Pomalý růst - genetické vyšetření. Co nás čeká?

monik111
3. led 2023

Dobry den, resi nekdo mensi vysku u deti? Na prohlidce v 5ti letech mela mala 107cm a 16kg. Doktorka zpozornela, jelikoz v grafu spadla a rust se zpomalil. Odeslala nas na endokrinologi, kde krevni testy nic zavazneho neodhalily. Jen malo vit D a vapniku. Mame zvysit davkovani a za pul roku kontrola. A nejspis nas odesle na genetiku. Prosim kdo toto vysetreni prosel….co nas a malou ceka? Co tam vlastne zjisti?
Jsem z toho celkem spatna, tak budu rada za jakekoliv info.
Jeste dodam, ze ja a cela ma strana rodiny jsme mrnousove..ja 156cm , ale manzel a jeho rodina zase obri..188cm.

atraps
3. led 2023

@monik111 101 cm a 14,2 kg v 5 letech dcera. Teď jdeme na prevent.v 7 letech... Uvidíme. Já jsem malá 153 cm a muž 179 cm. Dcera je i nejedli. Myslím, že nás doktorka taky pošle na endokrinol.

atraps
3. led 2023

@monik111 takže se na tuhle diskuzi pripinam

merope
3. led 2023

Zatím jsem neprošla, ale zjišťovala jsem si. Tedy - pokud nic neodhalila endokrinologie, ještě se prověří některé genetické choroby, aby byla jistota, že je vše ok. A kdyby opravdu byl nějaký problém, tak mohou dát růstový hormon, tím se výška srovná a vše je ok.

melek5
4. led 2023

@monik111 dcera má sedm a měří 105 cm a váží 14 kg,ona má ale problémy se střevy diagnostikovaly ji ulcerózní kolititu má nasazené léky tak uvidíme každopádně říkaly že je to těmi střevy že narostla ale já s chlapem taky nejsme velcí 🤷 takže uvidíme

melek5
4. led 2023

@monik111 jinak my byli na genetice a nic nedělaly ani nezjistily popovídaly jsme se s doktorem udělala se rodinná anamnéza A pak osobní jestli jsou v rodině nějaká choroby atd odebere se ještě krev ato jevšechno

monik111
autor
4. led 2023

@melek5 moc dekuji za odpoved😊Tu krev brali vam nebo male? A kolik generaci chcou vedet?

melek5
4. led 2023

@monik111 jen malé,tak maximálně do prarodičů, můžu se zeptat kolik měla vaše malá při narození?

melek5
4. led 2023

@monik111 tu krev berou dítěti kvůli rozborů na chromozon pokud se nepletu ale většinou nic nenajdou

monik111
autor
4. led 2023

@melek5 ach jo, to bude zase rev😢😢😢uplne z toho ma hruzu.
No mela normal miry….3150kg a 50cm
Ona pak rostla normalne, ale ted se propadla hodne na ty krivce.
Ale kdyz vezmu sebe….ja sla do prvni tridy a mela jsem 108cm😂😂

monik111
autor
4. led 2023

@melek5 a prosim ta kolitida se u vas nejak projevovala?

melek5
4. led 2023

@monik111 ta kolitida se začala projevovat az teď před půlrokem díky bohu sem na to rychle zareagovala a začalo se vše řešit

melek5
4. led 2023

@monik111 já bych křivku asi moc neřešila záleží na tom jestli prospívá jestli papa nic jí netrápí,však však vyroste a bude zní velká princezna ❤️

monik111
autor
4. led 2023

@melek5 no ja si to taky rikam, ze to urco je dobry. Proste bude po mne😂jenze ted na krvi nic, tak honem jeste genetika🤦‍♀️. A ja jsem z toho ve stresu🙈
A jaky jste meli priznaky? Prujmy nebo tak neco?

melek5
4. led 2023

@monik111 jo úplně běžný průjem myslela jsem prvně že asi zase něco ze školky jenže když už to bylo 14 dní navíc každou noc mi stála v předsíni uplakaná a pod sebou kaluže černé vody ze to nestihla tak to už se mi teda nelíbilo okamžitě jsme šli k dr,tam ihned odběry krve pak stolice prvně myslel doktor že to je chrohnova nemoc pak nás odeslal na gastro jezdíme do Třince a tam se zjistilo že má kolititu byla dvakrát v narkóze kterou zvládla úplně má jedničku byla na vyšetření střev a žaludku a magnetickou rezonanci tam nic nezjistily na té rezonancí ale má nasazené léky tak už i přibírá 👏👏

melek5
4. led 2023

@monik111 nebuď ve stresu dítě ti vycítí já si nikdy v životě neodpustim že sem své vlastní dceři sedmileté nevěřila že to zvládne ty narkózy já ji viděla už hrobníkovi na lopatě já málem skončila v blázinci já se totiž o děti strašně moc bojím,a malá to zvládla tak že já sama sem nevěřila opravdu neboj všechno dobře dopadne určitě to nic nebude

bertik20
4. led 2023

Na genetice se sepíše rodinná anamnéza, změří, zváží a bere se krev, která se pošle do speciální laboratoře a tam se zkoumá. To trvá i několik měsíců. Dceru takto zkoumali cca 6 let ( kontroly co 2 roky) než přišli na vzácný syndrom.

monik111
autor
4. led 2023

@melek5 jejda, chuderka mala😢je hrozny videt ty mrnousky na hromadce a nemoct jim pomoct. Hlavne, ze zjistili pricinu a ted uz bude jen lip🍀

@bertik20
No to je hrozny, tolik let🙈to si nedovedu predstavit. A vy jste taky resili rust?

vladienka
4. led 2023

@monik111 dcera mala na 5 rocnej prehliadke 108 cm a dostala pochvalu 🤷🏻‍♀️ na 3 rocnej mala kolko cm? Moja 94.. ja mam 160 cm, manzel 190, holt budu asi obe holky mensie po mne. V triede v skolke je takmer najmensia ale pride mi to uplne ok. Nebojte, ist na vysetrenie nic nepokazi ale myslim si ze je uplne ok

monik111
autor
4. led 2023

@vladienka my taky, ted koukam do prukazky a taky 94cm🙈Tak ja nevim proc me stresujou😂 ach jo
Na endokr mi rekl, ze jde o to, ze se propadla a zpomalila se ji rychlost toho rustu😬

vladienka
4. led 2023

@monik111 jediny rozdiel je ze dcera mala na 5 rocnej 18,5 kila no.. ale ona sa narodila s 4,2 kg. Jooo vlastne si teraz spominam ze dr povedala nieco take ze mohla viac vyrast a ja som jej povedala ze to aj ja a co mam robit 😄 podla tabulky pre 18 rocne holky som so svojou vyskou snad pod 3 percentilom

monik111
autor
4. led 2023

@vladienka tak to budu jeste min, kdyz mam 156😂😂😂
No budu doufat, ze do cervna trochu povyroste a nebudou nas nikde honit. Ona je i ted cca 1,5zpet furt na nemocna. Ryma, usi…porad dokola. Vleze na tyden do skolky a ctrnact dni je doma🙈proste des. Tak si rikam, ze i to ji mohlo trochu zpomalit… 🙈