem som uz pocula alebo citala...
My sme trosku iny pripad kedze sme len 30. tt. a s krvacanim do mozgu k tomu... niekedy mi uz tato tema pride ako z "ineho sveta" 🙂 (preto sem uz moc neprispievam a som v teme extremny nedonosenci) lebo napr. aj tej vojtovej metode na ktoru tu niekedy tak "nadavate" 🙂 vdacim ja za to ze je moje dieta (a vela inych deti) po takychto diagnozach v poriadku 🙂
Babule som straaaaaaasne stastna ze vase predcasne narodene deticky su v poriadku a vsetko tak krasne zvladaju (a v dobrom vam zavidim a prajem kazdy den a tyzden o ktory ste ich mali v brusku dlhsie 😉) ale asi by som radsej nebrala na seba tu zodpovednost radit mamicke ineho predcasniatka S NEUROLOGICKYMI PROBLEMAMI s prekonanym krvacanim do mozgu aby tomu nechavala "volny priebeh" ze kazde dieta je ine a ked to dobehlo to moje urcite to dobehne aj tvoje...
Myslim ze lekari taketo diagnozy vacsinou neurcuju len na zaklade motorickej retardacie ale aj napr. ultrazvukom - takze ak tam nejaky takyto problem vidia tak tam vacsinou aj je.
Aby ste ma spravne pochopili - ja nikomu nic v ziadnom pripade "nevycitam"... Nie som zastanca vojtovky bez akehokolvek problemu alebo len z titulu predcasneho narodenia (sama by som necvicila vo vacsine vasich pripadov) nie som zastanca nekorigovania veku a nahanania sa ze uz v prvych mesiacoch zivota (co malo byt babo pomaly este v brusku) musi za kazdu cenu "dobiehat" deti narodene v termine - akoby tie tyzdne o ktore prislo na svet skor neexistovali!!! Ale myslim ze pre kazde dieta (aj narodene v termine) je taka diagnoza ako je napr. krvacanie do mozgu uz vopred trochu akoby "hendykep" (ani neviem ako sa to pise 🙂 ) s ktorym ak sa mu da pomoct je to fakt super!!!
Preto si myslim kockoska ze je len dobre ze s babom cvicis poctivo vojtovku - aj ked ta od toho mozno bude niekto "odhovarat" s tym argumentom ze kazde dieta je ine (tak ako mna) teraz nie len kvoli tomu ze este nepasie koniky alebo tak - moze mat neskor aj ine problemy ANI NIE TAK KVOLI PREDCASNEMU PORODU (kedze ste uz narodeni v (pre mna) krasnom tt.) ALE KVOLI KRVACANIU DO MOZGU... ale samozrejme aj nemusi... je len na tebe ci si ochotna to "risknut"...
Diid ti tym asi chcela len povedat aby si sa zbytocne nestresovala - lebo ma fakt este cas... ale urcite by som to ( v nasich pripadoch prekonaneho IVH) zase az moc nepodcenovala a na vojtovku nekaslala - co asi u teba nehrozi ze? 😉 Nemalo by sa nou "trapit" deti zbytocne ale na taketo pripady je to fakt super super super "pomocka". Ked uz nie kvoli motorickemu vyvinu tak mozno neskorsiemu psychickemu - lebo asi nikto hned nevie so 100% istotou potvrdit ze krvacanie v mozgu uplne nic "nezanecha".
Tymto celym som len chcela napisat ze pre mna bola asi ovela horsia diagnoza krvacanie do mozgu ako "diagnoza" predcasne narodenie (aj ked u nas to vlastne spolu uzko suvisi)... preto by som predsa len bola aspon na zaciatku opatrnejsia akoby bolo babo "len" predcasne narodene bez neuro diagnozy... lebo v takychto pripadoch moze vela napovedat aj ta motoricka retardacia... a vdaka tomu sa da prist na nejaky problem skoro a nie az ked uz je ovela tahsie riesitelny...
Baby dufam ze som sa nikoho "nedotkla" 😉 ja na to pozeram totiz asi tiez z mojho uhla pohladu - kedze my sme krvacanie do mozgu mali a nebyt toho ze sme robili vsetko preto aby to bolo co mozno najviac v poriadku a nic sme nenechavali len tak na nahodu sme tam kde sme... 🙂

deina
19. kvě 2010

Maattka, to, co si napisala, sa naozaj nikoho dotknut nemoze. 😉 Kazde dieta je ine, podla mna sa treba riadit tym, co povie lekar, ked on povie, ze cvicit je potrebne, tak cvicit naozaj treba a je skvele, ze mame moznost nieco cvicit a tym detom pomoct. A ked povie, ze sa to upravi aj same, aj ked bude pomalsie, vtedy staci dat tomu dietatu cas, aby vsetko dobehlo.

Kockoska, ako dlho cvicite tu vojtovku, ked pises, ze nic nepomaha? Ono to chce cas, ten rozbeh byva pomalsi, kym sa deti "chytia". Skus sa este pozriet na tieto temy, mozno v nich najdes dobre rady:

https://www.modrykonik.sk/forum/tema/cviceni-vo...
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/hypotonick...

diid
19. kvě 2010

o krvacani do mozgu moc neviem, ale vychadzam len z toho co pise
Maly drzi hlavicku, chyta hracky, pritahuje sa do sedu, usmieva sa aj smeje nahlas, pretaca na bok. Nechce vsak na brusku past koniky.

Takyto vyvoj v 3 mes. sa mi zda byt normalny. A urcite by som tomu nepripisovala nejaku retardaciu, keby to bolo aspon jemne opisane ze oneskorenie co v tomto pripade sa ani nezda.
Neviem ci mu robili aj nejake Ct hlavy a videli ze mozog je poskodeny, kedy vlastne dochadza ku krvacaniu do mozgu? pocas porodu alebo po poorode? Ja som mala mojich cisarskym.

maatkka
19. kvě 2010

Diid aj mne sa malinka narodila sekciou... Krvacanie do mozgu prekonala niekedy v prvych dnoch po narodeni. I. a II. stupen IVH (ktory byva najcastejsi) sa vacsinou aj napr. vdaka vojtovke vstrebava rychlejsie a bez nasledkov. Diagnostikuje sa UTZ takze zrejme aj kockoskynmu chlapcekovi bol diagnostikovany UTZ. Maly je podla toho co pise naozaj sikovny 🙂 a nebyt toho krvacania nevidim ziaden dovod na "stresy"... Ale krvacanie do mozgu (ved uz samotny ten nazov znie hrozne ☹ ) je predsa len zavazna diagnoza pri ktorej neuskodi trocha opatrnosti... aspon zo zaciatku... kym uz bude vidiet ze sa naozaj celkom vstrebalo a nezanechalo naozaj ziadne nasledky a zmeny na mozgu.
Pre mna bolo na krvacani do mozgu asi najhorsie to ze som dlho nevedela na com vlastne sme. Ono to totizto vraj mohlo zacat ako mierne zaostavanie vo vyvoji a zaostavala by coraz viac az by nakoniec nemusela chodit mohla mat DMO alebo hydrocefalus...
Ja sa nechcem robit nejaka mudra 😉 co sa IVH tyka lebo veeela toho o tom samozrejme neviem a stale sa vsetkych dr. vypytujem 🙂 Ja som sa ozvala len preto ze uz za tie pomaly dva roky co Lilu mame predsa len nieco malo o IVH viem. Som tym tak trosku posadnuta ☹ A keby kockoska napisala svoj prispevok bez toho ze mali krvacanie do mozgu alebo ine zavaznejsie neuro problemy reagovala by som presne ako ty - nech nestresuje ze casu maju dost. Lebo aj maju a reagovala som takto na veeeela prispevkov od bab ktorych deti nemali ziadne problemy s mozgom len potrebuju cas aby to dobehli.
Nechcem kockosku v ziadnom pripade nejako vyplasit len (uz to pisem "desiaty krat") aspon trosku viac opatrnosti ako "len" pri nedonosenosti aspon zo zaciatku podla mna treba (aj od dr.) aby si neskor nic nevycitala.
Keby komukolvek lekari povedali ze malo jeho dietatko krvacanie do mozgu a treba s nim cvicit vojtovku ako to bolo povedane nam asi by to prevazna vacsina len tak (na dietatku) nenechala a robila by vsetko preto aby mu nejakym sposobom pomohla...
Diid dufam ze sa nenahnevas - ja viem ze TY si nikde nic take ze by kockoska cvicit vojtovku nemala alebo ze nic to ze maju deti krvacanie do mozgu nepisala - len mam uz dost toho ako to niektori ludia zlahcuju a hovoria o krvacani do mozgu u mojho dietatka pomaly ako o krvacani z nosa z ktoreho by u svojich deti pomaly "saleli" ☹
Pri tom my este stale dlho po vstrebani krvacania (napriek tomu ze nemame ziadne nasledky) musime nan stale mysliet ☹ napr. pri ockovani "zivymi" vakcinami pri ktorych treba byt po IVH opatrnejsi alebo pri narkoze (ktoru dcerka potrebovala kvoli operacii ociek ) a ktora je po IVH rizikovejsia a pri dalsich veciach to si mnohi ludia ani neuvedomuju...

kockoska
20. kvě 2010

Dakujem vsetkym za rady. Moja neurologicka neodpocitava vek dietata ona tvrdi, ze by mal vsetko riadne robit ako ked sa narodil. Ina nasa rehabilitacna sestra povedala ze treba odpocitavat. Oneskoreny vyvoj posudzuju aj podla tzv. neurologickych reflexnych testov - napr. trakcny test, landauerov test atd. Tam maju tiez predpisane ako v ktorom mesiaci ma dieta reagovat. Hovorila ked nas maly mal 4 mesiace, ze je na urovni 8-tyzdnoveho babatka.
Som z toho hrozne smutna. Tesila som sa na babatko, je to zrejme posledne, chcela som si vychutnat kazdy den a teraz by som najradsej chcela nech uz ma 3 roky aby som si bola na istom, ze bude ok. :(

rohacka
20. kvě 2010

Kockoska - nesmutni - tes sa, ze je este taky maly a ze do tych 3 rokoch, o ktorych hovoris, mozes STRASNE vela urobit preto, aby ZDRAVY skutocne bol. Nas Kubko ma kopu problemov, nie je v poriadku, ale kolko nam toto dieta dava lasky a vracia vsetko, co pre neho robime - to je proste uzasne. A zasa je velmi sikovny v inom - krasne rozprava, sam sa naucil vo svojich cerstnych 3 rokoch povedar "R", pozna kopu znaciek aut, farby, tvary, rozprava sa na "urovni", je strasne trpezlivy co sa tyka napr. roznych cakani u lekarov, on je proste zvyknuty, ze sme stale na nejakej kontrole, zoberiem mu nejaku skladacku, farbicky, knizku a cakame. Ostatne deti tam saleju a on je v pohode.

Nedaj si zobrat radost z babatka!!!! To je to najkrajsie, co zena v zivote moze mat!!!!! Ved on to predsa vyciti, ze si nestastna
☹ . A o poslednom babatku este nehovor, este je prilis skoro na take vyjadrenia 😉 . Postav sa k tomu bojovnik, tvoj maly nie je ani prvy ani posledny, ktory ma nejaky problem. A s neurologickou teda zasadne nesuhlasim co sa tyka odratavania, neber ju do uvahy, jednoznacne odratavaj. A uz budete len mesiac zaostavat, co teda nie je az tak vela, vsak? Nedonosene dieta vraj svojich rovesnikov dobehne az v troch rokoch, niektore zdroje hovoria, ze az v piatich!!!!
Odporucala by som Ti este skusit chodit na baby - plavanie, ak mas moznost, gulat si ho na fitlopte, masirovat (to je super, da sa naucit aj z netu), napr. tu
http://www.akosatorobi.sk/video/1111/masaz-baba...
Silu a optimizmus prajem!

kockoska
20. kvě 2010

rohacka: Nasi lekari hovoria ze by to mal dobehnut do 1 roka. To vies co lekar to iny nazor. Dakujem ti za rady, musim sa trochu naozaj vzchopit. Zo zaciatku to bolo ok, to az teraz nejaka depka na mna prisla. :( Drzim vsetkym palce, aby vase babatka robili pokroky a boli hlavne zdrave.

maatkka
20. kvě 2010

Kockoska nebud smutna!!! 😀 Nasa Julinka mala silne krvacanie do mozgu - az III. stupna (zo IV. moznych). Mala taku silnu hypotoniu ze vobec nevladala ani len sat mliecko - este ani v termine porodu ani po tom. Bola dllllho dlho krmena sondou. Na uplnom zaciatku tiez vobec nezodpovedala ani len korigovanemu veku ( a jej mozog uz vobec nie) ale ten rychlo dobehla a uz v 11.mesiacoch co nikto necakal dobehla podla lekarov aj kalendarny vek 😉 A tvoj drobec je naozaj velmi sikovny podla toho co pises 😉
Nasa neurologicka a ani primarka na rhb nam tiez vek nikdy nekorigovali - to len v rizikovej poradni (kde maju poriadne skusenosti s nedonosenymi detmi) a hlavne moje zlateee 😵 baby tu v teme extremni nedonosenci ma naucili brat ohlad na korig. vek - napr. na rhb nam stale vraveli ze mame byt na nu narocnejsi!!! 😲 aby vsetko dobehla... Neviem preco to tak niektori dr. na SVK beru este som asi nepocula o ziadnom dr. v CR co by vek predcasniatku nekorigoval (a to su ceski lekari celosvetovo na spicke v starostlivosti o predcasne narodene deti - napriklad v porovnani s tym ake deti dosahuju neskor "vysledky" a vynalozenych financii su tusim niekde uplne top zo vsetkych krajin - a ja tak trosku z toho "upodozrievam" aj vojtovku 😉 pretoze ta je "zadarmo" aj ked to urcite nie je hlavny dovod )...
Krvacanie proste musi byt viac sledovane!!! U nas tiez vzdy kazdy problem pripisovali krvacaniu do mozgu. A ja som sa z toho mohla zblaznit... Ale som velmi rada ze bola Lili vzdy pod takym drobnohladom co sa toho tyka. Urcite som bola spokojnejsia s dr. ktora ju castejsie kontrolovala a upozornila na vsetko co mohol byt v nasom pripade problem akoby som bola s dr. ktora by vsetko brala na lahko a keby sa nieco zanedbalo hodila by to proste na IVH (lebo aj taki su ).
A hlavne je treba opatrnost ale UZIVAJ SI SVOJE DIETATKO!!! Ja som robila tu obrovsku chybu ako ty... stale som len myslela dopredu a nevychutnavala som si pritomnost... Chcela som len aby moje dieta uz paslo koniky pretacalo sa liezlo sedelo chodilo rozpravalo... nech ma uz aspon pol roka rok... a ten cas tak rychlo ubehol. Som si povedala ze dost! A aj ked sa stale bojim kazdeho neuro vysetrenia tesim sa z kazdej chvilky s Juliou - naozaj 😵
Ona je tiez strasne uzasne dietatko 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵
Kockoska co sa tyka IVH je velmi dolezity aj jeho stupen - tak si to pozri v sprave od neurologa alebo v prepustacej sprave z nemocnice - ak mate "len" IVH I. alebo IVH II. stupna - tak to sa v prevaznej vacsine aj napr. vdaka vojtovke vstrebava bez nasledkov... Pri III. a IV. stupni su vzdy lekari radsej este opatrnejsi. Je dolezite ako rychlo a ako "dobre" sa IVH vstrebava - nam sa vstrebalo napr. velmi rychlo ale ostali po nom uz zmeny na mozgu - s tym sa vsak da tiez nieco robit ak sa na to pride skoro!!! v prvom rade cvicenim ak je to uz nieco horsie tak aj pomocov liekov... Nam sa tieto "nezive miesta" podarilo akoby obnovit prave vdaka tomu ze bola Lili tak velmi sledovana a nic sme nezanedbali...
Nechcem si ani len predstavit co by bolo keby v nasom pripade nikto nebral ohlad na "varovne sygnaly" a pripisovalo by sa to "len" nedonosenosti...
Dufam ze nemas pocit ze ti do toho kecam 🙂 ja reagujem len preto ze sama by som bola v tych nasich tazkych zaciatkoch strasne vdacna za kazdu osobnu skusenost maminy - nie len tie lekarske "prognozy"...
Kockoska mas predsa velikansky dovod na to tesit sa zo svojho drobca - len sa musis pripravit na to ze aspon zo zaciatku budete urcite viac sledovani a nebrat to ako nejake "obtazovanie" ale skor byt rada ze ste pod dozorom lekarov a vdaka tomu sa ty nemusis az tak velmi stresovat - lebo oni vacsinou vedia co robia 😉
A uz tu nejdem mudrovat 😀 a opisovat nase skusenosti... ak by ta nieco zaujimalo z cim by som ti vedela pomoct (upozornujem ze samozrejme vela toho neviem 😅 len z vlastnej skusenosti...) kludne napis IP...

elinka27
22. kvě 2010

ahojte,tiez uplne suhlasim s rohackou.My sme necvicili Vojtovku dlho,ale to len vdaka tomu ze som sa prestala lutovat a zacala som s malym cvicit od zaciatku a poctivo ako povedala rehabilitacna doktorka.A mozem povedat ze to bolo moje najtazsie obdobie pretoze maly nenormalne vrieskal pri tom a ja som plakavala pretoze som mala pocit ze mu ublizujem,ale musela som to prekonat lebo som vedela ze je to pre jeho dobro.Cvicili sme kvoli retardacii hlavicky,hlavicka mu pri sede prepadavala dozadu.Uz po par tyzdnoch bolo vidiet rozdiel, hned zacal past koniky, zacal sa pretacat jednoducho ho to cvicenie akokeby nakoplo.
Teraz sme boli v stredu na kontrole u neurologa, povedal ze vyvin je normalny a kontrolu mame az o rok,a aj to len v pripade potreby.Tak som rada,ze aspon toto nam odpadlo,a verim ze postupne nam poodpadavaju aj ti iny lekari a problemy ktore mame.

raakosnicek
22. kvě 2010

Ahojky, muzu obcas nakouknout.
mam holcicku narozenou 31+4.