Plastika předkožky, nebo obřízka, máte zkušenost?

ridarida
5. dub 2012

Maminky prosím o radu, trochu popíšu problém našeho chlapečka, na prohlídce 1,5r se DL ptala zda přetahujem... já že nikoliv, že na 1r prohlídce nic o tomto neříkala. Řekla jsem jen, že při koupání se mu pindík v teplé vodě ohýbá, DL začala předkožku stahovat, ta hned praskla na 3 místech, byli jsme posláni na urologii. Urolog se opět pokusil předkožku přetáhnout, další prasklina, řekl, že je opravdu extrémně zúžená, že je to na chirurgické řešení, že by provedl obřízku kolem 3-4r do té doby pravidelné kontroly, nebo nás vzhledem k věku (riziko anestezie) pošla do FN Ostrava. Když pominu přístup na dětské chirurgii nebyla jsem tam ani 5min a to i vyplňováním papíru u sestry , závěr je takový, že jsme objednáni na plastiku předkožky, když jsem namítla že bych raději obřízku, bylo mi JEN řečeno že o tom nerozhoduji já ale chirurg na sále až při samotném zákroku, vzala jsem tedy termín operace na plastiku předkožky který je za 3 měs. V mém okolí mám pozitivní zkušenosti s obřízkou, spíše s obávám že plastika předkožky moc nevyřeší a stejně syn později obřízku podstoupí...

1. prosím o vaše zkušenosti jak s obřízkou tak i s plastikou u vašich chlapečků...
2. mám právo požadovat radikálnější řešení -obřízku, nebo musím přistoupit na plastiku předkožky?

hamma
5. dub 2012

Ahoj, tak zaprvé, je příšerný, co tvému synovi provedla doktorka i pak urolog - každý laik přece ví, že se předkožka nemůže násilím přetahovat, protože pak popraská! Takže bych si klidně na ně stěžovala.
Za druhé, o tom, jaký zákrok udělají tvému synovi rozhoduješ samozřejmě ty a nikdo jiný. Takže si stůj za tím, co ty uznáš za vhodné.
Náš syn byl v šesti měsících na částečné obřízce - měl úplně uzounkou předkožku a slabý proud moči (ale když jsem si pak zpětně zjišťovala další informace, tak se to asi nemuseli řešit tak brzy a tak radikálně). Takže má skoro celou předkožku zachovanou, uřízli mu jenom ten kousek, který vlastně přečnívá přes žalud. Jsem ráda, protože celková obřízka se mi nelíbí a manžel je taky rád. Ale to je samozřejmě tvoje rozhodnutí a ať se rozhodneš jakkoli (i kdybys chtěla operaci zrušit nebo odložit), tak to doktoři musí respektovat.

hojda
5. dub 2012

Vím, že velmi dobří specialisté jsou v praze na karláku.

pusinecka
1. zář 2012

Ahoj, příští týden jdeme se synem do Krčské nemocnice na plastiku předkožky. Řekli nám, ať počítáme, že tam budeme tak 4 noci, tj. 5 dní. Musím říct, že z pobytu v nemocnici mám trochu obavy (ze zákroku samozřejmě také), jak to budeme oba snášet.
Dozvěděla jsem se o klinice na Budějovické, kde tento zákrok provádí ambulantně, tj. večer jdete domů.
Malej je celkem dost živej, i když po operaci tomu asi tak nejspíš nebude. Doma spí s námi v posteli, což by tam byl problém. Já jsem na začátku těhotenství, a tak si myslím, že by domácí prostředí bylo pro nás mnohem lepší. Na druhou stranu v nemocnici budeme po operaci pod dohledem, kdyby se něco dělo. Doma bych si třeba nevěděla rady, ale byl by doma s námi i manžel, takže bych na to nebyla sama.
Chtěla bych proto porosit maminky, které tento zákrok se syny podstoupily a znají pooperační péči, co by spíše doporučily.

dechovi
14. črc 2017

@ridarida Pekny den, ctu Vas jiz stary clanek. Moc me zajima jak jste synem dopadli. Resim stejny problem v zari jdeme do nem. Dekuji za odpoved. Monika

dechovi
14. črc 2017

@pusinecka Pekny den, ctu Vas jiz stary clanek. Moc me zajima jak jste synem dopadli. Resim stejny problem v zari jdeme do nem.take na 4dny. Uz se z toho hroutim. Dekuji za odpoved. Monika

ridarida
autor
15. črc 2017

shodou okolností jsem termín daný na plastiku kvůli synovu silnému nachlazení zrušila, objednala jsem se do soukromé ur. ambulance, kde jsem věděla že lékaž operuje nikoli ve FN ale v městské nem. a ten doporučil obřízku plastiku nedoporučil, s tím že máme pár měsícu počkat kvuli váhy při operaci -narkoza.. Nakonec jsme nikam NEŠLI. Syn má 7let předkožku má uvolněnou -ono to tak nějak samo bez léku i zákroku zůstala jen přilepená asi z 1/3, zatím neřešíme. Problémy nemá. Dokonce před pár dny na 7 leté pr. mudra říkala jak je ta plastika krásně udělaná to přilepení asi bude chtít taky oddělit chirurgicky, ale že to někdy vlivem hormonů jak bude starší povolí... tak si vyberte

dechovi
15. črc 2017

@ridarida Dobrý den, to se čte krásně. My jít bojižel musíme. Synovi se pinda nafukuje když čůrá. Prvnímu synovi 1/3 uvolnili v ordinaci. Dostal na 20 min. zneciklivující mast a pak o ničem nevědel. Mějte se krásně. Děkuji Monika

misackovomaminka
15. črc 2017

Ahoj mamky pridam nasi zkusenost. Nas syn tri roky dva mesice. Pinda total srostla predkozka. Jen mala dirka na curani. Urologa jsem zavrhla a zkusila na tip svagrove mast Locoid - napise kazdy kozar i detsky lekar . Maly je z doktoru hotovej, hrozne se boji. Stacilo nam 7x namazat opravdu jen 7x a cela predkozka povolila a naprosto bez problemu pretahujem celeho pindu. Mast jsme meli na ekzem od kozarky. Je to v tomto pripade zazrak na pindika. Jsou to ale slabe kortikoidy. Takze uvadim nasi zkusenost jako tip. Dr.jsem to rekla az ted na prohlidce a uplne v pohode to vzala ze to byl dobry napad. Synovi jsme tak usetrili trauma a ja jsem hrozne rada. Ale take nevim jak to mate vy ostatni. Tak se treba zkuste maminky poptat a drzim Vam palce 😉

kamste
15. črc 2017

pro Vaší informaci: https://www.maminka.cz/clanek/pretahovat-nebo-n...
přeji mnoho zdraví

boukalinka
15. črc 2017

To zda se udela obrizka nebo plastika rozhoduje nalez.Ano skutecne lze v mnoha pripadech rozhodnout az na sale(po pretazeni predkozky a uvolneni se hodnoti podle prstence,ktery se vytvori kolem penisu po pretazeni).Jinak ze zkusenosti ,i kdyz pretahujete a jde to,tak to neznamena,ze dite treba v deseti letech stejne nebude muset na obrizku jit. A pokud nejde pretahnout cela a kousek stale zustava,tak i kdyz vam to prijde v poradku,neni to tak...muze se tam vytvorit fimoza postupem casu a nebo tam vznikaji jine patologie...neresenim stavu mnohdy v dospelosti i nadory penisu.

gin124
17. srp 2017

@dechovi Přišel jsem tady s měsíčním zpožděním, ale baloning v tom věku je přirozený přechodný stav, který není vůbec jakoliv nutno chirurgicky ošetřovat, jak je to správně uvedeno ve článku níže a jak je to i popsáno v tomto článku:
http://www.obrizka-chlapcu-cz0.cz/news/balonkov...

gin124
17. srp 2017

@boukalinka Tak mi ten váš příspěvek připadá jako strašení. On tu asi nikdo neví, co ta obřízka vlastně ve skutečnosti je. Nic, já to před 3 roky a něco také vůbec nevěděl, co je to ve skutečnosti, jenom tu okopčím komentář, který mám v jednom článku na svých osvětových webovkách. Ono totiž na 95% obřízek, které se u nás dělají ze "zdravotních" je naprosto zbytečných. Takové řešení je podle současných nejnovějších poznatků ublížení na zdraví a zmrzačení.

(Přiznávám, že jsem před rokem a půl také vůbec nevěděl, co to ta obřízka vůbec vlastně je. Povšechnou informaci, že je to operace, při níž se odstraní předkožka penisu jsem věděl. Neměl jsem však patřičné informace o funkci předkožky. Domníval jsem se, že je to nadbytečná rudimentní kožní řasa. Nyní však vím, že předkožka je důležitý multifunkční přídatný orgán penisu, z níž ta funkce, která byla pokládána za jedinou, totiž aby v klidu kryla žalud, je z nich ta nejméně důležitá. Až na 15% dospělých mužů má při plně zachovalé předkožce svůj žalud trvale odkrytý. Mnohem důležitější je senzorická a sexuální funkce předkožky. Při její radikální amputaci přijde muž o přes 70% svých nejcitlivějších erotogenních zakončení a citlivost penisu je tak sníží na pouhou čtvrtinu. To má pro mnohé obřezané muže fatální důsledky, jako je třeba ztráta výrazného prožitku při sexu nebo anorgasmie. Redaktor PNVT).

Více zde: http://www.obrizka-chlapcu-cz0.cz/news/psycholo...

Zabývám se tím teprve něco přes 3 roky a dnes vím o velké hromadě mužů, kteří mají kvůli takové amputaci předkožky - obřízce zničený sexuální život. Na Západě existují dokonce dobročinné organizace, které takovým mužům pomáhají, jako je například NORM - UK ve Velké Británii.

boukalinka
17. srp 2017

@gin124 to jsou me zkusenostia kdyz vam nejde pretahnout predkozka a neresite to,tak ten mazek (hodne slusne receno),ktery tam zustava neprinasi vubec nic dobreho....ja bych to u sveho ditete resila.Videla sem spoustu opravdu zanedbanych fimoz...a mnoho obrezanych muzu si pochvaluje,ze maji prave naopak vyssi citlivost a libi se jim to...

gin124
17. srp 2017

Jenže, na 10% mužů má kvůli tomu zničený život. Já znám už opravdu hodně takových případů. Dnes se ví, čím to je. Plastický chirurg MUDr Lukáš Frajer, který mimo jiné též obřízky dělá, ve své poradně zcela správně píše: ÚČINEK OBŘÍZKY NA BUDOUCÍ CITLIVOST PENISU NELZE DOPŘEDU PREDIKOVAT.

Dnes už jsou na internetu postupy ohledně šetrného nechirurgického roztahování, pokud není ta fimóza hodně jizevnatá. To se však nedoporučuje dělat před třetím rokem chlapce a je důležité, aby si ta roztahovací cvičení prováděl sám. Teď je otázka kortikoidy ano nebo kortikoidy ne. Primář, dětský chirurg, na kterého, když je to žádoucí odkazuju, se staví proti kortikoidům a vůbec je nepředepisuje. Buďto roztahovací cvičení bez kortikoudů, nebo při závažnější jizevnaté fimóze operace, kterou dělá většinou ze zachováním předkožky dorzální discisí. I on někdy musí provést obřízku protože jsou případy, že to jinak nejde, tu však dělá velmi zřídka pouze v případě, že je to nutné. Já osobně považuju řešení obřízkou, pokud to není vyloženě nutné jako předpotopní a jako ublížení na zdraví.

boukalinka
17. srp 2017

To samozrejme naprosto souhlasim...

luky_5
21. srp 2017

@dechovi
Myslím, že v tom článku v časopise maminka je o balooningu napsáno, že to může být předzvěst odlepení předkožky.
Zkoušeli jste konzervativní léčbu?
A i doktor z Thomayerovy nemocnice rozhodně kvůli tomu obřízku nedoporučuje.
V čr se dělá 3x-4x více obrizek než v normálních zemích a vy jenom přispějete k "vylepšení" statistik.
A váš syn bude nedobrovolny dárce tkání.....

luky_5
21. srp 2017

@misackovomaminka
Jediné správné řešení - obejít obrezavace 🙂 ale oni si najdou někoho jiného. Debilních matek je spousta😂

gin124
21. srp 2017

@luky_5 Pokud to nedělá problémy, tak se do tří let toto řešit nemá.

bayt
21. srp 2017

@luky_5 Co to je za informaci, tu máte odkud? Naopak v ČR se obřízka např. oproti USA prakticky neprovádí.

gin124
21. srp 2017

Nevím, odkud má informace, ale zvrácený obřízkový průmysl zapustil kořeny i u nás. Většinou jde ale o zbytečné obřízky ze "zdravotních důvodů". Na 95% obřízek ze "zdravotních důvodů" je zcela zbytečných.

bayt
21. srp 2017

@gin124 Nemám důvod zpochybňovat české lékaře.

gin124
21. srp 2017

Žel, já ten důvod mám. Jak tu, tak na jiných serverech jsem na toto téma našel fůru příspěvků a tak mám i to, kde ty černé působí i trochu zmapováno. Naštěstí vím o primáři z jedné okresní nemocnice hned vedle Prahy, na kterého můžu odkázat. Oni za ním jezdí ti, kdo se chtějí vyhnout zbytečné obřízce svého syna nejen z celé ČR, ale dokonce i ze Slovenska. Žel, situace u českých doktorů je v tomto mnohde velmi truchlivá. A na Slovensku úplně to samé.

verdos
21. srp 2017

Údajně pod dětskou nemocnicí v OL působí taky nějaký velmi rozumný lékař. V Brně je ale situace tragická - my jsme to vyřešili tak, že jsme tam odmítli znovu jít. A problém se "kupodivu" za nějakou dobu vyřešil sám. Psala jsem naši zkušenost v nějaké jiné diskuzi zde na MK. Lékaři v ČR by opravdu zasloužili více osvěty...

monula82
21. srp 2017

http://www.strankyprokluky.cz/jak-o-sebe-pecova... Doporucuji aby si tohle precetly vsechny maminky co se staraji o chlapecky!!!!!!! Je to vazne hnus, co si dovolila vase doktorka a urolog, normalne bych na ne podala stiznost, takhle necitlive zachat s ditetem...Ja nechapu, tolik clanku je na internetu, vsichni googlijou vsechno mozny....proc jit na obrizku s 1,5 rocnim ditetem?????????Nechapu??? Ma nejake problemy? Nemuze se vycurat? Boli ho to???? Syn 20m normalne taky nepretahneme, neresim, na toto je urcite casu dost a mam spoustu kamaradek ktery maji syny a az nekdy ve trech letech se jim predkozka prirozene uvolnila....nechapu na co ti doktori tak spechaji...hrozny. Je mi moc lito tehle deti, co tohle zbytecne musi prozit...

bayt
21. srp 2017

@verdos
@monula82 Obřízku chceme provést preventivně, jako snížení rizika rakoviny (podle některých studií až o 30 %), dále podstatné snížení rizika zánětů. Horší je to u chlapečků, kteří mají s přetáhnutím problém a pak se jim může tahle oblast zanítit, dost často třeba po pobytu u moře (písek atd.) Nikomu jeho názor nevymlouvám, všechno má svoje rizika, pro mě tady ale výhody převažují.

Jinak když se to dělá dobře a rychle, miminka se u toho klidně ani neprobudí, je to velmi rychlý výkon.

monula82
21. srp 2017

@bayt prosim muzete mi poslat nejaky clanek ze obrizkou snizite riziko rakoviny plus nejaky studie?? tohle slysim poprve, docela by me zajimalo kdo s cim prisel...Urcite je to na kazdym rozhodnuti, kazda mama rozhoduje za sve dite, tak by to melo byt a ne doktor..🙂

verdos
21. srp 2017

@bayt Jj, jasně, preventivně - "může se to zanítit" - to mi taky říkali. Do 3 let s tím neměl žádné problémy, ale přístup doktorů: to víte, mohl by dostat zánět (= tak ho radši řízneme, sice je to chirurgický zákrok, není to bez následných bolestí, možných psychických problémů a dalších komplikací (ať už vlivem medikace během zákroku nebo následkem zamotného zákorku), ale my jsme doktoři, my prostě radši řežem...) Jasně, tak celá žhavá to nechám syna podstoupit, ono nechat věci jen tak, za to totiž lékaři nemají body a nejsou důležití ;). Tím nechci říct, že jsem obecně proti prevenci, ale tak nějak s rozumem, že jo. To bychom se taky mohli nechat předčasně usmrtit, protože brzy bude potřeba preventivně odstranit tlusté střevo (tam teda ta rakovina hrozí procentuelně trošku víc, ne?), taková stomie, to už je dneska vcelku běžná záležitost, k tomu si necháme odstranit srdce (infarkt hrozí každou chvíli, a než infarkt, to radši nějaký umělý stroj, už aby ho vynalezli...) a nakonec i mozek (radši být bez mozku než riskovat, že budu pomalu hloupnout, což je časem nevyhnutelné, pak už budu jen na přístrojích, ale bude mi fajn ;))... Každopádně než přijdou lékaři s nabídkou takových zákroků, budu se muset smířit s tím, že nevyjdu na ulici (protože se mi tam vcelku s vysokou pravděpodobností něco stane). Doma to taky není moc - mohlo by na barák spadnou letadlo (vysoké stromy máme naštěstí daleko), ale ta pravděpodobnost je tak nějak nižší... takže to radši risknu takhle. Trošku přeháním, ale snad chápete.
Jako já nevím, mně říkali, že to vyloženě chtějí udělat kvůli riziku zánětu a to mi přišlo teda hodně mimo. O rakovině jsem v souvislosti s tímto zatím žádnou studii nečetla, nevím, zda všichni ti "pomatenci" (především zahraniční), jejichž studie o přirozeném uvolňování předkožky jsem četla, toto téma "záměrně" vynechávali...? Ale ať si každý udělá obrázek sám a trošku se informuje. Synovi se to podařilo přetáhnout samotnému asi rok poté, co ho chtěl doktor "kuchat". A zánět neměl nikdy (ani předtím, ani potom...). To, že mě sestra u urologa osočila ze zanedbávání (z jakého titulu se na mě tak povyšovala, to fakt netuším), mluví o stavu našeho zdravotnictví poměrně jasně.

gin124
21. srp 2017

@bayt Jenže ty některé studie pochází od obřízkuchtivých cirkumfetišistů. V USA provdaná novinářka Jana LeBlanc tvrdí, že tam na každou takovou studii existuje studie jiná, která tvrdí pravý opak. Celou záležitost jsem do hloubky prostudoval a tak mi došlo, že se jedná pouze o ohavnou kryptonáboženskou pseudovědu, kvůli které je prováděno mrzačení pohlaví chlapců amputací předkožky, kvůli čemu má více než 10% mužů v sexuálním životě. Zabývám se tím teprve 3 roky a za tu dobu vím o fůře případů takových mužů, kteří mají kvůli chamtivému nebo touto kryptonáboženskou pseudovědeckou propagandou poničený svůj sexuální život.

Proto provádím na internetu tuto osvětu, která je zaměřena proti takovému zbytečnému mrzačení pohlaví chlapců.

gin124
21. srp 2017

@monula82 Takových nesmyslných článků je na netu plno. Já vám naopak mohu poslat články, ve kterých je psáno, že je to celé nesmysl a uměle vymyslený mýtus.

luky_5
21. srp 2017

@bayt
Odkud máte informace, že se v ČR obřízka prakticky neprovádí, když se zákroky vůbec neevidují?